Vestel Millenium 19" panel ayarı bozuldu. [Çözüldü]

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Merhaba saygıdeğer ustalar

Biliyorum bu çok eski bir televizyon fakat mutfakta kullanıyorduk işimizi görüyordu.

Dün akşam merak kediyi öldürür diyerek çalışma saatini öğrenmek için Menü + 4725 ile servis menüsüne girmek istedim. Sağ alt köşede "service mode" diye bir yazı çıktı fakat yeni televizyonlardan aşina olduğumuz benzer bir menü falan çıkmadı sadece service mode yazısı çıktı. Sağ sol tuşlarına falan bastım hiçbir şey olmadı. Son olarak TV tuşuna basarak yazıyı kaybettim televizyonda hala sıkıntı yoktu. Sonra televizyonu kapatıp çıktım.

Sabah açtığımda ise görüntü şu duruma gelmiş:
20210228_123633.jpg

Scart takılıyken de aynı diğer kaynaklar seçiliyken de aynı.

Var mıdır bunun bir çaresi? Ayarlarla ilgili bir durum mu yoksa donanımsal arıza ve benim dün kurcalamış olmam tesadüf mü?

20210228_123751.jpg

Menü 4725 şöyle çıkıyor:
20210228_123816.jpg

Etiket:
20210228_123239.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Tesadüf olamaz bilmeden bir ayarını değiştirmişin ama neyi bende bilmiyorum belki çözümü vardır F fikoloji
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

bunları bir dene
Ekran tamamen beyazsa: 2. 17 olanı dene
  1. 17 ”TV için, sırasıyla Uzaktan Kumandalar (RC)" Menü "(M) ve" 4 "" 7 "" 2 "" 6 "düğmelerine ve ardından" 2 "düğmelerine basın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Tesadüf olamaz bilmeden bir ayarını değiştirmişin ama neyi bende bilmiyorum belki çözümü vardır F fikoloji

bunları bir dene
Ekran tamamen beyazsa:
  1. 15 ”TV için, sırasıyla Uzaktan Kumandalar (RC)" Menü "(M) ve" 4 "" 7 "" 2 "" 6 "düğmelerine ve ardından" 0 "düğmelerine basın.
  2. 17 ”TV için, sırasıyla Uzaktan Kumandalar (RC)" Menü "(M) ve" 4 "" 7 "" 2 "" 6 "düğmelerine ve ardından" 2 "düğmelerine basın.
  3. 20 ”TV için, sırasıyla Uzaktan Kumandalar (RC)" Menü "(M) ve" 4 "" 7 "" 2 "" 6 "düğmelerine ve ardından" 1 "düğmelerine basın.

Çok sağolun. Fakat ekran tamamen beyaz değil sadece bulanık ve de altta siyah bir şerit var. Hatta uydu alıcıyı takarsam yayın bile geliyor sadece renkler siyah beyaza çok yakın ve de sürekli bir titreme şeklinde bulanıklık oluyor.

Bunları yine de denemeli miyim yoksa başka ustalarımızdan da cevap beklemeli miyim?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Çok sağolun. Fakat ekran tamamen beyaz değil sadece bulanık ve de altta siyah bir şerit var. Yine de denemeli miyim yoksa başka ustalarımızdan da cevap beklemeli miyim?
sınırlı bilgi var senin anakart 17mb18 başka birşey yok kaynak vereyim 17 için olanları dene belki faydası olur

Bunlarıda dene
TV'NİN BAŞLATILMASI
  • TV'yi kapatıp açın. Sırasıyla RC'lerin “Menü” (M) ve “4” ”7” ”2” ”5” düğmelerine basın.
  • Sırasıyla RC'lerin “0” ”0” ”1” düğmelerine basın. ("Init TV 0" ekranda görüntülenecektir)
  • RC'lere "Ses +" basın ve "TV'yi Başlat 1" ayarını yapın ve TV'nin otomatik olarak kapanmasını bekleyin.

menü vs kodlarla vs olmazsa eprom flashlanması lazım teknik servisden yardım almalısın senin yapabileceklerin çok sınırlı tv modeli eski

By_Trol By_Trol

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Teşekkürler 17MB18 için service manual buldum orada menü 4725 yapınca menü açıldığından bahsediyor aynı yukarıda verdiğiniz sitede de yer alan "GTV 3.2.1" ile başlayan bir menü ancak bende bu çıkmıyor. Çalışırken de çıkmamıştı.
O yüzden körlemesine de rakamlara basmaya çekiniyorum. Dün akşam da körlemesine sağ sol yukarı aşağı basarken bozmuşum demek ki.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
burda 23 inç olan için bilgiler ok tuşuna basmasan iyimiş sadece menü 4725 yapıp beklemen lazımmış ok basınca birşey seçmişin sen aşağı yukarı yapınca ayar değişmiş menü 4725 yap ok,a basmadan bekle bakalım servis menü gelecek mi

Teşekkürler 17MB18 için service manual buldum orada menü 4725 yapınca menü açıldığından bahsediyor aynı yukarıda verdiğiniz sitede de yer alan "GTV 3.2.1" ile başlayan bir menü ancak bende bu çıkmıyor. Çalışırken de çıkmamıştı.
O yüzden körlemesine de rakamlara basmaya çekiniyorum. Dün akşam da körlemesine sağ sol yukarı aşağı basarken bozmuşum demek ki.
insan oğlunun başına ne gelirse meraktan geliyor fazla merak iyi değil dışardan davul zurna sesi gelir merak edip camı açıp bakarsın davetlilerden biri elini beline atar 2 el silah sesi kurşunlardan birisi gelir seni bulur orada senin için hayat biter haber bültenlerinde sık gördüğümüz haberler ?

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
burda 23 inç olan için bilgiler ok tuşuna basmasan iyimiş sadece menü 4725 yapıp beklemen lazımmış ok basınca birşey seçmişin sen aşağı yukarı yapınca ayar değişmiş menü 4725 yap ok,a basmadan bekle bakalım servis menü gelecek mi

insan oğlunun başına ne gelirse meraktan geliyor fazla merak iyi değil dışardan davul zurna sesi gelir merak edip camı açıp bakarsın davetlilerden biri elini beline atar 2 el silah sesi kurşunlardan birisi gelir seni bulur orada senin için hayat biter haber bültenlerinde sık gördüğümüz haberler ?

Menü 4725 yapınca sağ alt köşede service mode yazısı çıkıyor başka menü çıkmıyor. Bekledim yine çıkmadı. Tahminime göre menü yanlış yerde çıkıyor yani service mode yazısının altında ekranın dışında devam ediyor ama görünmüyor.

Menüyü ortaya getirmenin bir yolunu bulsak görerek düzeltebileceğiz demek ki ama çok enteresan gerçekten. Ya da son çare olarak bahsettiğiniz sıfırlama tuşlarını kullanıp doğru yeri sıfırlayıp başka yerleri bozmasın diye dua edeceğiz.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Menü 4725 yapınca sağ alt köşede service mode yazısı çıkıyor başka menü çıkmıyor. Bekledim yine çıkmadı. Tahminime göre menü yanlış yerde çıkıyor yani service mode yazısının altında ekranın dışında devam ediyor ama görünmüyor.

Menüyü ortaya getirmenin bir yolunu bulsak görerek düzeltebileceğiz demek ki ama çok enteresan gerçekten. Ya da son çare olarak bahsettiğiniz sıfırlama tuşlarını kullanıp doğru yeri sıfırlayıp başka yerleri bozmasın diye dua edeceğiz.
al senin kartın servis menü kodları bunları dene

MB-18
M+ 4725 M+ 4726 M+ 1325
Menü + 4726 daha sonra “Hotel Mode Aktive” satırı ON / OFF seçilecek. Daha sonra Menü + 1325 ile girilip “Hotel Mode” ON / OFF Seçilecek.Menü+4727 Panel Seçimi 0, 1,…….9

Bu servis menü kodlarından biri doğru menüyü açar belki fabrika ayarına döndürme sansı olabilir o zaman

ters mantık dene yaptığın işlemi tersine çevirmeye çalış yine m 4525 yap sol yap sağ vs sırayla dene tv bas kapat aç tv'yi böyle 3-5 deneme yap birisi tutar belki tv eski haline döner ters mantık işeyarayabilir :kiskis

4725 yerine 4525 yazmışım

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504

Panel modelini değiştirmişsiniz.
Menü 4727 Tuşlayın panel modeli değiştirme menüsü geldiyse rakamlar ile 0,1,2,3,4,..... 9 Rakamına kadar panel modeli seçebilirsiniz ta ki sizin paneli bulup görüntü düzelene kadar.
Rakam seçiminde görüntü düzelmiyorsa her rakam seçiminden sonra menü ile çıkıp tv yi kumanda ile kapatıp tekrar çalıştırıp kontrol edeceksiniz.
Panel tipi değiştirme menüsü 4727 ile gelmiyorsa
Menü 4725 Sonra
Menü 4727 Panel Seçimi ve 0, 1,.......9 Rakamları ile ilk yazdıklarımı uygulamanız gerekir.

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Panel modelini değiştirmişsiniz.
Menü 4727 Tuşlayın panel modeli değiştirme menüsü geldiyse rakamlar ile 0,1,2,3,4,..... 9 Rakamına kadar panel modeli seçebilirsiniz ta ki sizin paneli bulup görüntü düzelene kadar.
Rakam seçiminde görüntü düzelmiyorsa her rakam seçiminden sonra menü ile çıkıp tv yi kumanda ile kapatıp tekrar çalıştırıp kontrol edeceksiniz.
Panel tipi değiştirme menüsü 4727 ile gelmiyorsa
Menü 4725 Sonra
Menü 4727 Panel Seçimi ve 0, 1,.......9 Rakamları ile ilk yazdıklarımı uygulamanız gerekir.

Ustam Menü 4727 ile panel menüsü gelmiyor normal menüde kalıyor.

Menü 4725 'in ardından menü 4727 yaparsam başka bir menü açılıyor ancak onun da doğru menü olduğunu sanmıyorum. Çünkü ben daha 4 7 2 7 yazmayı bitirmeden 4 7 2 ... yazdığım gibi o menü açılıyor. Üzerinde EEPROM VGA gibi şeyler yazıyor ancak titremeden dolayı okunamaz durumda.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,504

Menü 4725 'in ardından menü 4727 yaparsam başka bir menü açılıyor ancak onun da doğru menü olduğunu sanmıyorum. Çünkü ben daha 4 7 2 7 yazmayı bitirmeden 4 7 2 ... yazdığım gibi o menü açılıyor. Üzerinde EEPROM VGA gibi şeyler yazıyor ancak titremeden dolayı okunamaz durumda.
Eprom init yazısını görebiliyorsan OK tuşuna bas yada o terim için hangi renge basmanı öneriyorsa kumanda üzerinden o renkteki tuşa bas ben yeşil diye hatırlıyorum tv çok eski olduğu için menüdeki terimler tam olarak aklımda değil

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

menü 4727 sonra 1 bas tv yi kapat aç görüntü düzelmedi menü 4727 sonra 2 yeye bas tvyi aç kapa 4727de gösel menü çıkmıyor görünmüyor sırasıyla dene

“Menü” (M) ve “4” 7 ”“ 2 ”“ 7 ”düğmelerine basın. (Dikkat! Ekranda görsel menü görünmez)
Paneli seçmek için ayrı panel tipi seçim hanesine basın.
TV'yi kumandadan kapatın.
TV tekrar açıldığında yeni panel ayarlarıyla gelecektir.

1den9 a kadar dene menü 4727 biri doğru çıkana kadar herdeneneden sonra tv;yi aç kapat

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Evet çözüme adım adım yaklaşıyoruz :cak

Menü 4727 0'dan 9'a kadar denedim hiçbir etkisi olmadı.

Sonra normal servis menüsünü açıp tekrar ok tuşlarıyla gezinmeyi denedim ve de menülere girip çıktıkça üstteki yazının değiştiğini farkettim. Sitelerde ve servis kitabındaki menüyü de göz önünde bulundurup aşağı yukarı falan bişeyler denedim video menüsü olduğunu düşündüğüm kısma girip çıktım falan ve de şu anda panel değişti ve menü tam görünüyor. :clap

Panel hala doğru değil ancak menü göründüğü için şu anda menünün kullanımını ezberlemeye çalışıyorum. Sonrasında da en alttaki menüden panel değiştireceğim doğru mu?

20210228_192326.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri