VESTEL MB82 (KURTARMA) MB100-MB110-MB120-MB130-MB140 Çekirdek Yazılım Konusu

Ado

Adem Helvacı
Administrator
17 Şub 2017
13,204
113
46

İtibar Puanı:

Değerli Arkadaşlarım;

Öncelikle, yazılım yükleme risklerinden bahsetmeye artık gerek dahi olmadığını bilsek de, özellikle zaten çalışan tv lerinde ''Acaba ne olacak?'' düşüncesi ile yazılım yüklemenin tam bir macera olduğunu hatırlatmakla başlamak isterim.

Özellikle MB9X serisi kullanıcılar ve hele ki FAZ2 kullanıcıları için bu konu tam bir maceradır bu nedenle lütfen bir sorun yaşamıyorsanız, ''ACABA'' gibi gerekçelerle yazılım yüklemeyiniz. Sistem çökmesi, servis hizmeti, anakart değişimi yüksek servis maliyeti gibi durumları peşinen hatırlatmak ve bu konuda uyarmak isterim.

Bu konu başlığında yalnızca orijinal çekirdek yazılımların paylaşımı yapılıyor.

Yazının sonunda önemli uyarı bölümünü mutlaka okuyunuz.

Yükseltilen yazılımlarda nelerin değiştiğine dair bilgilendirme yapmıyorum bunlar kullanıcı deneyimi olarak arkadaşlarımız tarafından forumda dile getiriliyor.

Yazilima kendisi mudahale eden tuketicilerin urunlerinde garanti kosullarina istinaden sorun yasanabilecegi riskini unutmayiniz.

Cekirdek yazilim yuklerken X bir nedenle tv cokerse full yazilima ihtiyac duyacaginizi aklinizdan cikartmayiniz.

Full yazilimlar boyut anlaminda buyuk olmalari ve her tv icin ozel olmalari nedeniyle isteyen her arkadasimiza full yazilim yollama imkanimin zamansal anlamda olmadigini defalarca yazdim lutfen bunu goz ardi etmeyiniz.

Yetkili servisler kendisi ariza yapan tum urunlere ucretsiz hizmeti zaten sagliyorlar ancak degistirilmis yazilimlari tespit edecek donanima sahip olduklarini unutmayiniz.

Tüm bu uyarilarin hepsi, sizin hem guvenliginiz hem hakkinizi korumak aynı zamanda urununuzun gereksiz ariza yapmasına engel olmak icindir.

Vestel TV Arızaları için MB82 kurtarma yazılımı kullanılabilir. Çekirdek yazılımlar ÇÖKMÜŞ tv durumlarında etken değildir lakin yazılım kaynaklı bug durumlarında ve ürün performans iyileştirmelerinde etkendir.

Tüm bu bilgilerin sonrasında yazılımın nasıl yüklendiğini de anlatalım.

Yazılım yükleme işlemi öncesi ve sonrasında MENU 4725 ile servis menüye girerek versiyon kontrolü yapmayı unutmayınız.

Bu konudaki tüm yazılımlar USB den yüklenebilir yazılımlardır. Bu anlamda kullanılacak olan USB nin veri hızı yüksek bir bellek olması önemlidir zira bazı durumlarda ''Resim Video gösteriyor ama yazılımı yükleyemiyorum'' geri dönüşleri ile karşılaşabiliyoruz. Sandisk belleklerde pek negatif geri dönüş olmamıştır bilgilendirmek isterim.

Yazılım yüklemenin 2 yöntemi vardır (Debug kartları ile yüklenen pro yöntemlerin haricinde)

A- FULL yazılım yükleme yöntemi

Bu Yöntemdeki sıralama şu şekildedir

1- FAT 32 olarak formatlanmış boş bellek içerisine uygun yazılım KLASÖRSÜZ olarak yerleştirilir
2- TV fişi çekilir
3- Bellek TV ye takılır
4- Uzaktan kumandanın OK butonuna basılı tutularak TV fişi takılır
5- STBY ışığı hızlı hızlı yanıp sönmeye başladığında OK butonu bırakılır.

iki dakika içerisinde TV açılacaktır.

B- ÇEKİRDEK yazılım yükleme yöntemi:

1- FAT32 olarak formatlanmış boş bellek içerisine uygun yazılım yerleştirilir
2- USB tv ye takılır
3- MENU 1505 kodlanır ve ''Yüklemek istiyormusunuz'' sorusuna EVET cevabı verilir

iki dakika içerisinde TV işlemleri tamamlayarak kendisi açılacaktır.

Core yani çekirdek yazılım ve full yazılım yükleme resimli anlatım için TIKLAYINIZ

FULL yazılımlar sadece FULL töntemi ile yüklenir lakin ÇEKİRDEK yazılımlar her iki yöntemle de yüklenebilir bir zararı yoktur[sm=ok.gif]

Aşağıdaki yazılımlar mümkün olan en güncel resmi yazılımlardır.

17MB82 1.35

Gizli İçerik
Bu içeriği görebilmek için bu yazıyı beğenmeniz gerekiyor.

17MB82 1.37

Gizli İçerik

17MB82 KURTARMA

Gizli İçerik

17MB90_MB91R1R2_MB92R3_MB95_MB95S_MB95M_FAZ3_V366y

Gizli İçerik

17MB91 3.3.8.c Stabil sürüm

Gizli İçerik

17MB96 - MB91R3 - MB92R4 3.7.6.L

Gizli İçerik

17MB91R3_MB92R4_MB96_FAZ3_V376n

Gizli İçerik

17MB96_3.7.6.S

Gizli İçerik

17MB97_98_0.45.23.32

Gizli İçerik

17MB100-34.23

Gizli İçerik

17MB100_34.25

Gizli İçerik

17MB100 2.7.0.0

Gizli İçerik

17MB100 2.15.25.0

Gizli İçerik

17MB110 2.22.0.0

Gizli İçerik

17MB110 2.32.0.0

Gizli İçerik

17MB110_2.24.1.0_FBTV

Gizli İçerik

17MB110 2.35.15.0

Gizli İçerik

17MB110 2.35.4.0

Gizli İçerik

17MB110 2.35.27.0

Gizli İçerik

17MB110S 3.16.6.0

Gizli İçerik

17MB110S 3.16.12.0

Gizli İçerik

17MB110S 3.26.6.0

Gizli İçerik

17MB110S 3.26.7.0 Carbon

Gizli İçerik

17MB110S 3.26.7.0 Titanium

Gizli İçerik

17MB110S 3.26.9.0 Carbon

Gizli İçerik

17MB110S 3.26.9.0 Titanium

Gizli İçerik

17MB110S 3.26.10.0 Carbon

Gizli İçerik

17MB120-2.29.6.0

Gizli İçerik

17MB120-2.29.11

Gizli İçerik

17MB120-2.36.0 (Netflix)

Gizli İçerik

17MB120-2.40.2.0

Gizli İçerik

17MB120-2.40.6.0

Gizli İçerik

17MB120-2.43.2.0 (FİLBOX)

Gizli İçerik

17MB120 2.45.7.0

Gizli İçerik

17MB120 2.45.10.1

Gizli İçerik

17MB120 2.45.12.1 NETFLİX

Gizli İçerik

17MB120 V2.45.27.0

Gizli İçerik

17MB120 V2.45.29.1

Gizli İçerik

17MB130 3.19.2.0(NONCONNECTED)

Gizli İçerik

17MB130 3.19.8.0 (NONCONNECTED)

Gizli İçerik

17MB130 3.19.11.0 NONCONNECTED

Gizli İçerik

17MB130 3.19.2.0

Gizli İçerik

MB130-3.3.7.3.0 (CONNECTED)

Gizli İçerik

17MB130 3.4.4.6.0 (CONNECTED)

Gizli İçerik

17MB130 3.4.7.1.1.0 (CONNECTED)

Gizli İçerik

17MB130 CONNECTED 3.62.4.0 Yotube, Netflix Çözüm içerir

Gizli İçerik

17MB130 3.62.7.0

Gizli İçerik

17MB130 3.62.13.0

Gizli İçerik

17MB130 3.62.24

Gizli İçerik

17MB130 3.62.29 CARBON

Gizli İçerik

17MB130 3.62.29 TİTANİUM

[HIDETHANKSv][/HIDETHANKS]

17MB130 3.62.30 CARBON

Gizli İçerik

17MB130 3.62.30 TİTANİUM

Gizli İçerik

17MB130 3.62.33 Carbon

Gizli İçerik

17MB130 3.62.33 Titanium

Gizli İçerik

17MB130 3.62.35 Carbon

Gizli İçerik

17MB130 3.62.35 Titanium

Gizli İçerik

17MB130 3.62.35 Jvc

Gizli İçerik

17MB130 3.62.35 Hitachi

Gizli İçerik

17MB130 Toshiba Qui menüler için V4.35.8.0

Gizli İçerik

17MB130 Toshiba Qui menüler için V4.35.19.0

Gizli İçerik

17MB130 Vestel Qui menüler için V4.35.8.0

Gizli İçerik

17MB130 Vestel Qui menüler için V4.35.19.0

Gizli İçerik

17MB140 CARBON Menü

Gizli İçerik

17MB140 TİTANİUM Menü

Gizli İçerik

17MB140 1.38.100

Gizli İçerik

17MB140 1.38.100 Carbon

Gizli İçerik

17MB140 1.38.100 Titanium

Gizli İçerik

17MB211 0.49.10

Gizli İçerik

17MB211 0.56.1.0

Gizli İçerik

17MB211 0.59.2.0 Carbon

Gizli İçerik

17MB211 0.59.2.0 Titanium

Gizli İçerik

17MB211 0.69.4.0 Carbon

Gizli İçerik

17MB211 0.69.4.0 Titanium

Gizli İçerik

17MB211-17MB211S Toshiba V1.31.7.0

Gizli İçerik

ÖNEMLİ UYARI;
TV yazılımları X bir nedenle çökebilir, Çöken sistemin sorumluluğu, yükleyiciye aittir. Forumda bu bilgiler tamamen DESTEK ve YARDIM amacı ile paylaşılmıştır bu nedenle olası yaşanan sorunlardan bizleri sorumlu tutmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Olası sorunlara dair forum içerisinde yüksek kalite oranında bilgi paylaşımı mevcuttur bu nedenle okuduğunuz 2 satır yazı ile yazılım yüklemeye kalkışmak yerine önce bu bilgilerden biraz faydalanmanız tavsiye edilir.

Özellikle 2.2.4.t kullanıcılarına dair yükleme prosedüründeki bazı hassas konuların gözden kaçırılmaması adına aşağıdaki linkten de faydalanabilirsiniz.

Full yazılımlar ile Çekirdek yazılımlar birbirinden farklıdır ve bununla ilgili forum içerisinde defalarca bilgi paylaşılmıştır.

*Qui menüler üretim itibari ile farklı yazılımdır, lütfen konu hakkında bilgi sahibi olmadan yükleme yapmayınız.

Ben, teknovest @teknovest fikoloji @fikoloji haricinde paylaşılan yazılımların orijinalitesini lütfen sorgulayınız zira modlanmış yazılımlar normal kullanıcılar tarafından yeni sürümmüş gibi sahaya verilmektedir. Orijinal olmayan yazılım kaynaklı olası sorunları ve çökme-performans kaybı risklerini, bunun sonrasında full yazılıma ihtiyaç duyulacağı ve hatta konunun anakart değişimine kadar gideceği, ürünün garanti dışı kalacağını önemle hatırlatmak isterim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ado

Adem Helvacı
Administrator
17 Şub 2017
13,204
113
46

İtibar Puanı:

Cvp: VESTEL MB82 (KURTARMA)-MB9X-MB100-MB110-MB120-MB130 Çekirdek Yazılım Konusu

17 MB 140 anakartlı ürünlerin sahada yerini almasına paralel olarak 1-2 gün içerisinde 17MB140 anakart için gerekli yazılımı ilk ve tek olarak bu forumda paylaşıma açmış olacağım. (Download/Upload çok zamanımı alıyor, daha acil ihtiyacı olan özelden ulaşabilir)

9köy

Silver Üye
18 May 2016
558
0

İtibar Puanı:

Cvp: VESTEL MB82 (KURTARMA)-MB9X-MB100-MB110-MB120-MB130 Çekirdek Yazılım Konusu

@ sota

hem döktürmüş.

hemde

Doktormuş bu konuda

üstün tvci @Ado bir tv doktorudur. :bye:

ama ado kardeşim ben hala tüplü tvleri seviyorum ya ısınamadım gitti şu ince tv lere.

yok o sıcaklık be tüplü tvleri seyrdettiğimiz yıllardaki sıcaklıktan bahsediyorum sen anlamışsındır :ok:

inan bu durum kişi bazında benim ruhumada yansıyor sevemedim gitti şu panel dediğiniz tvleri.

en son bir tane tüplü panel tv aldıydım. yani resmen tüpe panel uygulanmış deniyordu ne ölçü dorudur bilemem. nasıl desem DRCMF vs philips pixel plus gibi zaten tv üstündede hd ready yazıyor. sony 86 ekran o bile çok zevk vermedi ama şuanki tv lere değişmem ek hoperlörle vs işi olmuyor tam bas tam stereo vs güm güm ötüyor.

millet bunu nereden buldun diyor bende dhde bir arkadaş vardı pek girmem tv konularına bir tv lazıom olunca lcd leri beğenemedim okurken yazısını gördüm dua ediyorum arkadaş ismini unuttu. şimdi millet nereden buldun bunu diyor diyorum japonyadan geldi =)

Ado

Adem Helvacı
Administrator
17 Şub 2017
13,204
113
46

İtibar Puanı:

9köy' Alıntı:
@ sota

hem döktürmüş.

hemde

Doktormuş bu konuda

ama ado kardeşim ben hala tüplü tvleri seviyorum ya ısınamadım gitti şu ince tv lere.

yok o sıcaklık be tüplü tvleri seyrdettiğimiz yıllardaki sıcaklıktan bahsediyorum sen anlamışsındır :ok:

inan bu durum kişi bazında benim ruhumada yansıyor sevemedim gitti şu panel dediğiniz tvleri.

en son bir tane tüplü panel tv aldıydım. yani resmen tüpe panel uygulanmış deniyordu ne ölçü dorudur bilemem. nasıl desem DRCMF vs philips pixel plus gibi zaten tv üstündede hd ready yazıyor. sony 86 ekran o bile çok zevk vermedi ama şuanki tv lere değişmem ek hoperlörle vs işi olmuyor tam bas tam stereo vs güm güm ötüyor.

millet bunu nereden buldun diyor bende dhde bir arkadaş vardı pek girmem tv konularına bir tv lazıom olunca lcd leri beğenemedim okurken yazısını gördüm dua ediyorum arkadaş ismini unuttu. şimdi millet nereden buldun bunu diyor diyorum japonyadan geldi =)

Abicim TV üreticileri de zaten CRT kalitesini yakalayamadıklarını ve yakalayamayacaklarını biliyorlar lakin pazara yeni ürün tamponlamazlarsa ayakta duramayacaklarını da biliyorlar.

Her şey pazar meselesi anlayacağın. :kıskıs:

girdap7

Aktif Üye
7 Eki 2017
11
1

İtibar Puanı:

Alman bir siteden medion mb120 anakartli televizyon icin 3.26 surumunu paylasmislardi. Onu denedim televizyonda wireles ve widi calismaz duruma gelmisti ama goruntu kalitesi 2.40.6 surumune gore bariz bir sekilde cok daha netti. Vestelden de ayni goruntu netligini yakalayacak orjinal bir yazilim vermesini bekliyoruz.

Ado

Adem Helvacı
Administrator
17 Şub 2017
13,204
113
46

İtibar Puanı:

Üyelik sorunu yaşadığını belirtip mail üzerinden bilgi isteyen Cem Tcm Arkadaşım;

aynı mail adresine hangi üye adı ile kaydolup nasıl bir sorun yaşadığınızı da belirtirseniz arkadaşlarımız ilgilenecektir.

Sorunuzun cevabına gelirsek,

Regal 32R4025HB model ürün MB140 anakart ile sahaya sürülen ilk ürünlerdir, eski forumdaki yazılarımı takip ettiyseniz sizlere MB82 lerin tahtlarını MB140 anakartlara bırakacağını yazdığımı hatırlarsınız, işte bu anakart o yeni nesil olan anakartlardandır. Mstar işlemci kullanılır. 50R de ise qualcom mevcuttur.

Size her iki ürünün teknik dokümanlarına erişim yetkisi açtım, siz okuduktan sonra kapatacağım, kontrolünüz bitince bilgi verin lütfen.

Moderatör tarafında düzenlendi:

9köy

Silver Üye
18 May 2016
558
0

İtibar Puanı:

Ado' Alıntı:
9köy' Alıntı:
@ sota

hem döktürmüş.

hemde

Doktormuş bu konuda

Abicim TV üreticileri de zaten CRT kalitesini yakalayamadıklarını ve yakalayamayacaklarını biliyorlar lakin pazara yeni ürün tamponlamazlarsa ayakta duramayacaklarını da biliyorlar.

Her şey pazar meselesi anlayacağın. :kıskıs:

bu duruma depolama maliyetleride büyük etkendir sanırım hocam.

bir taşla bir kaç kuş meselesi ;=)

görüntüden eskisi kadar anlamıyorum gözlerimden dolayı ama

zamanında karasal yayının parlaklaığına kadar hatırlarımki hocam en parlak yayın karasal yayındaydı peşinden kablo tv geldi okadar canlı değildi.

sonrasında uydu yayını geldi o daha mattı ama tabi karlanma olayları kablo ve karasala göre sıfırdı.

sanırım bu dumlarıda artık hd blue ray görüntü ve bilmediğim sistemlerle vs ile aşıyorlar hiç anlamıyorum.

elimde 5 adet tüplü tv var gözüm gibi bakıyorum onlara pc monitör aldım gözüm seçmeyince onuda tv yaptım tüplü tvmi dinlendiriyorum eskimesin :evillol:

delibozuq

Bronz Üye
10 Eki 2017
84
8
38

İtibar Puanı:

Ado' Alıntı:
Üyelik sorunu yaşadığını belirtip mail üzerinden bilgi isteyen Cem Tcm Arkadaşım;

aynı mail adresine hangi üye adı ile kaydolup nasıl bir sorun yaşadığınızı da belirtirseniz arkadaşlarımız ilgilenecektir.

Regal 32R4025HB model ürün MB140 anakart ile sahaya sürülen ilk ürünlerdir, eski forumdaki yazılarımı takip ettiyseniz sizlere MB82 lerin tahtlarını MB140 anakartlara bırakacağını yazdığımı hatırlarsınız, işte bu anakart o yeni nesil olan anakartlardandır. Mstar işlemci kullanılır. 50R de ise qualcom mevcuttur.

Size her iki ürünün teknik dokümanlarına erişim yetkisi açtım, siz okuduktan sonra kapatacağım, kontrolünüz bitince bilgi verin lütfen. 

Gizli İçerik
İlginiz alakanız için çok teşekkür ederim. Açıkça söylemek gerekirse ben sizi dh forumdan biliyorum. Oraya girişte sıkıntım vardı yazamadığım içim mail attım ve sizde ilgisiz bırakmadınız. Sağolun. 

Bu foruma üye oldum. Ve kısmetse yaşadığım tecrübeleri burada paylaşıp faydalı olurum umarım. 

Televizyonlarım onay aldı ve çıkışı sağlandı en geç bir hafta içinde elimde olacağı söylendi ama tahminen daha erken gelecek. Vestel servisi bu konuda hızlı davranıyor. 

Ben televizyon modellerimde hangi panel kullanılmış onhda merak etmiştim. Bilginiz dahilindeyse yazarsanız sevinirim.

Ado

Adem Helvacı
Administrator
17 Şub 2017
13,204
113
46

İtibar Puanı:

delibozuq' Alıntı:
Ado' Alıntı:

Gizli İçerik
İlginiz alakanız için çok teşekkür ederim. Açıkça söylemek gerekirse ben sizi dh forumdan biliyorum. Oraya girişte sıkıntım vardı yazamadığım içim mail attım ve sizde ilgisiz bırakmadınız. Sağolun. 

Bu foruma üye oldum. Ve kısmetse yaşadığım tecrübeleri burada paylaşıp faydalı olurum umarım. 

Televizyonlarım onay aldı ve çıkışı sağlandı en geç bir hafta içinde elimde olacağı söylendi ama tahminen daha erken gelecek. Vestel servisi bu konuda hızlı davranıyor. 

Ben televizyon modellerimde hangi panel kullanılmış onhda merak etmiştim. Bilginiz dahilindeyse yazarsanız sevinirim.
Selamlar;

32 de LG
50 de SAMSUNG

:ok:

Bu arada değişim süreçlerinde Horoz lojistik de konuya dahil olduğu için genelde sürecin tamamlanması 15 gün kadar sürebiliyor bilginiz olsun :)

Ado

Adem Helvacı
Administrator
17 Şub 2017
13,204
113
46

İtibar Puanı:

Zaxyl96 kardeşim selamlar;

Buradaki yazılımlar sadece çekirdek yazılımdır. Sizin sorduğunuz 2.40.6.0 da dahil  :ok:

Ado

Adem Helvacı
Administrator
17 Şub 2017
13,204
113
46

İtibar Puanı:

ilkdmr' Alıntı:
ado  hocam merhaba
mb130 çekirdek yazılım yüklerken %58 de kaldı yüklemeye devam etmedi.acaba neden olmuş olabilir , cihaz mb130 anakarta sahip.
Selamlar;

Kullandığınız belleğin veri aktarım hızını kontrol ediniz.
Dosya ayıklama esnasında (Extract) sorun olup olmadığı önemli

Kolay kolay sorun yaşanmaz yükleme sırasında, sorun devam ediyorsa bilgi veriniz önce full atıp üzerine upgrade etmeyi deneriz.  :ok:

Üst Alt