Veteriner anket

N Çevrimdışı

Nordre

Yeni Üye
1 Ara 2021
24
41
Merhaba arkadaşlar, bir çalışmam için önceden köpek sahibi olmuş ya da şu anda köpek sahibi olanlar için kısa bir anket var, doldurup destek olursanız bilime küçük de olsa bir katkı sunmuş olursunuz, çalışmada herhangi bir kimlik bilgisi istenmemektedir. Teşekkürler.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
2 aylıkken gelen sibirya kurdum var yeni 16 yaşına girdi tek başına artık kalkamıyor yardımla kalkıyor.hayvanlarında ihtiyarlığı çok zormuş alırken çok iyi düşünmek lazım çok zor bir süreç köpek beslemek.

bu arada anketide doldurdum.

N Çevrimdışı

Nordre

Yeni Üye
1 Ara 2021
24
41
2 aylıkken gelen sibirya kurdum var yeni 16 yaşına girdi tek başına artık kalkamıyor yardımla kalkıyor.hayvanlarında ihtiyarlığı çok zormuş alırken çok iyi düşünmek lazım çok zor bir süreç köpek beslemek.

bu arada anketide doldurdum.
Teşekkürler, siz uzun süre bakıp beslemişsiniz, eminim çok iyi bir hayatı olmuştur.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Teşekkürler, siz uzun süre bakıp beslemişsiniz, eminim çok iyi bir hayatı olmuştur.
hayatı güzel oldu fakat artık ne yapacağım bilemiyorum yemek yiyor(sevdiği et tavuk balık)fakat tek başına kalkamıyor kalkınca arka ayakları zor gidiyor çok az yürüyor düşüyor. uyutma vakti geldimi karar veremiyorum.gece gündüz kalkamayınca bağırıyor uykudan defalarca kaldırıyor.

Son düzenleme:
N Çevrimdışı

Nordre

Yeni Üye
1 Ara 2021
24
41
hayatı güzel oldu fakat artık ne yapacağım bilemiyorum yemek yiyor(sevdiği et tavuk balık)fakat tek başına kalkamıyor kalkınca arka ayakları zor gidiyor çok az yürüyor düşüyor. uyutma vakti geldimi karar veremiyorum.gece gündüz kalkamayınca bağırıyor uykudan defalarca kaldırıyor.
Kültür farkından mıdır nedir, yurt dışında direk uyutuyorlar hayvanları, mesela bizde kanser tedavisi falan yapmaya çalışıyorlar, ameliyat ediyorlar, zorlu kemoterapi süreçlerinden geçiyor hayvanlar...

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Kültür farkından mıdır nedir, yurt dışında direk uyutuyorlar hayvanları, mesela bizde kanser tedavisi falan yapmaya çalışıyorlar, ameliyat ediyorlar, zorlu kemoterapi süreçlerinden geçiyor hayvanlar...
köpeğim çok yaşlı (16 yaşına yeni girdi) bu şekil yaşadığı kadar yaşasınmı yoksa hayvan çekmesin uyutayımmı karar veremiyorum.

CnB1981 Çevrimdışı

CnB1981 

Aktif Üye
4 Nis 2019
82
42
Tabii bunları bedavaya yapmıyorlar :) ticari amaçla uyutmayı önermek yerine işi uzatıyorlar mı bazen insan düşünmeden edemiyor, anketinizi doldurdum, umarım faydalı olur ??

N Çevrimdışı

Nordre

Yeni Üye
1 Ara 2021
24
41
Teşekkürler, köy yerinde de direk vururlar değil mi yaşlı hayvanları?

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
567
Hayvan yaşlandı diye niye uyutulduğunu ben anlayamadım? Benim de 2 köpeğim yaşlılıktan öldüler. Hatta biri kanserdi bir sürü de tedavi gördü.

Şimdiki de 5 yaşında. Yaşlansın ben onu da sırtımda taşırım. Niye iğneyle hayvanı öldürüyoruz?

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
Hayvan yaşlandı diye niye uyutulduğunu ben anlayamadım? Benim de 2 köpeğim yaşlılıktan öldüler. Hatta biri kanserdi bir sürü de tedavi gördü.

Şimdiki de 5 yaşında. Yaşlansın ben onu da sırtımda taşırım. Niye iğneyle hayvanı öldürüyoruz?
bende uyutmak istemiyorum fakat arka ayakları felç gibi oldu 5-6 adım atıyor düşüyor tuvaletini altına yapıyor çişini altına yapıyor (yattığı yere)gece gündüz 1-2 saatte bir kalkmak istiyor .kalkamayınca başlıyor bağırmaya herkesi rahatsız ediyor beni gece sürekli yataktan bağırarak kaldırıyor .7 yaşından beri 2-3 ayda bir epilepsi nöbetleri geçiriyordu şimdi ise ayda 1-2 kere geçiriyor.mamayı yemeği kesti sadecene tavuk-balık-ve et yemek istiyor . fakat onuda yattğı yerden ağzına veriyorum.yoksa ayakta durup yiyemiyor.su içemiyor suyu önüne tutuyorum anca o zaman içiyor.şimdi ben ne yapayım bilemiyorum.uykusuzluktan sarhoş gibi oldum.

bu arada sibirya kurtları en fazla 15 yaşına kadar yaşarlarmış benimki 16 ya girdi 1 ay önce.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,545
40
köpeğim çok yaşlı (16 yaşına yeni girdi) bu şekil yaşadığı kadar yaşasınmı yoksa hayvan çekmesin uyutayımmı karar veremiyorum.
Geçmiş olsun, sizi bir nebze de olsa anlayabiliyorum.

Kardeşim Urfa'da memuriyet görevindeyken muhabbet kuşu sahiplenmiş. Görevi bitip tekrar Bursa'ya geldiğinde yalnız kalmasın diye yanına eş aldım. Dişi olan yumurtladıktan sonra vefat etti, yumurtalar da boş çıktı. Erkeğin morali bozulmasın diye hemen bir dişi daha aldık. Bir süre sonra bu dişi de rahatsızlandı. Durduk yere çığlık atıp kendi etrafında dolanıyordu. Veteriner son çare olarak kalpten diazem vuralım dedi. İlacı bir şekilde temin edip iğneyi vurduk ve kuş yavaş yavaş iyileşti. Bu şekilde 2.5 yıl kadar yaşadı.

Yaklaşık 1-1.5 ay önce kadar yine rahatsızlandı. Evimden yaklaşık 15 km uzaktaki bir veterinerine götürdüm, röntgen falan çekildi. İlaçlarla birlikte 500 TL kadar para harcadım. Ama maalesef bu sefer kurtaramadık. Ufacık bir canlı da olsa insanın morali çok bozuluyor.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,066
64
Teşekkürler, köy yerinde de direk vururlar değil mi yaşlı hayvanları?
Ben bizim köyde hiç şahit olmadım doğrusu ,hatta yıllarca beraberdi bizimle diyerek ölene kadar baktıklarını biliyorum,ama özellikle gece çok bağırıyorlardı veya acı çekiyorlardı diyeyim.Onu da sorduğumda öğrenmiştim ,"neden gece bağırıyor bu" diye .

Geri
Üst Alt