Vestel 32pf7050 PC Mode

D Çevrimdışı

Doubleb

Yeni Üye
25 Eyl 2018
11
37
Merhabalar forumda yeniyim bir konuda desteğe ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Vestel 32pf7050 televizyonun var. Bilgisayarda hdmi ile 1080p 60hz de kullanıyorum. Philips televizyonlarda PC modu diye bir kısım var. Bunu aktive edince tüm post processler iptal edilip pc monitörü gibi görüntü alınabiliyor. Vestelde böyle bir mod yok bu nedenle monitör olarak kullanım için görüntü uygun değil çok kalitesiz ve gereksiz keskin (sanırım bu durum pixellance nedeni ile) . Bu problemi çözmek için birçok sey deneme rağmen başarılı olamadım sırf bu sebeple monitör almayı bile düşündüm. Şimdiye kadar denediklerim.

1. Görüntü modlarında keskinliği 0 a indirdim her özel modu kapattım ama hala olması gerektiği gibi değil.
2. Custom resolution ile farklı bir çok sey denedim. HDMI bloğunu silip ekran kartına tv yi DVİ gibi gösterdim. Görüntü kalitesi olması gerektiği gibi oldu ama renkler uzuaktan yakından alakasızdı. Bu yöntemde olmadı.
2. SW profile patcher ile pixellance ayarını açtım tv de bu ayar gözükmüyordu görüntü ayarlarına girip pixellnce kapadım ama görüntüde bişey değişmedi aynen kaldı ayar çalışmadı.

Özetle bu vestel tv yi pc monitörü olarak kullanabileceğim tüm grafik işlemelerini kapatacak bir custom yazılım, mod veya yöntem varsa bilgi verebilir misiniz?
bu şekliyle kullanmak gerçekten eziyet gibi sırf bu yüzden bundan vazgeçip 24 inç monitör bile almayı düşündüm ama mağlum 1000 tl den aşağı hiçbirsey kalmamış

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,836
Öyle bir yöntem olduğunu zannetmiyorum. Dinamik konstrastı tamamen kapattınız mı?
Konstrast seviyesini ve parlaklığı düşürdünüz mü?
1920x1080 60 Hertz görüntüye ne kadar mesafeden bakıyorsunuz?

Not : Kullandığınız HDMI kablodan da kaynaklı olabilir.

Son düzenleme:
D Çevrimdışı

Doubleb

Yeni Üye
25 Eyl 2018
11
37
Monitör olarak en uygun fiyata şu iki model var,

teşekkürler tavsiye için ama sırf bu modu kapatamadığım için 1500 tl vermek sitemiyorum
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Öyle bir yöntem olduğunu zannetmiyorum. Dinamik konstrastı tamamen kapattınız mı?
Konstrast seviyesini ve parlaklığı düşürdünüz mü?
1920x1080 60 Hertz görüntüye ne kadar mesafeden bakıyorsunuz?

Not : Kullandığınız HDMI kablodan da kaynaklı olabilir.

Farklı farklı bir çok hdmi kablo denedim sonuç aynı mesefe çok yakın 1 mt falan dinamik kontrast kapalı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,836
teşekkürler tavsiye için ama sırf bu modu kapatamadığım için 1500 tl vermek sitemiyorum
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Farklı farklı bir çok hdmi kablo denedim sonuç aynı mesefe çok yakın 1 mt falan dinamik kontrast kapalı

30-40 cm daha uzaktan bakmaya çalışın. 1 metre o ekran boyu için yetersiz.
Monitör de alsanız 1 metre yetersiz kalacaktır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,836
peki bu pixellance tamamen kapatma yapılabiliyormu?

Yazılım modlama da pixellence ile ilgili tikleri kaldırırsanız belki. Bilmiyorum.
Ama pixellence ile ilgisi olduğunu sanmıyorum.
Parlaklığı iyice düşürün, kontrastı da 10-15 kademe kadar düşürün.
Dinamik kontrast kapalı olsun. HDMI gerçek siyah açık olsun.

Ama bu TV panelleri monitör olarak kullanmaya elverişli değil bence. Parlaklık (cd/m2) ve kontrast oranı değerleri nedeniyle.
Ben 22 inç LCD televizyonu monitör olarak kullanmak zorunda kalmıştım ve ayarlar düşük olmasına rağmen gözlerimi yormuştu.
Bence TV panelleri uzak mesafeden izlemek için yapılmış.
Bence mesafenizi artırarak ve ekran menüsünden ayarları kısarak idare etmeyi deneyin.

Gününüzün çoğu PC başında geçiyorsa, alın bir tane 2xHDMI girişli monitör, uydu alıcı konsol vs. nizi de takarsınız.
Kenarda 1000 lira bütçeniz varsa, elinizdeki televizyonu da satarak bütçeyi artırabilirsiniz hatta.

D Çevrimdışı

Doubleb

Yeni Üye
25 Eyl 2018
11
37
Komple pixellance tikleri kaldırıp da denedim ama sonuç değişmedi RGB full hdmi siyah açık ve RGB sınırlı hdmi siyah kapalı olaraktan denedim onda da aynı oluyor pekte deneyecek birşey kalmadi zamanınızı ayırıp sorulari cevapladiginiz için çok teşekkürler bu arada artık duruma göre yeni monitör yolu gözüktü anlasilan

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,836
Komple pixellance tikleri kaldırıp da denedim ama sonuç değişmedi RGB full hdmi siyah açık ve RGB sınırlı hdmi siyah kapalı olaraktan denedim onda da aynı oluyor pekte deneyecek birşey kalmadi zamanınızı ayırıp sorulari cevapladiginiz için çok teşekkürler bu arada artık duruma göre yeni monitör yolu gözüktü anlasilan

Rica ederim de RGB kazanç ayarlarını da sonuna kadar açmasanız iyi olur.
Beklentiniz ne yönde bilmiyorum. Gözümle görsem belki yorum yapardım ekran hakkında ama, siz bence bir 50 cm daha mesafe artırarak deneyin derim.

HDMI yerine VGA dan görüntü girip, Ekran menüsünden Faz saati gibi ayarları da deneyebilirsiniz.
Ama VGA üzerinden 1366x768 görüntü alırsınız.

Monitör alacağım da diyorsanız, maksimum bütçenizi belirtin, ona göre yardımcı oluruz.

Geri
Üst Alt