Vestel Çamaşır Makinesi 9710 CIM sürekli yıkamanın son 10 dakika da kalması yıkamayı geç bitirmesi

geceninbirvakti Çevrimdışı

geceninbirvakti

Aktif Üye
21 Ara 2017
558
Neredeyse her iki yıkamada bir son 10 dakika kala yıkama takılı kalıyor aslında son 10 dakika kaldı dense de yıkama neredeyse 20 dakikayı buluyor.
Dengesiz yük kontrolünü dikkate alıyorum programlara uygun yıkama seçeneğini kullanım kılavuzuna göre seçmeme rağmen sorun devam ediyor acaba bunun sebebi nedir.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
DKS süreci genel anlamda ilk 3 dakika sonrası dengeyi sağlayarak sistemi santrifüje izin verecek hale getirir.
Ben 2014 de bu süre sorunu ile ilgili çok uğraştırmıştım fabrikayı.

Sıkmaya geçtiğinde iç gövdeye vurma sesi veya makinede olağanın dışında titreme alıyormusunuz?

geceninbirvakti

Aktif Üye
21 Ara 2017
558
DKS süreci genel anlamda ilk 3 dakika sonrası dengeyi sağlayarak sistemi santrifüje izin verecek hale getirir.

Sıkmaya geçtiğinde iç gövdeye vurma sesi veya makinede olağanın dışında titreme alıyormusunuz?

Adem Bey, kesinlikle evet dediğiniz gibi ilk sıkmaya geçtiğinde vurma sesi geliyor sonrasında çok titriyor.
en son servis geldiğinde ön ayak ayarlarını yapıp çok yükselmişti makinayı bende bu titremeyi ayak ayarlarına bağlıyordum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem Bey, kesinlikle evet dediğiniz gibi ilk sıkmaya geçtiğinde vurma sesi geliyor sonrasında çok titriyor.
en son servis geldiğinde ön ayak ayarlarını yapıp çok yükselmişti makina bende bu titremeyi ona bağlıyordum.
Tamam işte bu ne yazık ki dks süresini uzatıyor. Tahminimce sıkmaya da geçmekte zorlanıyor, uzun süre viyynnn viyyinnn bir sağa bir sola yapıyordur tamburu, Doğru mu acaba?

geceninbirvakti

Aktif Üye
21 Ara 2017
558
Tamam işte bu ne yazık ki dks süresini uzatıyor. Tahminimce sıkmaya da geçmekte zorlanıyor, uzun süre viyynnn viyyinnn bir sağa bir sola yapıyordur tamburu, Doğru mu acaba?

evet kesinlikle doğru tespit sürekli vın vın dönüyor.

bu bir arıza mı yoksa yoksa ürünün çalışma prensibi mi?

burada DKS süresi nedir?
ben bu durum için servis yönlendirmeli miyim ?
servis gelirse bir şey yapabilir mi?
ya da ben şuan bir şey yapa bilir miyim ?

şimdiden cevaplar için çok teşekkürler Adem Bey.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32

aynı bizim makineyi tarif etmişsin abi? Şaka bir yana nasıl bir marka ki on numara televizyon , buzdolabı ,bilimum ev aletleri üret çamaşır makinendr yıllardır bu sorunu çözeme anlam veremiyorum ?

aslında ustalardan görüş alsalar mühendisler ne bileyim neticede mühendislik kadar tecrübe de önemli.Ülkemiz de çok şükür sıfırdan makine üretebilecek ustalarımız var yani.Bildikleri halde kulaklarını niçin tıkıyorlar acaba?

geceninbirvakti

Aktif Üye
21 Ara 2017
558
F fikoloji konu hakkında yorumunuzu rica edebilir miyim? yaşanan durum servislik bir durum mu anakart değişimi çözüm olur mu yoksa bu durum ürünün normal çalışma prensibi mi?

Muhammet Sarıçam Çevrimdışı

Muhammet Sarıçam 

Süper Üye
20 May 2018
717
34
Bu sorunun aynısı bizim samsung’da da vardı. Benim geçen yıl aldığım Siemens de sıkma modunda çok sallantılı ve sesli çalışmaya başladı. Bütün ç.makinelerinde neden su sorun oluyor. Her servis aynı şeyi söylüyor. Çamaşırı çok koyuyorsunuz. Az da koysan çok da koysan aynı sorun oluyor valla

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bu sorunun aynısı bizim samsung’da da vardı. Benim geçen yıl aldığım Siemens de sıkma modunda çok sallantılı ve sesli çalışmaya başladı. Bütün ç.makinelerinde neden su sorun oluyor. Her servis aynı şeyi söylüyor. Çamaşırı çok koyuyorsunuz. Az da koysan çok da koysan aynı sorun oluyor valla
[/QUOTES

evet az koysanda çok koysanda oluyor?

nedeni çok basit geniş tambur hacmi nin aksine zayıf süspansiyon, şase tasarımı, dar kasa tambur aralığı ?

sanırsam yazılımsal olarak çamaşır dengeleme ile çözmeye çalışıyorlar ancak demekki kusursuz hiç bir markada sonuç alınabilmiş değil.

İnternette miele bile gördüm tangur tunkur çalışıyor makine.

sanırsam yine bu anlam da en başarılı Siemens Bosch profilo grubu.

Ben makine yi açıp baktık kasa ile tambur arasında bazı noktalar da 2 cm pay var.Yahu makine tamburu okadar geniş ki sıkmaya geçerken vuruyor işte?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
evet kesinlikle doğru tespit sürekli vın vın dönüyor.

bu bir arıza mı yoksa yoksa ürünün çalışma prensibi mi? Amaç; Dengesiz yük var ise bunu tambur içerisine eşit şekilde dağıtabilmek için salınım (Sağ sol) yapmakı ve denge oturana kadar santrifüje geçmesini engellemektir. Bunu engellemediklerinde makineler yürüyor.

burada DKS süresi nedir? Standart bir süre olmaz zira denge oturmuş ise hemen de geçer, oturmamış ise denge sağlayana kadar uğraşır durur, aşırı uzama durumlarında sıkmaya geçmeden programı bitirir
ben bu durum için servis yönlendirmeli miyim ? Yönlendirin ki arıza kayıtlara geçsin ancak çözüm için servisten medet ummayın
servis gelirse bir şey yapabilir mi? Ayakları ayarsız diye bir iki çevirme dışında bir şey yapamaz
ya da ben şuan bir şey yapa bilir miyim ? Zemin çok stabil olmalı, özellikle laminant parke üstüne kurulu makinelerde bu sorun çok yaşanır. Eğimli zeminlerde, ayakların ikisi betonda ama ikisi parke ayırıcı alm çıta üstünde (Benim evdeki gibi) olduğu durumlarda bu sorun hiç bir şekilde düzelmez.

şimdiden cevaplar için çok teşekkürler Adem Bey.

bu bir arıza mı yoksa yoksa ürünün çalışma prensibi mi? Amaç; Dengesiz yük var ise bunu tambur içerisine eşit şekilde dağıtabilmek için salınım (Sağ sol) yapmakı ve denge oturana kadar santrifüje geçmesini engellemektir. Bunu engellemediklerinde makineler yürüyor.

burada DKS süresi nedir? Standart bir süre olmaz zira denge oturmuş ise hemen de geçer, oturmamış ise denge sağlayana kadar uğraşır durur, aşırı uzama durumlarında sıkmaya geçmeden programı bitirir
ben bu durum için servis yönlendirmeli miyim ? Yönlendirin ki arıza kayıtlara geçsin ancak çözüm için servisten medet ummayın
servis gelirse bir şey yapabilir mi? Ayakları ayarsız diye bir iki çevirme dışında bir şey yapamaz
ya da ben şuan bir şey yapa bilir miyim ? Zemin çok stabil olmalı, özellikle laminant parke üstüne kurulu makinelerde bu sorun çok yaşanır. Eğimli zeminlerde, ayakların ikisi betonda ama ikisi parke ayırıcı alm çıta üstünde (Benim evdeki gibi) olduğu durumlarda bu sorun hiç bir şekilde düzelmez.

