Vestel CMHXXL9412 TE temizlik hakkinda

bydublor Çevrimdışı

bydublor 

Aktif Üye
10 Ara 2017
239
Arkadaslar merhaba,

Basliktada yazdigim uzere Vestel CMHXXL9412TE sahibiyim. Bu makinenin temizligini yapmak istiyorum. Aldigimdan beri belki bir kez kimyasal ile temizlik yapildi. Adem Helvacı Adem Helvacı hocam bilir. Kendisi ile turuncu forumda tanisma hikayemizde oyle baslamisti :) Her nekadar sorun yasasamda genelde yerli mali tercihinde israrciyim :S Ama daha derinlemesine temizlik yapmak istiyorum.

Ornegin; gecen gun Deterjan gozune gelen su kismini sokup temizlemek istedim ve icinde pislik olustugunu gordum. Lastikteki kirli camurumsu lekeleri temizledim.
Su girisinde aslinda kirec onleyici filtre takili ilk zamandan beri ama belkide su tam anlamiyla isinmiyorda olabilir gibi geliyor.
Muhtemelen Rezistans artik kireclenmistir diye dusunuyorum bu cihazda on tarafta mi yoksa arkada midir yeri? ve kullanilan rezistans standartmi yoksa F fikoloji veya baska bir arkadas linkleyebilir mi kullanilani? Bunlarin temizligini beyaz sirke ile beraber yaparsam. Daha bir performansi toparlar mi cihazin ? Bu arada deterjan olarak sivi deterjan kullaniyorum Perwoll.

Fikirlerinize ve bilgilerinize ihtiyacim var, Selam ola

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Kardeşcaazım hoşgeldin. Görüşemedik nicedir :)

İçerideki kauçuk sistemin zarar görmemesi adına kullanılan temizlik maddesinin etki derecesi çok yüksek tutulmamalı yani ya etkisi düşük ürünler 2-3 kerede, ya da etkisi yüksek ürünler seyreltilerek kullanılmalıdır.

Bir meslektaşım arabasının radyatör sistemini klima temizleyicisi ile temizlemiş sağ olsun, Evet sistemde hiç bir pislik kalmamış zira çıkıştan takip etmiş ne derece pislik ve tortu geldiğini lakin 4 gün sonra arabada ne kadar devirdaim hortumu var ise değiştirmek zorunda kalmış :kop

Yani uygun yerlere uygun kimyasallar kullanmak gerekir felsefesinden hareket ile sana tavsiyem öncelikle mutlaka sirke ile temizlik yap.

Kireç önleyicilerin %100 önlemediğini zaten daha önce tartışmıştık biliyorsun, sadece elimizden geldiğince her türlü önlemi almaya çalışıyoruz o kadar. O nedenle manyetik önleyici takılmasına itiraz etmiyoruz.

Vesplus temizlik ürünleri makul ve hatta idealdir, test ettim defalarca. O kadar para vermeden sorunu çözmek istersen sirke ;)

bydublor Çevrimdışı

bydublor 

Aktif Üye
10 Ara 2017
239
öncelikle cevap veren herkese teşekkür ederim. Bu arada TEKNOwest TEKNOWEST i "v" ile arayinca bulamadiydim :hmme tabi vardiya çıkışı da etkili. Bu arada Adem Helvacı Adem Helvacı abim epeydir denk gelemiyoruz doğrudur. lakin ara ara takipteyim buraları yazamasamda :) Bu makine temizligi baya sancili olmuştu hatırlarsan :) Servis beni baya uğraştırmis bende senin yardiminla onlarla uğraşmıştım :). Onerdiginiz ürünleri almaktan yana sıkıntı yok o cepte. Lakin makinenin rezistansı suyun isinmasinda vs etkili ise acaba diyorum kiraclenmis olmasi yeterli sicakliga cikmamasina ve performns düşüklüğüne sebep verir m? yoksa hic kurcalamayip klasik temizleme ile gecim mi :) bu arada adem abi benim mb130 smartsiza köyümüze elengtiring geldi mi yeni bisile var mi abi ?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
köyümüze elengtiring geldi mi yeni bisile var mi abi ?

F fikoloji smartsız MB130 lara bir güncelleme gelmişti sanki değil mi?

Abim rezistans kireçlense dahi, termostat ve NTC unsurları istenen ıscaklığa ulaşmadan devreden çıkmaz, bu da sana çu etkiyi doğrurur. Temiz rezistans + 60° = 15 dakika ise, Kireçli rezistans + 60° = 20 dakika sonucu ortaya çıkar ama her türlü 60° değerine ulaşılır. :ok

Kireçlenmedeki en temel sorun ise, rezitansın çekirdek ısısı kireç tabakası yüzünden suya iletilmek yerine kendi kütle ısısını yükselteceği için rezistans patlar bir süre sonra. Ancak bunun için çok çok çok çok kireçli bölgede uzun uzun uzun yıllar hiç temizlenmemiş olması gerekir rezistansın. :ok

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
F fikoloji smartsız MB130 lara bir güncelleme gelmişti sanki değil mi?

Abim rezistans kireçlense dahi, termostat ve NTC unsurları istenen ıscaklığa ulaşmadan devreden çıkmaz, bu da sana çu etkiyi doğrurur. Temiz rezistans + 60° = 15 dakika ise, Kireçli rezistans + 60° = 20 dakika sonucu ortaya çıkar ama her türlü 60° değerine ulaşılır. :ok

Kireçlenmedeki en temel sorun ise, rezitansın çekirdek ısısı kireç tabakası yüzünden suya iletilmek yerine kendi kütle ısısını yükselteceği için rezistans patlar bir süre sonra. Ancak bunun için çok çok çok çok kireçli bölgede uzun uzun uzun yıllar hiç temizlenmemiş olması gerekir rezistansın. :ok
titanyum 3.19.11
carbon 3.19.8 dir abi

Geri
Üst Alt