Vestel No-Frost Buzdolabı Buzlanma Problemi

Q Çevrimdışı

Quadriceps

Yeni Üye
15 Tem 2023
10
34
Arkadaşlar selamlar herkese,
Yaşadığım sorunu baştan anlatmak isterim. Kirada bir evde kalıyorum. Ev sahibinden evi eşyalı olarak kiraladım. Evde VESTEL marka BZP-L3303 WCP modele sahip bir buzdolabı mevcut. İlk zamanlar dolabın alt kısmı fazlasıyla soğutuyordu. Bu zamanla yeşilliklerde karlanmaya, içeceklerde donmaya kadar ilerledi. Bu esnada buzluk kısmı normal soğutmaya sahipti. Bir usta çağırdım; termik değişmeli, cihaz soğuttuğunu anlamıyor, bu yüzden durmuyor dedi. Değişilsin dedik, değiştirdik. İlk 1-2 ay güzel çalıştı. Hatta uzun zaman sonra dolap kapağını açıp kapatınca ciddi bir vakumlama yapmaya başladı. Zaman geçtikçe bu sefer de alt soğutmamaya başladı. Ustayı tekrar çağırmamıza rağmen bazı mazeretlerde bulunup gelmedi. Kendim çözeyim dedim, biraz araştırdım. Buzluk kısmının arkasını söktüm, hava kanallarının tamamı buzla kaplıydı. 2 gün boyunca erittim, tekrar çalıştırdım. Yine normale döndü. 1-2 ay çalıştı, sonra yine eritmek zorunda kaldım. Bu döngü bir kaç seferdir bu şekilde ilerlemekte. Şimdi tekrar 1-1.5 ay oldu ve dolabın alt kısmı eskisi kadar randımanlı soğutmuyor. Kapağı kapatınca kendine çeken vakumu da kayboluyor bu süreçte. Ilık-soğuk arası bir hale geldi. Yine buzluğun arka duvarındaki hava kanalları buzla dolmuş. Kapak contalarını kontrol ettim, bir hava alma durumu açık kalma durumu sezemiyorum. Bu neden olur sıklıkla? Yardımcı olabilecek var mı arkadaşlar?

Özet: Buzluk soğutuyor. Dolabın alt kısmı soğutmuyor. Hava kanalları buzla kaplı, eritince düzeliyor. 1 ay sonra tekrarlıyor. Marka: VESTEL, Model: BZP-L3303 WCP No-Frost

Teşekkürler.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
yukarıdan aşağıya giden hava kanallarında mı buzlanma oluyor.

Q Çevrimdışı

Quadriceps

Yeni Üye
15 Tem 2023
10
34
yukarıdan aşağıya giden hava kanallarında mı buzlanma oluyor.
Hepsinde oluyor Sota Hocam. Buzluğun arka kısmını çıkartıyorum. O ufak fanın bulunduğu alan dahil arka taraf komple buzla kaplı oluyor. Sanırım bu sebeple de aşağı kısma soğuk hava üfleyemiyor cihaz.

R Çevrimdışı

rabitelli

Süper Üye
Top Poster Of Month
20 Kas 2019
540
50
Defrost zamanlayıcı ya da timer röle denen bi zımbırtı var. Onda bir sıkıntı olmaya??? :alala

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,744
Hepsinde oluyor Sota Hocam. Buzluğun arka kısmını çıkartıyorum. O ufak fanın bulunduğu alan dahil arka taraf komple buzla kaplı oluyor. Sanırım bu sebeple de aşağı kısma soğuk hava üfleyemiyor cihaz.
Defrost rezistansı arızalanmış olabilir.
Bu parça buzlanmayı önler.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,348
Dolabın arka alt ve üst yarı resimlerini ön resim olarak dondurucu ile soğutucu bölüm resimlerini buraya ekleyin yani dört resim ekleyeceksiniz.

Geri
Üst Alt