vestel tv dahili uydu alıcı sorunu

O Çevrimdışı

ozgulm

Yeni Üye
21 Kas 2019
6
39
Merhaba,

Yeni taşındığı binada merkezi uydu sistemi var. Ancak odadaki tv prizi çalışmıyordu. Ben tv mi balkondaki tv prizine bağladım ve odadaki arızalı tv prizini açtığımda oda ve balkon tv prizinin birbirine seri bağlandığını gördüm. Bu işlemi yaparken televizyon açıktı ve tv prizini söktüğüm anda hafif bir kıvılcım gördüm. Sanırım şasi yaptı. Bu sırada tv nin görüntüsü gitti. Daha sonra tv prizlerini başka bir televizyon ile denediğimde her ikisininde çalıştığını gördüm ancak tv me görüntü gelmedi. Bağlantı kablolarını da denedim bir sorun yok. TV de dahili uydu alıcı var. Scart girişinden harici uydu alıcı ile denediğimde çalıştı. Acaba dahili uydu alıcıda ne gibi bir sorun oluştu. Televizyonu açtığımda kanallar gelmiyor ve bilgi yok diyor. Ancak scart girişide aynı kart üzerinde ve harici uydu alıcıyı çalıştırıyor. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi. Teşekkürler.

TV: Vestel 32HB5000
Kart: 17MB140

O Çevrimdışı

ozgulm

Yeni Üye
21 Kas 2019
6
39
Tv ayarlarında değişiklik yapmadıysanınız tv nizin ankartında donanımsal arıza oluşmuştur.profesyonel bir kişiden( yetkili servis) yardım isteyiniz.sizin yapabileceğiniz bir şey yok gibi gözüküyor.

Saygılarımla.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hayır tv ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmadım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
TV'yi fişten çekin, anten kablosunu da çıkartın, sonra geri takıp çalıştırın bakalım gelecek mi
Kısa devre sonucu anlık yayın gider ama sizdeki farklı bir arıza değildir umarım. :bilmiyom

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Eğer eski kullandığınız yerde tek çanak varsa burada ise merkezi sistem varsa uydu ayarlarından disecq kontrol edilmeli eğer tek çanak seçili ve merkezi sistem varsa göstermeyebilir. Bu ayar normal ise ana kartta problem olmuş olabilir garantisi varsa servisi arayınız

O Çevrimdışı

ozgulm

Yeni Üye
21 Kas 2019
6
39
yorumlar için teşekkürler. servisle bir görüşeyim. ancak anlamadığım şey anten tesisatında yüksek voltaj mı var nasıl kart arızalandı

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
yorumlar için teşekkürler. servisle bir görüşeyim. ancak anlamadığım şey anten tesisatında yüksek voltaj mı var nasıl kart arızalandı
Çünkü tv uydusu olsun,harici uydu olsun antenden 13-18 volt elektrik çıkar her zaman (H ve V yayınlara göre değişir),sen işlemi tvden anteni sökmeden yaptığından kısa devre oluşmuş,yani kısa devre tvde anten bağlantısı içindeki devrede oluşmuş,umarım değildir ama bana anten girişinde sıkıntı çıkartmış gibi geldi,yani kart değişimi gerekebilir,anten entegresini söküp yapmak istemeyeceklerdir büyük ihtimalle,tabii benim nacizane görüşüm bu yöndedir maalesef.

O Çevrimdışı

ozgulm

Yeni Üye
21 Kas 2019
6
39
Çünkü tv uydusu olsun,harici uydu olsun antenden 13-18 volt elektrik çıkar her zaman (H ve V yayınlara göre değişir),sen işlemi tvden anteni sökmeden yaptığından kısa devre oluşmuş,yani kısa devre tvde anten bağlantısı içindeki devrede oluşmuş,umarım değildir ama bana anten girişinde sıkıntı çıkartmış gibi geldi,yani kart değişimi gerekebilir,anten entegresini söküp yapmak istemeyeceklerdir büyük ihtimalle,tabii benim nacizane görüşüm bu yöndedir maalesef.
aslında bende öyle düşünüyorum. çünkü aynı kart üzerinde scart girişi var ve bu girişe harici uydu alıcı bağladım mı çalışıyor. sanırım anten giriş devresi yandı.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
aslında bende öyle düşünüyorum. çünkü aynı kart üzerinde scart girişi var ve bu girişe harici uydu alıcı bağladım mı çalışıyor. sanırım anten giriş devresi yandı.
Bu benim düşüncemdir ,çünkü köyde uydu alıcısını yaktım böyle ,ki bildiğim halde "olmaz birşey" demiştim ama oldu,bende söküp parçalarını aldım attım elektronik çöplüğüne :)
Ama genelde anten girişinde sıkıntı olduğunda "kısa devre " gibi uyarı verir tv ve bazı uydu alıcıları ,sende de böyle bir uyarı veriyormu tv açıldığında acaba?

O Çevrimdışı

ozgulm

Yeni Üye
21 Kas 2019
6
39
Bu benim düşüncemdir ,çünkü köyde uydu alıcısını yaktım böyle ,ki bildiğim halde "olmaz birşey" demiştim ama oldu,bende söküp parçalarını aldım attım elektronik çöplüğüne :)
Ama genelde anten girişinde sıkıntı olduğunda "kısa devre " gibi uyarı verir tv ve bazı uydu alıcıları ,sende de böyle bir uyarı veriyormu tv açıldığında acaba?
bende kısa devre uyarısı vermiyor. sadece görüntü gelmiyor. bilgi yok diyor.

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
51
Şunu deneyin tv yi ayarlardan fabrika ayarlarina sifirla yapin ilk kurulum isteyecektir anten ayarlarina geldiginizde standart secenegi daha sonraki ekrandaki tekli kurulum deg8l disec a b c d secenegi uzerinden turksat kanal guncelleme frekansindan gumcelleyin hala sinyal yok durumdaysa servise haber verin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri