Vestel Q9900 kumanda komutlarına geç tepki veriyor/tepki vermiyor

F Çevrimdışı

furkangeze 

Yeni Üye
18 Kas 2021
49
35
Merhaba, Vestel 55Q9900 model bir televizyonum var. Televizyonu yaklaşık bir buçuk senedir binadan gelen merkezi anten ve internet tabanlı uygulamalar ile sorunsuz kullanmaktaydım hiç bir takılma kasma donma yaşamıyordum.
Geçtiğimiz ay eve Turkcell TV+ kurulumu yapıldı. Tesadüf mü oldu bilmiyorum ama TV+ boxu HDMI ile bağladıktan sonra televizyon kumandanın komutlarına geç tepki vermeye başladı, açıldıktan sonra kendine gelmesi için 30 saniye beklediğim oluyordu çok dert etmiyordum (ses açma tuşuna basıyorum ses gecikmeli açılıyor vb). Kumandanın yedeği ile deneme yaptım o da aynı şekildeydi, hatta bir kaç kez tv izerken bazı sahnelerde sesin rahatsız edici yüksekliğe gelmesinden dolayı sesi kısamadım telefonla uygulama üzerinden sesi kıstığım oldu.

Dün de ben evde yokken eşim televizyonu kapatamamış, en son prizin anahtarını kapatarak evden çıkmış. HDMI kablosunu tvden çıkartıp (acaba ilk açılışta kaynakları tek tek kontrol ediyor da yavaşlıyor mu diye düşündüm) denediğimde yine değişen pek bir şey olmadığını gördüm. Kumandanın pilini değiştirerek aklıma gelen çözümlere basitten zora doğru başladım, sırada çerezleri temizlemek, televizyonu fabrika ayarlarına sıfırlamak ve anakart yazılımını güncellemek var fakat MB180 için daha güncel bir yazılım yok diye biliyorum. Sizin aklınıza başka bir çözüm geliyor mu acaba. Neden böyle bir şey olmuş olabilir. Servis kaydı oluşturmalı mıyım?

Untitledf3c437433ffeea3c.png

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Eğer TV+ Box kumandasını HDMI cec moduyla box ve TV' de ortak kullanmıyorsanız, HDMI CEC özelliğini box ve TV' den kapatmayı deneyin. CEC modu aktif olduğunda TV IR alıcısı BOX alıcısı ile senkronize çalışmaya çalıştığı için bu tip problemler oluşabiliyor. Ancak By_Trol By_Trol ustamızın seçeneği daha olası görünüyor. Mümkünse her ikisini de deneyip sonucu bildirebilirseniz takip etmeye devam edelim.

F Çevrimdışı

furkangeze 

Yeni Üye
18 Kas 2021
49
35
Eğer TV+ Box kumandasını HDMI cec moduyla box ve TV' de ortak kullanmıyorsanız, HDMI CEC özelliğini box ve TV' den kapatmayı deneyin. CEC modu aktif olduğunda TV IR alıcısı BOX alıcısı ile senkronize çalışmaya çalıştığı için bu tip problemler oluşabiliyor. Ancak By_Trol By_Trol ustamızın seçeneği daha olası görünüyor. Mümkünse her ikisini de deneyip sonucu bildirebilirseniz takip etmeye devam edelim.
Böyle bir ayar olduğunu tahmin etmiştim de tam emin olamamıştım, deneyeceğim hocam akşam eve gidince. Sonucu bildiririm teşekkürler alakanız için

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,425
Böyle bir ayar olduğunu tahmin etmiştim de tam emin olamamıştım, deneyeceğim hocam akşam eve gidince. Sonucu bildiririm teşekkürler alakanız için
İlk mesajınızda aşağıdakileri yazmışsınız yazdığınız uygulamayı yaptıysanız CEC açık yada kapalı pek bir önemi kalmıyor.

Sizden alıntı:

Dün de ben evde yokken eşim televizyonu kapatamamış, en son prizin anahtarını kapatarak evden çıkmış. HDMI kablosunu tvden çıkartıp (acaba ilk açılışta kaynakları tek tek kontrol ediyor da yavaşlıyor mu diye düşündüm) denediğimde yine değişen pek bir şey olmadığını gördüm.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
İlk mesajınızda aşağıdakileri yazmışsınız yazdığınız uygulamayı yaptıysanız CEC açık yada kapalı pek bir önemi kalmıyor.

Sizden alıntı:

Dün de ben evde yokken eşim televizyonu kapatamamış, en son prizin anahtarını kapatarak evden çıkmış. HDMI kablosunu tvden çıkartıp (acaba ilk açılışta kaynakları tek tek kontrol ediyor da yavaşlıyor mu diye düşündüm) denediğimde yine değişen pek bir şey olmadığını gördüm.
O kısmını tam okumamışım, benim hatam. Eğer HDMI bağlantısını kesip Box' ı devreden çıkardıktan sonra aynı problem oluyorsa IR alıcı ana etkendir. Tabii HDMI bağlantısını TV çalışırken kesmiyor, tv açık değilken çıkartıyor ve kontrol ediyorsanız.

S Çevrimdışı

serhatr6

Yeni Üye
26 Ağu 2023
11
40
Normal tv izlerken ses açma kısma tepkisi sorun olmuyorsa gözde sorun yok demektir. Birde Vestel Smart ile tvye bağlı olmamaya dikkat edin. Son sürümdenmidir nedir Smart Center ile bağlıyken tv sapıtıyor. Kendi kendine sarma tuşu basılı gibi görüyor , ses açma kısma bar çubuğu görünmesiyle kaybolması bir oluyor vs. Wireless kapatın HDMI vs hiçbirşey bağlı olmasın kumanda normal çalışıyorsa HDMI CEC fonksiyonlarını kapatın. Bana muhtemel sorun CEC kaynaklı gibi geldi.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,425
CEC’den kaynaklıymış galiba kapatınca düzeldi, bir süre denedim başlığa yazmak için teşekkürler herkese

Sizden alıntı:

Geri
Üst Alt