Vestel Anakartların ayrımı hakkında ?

muratyagci Çevrimdışı

muratyagci

Yeni Üye
26 Mar 2020
16
39
Değerli ustalarım herkese selamlar hayırlı iş ve bol kazançlar diliyorum...

Sizlerin de değerli bilgileri ile geçen gün tamirini yaptığım tv de de dikkatimi çekmişti daha önce de dikkatimi çekmişti o yüzden burada sorma gereği duydum...

Telefunken markalı bir tv nin içini açtım, içinde 17mb140 anakart vardı; Şimdi incelediğime göre bu 17mb140 anakart üzerinde

2 tane hdmi
1 tane scart
1 tane vga
1 tane kulaklık
1 tane eski anten girişi
1 tane usb
1 tane lnb
3 tane rca ( sanırım )
1 tane kart girişi

Gibi bir takım dış dünya ile bağlantı noktaları vardı fakat başka bir anakart üzerinde incelediğim zaman 1 tane hdmi vardı.

Ayrıca lvds soketi benim tamir ettiğim kartta dik pozisyonda bir tarafa yaslı iken diğerinde de dik pozisyonda idi ve 1 tane hdmi vardı 3. farklı bir anakartta ise yine 2 tane hdmi olmasına rağmen lvds soketi yatay konumda monte edilmişti... Sonuç olarak Vestel 17MB140 modelini üretmiş lakin standart 1 tane kalıp olarak üretmemiş de bir kaç çeşit olarak farklı versiyonlarda 17MB140 üretmiş...

Asıl sormak istediğim nokta ise tam şurası : Evet elimizde bir tane 17mb140 var ama bu kart hangi model ? yada bu kartları modele göre mi üretilmiş yazılıma göre mi ? yada tv nin panel boyutlarına göre mi ? yada üzerindeki elemanların yani hdmi sayısına göre mi ? Ben baktığım zaman bunu en kolay nasıl anlayabilirim ? ayırt edici özelliği nedir ? ve bu işin tekniği nedir ?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Üzerinde aynı ana kart olmasına rağmen 20 den fazla çeşit model var. Ve bunların fiyatı 100 TL ucuz, 200 TL pahalı, birinde 100hz yazılımsal panel iyileştirme vs vs
Bu kartlar soketler uyduğu sürece çalışır fakat bu seferde yazılım farkı var.
İşin özü her model için her panel her özellik için farklı ana kart mevcut. Peki hangisine orjinal uyduğunu merak ediyorsanız üstünde kod var onu ararsanız Google de o modellere ulaşırsınız.

muratyagci Çevrimdışı

muratyagci

Yeni Üye
26 Mar 2020
16
39
Üzerinde aynı ana kart olmasına rağmen 20 den fazla çeşit model var. Ve bunların fiyatı 100 TL ucuz, 200 TL pahalı, birinde 100hz yazılımsal panel iyileştirme vs vs
Bu kartlar soketler uyduğu sürece çalışır fakat bu seferde yazılım farkı var.
İşin özü her model için her panel her özellik için farklı ana kart mevcut. Peki hangisine orjinal uyduğunu merak ediyorsanız üstünde kod var onu ararsanız Google de o modellere ulaşırsınız.
peki F fikoloji hocam bu yazılım farkı dediğiniz olay kart üzerindeki mikro işlemcinin yazılımı mı ? yoksa 25L512 yada türevleri gibi bios diye tabir ettiğimiz spi eeprom entegresinin içine yazılan yazılımın farkı mı ?

Ben mesleğim gereği plc, pic, atmel, atmega, arm gibi şeylerin yazılımları ile de komutsal tabanlarda kodlar ile endüstiyel yazılımlar devreler ve baskı devreler yapıp denk geldikçe paraya çevirdiğim için yazılım konusuna çok detaylı bakıyor ve bakmaya çalışıyorum... ( bilgimin kapasitemin yettiği kadar ama amaç o kapasiteyi her zaman bir tık daha arttırmak )

Bu sebepten dolayı sormak istediğim şeyler aslında daha derin olan konular ve sizin gibi aynı zamanda A Adem Helvacı gibi değerli meslek erbabı ustalarımı gördüm mü sormak istiyorum.

Mesela By_Trol By_Trol hocamın bana yardımcı olup paylaştığı dosya ile tamir ettiğim tv yi ele alalım.

Konunun linki : https://tavsiyeforumu.com/konu/vest...5-logo-sonrasi-yok-cozuldu.16434/#post-342556

Şimdi burada bana By_Trol By_Trol hocamın paylaştığı ve flash bellek ile benim yüklediğim bu panel yazılımları ve diğer yazılımlar aslında bios diye tabir edilen 25L12835F isimli spi eeprom entegresine mi yazıldı yoksa mikro işlemcide bizim için ayrılmış bir alana mı yazıldı ?

Aslında dosya uzantısına bakınca ki bu uzantı da bin uzantısı ve bu da eepromlar için oluşturulan dosyalarda sık görülüyor bu sayede ben kendi fikrimce bu dosyaları konudaki anakartın u14 numaralı parçası olan 25L12835F ye yazılmış olacağını düşünüyorum...

Ayrıca bu paylaşılan bin uzantılı dosyaları bir editör ile açıp hangi satırı yada kodu ile nereye hükmetmek istediğini görüp değiştirebileceğimiz programlar yok mu ? yani bu dosya oluşturuluyor ve binary uzantısı ile kayıt ediliyorsa eğer bunu derleyen ve bin dosyası yapan bir editör mutlaka vardır diye düşünüyorum...

Tamam özür dilerim ben derede yüzerken birden okyanusun içine girince fazla açıldım sanırım ama olsun yine de merak ediyorum :) sevgilerimle...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt