Vatandaşın VolksWagen Yetkili Servis Zorunlu Bakım Fiyatı İsyanı (Video İçerir)

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Adem abi, olay pek de vatandaşın anlattığı gibi değil. Castrol, mobil bilmem ne markası serviste şu dışarıda bu diye bakmak yanlış. Çünkü zebil sahtesi var bunların. Çok iyi biliyorum, mobil yağ diye alıp motor yatak sardıran var. Orijinal yağların boş kutuları toplanıyor içine ne olduğu belli olmayan yağı basıp aynı fabrikasyon gibi kapatıyorlar. Philips far ampulleri, hele xenon ds serileri için envai çeşit sahtesi var. Servise girdim her onarıma ayrı işçilik de tutmaz. Kapıların ayarı bozulur kaporta ustası gelir, motor sorunun olur mastertech gelir, ampul değişir elektrikçi gelir. Servise gittim ayrı ayrı yere gitmedim diyemez, o binada bir sürü mastertech çalışıyor, cotech çalışıyor. Usta çalışıyor. Eleman çalışıyor. Bunlar taş yemiyor. Yağ filtresi resmi var mann filtre. Orijinali kesinlikle bu değildir. Ne olacak filtre filtredir diyebilir bazı arkadaşlar ama alakası yok. En basitinden filtre, fabrikanın istediği şekilde filtrasyon yapmazsa yağlama kanalları tıkanır. Zincirleme arıza silsilesi başlar. Motoru tasarlayan mühendislerin nerede, hangi çapta kanal kullandığı, yağlama için hangi parçaların kullanıldığı bilinmediği için filtre işte demek mümkün değil. Aynı marka bile olsa olmuyor. Bir örnek, opel insignia a16let motor da ateşleme bobini. Yetkili servis ürünü gm delphi. Dışarıda da delphi var. Öyle sahte delphi logosu basılmış ürün de değil. Yani ikisi de delphi ürünü. Ama dışarıdan aldığın bobinle motor kısa bir müddet sonra teklemeye, kesiklik yapmaya başlıyor. Ama yetkili servis malı ile bu kesinlikle yok. Neden, gm kendi motoru için istediği specleri belirtiyor bunu sağlayan parçayı alıyor. Ha dışarıda da gm delphi olan var. Ve fiyat tabiki servise göre düşük. Ama burada da şöyle bir olay var. Dışarıdan 1300 e aldın taktın üç ay sonra sıkıntı çıktı ne takan sorumluluk alır ne onu satan. Yetkili servise gidersen o ürün garanti süresi içinde değiştirilir. Bu da ister istemez fiyatlara yansıyacak tabi. Otomobil servis işi kesinlikle elektronik eşya ile aynı olmaz. Bir de yıllık bakım, garanti ilişkisi var. Otomobili alırken firma diyor ki benim şu aracımın yıllık bakımı şu şekildedir, şu km ye gelince yapılır. Ya da bin binme her yıl yapılır. Çünkü motor yağı çalışsın çalışmasın anca bir yıl istenilen kalitede kalır. Bunu bilerek alıyor musun, alıyorsun. Yıllık bakımda kullanılan malzemeler sarf malzemedir. Bunun garantisi olmaz. Yağın eskiyor, hava filtren sen bindiğin için kirleniyor, silecek suyunu sen bitiriyorsun. Lastiklerini sen aşındırıyorsun. Bunlara servise gittim garantisi var diyemezsin. Bu tv değil ki koy masaya sadece aç kapa. Onun bile led barlarının ömrü var, bir müddet sonra gidiyor değil mi. Yetkili servise gelmezsen garantiden çıkarırım. Çıkarır, haklı. Neden, bir yetkili servis her model araç için mastertech lerini sürekli eğitime gönderir. O aracın tüm noktalarını, bütün huyunu suyunu bilir. Mastertech lerin çözemediği sorun çıkarsa fabrikadan, ana merkezden uzman çağırır. Dışarıdaki adam nereden bilecek bunu. Firma haklı olarak benim aracıma benim mühendislerimin eğittiğinin dışında biri dokunursa garanti dışı bırakırım der.
Senin hassasiyetini gören arkadaş seni biraz gazlamış. ? Ama bu konu öyle anlattığı gibi değil. Bakım için yetkili servisin fiyatlarını muhtemelen biliyormuştur. Buna rağmen neden yetkili servise gidiliyor. Araç garantiden çıkmasın diye. İleride, garanti bitince bir sıkıntı olursa iyi niyet garantisi çalışsın diye. Gülü seven dikenine katlanır o zaman.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Bu sadece Türkiye için geçerli değil. Hollanda'da aynı durum. Dışarıda 100 euro yapılacak ise 500 euro veriyorsunuz. Mercedes alan bir arkadaş aynı bu şekilde bakımını servise yaptırmak zorundaydı ve bakım için 300 500 arası birsey ödedi. Ben, bujiler, yağ, hava, klima filtreleri ve yağı kapı önünde en fazla 50,60 euroya değiştiriyorum tanıdık garaja gitsem en fazla 30 euro işçilik veririm. Bu durum dünya geneli aynı muhtemelen

K Çevrimdışı

kaya.cihat92

Aktif Üye
6 Kas 2017
555
Adem abi, olay pek de vatandaşın anlattığı gibi değil. Castrol, mobil bilmem ne markası serviste şu dışarıda bu diye bakmak yanlış. Çünkü zebil sahtesi var bunların. Çok iyi biliyorum, mobil yağ diye alıp motor yatak sardıran var. Orijinal yağların boş kutuları toplanıyor içine ne olduğu belli olmayan yağı basıp aynı fabrikasyon gibi kapatıyorlar. Philips far ampulleri, hele xenon ds serileri için envai çeşit sahtesi var. Servise girdim her onarıma ayrı işçilik de tutmaz. Kapıların ayarı bozulur kaporta ustası gelir, motor sorunun olur mastertech gelir, ampul değişir elektrikçi gelir. Servise gittim ayrı ayrı yere gitmedim diyemez, o binada bir sürü mastertech çalışıyor, cotech çalışıyor. Usta çalışıyor. Eleman çalışıyor. Bunlar taş yemiyor. Yağ filtresi resmi var mann filtre. Orijinali kesinlikle bu değildir. Ne olacak filtre filtredir diyebilir bazı arkadaşlar ama alakası yok. En basitinden filtre, fabrikanın istediği şekilde filtrasyon yapmazsa yağlama kanalları tıkanır. Zincirleme arıza silsilesi başlar. Motoru tasarlayan mühendislerin nerede, hangi çapta kanal kullandığı, yağlama için hangi parçaların kullanıldığı bilinmediği için filtre işte demek mümkün değil. Aynı marka bile olsa olmuyor. Bir örnek, opel insignia a16let motor da ateşleme bobini. Yetkili servis ürünü gm delphi. Dışarıda da delphi var. Öyle sahte delphi logosu basılmış ürün de değil. Yani ikisi de delphi ürünü. Ama dışarıdan aldığın bobinle motor kısa bir müddet sonra teklemeye, kesiklik yapmaya başlıyor. Ama yetkili servis malı ile bu kesinlikle yok. Neden, gm kendi motoru için istediği specleri belirtiyor bunu sağlayan parçayı alıyor. Ha dışarıda da gm delphi olan var. Ve fiyat tabiki servise göre düşük. Ama burada da şöyle bir olay var. Dışarıdan 1300 e aldın taktın üç ay sonra sıkıntı çıktı ne takan sorumluluk alır ne onu satan. Yetkili servise gidersen o ürün garanti süresi içinde değiştirilir. Bu da ister istemez fiyatlara yansıyacak tabi. Otomobil servis işi kesinlikle elektronik eşya ile aynı olmaz. Bir de yıllık bakım, garanti ilişkisi var. Otomobili alırken firma diyor ki benim şu aracımın yıllık bakımı şu şekildedir, şu km ye gelince yapılır. Ya da bin binme her yıl yapılır. Çünkü motor yağı çalışsın çalışmasın anca bir yıl istenilen kalitede kalır. Bunu bilerek alıyor musun, alıyorsun. Yıllık bakımda kullanılan malzemeler sarf malzemedir. Bunun garantisi olmaz. Yağın eskiyor, hava filtren sen bindiğin için kirleniyor, silecek suyunu sen bitiriyorsun. Lastiklerini sen aşındırıyorsun. Bunlara servise gittim garantisi var diyemezsin. Bu tv değil ki koy masaya sadece aç kapa. Onun bile led barlarının ömrü var, bir müddet sonra gidiyor değil mi. Yetkili servise gelmezsen garantiden çıkarırım. Çıkarır, haklı. Neden, bir yetkili servis her model araç için mastertech lerini sürekli eğitime gönderir. O aracın tüm noktalarını, bütün huyunu suyunu bilir. Mastertech lerin çözemediği sorun çıkarsa fabrikadan, ana merkezden uzman çağırır. Dışarıdaki adam nereden bilecek bunu. Firma haklı olarak benim aracıma benim mühendislerimin eğittiğinin dışında biri dokunursa garanti dışı bırakırım der.
Senin hassasiyetini gören arkadaş seni biraz gazlamış. ? Ama bu konu öyle anlattığı gibi değil. Bakım için yetkili servisin fiyatlarını muhtemelen biliyormuştur. Buna rağmen neden yetkili servise gidiliyor. Araç garantiden çıkmasın diye. İleride, garanti bitince bir sıkıntı olursa iyi niyet garantisi çalışsın diye. Gülü seven dikenine katlanır o zaman.
Ustam agzina saglik cok guzel anlatmissiniz mevzuyu

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Katılıyorum.

orijinal servis yağı parçası ile ne idüğü belirsiz ucuz ve/veya sahte parçaları karşılaştırınca fahiş fiyat farkı çıkıyor görünüyor. Ama servis kalitesinde parça alınca fiyat farkı o kadar fahiş çıkmıyor.

Sıfır aldığım Octavia aracımı 5 sene yetkili servise götürdüm. İlk 3 bakımda herşey onlardandı. Sonra kendim orijinal Motul yağa döndüm, polen filtresini mann antialerjike çevirdim. Diğerlerini servis temin ediyordu. Cam suyu istemedim. Bir miktar ucuza geldi. Arada yıldan dolayı indirimler başladı. Bakımlar hep yerkili serviste olduğundan iyi niyet garantisinden vites kolu bilmemnesi 4000 kusur tl yerine 300-400 liraya değişti. Dışarıda kendi aldığım orijinal marka balataları değiştirttim sadece. Nihayet son sene özel servis olan akrabama 105bin bakımını yaptırdım. (Yağ ve sarf komple benden) Çok memnun kalmadım, buraya da yazmıştım zaten. Rafları komple dexos 2 yağ doluydu. Ama kendisi vw grup :) Bilenler bilir, vw grubu yağ standardı en zorlu olanlardan. Lakin sanayide 5w-30 yağların hepsi aynı havası var. Daha sahtelere gelmedik.

Sonuç olarak, ne yaptığınızı ve aracınızın ihtiyaçlarını net biliyorsanız orijinal ve kaliteli malzemeyi kendiniz alıp ustanızın başında durup takip ederek, hatta yönlendirerek yaptırın. Bu mümkün değilse servise gidin. İndirimi kampanyası vb ile çok da pahalıya gelmiyor.

Seneye triger değişecek, maceraya değil servise gideceğim. Zira tecrübeme göre dışarının ucuzluğu biraz da işten ve malzemeden çalarak sağlanıyor. Birebir aynı araca sahip olan eşimin amcası yetkili servise sövüp yan sanayi dizel yakıt filtresi taktırdı. Kazık yemedim diye sevinirken dönüş yolunda yakıt basıncı hatası veriyor. Beni arayınca filtreden olabilir dedim. Konyada yetkili servise götürüp orijinal filtre takınca düzeliyor. Sonra o dandik parçayı veren tanıdık parçacısına sövmeye başlıyor. (Kendisi çok uyanıktır, kazık yemez ve tüm kazıkçılara söver)

Bu arada, kardeşimin astrasında elektronik el freni arızalanmıştı. Serviste öperler diye tanıdığın yönendirdiği ankaranın en iyi oto elektrikçilerinden birine gitmiştim. 4 saat boyunca arabanın trimleri parçaladılar resmen ve çözemediler. El mahkum yetkili servise gittim ve anlatınca sorunu nokta atış bildiler. 200 kusur liraya gözümün önünde yaptırdım geçtim. Bu da böyle bir anımdır.

Sonuçta bu işin tek doğrusu yok, tüketici bilinçli olmalı. Zira öpmeye gelince hem yetkililer hem özeller birbirlerine rahmet okutuyorlar.

tarikk Çevrimdışı

tarikk 

Süper Üye
6 Ocak 2018
1,631
33
Abi bu mevzuya iki türlü bakıyorum. Bırak sıfır arabayı ikinci el arabamı bile dışarıda herhangi bir ustaya teslim etmem kolay kolay. Evet serviste uçuk kaçık fiyatlar dönüyor ama en azından karşında muhattap birileri ve kurumsal bir firma var. Kendi tamircim arkadaşım olmasa o uçuk kaçık fiyatları verir servistende çıkartmam. Adam gibi işini yapanı bulmak çok zor. .Bildiğim ustalar var 'silecek taktırmaya gelip motor yaptırdığını zannedip çıkan'. Hele hele sıfır araçtan bahsediyoruz. Yok kardeşim ben servise para yedirmem diyorsak özel servisler var sadece vw yapan ve ya sadece reno yapan .İçeri başka marka bile almayan. Bir arabanın bir ustası olmalı.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,572
+ 1
Siz galiba araç servisindensiniz. :)
Bu tür sorunu yaşayanlardan biri de benim. Youtube taki yorumların hepsini okudum hep yağ suçlanmış ben X marka aracımın ilk bakımın daki faturada dikkatimi çeken ilk kalem yağ fiyatı olmuştu aynı serviste staj gören arkadaşımın oğlu bana dedi ki bir sonraki bakımda yağı sen satın al gel buraya sadece işçilik ödersin dedi. Bir çok kişi öyle yapıyor dedi. Bir sonraki bakımda servisin 450 Lira yazdığı yağı bir yıl sonra 150 Liraya alıp götürdüm hiç itiraz etmediler diğer parçaları ayıp olmasın diye dışarıdan almadım aracın bakımını yaptılar. Herkes aynı yöntemi uygulayınca daha sonraki yıl aracımı bakıma götürdüğümde dışarıdan malzeme kabul etmiyoruz dediler. Bu da ne oluyor en büyük kar yağ mış.
Ayrıca servisin de aynı yağı kullanıp kullanmadığını nereden bileceğiz bir ekleme daha yapıyorum tüm servis ağı için firma bu yağı toptan ve daha ucuza alıyordur tüketicisine neden bu kadar pahalı ücret ödetiyor. Konu ve yorumler hep yağ yönünde olmuş bence diğer parçalar da buna dahil olmalı bu sorunu 6 Farklı marka aracımda ben de yaşıyorum marka yazmadım marka karalamak istemiyorum ben ödediğim faturaya bakarım. Burada ve youtube da yazılan yorumlar ne olursa olsun yazılanlar fikir ve düşüncedir. Sorun yaşayanlar için faturadaki ödenen para gerçektir. Servisin tecrübesi ve teknik donanımına sözüm yok. Benim için abartı fiyat düşündürücü oluyor bir daha gitme ile gitmeme arasında kalıyorum.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559

Sizin sahte ürün diye belirttiğiniz kısma katılmakla birlikte bu ürünlerin yetkili satıcıları ülkemizde onlardan alındığında daha ucuz alınıyor. Tabi bunu araştırmak gerekiyor. Her yer sahte değil yani. Bilinçli tüketici sahte ürün almaz. Herşeyin orjinalini şatan ithal eden firmalar var. Bu bir gerekçe değildir fahiş fiyat uygulamalarına.

İkincisi siz ya yetkili servissiniz ya da bizim ülkemizde ki yetkili servisleri kastetmiyorsunuz. Biran anlatimlarinizda vay arkadas yetkili servis neymiş dedim. Bizde belirli merkezi yetkili servisler dışında kalifiye usta bulunmaz. Onlarda bir elin parmağın geçmez marka bazında. Kişi alınır arabanın huyunu suyunu öğrenince gider kendine dükkan açar. Tırnak içersinde de yetkili servisten ayrılma diye lanse edilir ve tüm sertifikalarını dükkana asar. Çıkanın yerine yine kalifiye olmayan biri alınır sıfırdan yetiştirilmeye başlanır.

Demişsiniz arızalı çıkarsa ne takan sorumluluk alır ne de satan. Eğer doğru yerden alırsanız satan sorumluluk alıyor. Ama altını çiziyorum doğru yerden. Ve fiyat politikası da genel olarak 3/1 dir. En kotu bazı ürünlerde 2/1 dir.

Yetkili servisler aynı zamanda bayidir. Sistem satarken kârın haricinde asıl kazanç noktaları bu fahiş fiyatla verilen bakım ücretleri. Satarken bir kere kâr edilir ama bakım, arıza, onarım vs. de periyodik kar vardır. Ayrıca arabanızı her şehirden alabilirsiniz ama genellikle bakıma size yakın olana gidersiniz. Bu durumdan dolayı da firmaların asıl ve şirketi döndürecek kârı bakımdan onarımdan geçer.
Yetkili servis, özel servis farketmez bilinçli ustalar sıradan veya rutin olan arızaları çözer. Önemli olan doğru usta bulmak. Yoksa yetkili servislerin çözemediği, mahkemelik olan veya internette paylaşan bir sürü kullanıcı var. Ya da yetkili serviste cozduremeyip özel servis de sorunu cozduren ya da tam tersi özel serviste cozduremeyip yetkili serviste cozduren.

Bu yüzden yetkili servisleri bu arabanın piri gibi anlatınca bu onların fahiş fiyat politikalarına haklılık getirmiyor.
Şunu deseniz kısmen anlarım adamlar 20 metrekare bir kiralamiyor. Bekleme salonundan tut da icececek servisine oradan karislama görevlerine adam gibi WC si olan bir yer açmak zorunda. Artı kaportacısindan elektrik ustasına, motor ustasindan boyacisina, bir çok farklı kişi çalıştırıyor. Siz sanayiye gidince bu işlemleri farklı dükkanda yaptırıyorsunuz ve her dükkana işçilik ödüyorsunuz buraya gelince tabiki farklı işçilik ödemeniz gerekir. Farklı uzmanlık alanları var ama tek çatı altında bu derseniz haklısınız ama sorun bu değil. Aynı ustanın yapacaği ise birden çok kere işçilik kesilmesi. Ve yedek parçanın fahiş fiyatla yapılması. Ayrıca buna katılmıyorum dersen de garantiden çıkarılması.
Ayrıca benim bildiğim tüm sektörlerde yetkili servislere eğitim veriliyor. Sizinki sanki sadece otomotiv de var gibi olmuş.

İşin özü doğru usta doğru parça olmadıktan sonra yetkili özel genel farketmez hepsi aynı ...!

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Bana göre hiç alakası yok. Kendim marketteki yağı alıp koyuyorum cokta ucuz marketin kendi markası , hiçte sevmem öyle aman öyle yağmış şöyle yağmış gibi abartilari ve hiçte sorun yaşamıyorum. Sadece yeni araba alınca ilk işim motor silk koymak yağın içine. Gel gelelim servislere. Hollanda'da arkadaşım wolksvagen servisinde çalışıyordu ve söylediği (geçiriyoruz agbi)diyordu. Yağ eklediğimizi yazıyoruz ama eklediğimiz yok Derdi. Piyasada dandik malzeme de var iyiside. Siz doğru malzemeyi alır iyi bir ustaya taktirirsaniz hiçbir sorun olmaz. Yetkili servisler kendi okullarında yetiştirmiyor ustalarıni. Sanayinden gidiyorlar oraya, değişen bir şey yok

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
+ 1
Siz galiba araç servisindensiniz. :)
Bu tür sorunu yaşayanlardan biri de benim. Youtube taki yorumların hepsini okudum hep yağ suçlanmış ben X marka aracımın ilk bakımın daki faturada dikkatimi çeken ilk kalem yağ fiyatı olmuştu aynı serviste staj gören arkadaşımın oğlu bana dedi ki bir sonraki bakımda yağı sen satın al gel buraya sadece işçilik ödersin dedi. Bir çok kişi öyle yapıyor dedi. Bir sonraki bakımda servisin 450 Lira yazdığı yağı bir yıl sonra 150 Liraya alıp götürdüm hiç itiraz etmediler diğer parçaları ayıp olmasın diye dışarıdan almadım aracın bakımını yaptılar. Herkes aynı yöntemi uygulayınca daha sonraki yıl aracımı bakıma götürdüğümde dışarıdan malzeme kabul etmiyoruz dediler. Bu da ne oluyor en büyük kar yağ mış.
Ayrıca servisin de aynı yağı kullanıp kullanmadığını nereden bileceğiz bir ekleme daha yapıyorum tüm servis ağı için firma bu yağı toptan ve daha ucuza alıyordur tüketicisine neden bu kadar pahalı ücret ödetiyor. Konu ve yorumler hep yağ yönünde olmuş bence diğer parçalar da buna dahil olmalı bu sorunu 6 Farklı marka aracımda ben de yaşıyorum marka yazmadım marka karalamak istemiyorum ben ödediğim faturaya bakarım. Burada ve youtube da yazılan yorumlar ne olursa olsun yazılanlar fikir ve düşüncedir. Sorun yaşayanlar için faturadaki ödenen para gerçektir. Servisin tecrübesi ve teknik donanımına sözüm yok. Benim için abartı fiyat düşündürücü oluyor bir daha gitme ile gitmeme arasında kalıyorum.

Sevgili dostum herhangi bir servisle hiç yakından uzaktan alakam yok. Ama sektörü çok iyi biliyorum. Ne nedir, hangi parça yetkiliden hangisi dışarıdan alınır oldukça vakıfım. Kendi aracımda yetkili servisteki mastertechin zamanında bulamadığı arızayı keşfedip çare üretecek kadar biliyorum diyelim. Şimdi arkadaş trigerden bahsetmiş. Bunu dışarıda değiştirmek bildiğin kumar oynamak. Parçayı yetkili servisten bile alsan dışarıda en iyi ustayı da bulsan kumar. Çünkü parçada velevkki üretim hatası çıktı. Bunu ne servis karşılar ne dışarıdaki usta. İşin nerelere, ne kadar masrafa gideceği belli değil. Ama yetkili serviste değiştirirsen ve sıkıntı çıkarsa ona bir kuruş bile ödemezsin. Otomobil servisinden ne zaman şikayet edersin, yapması gerekeni yapmadığı zaman. Örneğin yıllar önce bir arkadaşın bakımda elemanın unuttuğu bir parça yüzünden aracı alev almıştı. Bunun sorumluluğunu üstlenmeyen servis olursa o zaman tepesine binmek gerek. Yoksa fiyat pahalı diye bu iş olmaz. Çünkü adam kurumsal ve sana yaptığı iş ve sonuçları için garanti veriyor. Piyango misali kime çıkar belli olmaz. Ama çıkarsa muhatabın var.
Bana göre hiç alakası yok. Kendim marketteki yağı alıp koyuyorum cokta ucuz marketin kendi markası , hiçte sevmem öyle aman öyle yağmış şöyle yağmış gibi abartilari ve hiçte sorun yaşamıyorum. Sadece yeni araba alınca ilk işim motor silk koymak yağın içine. Gel gelelim servislere. Hollanda'da arkadaşım wolksvagen servisinde çalışıyordu ve söylediği (geçiriyoruz agbi)diyordu. Yağ eklediğimizi yazıyoruz ama eklediğimiz yok Derdi. Piyasada dandik malzeme de var iyiside. Siz doğru malzemeyi alır iyi bir ustaya taktirirsaniz hiçbir sorun olmaz. Yetkili servisler kendi okullarında yetiştirmiyor ustalarıni. Sanayinden gidiyorlar oraya, değişen bir şey yok
Bence de bunun hiç alakası yok. Arkadaşınızın servisinin yaptığı bildiğin dolandırıcılık. Bunun konuyla alakası bile yok. Motor silk koyuyorsunuz. Sizce motor yağı üreten koskoca firmaların o teknolojiye erişemeyeceğini mi zannediyorsunuz. Viskozite nedir, hangi motor hangi viskoziye göre üretilmiş haberiniz var mı. Birşey olmuyor, kısa vadede olmuyor zannediyorsunuz. Ama uzun vadede zincirleme reaksiyondan haberiniz bile yok. En basitinden yağdaki kurumlanma fabrikanın istediği sevide değilse en başta partikül filtreniz, katalitik konvertörünüz vaktinden önce iflas eder. Yakıtı diğerlerinden çok yakar. Çekişi düşer. Siz bu arada birşey olmadı zannederek binmeye devam edersiniz. Otomobil işinde ne kadar iyi bakarsan o kadar az masraf yaparsın. Ha dersen ben sıfır alır, garantisi bitmeden değiştiririm, benden sonraki ne hslt uerse yesin o zaman yıllık bakımını yaptırmanıza bile gerek yok.
Ayrıca emin olun yetkili servise sanayiden usta gelip tamire başlamaz. Mutlaka eğitime gider. En basitinden arıza tespit ettiği cihazı bile kullanamaz. Konunun çok uzağındasınız.
Sizin sahte ürün diye belirttiğiniz kısma katılmakla birlikte bu ürünlerin yetkili satıcıları ülkemizde onlardan alındığında daha ucuz alınıyor. Tabi bunu araştırmak gerekiyor. Her yer sahte değil yani. Bilinçli tüketici sahte ürün almaz. Herşeyin orjinalini şatan ithal eden firmalar var. Bu bir gerekçe değildir fahiş fiyat uygulamalarına.

İkincisi siz ya yetkili servissiniz ya da bizim ülkemizde ki yetkili servisleri kastetmiyorsunuz. Biran anlatimlarinizda vay arkadas yetkili servis neymiş dedim. Bizde belirli merkezi yetkili servisler dışında kalifiye usta bulunmaz. Onlarda bir elin parmağın geçmez marka bazında. Kişi alınır arabanın huyunu suyunu öğrenince gider kendine dükkan açar. Tırnak içersinde de yetkili servisten ayrılma diye lanse edilir ve tüm sertifikalarını dükkana asar. Çıkanın yerine yine kalifiye olmayan biri alınır sıfırdan yetiştirilmeye başlanır.

Demişsiniz arızalı çıkarsa ne takan sorumluluk alır ne de satan. Eğer doğru yerden alırsanız satan sorumluluk alıyor. Ama altını çiziyorum doğru yerden. Ve fiyat politikası da genel olarak 3/1 dir. En kotu bazı ürünlerde 2/1 dir.

Yetkili servisler aynı zamanda bayidir. Sistem satarken kârın haricinde asıl kazanç noktaları bu fahiş fiyatla verilen bakım ücretleri. Satarken bir kere kâr edilir ama bakım, arıza, onarım vs. de periyodik kar vardır. Ayrıca arabanızı her şehirden alabilirsiniz ama genellikle bakıma size yakın olana gidersiniz. Bu durumdan dolayı da firmaların asıl ve şirketi döndürecek kârı bakımdan onarımdan geçer.
Yetkili servis, özel servis farketmez bilinçli ustalar sıradan veya rutin olan arızaları çözer. Önemli olan doğru usta bulmak. Yoksa yetkili servislerin çözemediği, mahkemelik olan veya internette paylaşan bir sürü kullanıcı var. Ya da yetkili serviste cozduremeyip özel servis de sorunu cozduren ya da tam tersi özel serviste cozduremeyip yetkili serviste cozduren.

Bu yüzden yetkili servisleri bu arabanın piri gibi anlatınca bu onların fahiş fiyat politikalarına haklılık getirmiyor.
Şunu deseniz kısmen anlarım adamlar 20 metrekare bir kiralamiyor. Bekleme salonundan tut da icececek servisine oradan karislama görevlerine adam gibi WC si olan bir yer açmak zorunda. Artı kaportacısindan elektrik ustasına, motor ustasindan boyacisina, bir çok farklı kişi çalıştırıyor. Siz sanayiye gidince bu işlemleri farklı dükkanda yaptırıyorsunuz ve her dükkana işçilik ödüyorsunuz buraya gelince tabiki farklı işçilik ödemeniz gerekir. Farklı uzmanlık alanları var ama tek çatı altında bu derseniz haklısınız ama sorun bu değil. Aynı ustanın yapacaği ise birden çok kere işçilik kesilmesi. Ve yedek parçanın fahiş fiyatla yapılması. Ayrıca buna katılmıyorum dersen de garantiden çıkarılması.
Ayrıca benim bildiğim tüm sektörlerde yetkili servislere eğitim veriliyor. Sizinki sanki sadece otomotiv de var gibi olmuş.

İşin özü doğru usta doğru parça olmadıktan sonra yetkili özel genel farketmez hepsi aynı ...!

Önce şunu bilin herhangi bir yetkili servisle yakından uzaktan alakam yok. Burada anlatılmak istenen hem yetkili servise gidip hem de fiyat politikasından şikayet etmek. Adam diyor benim hizmet standartım bu fiyat politikam bu. İster gel ister gelme. Ama gelmezsen benim aracımı benim onay vermediğim birine kurcalatırsan garanti dışı bırakırım. Sen bunu bilerek ya gidersin ya gitmezsin. Tamamen kişinin tercihi. Ama hem gitmem hem de garanti dışı bıraktırmam diyorsan havanda su dövüyorsun. Siz gidin bir triger setini doğru yerden alın, en iyi ustaya taktırın. O parçada sorun çıksın motoru bitirsin. Bakın bakalım tek bir muhatap bulabiliyor musunuz. Bu konu afaki konuşmayla bir yere varacak bir konu değil. Siz gidin alın bir mercedes bmw bunun otomatik vitesinde sorun çıksın bakalım kaç kişi bulabiliyorsunuz arızayı yapmayı bırak ne olduğunu çözebilen. Yetkili servisin elindeki cihaz tam hatayı hangi parçanın sorunlu olduğunu gösterirken dışarıdaki bağımsız servislerin yüzde doksanının elindeki cihazlar sadece bölge olarak arızayı söyleyebiliyor.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Oooo hararetlenmemiş ama güzel tartışma (istişare anlamında) dönmüş konuda.

Dostlar şu hayatta en iyi bildiğim şey HADDİM dir. O nedenle bu başlık altında yorum yazan dostların ne yanında olurum ne de karşısında zira otomotiv sektörü uzmanlık alanım değil.

İşi bilen dostlar herkes kendi penceresinden bakarak düşüncelerini yazmış öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bu konunun bu kalitede medeni sınırlar içerisinde ilerleyeceğine eminim.

Otomotiv benim alanım olmasa da elbette katıldığım katılmadığım yorumlar var. Mesela sevgili dostum eketen eketen bu dayatmayı oldukça normalleştiren bir yazı yazmış ki gerçekten ben anlam veremiyorum bu tarz dayatmalara. Yani ileride bir uygulama çıksa ve Tüketici elektroniği üreticileri dese ki ''bundan sonra her sene çamaşır makinelerinize bakım yaptırmak zorundasınız, ayrıca bana gelmek zorundasınız, ayrıca 3 katı fazla para vermek zorundasınız, ayrıca gelmezseniz de keyfiniz bilir malınız garanti dışı kalır.'' merak ediyorum otomobillerde olduğu kadar kabullenir miydiniz?

Cep telefonu, bilgisayar, beyaz eşya, otomotiv, kombi vs bu sektörlerin hiç birisinde ne yazık ki iki elin on parmağını geçmeyecek kadar az sayıda gerçek usta var. Denetim mekanizması işlemeyen ülkemizde vergi dairesine giden herkes işletme açıp tabela asabildiği için kimin usta kimin çırak kimin aslında önceden kamyon şoförüydü ama biz onu 4 ayda beyaz eşya ustası yaptık (Gerçek yaşanmış olaydır, ben yaptım zaten) bunu zaten anlayabilmenin asla imkanı yok.

Bahsi geçen eğitim programlarını gayet iyi biliyorum. Bir uzman mühendis tarafından organize edilen, 3 saat slayt sunum ardından 1 saat ''gelin sizin de eliniz değmiş olsun'' uygulaması maalesef ülkemizde eğitim faaliyeti olarak geçebiliyor.

Youtube yorumlarında da herkes yağın sahteliğinden dem vurmuş ama kimse videoda asıl üstünde durduğum DEVLET NEREDE konusuna değinmemiş.

Abi gördüğüm kadarı ile sağır sultan dahi piyasada satılan yağların sahte olduğunu duymuş. DEVLET neden duymamış?

Zamanında 20 personele sahip şirketin, hatta yetkili servis sahibi birisi olarak her ne kadar branş farklı olsa da ülkemizde ticaret yapmak ne demek , yetkili servis işletmek ne demek, ustaları eğitime yollamak, onlara uzmanlık kazandırmak ne demek gayet iyi bilen birisiyim ve otomotiv sektörü de bizden farklı değil. Onların kuruluş maliyeti de , ciroları da bizden büyük aradaki tek fark o. 2014 yılı değeri ile benim kurduğum şirket 450.000tl iken aynı dönem bir otomobil yetkili servisi kurmanın maliyeti 2 milyon tl dolayında idi.

Şimdi şu sahte yağ olayı bizdeki sahte led olayından farksız bana göre. Led barları nereden alırsanız alın hepsi ORİJİNAL. ancak yetkili servisin taktığı dahil olmak üzere aslında hiç birisi orijinal değil mesela Phjılıps den örnek verirsek.

Herkes piyasada satılan yağın sahte olduğunu yazmış ama kimse yetkili servisteki yapın gerçekten orijinal olup olmadığının denetiminin kim tarafından yapıldığını yazmamış :alala

Piyasada satılan yağın sahte olduğu konusunda herkes uzman (Youtube yorumlarını kastediyorum dostlar) ama yetkili servisteki yağın kaynağı ve girdi maliyeti kimsenin konulmaya gerek görmediği bir şey olmuş.

Anlamadığım konu şu dostlarım, bunu samimiyetle yazıyorum. Ortada normalinden 3 katı fazla ölçüde para ile mal satan bir işlet var ve sırf sıfat bölümünde YETKİLİ tanımı olduğu için bu durum çok kolay şekilde normalleştiriliyor.

Bakınız forumumuzda geçmiş mesajlarıma gidin bakın, 100 mesajın 98 inde ''yetkili servise gidin, pahalıdır ama muhatabınız bellidir'' yazmışımdır yani sizden mantık anlamında farklı düşünmüyorum ancak fiyat politikasının belli oranda yüksek olmasının ve olacağının MANTIK SINIRLARI içerisinde kabul edilir ölçülerde olması gerekir.

X markasının ürettiği led barı 500tl ye satın alsam ve servise gitsem, servis ''Dışarıdan malzeme kabul etmiyoruz'' dese, yine X firmasının ürettiği led barı kendisi toptan yüksek adetli 350 den alıp bana 1000tl den verse biz bunu hakikaten normal kabul edip buna gerekçe olarak da ''Ama onların mastertech leri var' mı demeliyiz sevgili eketen eketen ? :alala

Bakınız benim böyle arabalarım yok, yani derdim size muhalefet etek değil, aksine yetkili servis konusunda size tarafım ancak rakamları ve uygulamaları bu derece normalleştirmeniz samimi söylüyorum biz tüketicilere kısa orta ve uzun vadede ciddi zararlar verir.

Yani ben piyasada satılan yağa sahte diyenlerin o yapın sahte olduğunu da, yetkili servistekinin orijinal olduğunu da ispat etmesini beklerim.

Size basit bir soru.

Bütün yetki bu adamların elinde değil mi? Hani malum BENİM ARABAMA onlardan başkası da el süremiyor ya.

Haydi gelin sizinle bir senaryo yazalım. Komple teorisi değil bakın olası bir senaryo bu.

Hani bu piyasadaki yağlar sahte ya? Sahte ama aslında orijinal kutulara basılan sahte yağlar ve youtube yorumlarına göre bunu kimsenin anlaması mümkün değil laboratuvar dışında. Duruma göre ortada kimsenin ne olduğunu anlamadığı bir yağ var, orijinal basılan kutu var, yetkili servis var, piyasa satıcısı var.

Yağın GERÇEK orijinal fiyatı 668tl
Yağın sahte ama orijinal kutudaki orijinal görünümlü ve kimsenin anlamayacağı piyasa satış fiyatı ise 288tl

Abi zaten kimse anlamıyor ya hani, kutusu da orijinal malum, yetkili servislerde bize ORİJİNAL diye 668tl ye satılan yağın aslında yetkili servis tedarikçisinin piyasadan tedarik ettiği yağ olmadığını biz nereden bileceğiz ve anlayacağız?

Tamam anladım, ''O yağ kullanılırsa yatak sarar'' demiştiniz. Yetkili servis bu yağı kullandı ve yatak sardı. Sizce o yetkili servis dışında kimsenin bakamadığı, bakarsa garanti dışı kalacak bir araçta sarmış olan yatağı o yetkili servis YAĞDAN OLMUŞ diye raporlayacakmıdır? :)

Her konuda tek yetkili kendisi olan o servis bunda zırt vırt cırt sebeplerinden dolayı yatak sarmış dese kimsenin ellemeye yetkisi olmayan BENİM ARABAM ile en baş başa kalmayacak mıyım?

Yani değerli hocam konunun suiistimale ÇOK AÇIK olduğu gayet net ve anlaşılır şekilde ortada.

Ben de videoda ısrarla belirttim ve dedim ki ''Normal işçilik 300 ise yetkili servis 500 alsın , bize sunduğu güvence ve kalitenin hakkıdır'' bunda mutabıkız lakin elindeki yetkiyi KOZ olarak kullanıp normalde gayet rahat kullanılabilecek ve hatta kendisinin de kullandığı bir malı SAHTE ! Yatak Sarar!! diye dikte edip kendisinin aynı malı 3 katı fazla para ile satmasını nasıl kabullenebiliriz biz?

Yine konu aynı yere geliyor. Sağır sultan bile bu yağların sahte olduğunu duymuş ise DEVLET NEREDE?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Aslan besliyorsak yediğine bakmayacakmışız.
Allahım yaaaa bu çocuklar işte Polat Alemdar denen muhterem ile büyüyen arkadaşlar.
Sonunu düşünen vosvosa binemez yeğen.. :sopa1

aslan.png

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Sevgili Adem Abi,
Ben yetkili servis ya da bayi değilim. Yani deli değilim bir malı hizmeti pahalıya dayasınlar bana diyecek. :)

Hiçbir dayatmayı da normalleştirmek gibi bir niyetim asla yok. Tüketici elektroniği ile otomotiv bence çok ayrı. Birinde en büyüğünden mal heder olur. Giden belli bir miktar para olur. Otomobilde giden sadece mal olmayabilir. Yıllar önce mercedes 7gtronic şanzumanı ilk çıkarttığı yıllarda almanyada bir adam çok fena kaza yaptı. 100km/h üzeri hızla giderken araç birden vitesi R moduna çekmiş. Kilitlenen tekerler adamı uçurdu. Hadi bu ekstrem bir örnek oldu. Şimdi senin videodaki arkadaşın aracı muhtemelen otomatik bir araç. Servis fiyatlarını da gayet iyi bildiğini düşünüyorum. Peki neden gidip yetkili serviste bakım yaptırdı. Yüzde doksan dsg den korktuğu için. ?
Vw de dsg bilinen bir dert. Ama sorun yaşayan da var yaşamayan da. Kullanım ile alakalı sorun çıkıyor. Ha fabrika kendi standartında üretmiş, ne bizim trafiği ne ferrari pilotlarını hesaba katmamış. Şanzuman D modunda bekledikçe ısınıyor. Bir müddet sonra mekatronik patlıyor. Eğer servis bakımlı ise iyi niyet garantisinden makul bir rakama değişim yapılıyor. Toyota servis bakımlı her aracı için ileride çıkabilecek kendi üretiminden kaynaklı her sorunu çözüyor. Ama geri çağırma yapıyor ama sen gidersen çözüyor. Emin ol çamura da yatmıyor. Servisler aynı çürük malı kullanıyor mu, kullanabilir tabi. Ama bakımları yetkili serviste olan araçta sıkıntı çıktığı zaman hiç olmazsa elin güçlüsün. İşi bilen adamsan bütün zararını tazmin ettirebiliyorsun ve ettiren örnekler de var.

Şimdi sen tüketiciye zarar verir diyorsun. Haklısın elbette. Ama emin ol bu yetkili servislerdeki fiyat bizim istediğimiz seviyeye inerse adımdan daha eminim ki ne doğru dürüst bakarlar ne en ufak bir sorunda muhatap bulabilirsin. İşte burada Devlet nerede diyorsun ya. Ben de sana üç kuruşluk kıytırık üründe sorun çıkınca muhatap bulamıyorsun. Burada bas bas bağırıyoruz. Evet devlet nerede diyorum. ?

iki buçuk ay önce 36 liraya aldığım tuvalet kağıdını geçen gün en ucuz 65 liraya buldum. Devlet nerede. O kadar çok konuda Devlet nerede deriz ki… Birgün yüzyüze tanışırsak sana kendimle ilgili birkaç konu anlatırım :fiskosDevlet konusunu bir daha oturur düşünürüz. Devlet nerede demekten vaz geçersin ? Yani devlet çözsün bu işi diye beklemek otomotiv sektöründe hayal. Bir imza kampanyası başlattın hadi dedik. Elimizden geldiğince destek oluyoruz. Ama sen bu konuyla savaşta öyle bir cephe açıyorsun ki :tara Bu adamlar vestele sony ye samsung a falan benzemez. Dur önce küçük savaşı kazanalım.:hihi

Tartışmaya gelince de :cak
Farklılıklarımız zenginliğimizdir diye bakıyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt