Vestel TV ses problemi

BlackB Çevrimiçi

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Arkadaşlar merhaba,

12 yıllık bir TV var evde. Arada PS oynuyoruz. Geçtiğimiz günlerde hoparlörden geldiğini düşündüğüm sesler/cızırtılar çıkmaya başladı. Sesi kumandadan tamamen kıssam bile cızırtı devam ediyor. Aşağıya çektiğim kısa bir videonun linkini gönderiyorum. Acaba sorun nedir, nasıl çözebilirim destek rica ediyorum. A Adem Helvacı F fikoloji

IMG_20211128_000953.jpg

Selamlar, iyi akşamlar..

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Kardeşim Selamlar;

Bu tv yi çok çok iyi bilirim, Güzel kaliteli bir üretimdir lakin besleme üniteleri senin bahsettiğin problem ile ilgili sıkıntılıdır.

Sıkıntı demeyeyim de nasıl desem, ZIRILTILI diye tabir edilen güç kartlarındadır.

SMPS trafoları ve toroidal sargı bobinlerden zırıltı sesi gelir.

TV ye zararı yoktur ancak can sıkar çıkarttığı sesler ile.

Nadiren de olsa sargıların üzerine vernik niyetine japon yapıştırıcı dökmek KISMEN bir kesinti yapsa da işin temeli mühendislik hesaplarına dayandığı için %100 çözülür diyemem biz çok şeyler denedik zamanında.

Bunun dışında diğer bir husus çok çok çok düşük olasılık ise panelin kendisi zırıltı yapar ama meslek hayatım boyunca (Plazmalar hariç) bu sesi 3 kere duydum ben.

Sen seslin hoparlörden geldiğini düşündüğünü yazmışsın, düşük olasılık olsa da bu ihtimal de var lakin öncelikle soketi çıkartıp test etmen gerekir. Eğer öyle ise filredeki kondasatörler kuruma yapmış olabilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Kardeşim Selamlar;

Bu tv yi çok çok iyi bilirim, Güzel kaliteli bir üretimdir lakin besleme üniteleri senin bahsettiğin problem ile ilgili sıkıntılıdır.

Sıkıntı demeyeyim de nasıl desem, ZIRILTILI diye tabir edilen güç kartlarındadır.

Nadiren de olsa sargıların üzerine vernik niyetine japon yapıştırıcı dökmek KISMEN bir kesinti yapsa da işin temeli mühendislik hesaplarına dayandığı için %100 çözülür diyemem biz çok şeyler denedik zamanında.

Bunun dışında diğer bir husus çok çok çok düşük olasılık ise panelin kendisi zırıltı yapar ama meslek hayatım boyunca (Plazmalar hariç) bu sesi 3 kere duydum ben.

Sen seslin hoparlörden geldiğini düşündüğünü yazmışsın, düşük olasılık olsa da bu ihtimal de var lakin öncelikle soketi çıkartıp test etmen gerekir. Eğer öyle ise filredeki kondasatörler kuruma yapmış olabilir.

Osman ustam (Allah rahmet eylesin -B.Çiğli) ,tekne verniği sürerdi bobinlere ,diğer verniklere nazaran daha kalın oluyor diye :)

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Kardeşim Selamlar;

Bende tüplü TV de olmuştu bakır sargı bobinin üstüne sıcak slikon sıkarak çözmüştüm cızırtı sorununu Adem Abi.

Demek aynı yöntem lcd Tv de işe yarıyor.

BlackB Çevrimiçi

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Herkese merhaba, destekleriniz içinde ayrıca teşekkürler.

Açayım içini bobinlerin üzerine basayım silikonu japonu, sorun değilde? ama hangi bobin, nasıl bulacağım ben bu arkadaşı? düğün magandaları gibi önüme gelene sıkacak mıyım yoksa:danger

Bobinler için Hızlı yapıştırıcı japonda iş görür.
Hoparlör den mi geliyor önce adem ustanın dediği gibi bakmak gerekir
Tv nin sesini sonuna kadar kısmama rağmen cazirti cuzurtu gelmeye devam ediyor, yine de hoparlörden olma şansı var mı?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Bobin zaten beslemededir ,sarı renkli olabilir büyük ihtimalle ,ama dikkat et havaya sık ,tam 90 derece olmalı elin :haha1
Eğer hoparlörden geliyorsa belli olur zaten ,söktüğünde hoparlörü de sök,kulağına götür ,anlaşılır :ok

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Herkese merhaba, destekleriniz içinde ayrıca teşekkürler.

Açayım içini bobinlerin üzerine basayım silikonu japonu, sorun değilde? ama hangi bobin, nasıl bulacağım ben bu arkadaşı? düğün magandaları gibi önüme gelene sıkacak mıyım yoksa:danger

Tv nin sesini sonuna kadar kısmama rağmen cazirti cuzurtu gelmeye devam ediyor, yine de hoparlörden olma şansı var mı?
Fazla bobin yok aslında ince uzun olanlardan başla fazla bobin yoktur 2-3 tane etrafında bakır sargı görünenler bobin

Bobin-tipleri.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Yıldırım sana bir konuda " sanki bir şeyler yazmıştım" dediğim konuyu hatırlıyormusun :) hatta den de bana "sen konuları karıştırmışın emmi" demiştin ,hangi konuydu o :)

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri