Vestel 65UB9100 ve Samsung MU7000 de Uydu yayınında HDR bilgilendirmesi hk.

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Merhabalar
uyduda yayın yapan UHD yayınlarında şifresiz yayın yapan kanallarda HDR bilgilendirmesi olurmu
diye merakımıda 7, 13, 19 , 23,5, 28.2 derecedeki uydulardaki UHD yayınlarını tarattım demo, test kanallar ile
pazarlama UHD olarak QVC UHD Germany ile Pearl TV 4K UHD ile
Nasa UHD ve Fashion 4K yayınlarını bulup UHD ve HDR bilgilendirmesine baktım..

TRT 4K da zaten UHD bilgilendirmesi yok, büyük bir heyecanla Vestelde (65UB9100 mb120) usbden
oynattığımızda gördüğümüz HDR bigilendirmesi MALESEF:slap vestel uydu yayınında algılamıyor hatta daha büyük sıkıntı
uydu motor bağlayamıyosunuz tv hemen uyarı veriyor büyük bir kırmızı etiketle tunere fazla yüklenildiği uyarısı veriyor
santralde zaten sıkıntı yok neyse yayınları bulup tek tek lnbyi direk tvye bağladığımda
örnek HDR kanalımız Hotbird 13 derecede Hot Bird 4k Test (UHD) yayınında
12539 H 30000 / Hot Bird 4k1 diye geçiyor hdr yayın yapıyor (ZDF Uhd/ hdr kanalı ) yayında hatta incelediğimizde
Vestel bırakın UHD bilgilendirmesini HDR bilgisinide vermiyor ama Samsung MU7000de farklı yayın saatlerindede
deneyip çek ettim hem UHD hemde HDR yayın bilgisini veriyor malesefki vesteldeki hayal kırıklığımı anlatamam :sopa1
UHD kanallardaki uhd bilgilendirmelerini bile doğru:alsana göstermiyor. samsung UHD diyor vestel tık yok :)
UHD kanalda HD ise yayın samsung HD diyor vestel gene ne tık var yada başka uhd kanallarda hd yazıyor çözemedim
ama anladığım kadarıyla tuner kanadında yazılımda bu bilgilendirmeler eksik gibi elden geçmesi lazım
( kanal testleri aynı andaki veriler samsung ve vestelde yapıldı !!!) Manisa yazılım donanım ne derseniz deyin
ARGE diyelim hiçmi türksat dışında bi uyduyu merak etmez en azından 40liralık uydulardaki bile olan
USALS (Universal Satellite Automatic * System) DiseqC 1.3/ 1.2 yi ekleyip deneyemez bişeyleri anlamak mümkün değil.

Sevgi saygı selamlar..

7DnRb5.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Merhaba. Bende Vestel FHD Smart TV var.
Kanalın UHD olup olmadığını göstermesiyle ilgili birşey söyleyeceğim.
Bizim TV'de bazı HD kanallarda HD ibaresi yokken bazılarında vardı.
Genelde DVB-S2 bandından yayın yapan kanallara HD ibaresi çakıyordu sanırım.
Sizde de durum öyle olabilir. Vestel'deki mühendisler onu neye göre yapmış bilmiyorum.
Uydu yayınında iken Menü > Ekran > Gelişmiş yolunu takip edince HDR ile ilgili bir seçenek yok mu orada?:hmm

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
Uydu yayınında iken Menü > Ekran > Gelişmiş yolunu takip edince HDR ile ilgili bir seçenek yok mu orada?:hmm
O ayar dışarıdan bağlanan harici kaynaklar için geçerli hocam örneğin playstation

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
O ayar dışarıdan bağlanan harici kaynaklar için geçerli hocam örneğin playstation

Harici kaynaklar için kaynaklar menüsünden ayarı gelişmiş yapmak gerekmiyor muydu?
Normal tv modundayken ekran menüsünde hdr ile ilgili bir ayar yok mu?:alala

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu arada HD ibaresini neye göre koyup koymadığını anlamadım tv'nin.
DVB-S olan yayına da HD dediği olmuş.
Sanırım bitrate veya PID'e göre veriyor herhalde. :sirit

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
Bi şekilde benimde tahminim yazılımla düzeltilebilecek doğru bilgilendirmeler gibi..

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
USB'den HDR video oynattınız mı hiç? Orada HDR logosu çıkıyor mu
tv yi modladıktan sonra hdr video yazdım youtube aramaya çıkan videonun bilgi ekranında hdr logosu çıkıyor

Şu şekilde kontrol edebilirsiniz youtube aramaya hdr video yazın çıkanlardan birini oynatın ekranda ses var görüntü yoksa hdr kapalı görüntüyü de görüyorsanız HDR zaten açıktır saygılar

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt