Vestel Venüs E5 incelemesi

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Bu telefonu iş yerimde kullanmak için almıştım.
Ana telefonum su koyuverince birden ana telefonum şimdilik bu oluverdi.
Vestel Venüs E5 incelemesi, yorumlar ile karşınızdayım.
Kısaca teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse,

_20200518_021008b4430bbc1b227779.png

_20200518_034017.png

İlk başta V7 almayı düşünmüştüm.
Ama ikinci bir telefona fazla para vermek istemedim açıkçası.
Ve YouTube'da da paylaştığım bir karşılaştırmayı buraya da eklemek istedim.

Venüs V7 ve E5 karşılaştırması;

Hafızası (V7 64GB/3GB - E5 32GB/3GB) ve pili (V7 %20 daha fazla kapasiteye sahip ama ikisi de 1 günü rahat çıkarıyor) haricinde birkaç farklılık mevcut. Bluetooth ve Wi-Fi sürümü Venüs V7'nin bir tık yukarıda ama 4.5G şebeke uyumunda Venüs E5'te Cat6 modem mevcutken Venüs V7'de Cat4 modem mevcut.
Bu yazılanlar hariç diğer tüm özellikleri aynı olan telefon Vestel Venüs E5 modelidir.

Venüs E5'in reklamını pek yapmadılar nedense.
Youtube'de bir arkadaş haricinde de inceleme videosunu görmedim.

Aslında Antutu puanı (V7 68.500 - E5 100.100) E5'in daha yüksek. O da işlemci modeli ile grafik işlemcinin modeli ve frekansının da (V7'in işlemcisi (Helio P22) - E5'in işlemcisi (Helio P23) / V7'nin Grafik İşlemcisi (PowerVR GE8320 520 MHz) - E5'in Grafik İşlemcisi (Mali-G71 MP2 770 MHz)) Venüs E5'te daha üst özelliklere sahip olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Ekran çözünürlüğü (her ikisi de HD+) ve parlaklığı çok yeterli ve kontrast değerleri fiyatına göre gerçekten iyi seviyelerde.
Venüs E5'te de parmak izi ve yüz tanıma mevcut ve hızı gayet iyi.
Her ikisi de Android 9 yüklü olarak geliyor.
Son olarak Venüs E5'in Fiyatı Venüs V7'ye göre (V7 1274TL - E5 950TL) 350TL daha ucuz.
Bu zamanda 1000TL altında bu özelliklere sahip bir telefon kaçırılacak bir fırsat değil bence.

En son baktığımda V7'nin fiyatı da 1000TL'lere yakın seviyelerde.
Ama ben 700TL'ye aldığım için her ne kadar SD islemcili olmasa da hala f/p olarak çok iyi diyebilirim.

2 aylık izlenimlerimi yazacak olursam;

Artıları:

Yeni nesil Damla çentikli ekran olması iyi olmuş.
Ekran parlaklığı %20'lerdeyken bile yeterli.
Çözünürlüğü makul seviyelerde, sırıtmıyor.
Parmak izi hızlı çalışıyor, algılamada problem yok.
Ciddi bir ısınmaya rastlamadım.
Optimum seviyelerde. 2.5-3 saatte full şarj oluyor.
Bağlantı tipinin yeni nesil type-c olması da hoşuma gitti açıkçası.
3-4 uygulama açıkken bile 1.5gb kullanilabilir rami mevcut.
24 adet uygulama yüklü ve yaklaşık 15.8gb hafızası kullanılabilir durumda.

Eksileri:

Dokunmatik hassasiyeti daha iyi olabilirdi.
Vestel'imizin Tv'lerinde olduğu gibi bunun da sesi çok tatmin etmiyor ama şiddet olarak yeterli.
Android 9 ile geliyor. 10'u alabileceğini sanmıyorum.

Playstore'da sadece wi-fi üzerinden güncelleme iznini verdim lakin zaman zaman güncelle dememe rağmen "indirme bekleniyor" ekranında wi-fi'ya bağlı ve internet problemi yokken bile bekliyor. Anlık olarak mobil veriye geçip tetikliyorum indirme başlıyor ve sonra mobili kapatiyorum wi-fi'den devam ediyor.
Bu android'den dolayı mıdır yoksa MTK işlemcinin bir handikapı mıdır bilmiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Farkettim elinize sağlık. Konuyu da fazla dağıtmadan, LinkedIn'de de Umut Barış adıyla olan kişi sizsiniz değil mi? Oradan sizi eklemiştim de.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
hayırlısı olsun iyi günlerde kullanmaya devam edin inş.Keşke vestel Venüs projesini başladığı ivme ile devam ettirseydi.Ama son 2 model bildiğiniz çin malını getir üzerine Venüs bas sat oldu.

Stratejik hatalar ,başta Xaiomi , Huawei,gibi çinli markalar Venüs'ün rekabetçi olmasının önüne geçti.Son vergilerden sonra giriş seviyesi telefonların fiyatının artması yine Venüs e yarayacaktır.

Ben olsa her sene 1 i giriş seviyesi 2 si orta segment,1 ide amiral gemisi olarak 4 model çıkartırdim.bayilerden senetle satıştır, kredi kartına taksit muafiyeti, garanti kampanyası vs. satış oranını artırırdım.

ama Venüs grununda çalışanlarda gerçekten iş yok.Ekibin komple değişmesi gerekiyor.?

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Hayırlı olsun ama hayatta en nefret ettiğim telefon markası Vestel, bu kadar kötü tasarım, bu kadar kötü konfigürasyon, neredeyse yukarıda yazıldığı gibi tamamı Çin malı ama adı Türk diye yerli muamelesi gören, uğruna ek gümrük vergileri getirilen bu yüzden dünyanın 100 dolara kullandığı telefonlara 2000 lira üstünde para vermemize sebep olan bu telefona para vermem, sorana da asla önermem (Vestel tv kullanıyorum çok da memnunum ama ikisi tamamen ayrı konular)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Hayırlı olsun ama hayatta en nefret ettiğim telefon markası Vestel, bu kadar kötü tasarım, bu kadar kötü konfigürasyon, neredeyse yukarıda yazıldığı gibi tamamı Çin malı ama adı Türk diye yerli muamelesi gören, uğruna ek gümrük vergileri getirilen bu yüzden dünyanın 100 dolara kullandığı telefonlara 2000 lira üstünde para vermemize sebep olan bu telefona para vermem, sorana da asla önermem (Vestel tv kullanıyorum çok da memnunum ama ikisi tamamen ayrı konular)

aslında ilk modellerin anakartları burada üretiliyordu.

eşime 2. telefon olarak hemde destek olması açısından 5580 aldık bir iki ekranla ilgili sorun çıksada değiştirdiler ekranı nerdeyse 3 yıl olacak kullanıyor.

Vestel vergisi olayında aslında markanın hakkı yeniyor.Olay bildiğim kadarıyla şöyle vestel yöneticileri hükümetten teşvik, vergi muafiyeti istiyorlar ? hükümette sizden de vergiyi kaldırmayalayım ithallere ek vergi getirelim diyorlar??

Hükümette bilincinde zaten millet Venüs olmaz zaten bizde ithal telefonlardan daha fazla vergi alırırz mantığında lar.Yoksa reis niye yerli milli Venüs kullanmıyor?

Konuyu saptırmak istemem ancak dün fox ta benden söylemesi programı var ekonomist ve gazeteci meliha okur un çok güzel yorumları oluyor.

Dün şunu söyledi ismini açıklamam doğru olmaz ancak bu vergiler altında birçok yabancı marka Türkiye den çekilmek istiyor dedi.Dayım çorlud a levis te çalışıyordu firma kocaman fabrikayı bırakıp kapatıp Bangladeş a gitti üretim.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
aslında ilk modellerin anakartları burada üretiliyordu.

eşime 2. telefon olarak hemde destek olması açısından 5580 aldık bir iki ekranla ilgili sorun çıksada değiştirdiler ekranı nerdeyse 3 yıl olacak kullanıyor.

Vestel vergisi olayında aslında markanın hakkı yeniyor.Olay bildiğim kadarıyla şöyle vestel yöneticileri hükümetten teşvik, vergi muafiyeti istiyorlar ? hükümette sizden de vergiyi kaldırmayalayım ithallere ek vergi getirelim diyorlar??

Hükümette bilincinde zaten millet Venüs olmaz zaten bizde ithal telefonlardan daha fazla vergi alırırz mantığında lar.Yoksa reis niye yerli milli Venüs kullanmıyor?

Konuyu saptırmak istemem ancak dün fox ta benden söylemesi programı var ekonomist ve gazeteci meliha okur un çok güzel yorumları oluyor.

Dün şunu söyledi ismini açıklamam doğru olmaz ancak bu vergiler altında birçok yabancı marka Türkiye den çekilmek istiyor dedi.Dayım çorlud a levis te çalışıyordu firma kocaman fabrikayı bırakıp kapatıp Bangladeş a gitti üretim.
Bu konu çok uzar, tek bir şey yazayım ithal ikameci düzen 70lerde uygulandı ve halk bundan zarar gördü, rekabetin önüne hiçbir engel koyulmamalı ancak o zaman gelişir yerli firmalar, bu arada ha teşvik istemişsin ha yabancıya ek vergi gelmiş, maliye politikası açısından farkı yok bu iki durumun

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bu konu çok uzar, tek bir şey yazayım ithal ikameci düzen 70lerde uygulandı ve halk bundan zarar gördü, rekabetin önüne hiçbir engel koyulmamalı ancak o zaman gelişir yerli firmalar, bu arada ha teşvik istemişsin ha yabancıya ek vergi gelmiş, maliye politikası açısından farkı yok bu iki durumun
katılıyorum.Misal şuanda ithal ürünlere getirilen ek vergilerle halka şu imaj verilmek isteniyor.Yerli ürün ,yerli marka kullanın biz bize yetelim.? Ama olmuyor işte önce yerli ürünlerin kalitesi yükselmesi gerek ki ithal ürünler tercih edilmesin.Misal niye çoğu kişi ithal kırmızı et, tavuk eti, bisküvi almaya gerek duymuyor demek ki bunlarda iyiyiz.Keşke aynı kalite katma değerli ürünlerde olsa da hiç almasak.

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354

Ana ekranı açasaya kadar Samsung M20'den farkını anlayamazsınız o kadar diyeyim. ☺️

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
omrdml' Alıntı:
Playstore'da sadece wi-fi üzerinden güncelleme iznini verdim lakin zaman zaman güncelle dememe rağmen "indirme bekleniyor" ekranında wi-fi'ya bağlı ve internet problemi yokken bile bekliyor. Anlık olarak mobil veriye geçip tetikliyorum indirme başlıyor ve sonra mobili kapatiyorum wi-fi'den devam ediyor.
Bu android'den dolayı mıdır yoksa MTK işlemcinin bir handikapı mıdır bilmiyorum.
Ömer eline sağlık ,bu arada güle güle kullan :ok
Bu arada bende vestelin ilk çıkanı var ,shadow muydu neydi ,unuttum ,5.5 olan,halen çalışıyor,sadece hoparlör delikleri tıkanmıştı ,servise vermiştim ,telefon geldikten sonra ha bire vestelden arandım ,en sonunda "aramayın artık,telefonda sıkıntı yok" dedim :)
Bendeki telefonda da,PS güncellemelerinde aynı durumu yapıyor,ben PSden çıkıp tekrar girince yükleme yapılıyordu,onu da dene bakalım,psden çık ,tekrar gir,ne yapacak.Ben bunu rootdan kaynaklı sanıyordum,çünkü işime yaramayan bir çok uygulamayı sildim ,ama yazını okuyunca "genel sorun" gibi algıladım sanki :ok

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Abi bazen on numara bazen bekletiyor. Zaman zaman uygulama onbellegini temizliyorum. Düzeliyor. Ama çok da takmıyorum. Dediğini deneyeceğim. ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri