VESTEL "Menü+4725" Neler anlatıyor...

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Resim 1:
seg43_1.jpg

Resim 2:
ddr.png

ÜST BAR :
A= Servis menü ismi (!)
B= Tv yazılım versiyonu
C= SVN, "bunu nasıl anlatacağımı bilemedim,neyle alakalı olduğunu çıkaramadım,tv ana programı derlemesi olabilir.(aurora)" yazmıştım,bugün sevgili M metinorhun3 açıklaması ile doğru cevap gelmiş oldu ,yani : Derlemeyi yaparken kullanılan kodun o andaki revizyon numarası.
D= İnternetten yazılım ararken baktığı klasörün yolu(bu yol artık kapalı,internetten yazılım yükleme sanırım artık yok)
Burada açıklama yapayım:buradaki *.dcf dosyası çok önemli,model numarasıdır,aynı kartı kullansa dahi,farklı tvnin yazılımını yüklemeyi
engelliyor,çünkü bazı tvler HDready,bazıları HD,bazıları 3D,bazılarında 10w,kiminde 6w çıkış var v.s böyle uzatabilirim.
Bu da şu anlama geliyor,mesela ben vestel üretimi "6662.dcf" li her marka ve ülkenin tv yazılımını yükleyebilirim,çünkü aynı donanıma sahiptir. (kabaca anlattım)
E= Kart numarası
F= Ram'mi,bellek'mi yoksa ana hafızamı diyeyim bilemiyorum :)
ALT PANEL :
1-
a-TV life time :Tv çalıştığı saat
Burası çok önemlidir,tv'yi siz almadan önce dışarıda kaç saat çalıştığını gösterir.Fabrika testlerini söylemiyorum,
mesela AVM'lerde kullanılmış mı gibi
b-TV aps time: Uygulama yazılımın Derlendiği zaman
Buradaki tarihe ve saate önem vermeyiniz,çünkü ben bile yazılım derlerken(*eskidendi) tarih ve saatını düzeltmiyordum,
çok önemli değil tarih ve saat,işlemesi-çalışması önemlidir
2-
a-Önyükleyici(tv açılış dosyasıdır)
Full yazılım yüklenirken "elektrikler kesilmesin,dalgalanmasın,usb çıkartmayın,tv yüklenmedi diye kapatmayın"
diye ısrarla uyardığımız şey işte bu mboot bozulmasıdır,bu dosya pc hdd'deki mbr gibidir(kabaca yani)
Bu dosya bozulursa,tv mutlaka serviste UART yöntemiyle-JTAG da deriz-canlanır,başka türlü kart çöp olur maalesef.
b-DDR frekans bilgisi *
*Bakınız " Resim 2"
3-
a-E-IB: Elektronik kullanım klavuzu(İ bastığımızda ortaya çıkan)
b-UI (buradaki tümü) :Kullanıcı arayüzü (Menü resimleri-versiyon ve ismi)
4-
Kullanılan panel bilgileri(mesela buradaki panel 2D fulHD v.s)
5-
PQ: Kart ile panelin iletişimini sağlayan derleme(derleme tarih ve saati önemli değildir)
6-
Adı üzerine tvnin profili,burada kart 97,marka seg,Türkiye v.s,genelde buradaki son 3 rakam ÜST BARdaki versiyon
numarasının son 3 rakamıdır(genelde dediğimi unutmayın)
Yazılım derlenirken tv donanımına göre derlenir,o da burada yazar.
(Aslında her kartın xml dosyası ayrıdır,o dosyada kartın donanımı ve kullanılabilir alanları vardır)
7-
Profillerin versiyon numaraları(çok önemli değil,komposerle derlenirken otomatik alınır veya elle verilir)
8-
a-PEQ files: Ses sistemi düzenidir(burada çıkış 6-8watt tır ve 1.ci grup ayarlarını kullanır)
b-EDIT : Ekran özelliklerini barındırır
9-
Yazılımı tvye yapan(aktaran-derleyen) ve zamanı gösterir.
10-
Bunu yazmama gerek yok,her hallinden belli ?
SatcoDX bir zamanlar çok ünlüydü,özel dosyaları bile vardı,hatta çevirici programları bile,ne günlerdi :)
11-
İçindeki tarayıcı sürümü,serttifikalar ve açılış resmi adı.
Bütün bunlar vendor içinde bulunur,tvnin kalbi dersem yalan olmaz,

Burada dip not ekliyeyim:

1-Opera (/vendor içindedir) bu tvnin olmazsa olmazıdır ve her tv içinde yüklüdür,hani smart gibi,tıklanınca gidilen uygulama değildir,siz tv yi açıp çalıştırdığınızda
opera direk çalışır,winlerdeki "Explorer" linuxlardaki "Konqueror",maclardaki "Safari" gibidir,bütün modellerde update'si vardır ama saçma bir
yükseltmedir,çalışmaz,bari onu adam gibi yapsalardı,en azından internete girdiğimizde baksaydı"yükseltme varmı" diye ve kursaydı.Yani
bizim tvler Opera üzerinde çalışır,telnet ile girip operayı silerseniz tv açılıp-kapanır veya hata verip kapanır,açılmaz.
Bunu neden yazdım,telnetle bağlandığımda ilk olarak bizim kanguruyu aradım ister istemez,çünkü sistem linux olunca bakıyorsunuz,
"bu nasıl çalışıyor" diye,derine iniyorsunuz,haaaaa,bunu resmen bilerekmi yazıyorum,tabii ki hayır ama yanılma oranım %0.1 :)
Çünkü M+4725 ile altta görüyoruz opera tarayıcısını,tıklanınca gidilen yer olsaydı göremezdik :)

2- Tv sistemi linux ama çok ilginçtir ki ext2-3-4 dosyalama sistemini okuyamıyor,bırakın okumayı görmüyor bile.illa paralı winlerin sistemine
mahkum ediliyoruz(fat,fat32 ve ntfs)
Yahu ben hddmi neden fat yapayım ,veya ntfs,bırak isteyen fat-ntfs isteyen ext kullansın.Win pc kullanan tabii kullanır ama beni de mahkum ediyorsun arkadaş
bu nasıl anlayış bilmiyorum,sakın bana diğer markaları örnek göstermeyin lütfen,beni hiç ilgilendirmiyor diğer markalar,aslında bunu adam gibi yapsalar
herhalde bırakın Türkiye'yi,dünyada devrim olurdu,sistem linux ama kendi dosyalama sistemini görmüyor iyimi ?

3- Neden bazı dosyaların updateleri otomatik alınmaz,veya gelmez,işte asıl devrim gibi yazılım bu olurdu,bırakın ext sistem HD okumayı,internete
her girildiğinde kontrol etse,android gibi (ki benim pcye bildirim gelir,"falan dosyanın updatesi var,yükleyin" diye) yükseltmeler olsa,buna ana yazılım da dahil,
karta ve seri noya göre neden olmaz,hadi bıraktım full yazılımı,coreyi,bazı dosyalar varki,2-15 mb lık "video,ses,tarayıcı,kodekler" mesela...
Bende minicik medya oynatıcı var,çin malı çözmediği kodek yok arkadaş,açtım baktım içine ne var yok diye,tv'de tek fark extradan LCD veya LED panel olmasıdır.
Otomatik update olmazmıydı,olurdu,hemde süper olurdu ama yapılmıyor herhalde player üreticileriyle anlaşmaları var,yoksa satılmaz playerler,elde kalır.

4- Derlenme-kompile tarih ve saatlarına çok fazla takılmayın,önemli olan yazılım versiyon numarasıdır ,yukarıdaki açıklamada B ile gösterdim.
5- Anlatım veya bilgi hatalarım olabilir,doğru bilgi gelirse düzenleme yaparım.

Son düzenleme:
hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Cok güzel aciklama olmus elinize saglik.Birde en üst satirde (ho), (mo), (o) ,(nonesec) ,(d8) ve benzeri kisaltmalar cikiyor ,bunlarin aciklamalarini biliyorsaniz paylasir misiniz?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ustacım geçmiş yıllarda forumlardan baka baka JTAG nasıl uygulanır çözmüştüm, uydu alıcıların çöken sistemerine uygulamıştım çok da başarılı çalışıyordu lakin nedense şu uydu-Yazılım vs işleri hiç bir zaman beni çok cezbetmedi. Üstüne düşmedim unuttum gitti sonra :kiskis

Senin yazıyı okurken JTAG görünce aklıma geldi yazayım dedim.

Emek vermişsin ellerin dert görmesin :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Cok güzel aciklama olmus elinize saglik.Birde en üst satirde (ho), (mo), (o) ,(nonesec) ,(d8) ve benzeri kisaltmalar cikiyor ,bunlarin aciklamalarini biliyorsaniz paylasir misiniz?
HO Hıgh Configuration Open Browser
MO Mid Config .....
LO Low Config ......

D8 i unuttum diğerini hiç bilmiyorum zaten :ok

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Resim 1:
seg43_1.jpg

Resim 2:
ddr.png

ÜST BAR :
A= Servis menü ismi (!)
B= Tv yazılım versiyonu
C= SVN, bunu nasıl anlatacağımı bilemedim,neyle alakalı olduğunu çıkaramadım,tv ana programı derlemesi olabilir.(aurora)
D= İnternetten yazılım ararken baktığı klasörün yolu(bu yol artık kapalı,internetten yazılım yükleme sanırım artık yok)
Burada açıklama yapayım:buradaki *.dcf dosyası çok önemli,model numarasıdır,aynı kartı kullansa dahi,farklı tvnin yazılımını yüklemeyi
engelliyor,çünkü bazı tvler HDready,bazıları HD,bazıları 3D,bazılarında 10w,kiminde 6w çıkış var v.s böyle uzatabilirim.
Bu da şu anlama geliyor,mesela ben vestel üretimi "6662.dcf" li her marka ve ülkenin tv yazılımını yükleyebilirim,çünkü aynı donanıma sahiptir. (kabaca anlattım)
E= Kart numarası
F= Ram'mi,bellek'mi yoksa ana hafızamı diyeyim bilemiyorum :)
ALT PANEL :
1-
a-TV life time :Tv çalıştığı saat
Burası çok önemlidir,tv'yi siz almadan önce dışarıda kaç saat çalıştığını gösterir.Fabrika testlerini söylemiyorum,
mesela AVM'lerde kullanılmış mı gibi
b-TV aps time: Uygulama yazılımın Derlendiği zaman
Buradaki tarihe ve saate önem vermeyiniz,çünkü ben bile yazılım derlerken(*eskidendi) tarih ve saatını düzeltmiyordum,
çok önemli değil tarih ve saat,işlemesi-çalışması önemlidir
2-
a-Önyükleyici(tv açılış dosyasıdır)
Full yazılım yüklenirken "elektrikler kesilmesin,dalgalanmasın,usb çıkartmayın,tv yüklenmedi diye kapatmayın"
diye ısrarla uyardığımız şey işte bu mboot bozulmasıdır,bu dosya pc hdd'deki mbr gibidir(kabaca yani)
Bu dosya bozulursa,tv mutlaka serviste UART yöntemiyle-JTAG da deriz-canlanır,başka türlü kart çöp olur maalesef.
b-DDR frekans bilgisi *
*Bakınız " Resim 2"
3-
a-E-IB: Elektronik kullanım klavuzu(İ bastığımızda ortaya çıkan)
b-UI (buradaki tümü) :Kullanıcı arayüzü (Menü resimleri-versiyon ve ismi)
4-
Kullanılan panel bilgileri(mesela buradaki panel 2D fulHD v.s)
5-
PQ: Kart ile panelin iletişimini sağlayan derleme(derleme tarih ve saati önemli değildir)
6-
Adı üzerine tvnin profili,burada kart 97,marka seg,Türkiye v.s,genelde buradaki son 3 rakam ÜST BARdaki versiyon
numarasının son 3 rakamıdır(genelde dediğimi unutmayın)
Yazılım derlenirken tv donanımına göre derlenir,o da burada yazar.
(Aslında her kartın xml dosyası ayrıdır,o dosyada kartın donanımı ve kullanılabilir alanları vardır)
7-
Profillerin versiyon numaraları(çok önemli değil,komposerle derlenirken otomatik alınır veya elle verilir)
8-
a-PEQ files: Ses sistemi düzenidir(burada çıkış 6-8watt tır ve 1.ci grup ayarlarını kullanır)
b-EDIT : Ekran özelliklerini barındırır
9-
Yazılımı tvye yapan(aktaran-derleyen) ve zamanı gösterir.
10-
Bunu yazmama gerek yok,her hallinden belli :smile:
SatcoDX bir zamanlar çok ünlüydü,özel dosyaları bile vardı,hatta çevirici programları bile,ne günlerdi :)
11-
İçindeki tarayıcı sürümü,serttifikalar ve açılış resmi adı.
Bütün bunlar vendor içinde bulunur,tvnin kalbi dersem yalan olmaz,

Burada dip not ekliyeyim:

1-Opera (/vendor içindedir) bu tvnin olmazsa olmazıdır ve her tv içinde yüklüdür,hani smart gibi,tıklanınca gidilen uygulama değildir,siz tv yi açıp çalıştırdığınızda
opera direk çalışır,winlerdeki "Explorer" linuxlardaki "Konqueror",maclardaki "Safari" gibidir,bütün modellerde update'si vardır ama saçma bir
yükseltmedir,çalışmaz,bari onu adam gibi yapsalardı,en azından internete girdiğimizde baksaydı"yükseltme varmı" diye ve kursaydı.Yani
bizim tvler Opera üzerinde çalışır,telnet ile girip operayı silerseniz tv açılıp-kapanır veya hata verip kapanır,açılmaz.
Bunu neden yazdım,telnetle bağlandığımda ilk olarak bizim kanguruyu aradım ister istemez,çünkü sistem linux olunca bakıyorsunuz,
"bu nasıl çalışıyor" diye,derine iniyorsunuz,haaaaa,bunu resmen bilerekmi yazıyorum,tabii ki hayır ama yanılma oranım %0.1 :)
Çünkü M+4725 ile altta görüyoruz opera tarayıcısını,tıklanınca gidilen yer olsaydı göremezdik :)

2- Tv sistemi linux ama çok ilginçtir ki ext2-3-4 dosyalama sistemini okuyamıyor,bırakın okumayı görmüyor bile.illa paralı winlerin sistemine
mahkum ediliyoruz(fat,fat32 ve ntfs)
Yahu ben hddmi neden fat yapayım ,veya ntfs,bırak isteyen fat-ntfs isteyen ext kullansın.Win pc kullanan tabii kullanır ama beni de mahkum ediyorsun arkadaş
bu nasıl anlayış bilmiyorum,sakın bana diğer markaları örnek göstermeyin lütfen,beni hiç ilgilendirmiyor diğer markalar,aslında bunu adam gibi yapsalar
herhalde bırakın Türkiye'yi,dünyada devrim olurdu,sistem linux ama kendi dosyalama sistemini görmüyor iyimi :smile:

3- Neden bazı dosyaların updateleri otomatik alınmaz,veya gelmez,işte asıl devrim gibi yazılım bu olurdu,bırakın ext sistem HD okumayı,internete
her girildiğinde kontrol etse,android gibi (ki benim pcye bildirim gelir,"falan dosyanın updatesi var,yükleyin" diye) yükseltmeler olsa,buna ana yazılım da dahil,
karta ve seri noya göre neden olmaz,hadi bıraktım full yazılımı,coreyi,bazı dosyalar varki,2-15 mb lık "video,ses,tarayıcı,kodekler" mesela...
Bende minicik medya oynatıcı var,çin malı çözmediği kodek yok arkadaş,açtım baktım içine ne var yok diye,tv'de tek fark extradan LCD veya LED panel olmasıdır.
Otomatik update olmazmıydı,olurdu,hemde süper olurdu ama yapılmıyor herhalde player üreticileriyle anlaşmaları var,yoksa satılmaz playerler,elde kalır.

4- Derlenme-kompile tarih ve saatlarına çok fazla takılmayın,önemli olan yazılım versiyon numarasıdır ,yukarıdaki açıklamada B ile gösterdim.
5- Anlatım veya bilgi hatalarım olabilir,doğru bilgi gelirse düzenleme yaparım.
kaç yıl yazılım attım hocam yarısını biliyordum, yarısını sayenizde öğrendim.teşekkürler emeğinize sağlık hocam.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Yazdı,ekledi gitti demeyin lütfen :) ramazan abinin tv kanalları göstermiyormuş(philips),bu yazıyı eklerken başımda bekledi,hadi hadi diye,hem ayarladım hemde kağıda yazdırdım kendi el yazısıyla,benimki dr yazısı gibidir okuyamaz ,meğer yenge kaynaktan başka yeri seçmiş yanlışlıkla,neyse ,
Ben onları yazmadım,ama sevgili Adem cevaplamış,gerçi eski kartlarda kaldılar ama yazmalıydım :)
Senin yazıyı okurken JTAG görünce aklıma geldi yazayım dedim.
:thumbsup: Genelde eskiden yazılılarda koruma (neyi koruyorlarsa) amaçlı "timebomb" koyarlardı,uydunun yazılımı modlanırsa(diyeyim,herkes anlasın) bir kaç gün sonraya timebomb koyarlardı,ki o gün geldiğinde receiver çöksün ,ki çöküyordu da ,nasıl yapıldığını uzun uzun yazmayayım burada :sneaky:
Tabi durumu ve kullanmayı bilen az sayıdaki kişi bin içinde aratıp hallediyordu,bilemeyenler ise doğğruuuu uydu tamircisine :smile:
Neyse bende konumu dağıtmayayım :haha1

T Çevrimdışı

toydosakni

Aktif Üye
11 Kas 2018
464
timebomb koyarlardı,ki o gün geldiğinde receiver çöksün ,ki çöküyordu da ,
aklıma LG cep telefonu geldi o kadar kaliteye rağmen durup dururken kapanmalar oluyor garanti bitti mavi ekran verdi sapa sağlam LG telefonum :ciks:mad: kasıtlımı yapılıyor acaba :mad::mad: faceye tarayıcıya bakın şikayetler olmakta.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri