Vatan bilgisayardan yaptırdığım ek garanti sorunu

Ö Çevrimdışı

Özel öğretmen

Yeni Üye
28 Eyl 2021
23
31
Öncelikle merhaba 3 yıl önce vatan bilgisayardan Philips marka oled Tv almıştım 2 yıl garantinin üzerine 3 yıl ek garanti yaptırmıştım. Tv geçenlerde arıza yaptı vatan bilgisayarı arayıp konuyu anlattım beni ziyade sigortaya yönlendirdiler yaklaşık 15 günlük sancılı bir süreçten sonra bugün Tv nin panelinin arızılı olduğunu ancak mevcutta bu panelin üretiminin olmadığını tarafıma o günkü Tv fiyatını iade edeceklerini söylediler ya da üzerine 40 bin tl verirsem yeni Tv vereceklerini söylediler ben kabul etmedim bu çok saçma 3 sene önce 12 bin tl ye aldığım Tv şu an nasıl aynı fiyattan değerlendirilir diye yapacak bişey yok kabul edersen bu dediler sizce ne yapmalıyım bu durumda yardımınızı bekliyorum yol gösterirseniz sevinirim

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,454
Elektronik cihazlarda ek garanti yerine sigorta yaptırmak daha mantıklı ek garantinin bu tür zaafları var. Teknoloji çok çabuk ilerlediği için firmalara ve son kullanıcılara göre bir yıl öncesinin ürünleri bile demode oluyor. Firmalar demode olan cihazın parçasını bulundurmuyorlar firmanın kendi garanti sürecinde bulunmayan parça olursa cihaz farklı üst model ile değişiyor. Siz satıcıdan garanti yaptığınız için bu durum tv markasını pek bağlamıyor gibi görünüyor çünkü ek garanti ücreti satıcının kasasına girdi.

Ö Çevrimdışı

Özel öğretmen

Yeni Üye
28 Eyl 2021
23
31
Elektronik cihazlarda ek garanti yerine sigorta yaptırmak daha mantıklı ek garantinin bu tür zaafları var. Teknoloji çok çabuk ilerlediği için firmalara ve son kullanıcılara göre bir yıl öncesinin ürünleri bile demode oluyor. Firmalar demode olan cihazın parçasını bulundurmuyorlar firmanın kendi garanti sürecinde bulunmayan parça olursa cihaz farklı üst model ile değişiyor. Siz satıcıdan garanti yaptığınız için bu durum tv markasını pek bağlamıyor gibi görünüyor çünkü ek garanti ücreti satıcının kasasına girdi.
Anladım ama o zaman da sigorta gibi falan bişeyler demişlerdi şimdi poliçede de garantiye devam sigorta poliçesi yazıyor bu durumda ben mağdur olduğumla kalacam sanırım öyle mi?

Ö Çevrimdışı

Özel öğretmen

Yeni Üye
28 Eyl 2021
23
31
Kapsadığı durumlar neler ek garantide yazıyor mu?
Sigortacı, tamamen kendi takdirine bağlı olarak ürünü tamir ettirmek yerine aynı veya benzeri bir ürünle değiştirme veya ürünün ilk satın alma fiyatını aşmayan güncel piyasa fiyatına eşit miktarda Vatan Bilgisayar alışveriş çeki vererek poliçeyi sona erdirme hakkına sahiptir
Eğer, Ürünün beher ve/veya toplam tamir giderleri sigorta bedelini aşıyor ise bu durumda aynı veya benzer işlevselliği bulunan bir Ürün ile Sigortacı tarafından değiştirilecektir. Uzatılmış Garanti Sigortası kapsamında olan teminat, bu Ürünün değiştirildiği tarihte sona erecektir. Bu yazıyor hocam en yakın

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
14,454
Sigortacı, tamamen kendi takdirine bağlı olarak ürünü tamir ettirmek yerine aynı veya benzeri bir ürünle değiştirme veya ürünün ilk satın alma fiyatını aşmayan güncel piyasa fiyatına eşit miktarda Vatan Bilgisayar alışveriş çeki vererek poliçeyi sona erdirme hakkına sahiptir
Eğer, Ürünün beher ve/veya toplam tamir giderleri sigorta bedelini aşıyor ise bu durumda aynı veya benzer işlevselliği bulunan bir Ürün ile Sigortacı tarafından değiştirilecektir. Uzatılmış Garanti Sigortası kapsamında olan teminat, bu Ürünün değiştirildiği tarihte sona erecektir. Bu yazıyor hocam en yakın
Kelime oyunları var Müşteki Müşteki üyemiz size daha detaylı bilgi verir kendisini etiketledim foruma giriş yaptığında yazışmayı görecektir.

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
263
Merhaba,
Elektronik marketlerin veya sanal pazar yerlerinde de sunulmaya başlayan bu hizmetlerin içeriklerini daha önce detaylı incelemiştim. 3.taraf firmaların garanti uzatma hizmetinin kapsamı bu şekilde olur. En başta size sunulan sigorta sözleşme şartlarının incelenmesi gerekli. Fakat o şartlarda adrenalin yüksek olduğu için bu detaylar kaçıyor. Arızalanan mal ile ilgili sözleşmede bahsedilen çözüm yollarının seçimi sigorta şirketinde, yani inisiyatif tamamen sigorta şirketinde oluyor.
Ben de satın alıyorum bu hizmeti yeri geldiğinde. Ama bunu bilerek alıyorum. Sigorta kapsamındaki en kötü senaryo, teklif edilen fiyata işinize gelip gelmemesine göre karar vermek lazım.
Paneliniz arızalanmış. Tamir edilemeyecek bir arıza ise ürün çöp demektir. Bardağın dolu tarafından da bakabilirsiniz.
Geçmişte bu konuya değinmiştim detaylı. Ayrıca inceleyebilirsiniz:

Ö Çevrimdışı

Özel öğretmen

Yeni Üye
28 Eyl 2021
23
31
Merhaba,
Elektronik marketlerin veya sanal pazar yerlerinde de sunulmaya başlayan bu hizmetlerin içeriklerini daha önce detaylı incelemiştim. 3.taraf firmaların garanti uzatma hizmetinin kapsamı bu şekilde olur. En başta size sunulan sigorta sözleşme şartlarının incelenmesi gerekli. Fakat o şartlarda adrenalin yüksek olduğu için bu detaylar kaçıyor. Arızalanan mal ile ilgili sözleşmede bahsedilen çözüm yollarının seçimi sigorta şirketinde, yani inisiyatif tamamen sigorta şirketinde oluyor.
Ben de satın alıyorum bu hizmeti yeri geldiğinde. Ama bunu bilerek alıyorum. Sigorta kapsamındaki en kötü senaryo, teklif edilen fiyata işinize gelip gelmemesine göre karar vermek lazım.
Paneliniz arızalanmış. Tamir edilemeyecek bir arıza ise ürün çöp demektir. Bardağın dolu tarafından da bakabilirsiniz.
Geçmişte bu konuya değinmiştim detaylı. Ayrıca inceleyebilirsiniz:
Tüketici hakem heyetine falan başvursam bi netice elde edebilir miyim ?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
4000 lira karşılığı o tvyi hurdaya alacaklar, özel sektöre o hurda haliyle bile daha pahalıya satacaklar, onlar da panel uydurup takıp güzel bir fiyata satacaklar. Sigorta şirketine hiç ödeme yapmamış olsanız bile aynı teklifi verebilirler seve seve.

Bu yüzden ne kasko ne garanti uzatma kullanmıyorum. Onlara vermediğim paraları toplasam ve enflasyon muhasebesi yapsam, bozulanın yerine yenisini bile alırım.

Ö Çevrimdışı

Özel öğretmen

Yeni Üye
28 Eyl 2021
23
31
Anladığım kadarıyla sigorta poliçesinden doğan bir hak talebi söz konusu. Her poliçe teminatın bir bedeli olur. Söz konusu poliçede teminat bedeli ne kadar görünüyor?
Hocam detaylı inceledim ama net bir teminat tutarı yazmıyor anladığım şu madde biraz işi özetliyor———
Ürünün tamir edilememesi, tamirin 20 (yirmi) iş gününden uzun sürmesi veya arızalı ürünün değiştirilmeye uygun olduğuna karar verilmesi durumunda sigortalıya satın almış olduğu ürünün aynısı veya benzer özelliklere ve fonksiyonlara sahip muadil bir ürün veya ürünün poliçe şartlarında belirtilen muafiyet oranı da dikkate alınarak, ilk satın alma fiyatını aşmayan güncel piyasa fiyatına eşit miktarda Vatan Bilgisayar alışveriş çeki verilecektir.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,875
Hocam detaylı inceledim ama net bir teminat tutarı yazmıyor anladığım şu madde biraz işi özetliyor———
Ürünün tamir edilememesi, tamirin 20 (yirmi) iş gününden uzun sürmesi veya arızalı ürünün değiştirilmeye uygun olduğuna karar verilmesi durumunda sigortalıya satın almış olduğu ürünün aynısı veya benzer özelliklere ve fonksiyonlara sahip muadil bir ürün veya ürünün poliçe şartlarında belirtilen muafiyet oranı da dikkate alınarak, ilk satın alma fiyatını aşmayan güncel piyasa fiyatına eşit miktarda Vatan Bilgisayar alışveriş çeki verilecektir.
sizin bu noktada seçim hakkınız var

arızalı ürünün değiştirilmeye uygun olduğuna karar verilmesi durumunda sigortalıya satın almış olduğu ürünün aynısı veya benzer özelliklere ve fonksiyonlara sahip muadil bir ürün veya ürünün poliçe şartlarında belirtilen muafiyet oranı da dikkate alınarak, ilk satın alma fiyatını aşmayan güncel piyasa fiyatına eşit miktarda Vatan Bilgisayar alışveriş çeki verilecektir.

Bu koyu renkle işaretlediğim yer sizin tutar dalınız. Bu iş THH çözülür :ok

Ö Çevrimdışı

Özel öğretmen

Yeni Üye
28 Eyl 2021
23
31
sizin bu noktada seçim hakkınız var

arızalı ürünün değiştirilmeye uygun olduğuna karar verilmesi durumunda sigortalıya satın almış olduğu ürünün aynısı veya benzer özelliklere ve fonksiyonlara sahip muadil bir ürün veya ürünün poliçe şartlarında belirtilen muafiyet oranı da dikkate alınarak, ilk satın alma fiyatını aşmayan güncel piyasa fiyatına eşit miktarda Vatan Bilgisayar alışveriş çeki verilecektir.

Bu koyu renkle işaretlediğim yer sizin tutar dalınız. Bu iş THH çözülür :ok
Teşekkür ederim hocam çok sağolun 😊

Geri
Üst Alt