U Çevrimdışı

urzais

Yeni Üye
15 Mar 2021
8
51
Konuyu hortlatayım.
4.ayı ve 10. dakika sorunu bendede başladı.
Buradan okuduklarıma göre servisle uğraşmak gereksiz gittiği yere kadar diyoruz.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
SEG marka makineyi ben de ayak ayarını çok çok ince yaparak bunu en aza indirdim. Yine de bir dengesizlik buluyor sıkmaya zor geçmek için. Asla tam doldurmam. Bütün şekilde değil yayık şekilde koyarım ki sıkarken her kenara eşit dağıtsın diye. Sözde kocaman "7kg kuru çamaşır kapasitesi" programında az su çeken ince kumaşlarda bile 5 kg bile olmadan atınca pat küt vurduğu oluyor. Sıkarken de helikoptere dönüyor. Ama o hassas ayak ayarı ile ve yarım yarım atarak en aza indirdim. Eski Bosch'da bunun çok daha kötü ayak ayarıyla bile kazan vurmazken bunda milimetrik ayarla bile titreme engellenemiyor (full fayans, su terazisi ve el ile ayarlı), Özellikle derinliği az olan makinelerde daha bir sorun gördüm. Vesteli de aynı Bekosu da aynı. Genişlik zaten 59-60 sabit, yükseklik de sabit yaklaşık 85 cm. Ama derinlik (ön-arka mesafesi) değişiyor makinelerde, özellikle derinliği az olanlarda kazanın sıkma esnasında ön-arka vurması da oluyor. Denge taşı pat pat ön kapağa vuruyor sanki. Tambur hacmini tambur çapını genişletip derinliği azaltarak sabit tutuyorlar fakat böyle sorunlara yol açıyor.

U Çevrimdışı

urzais

Yeni Üye
15 Mar 2021
8
51
SEG marka makineyi ben de ayak ayarını çok çok ince yaparak bunu en aza indirdim. Yine de bir dengesizlik buluyor sıkmaya zor geçmek için. Asla tam doldurmam. Bütün şekilde değil yayık şekilde koyarım ki sıkarken her kenara eşit dağıtsın diye. Sözde kocaman "7kg kuru çamaşır kapasitesi" programında az su çeken ince kumaşlarda bile 5 kg bile olmadan atınca pat küt vurduğu oluyor. Sıkarken de helikoptere dönüyor. Ama o hassas ayak ayarı ile ve yarım yarım atarak en aza indirdim. Eski Bosch'da bunun çok daha kötü ayak ayarıyla bile kazan vurmazken bunda milimetrik ayarla bile titreme engellenemiyor (full fayans, su terazisi ve el ile ayarlı), Özellikle derinliği az olan makinelerde daha bir sorun gördüm. Vesteli de aynı Bekosu da aynı. Genişlik zaten 59-60 sabit, yükseklik de sabit yaklaşık 85 cm. Ama derinlik (ön-arka mesafesi) değişiyor makinelerde, özellikle derinliği az olanlarda kazanın sıkma esnasında ön-arka vurması da oluyor. Denge taşı pat pat ön kapağa vuruyor sanki. Tambur hacmini tambur çapını genişletip derinliği azaltarak sabit tutuyorlar fakat böyle sorunlara yol açıyor.
Burada olay çamaşır yüklemesi değil ve ince ayar değil bu makine 4 ay az yada çok tıka basa doldursam da sıkma işareti geldiği an devrini alıp sıktı.
2 haftadır 10 dakika yazıyor bekle Allah bekle sonra hafifliyor 700 devirlerden başlayıp zorla 1200 devirlere çıkıyor.
17 dakika olan sıkma artık 6 7 dakika ancak oluyor.
Normalde yükledim tek parçada koydum yok DKS denilen nane izin vermiyor.
Bence amortisör ve yaylar dandik ilk fabrika çıkışı bir yere kadar idare ediyor yıprandıkça baş edemiyor.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Burada olay çamaşır yüklemesi değil ve ince ayar değil bu makine 4 ay az yada çok tıka basa doldursam da sıkma işareti geldiği an devrini alıp sıktı.
2 haftadır 10 dakika yazıyor bekle Allah bekle sonra hafifliyor 700 devirlerden başlayıp zorla 1200 devirlere çıkıyor.
17 dakika olan sıkma artık 6 7 dakika ancak oluyor.
Normalde yükledim tek parçada koydum yok DKS denilen nane izin vermiyor.
Bence amortisör ve yaylar dandik ilk fabrika çıkışı bir yere kadar idare ediyor yıprandıkça baş edemiyor.
Katılıyorum hocam , baştan sorun az olmasına rağmen sanki amortisörler eskidikçe bu vurma ve pat küt sesi artıyor.Eşim çamaşırı az ve dengeli koyarak bu sorunu en aza indirdi.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt