Va panel olmayan TV tavsiye uygun fiyatlı

C Çevrimdışı

ceycey84x

Yeni Üye
22 Nis 2023
3
39
Merhaba arkadaşlar 2013 yılında evlenirken aldığım 8000 46 inç serisi Samsung TV artık ömrünü tamamlıyor uygun fiyatlı va panel olmayan yandan görüntü kaybı yaşatmıyacak TV önerisi nedir acaba 8 bin bütçe var va panel istemiyorum yandan görüntü kaybı çok oluyor fiyat performans ürünü arıyorum ekran canlı olsun wifi Bluetooth ekran yansıtma vs..

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
50'' ebatlar çoğunlukla VA panel oluyor, 50'' IPS tv hatırlamıyorum. Ayrıca IPS panellerde kontrast ve siyah kalitesi çok kötü oluyor, özellikle düşük bütçelerde.

43'' olarak bulabildiklerim;
- Vestel 43U9600
- Samsung 43BU8000 (%50 IPS gelme şansı var)

C Çevrimdışı

ceycey84x

Yeni Üye
22 Nis 2023
3
39
50'' ebatlar çoğunlukla VA panel oluyor, 50'' IPS tv hatırlamıyorum. Ayrıca IPS panellerde kontrast ve siyah kalitesi çok kötü oluyor, özellikle düşük bütçelerde.

43'' olarak bulabildiklerim;
- Vestel 43U9600
- Samsung 43BU8000 (%50 IPS gelme şansı var)
55 ebatları olsun zaten 46 dan 50 ye geçmek az bir fark eder ozaman ne alabilirim bütçeyi zorlasam

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
55 ebatları olsun zaten 46 dan 50 ye geçmek az bir fark eder ozaman ne alabilirim bütçeyi zorlasam
- 55'' IPS panel olarak en iyi tv'lerden biri LG QNED866QA fakat en düşük fiyatı yaklaşık 28.000 TL.
- Samsung 55QN85B yine en iyi IPS'lerden bir tanesi, yaklaşık 27-28.000 fiyatı var.
- Philips 55PUS8807 mevcut, yaklaşık 21.000 TL fiyatı var. (Cihaz güzel ama Philips Türkiye servis kalitesi çok tartışmalı)

Sony Türkiye'den çekildiği için bu markanın modelini öneremiyorum zaten fiyatları diğerleri gibi pahalı olurdu. TCL'ler daha uygun fiyatlı oluyor fakat onlar da VA panel. Bu durumda Vestel'den başka pek bir seçeneğiniz kalmıyor. Vestel 55QA9700 bakabilirsiniz.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,586
Bölge sayısı çok arkada. Samsung algoritma siyahı bastırmak için agresif algoritma yazılımı kullanır.
Bunun artıları iyi siyah ama eksisi bastırılmış siyah siyahta ayrıntıyı biraz öldürür

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,875
Bölge sayısı çok arkada. Samsung algoritma siyahı bastırmak için agresif algoritma yazılımı kullanır.
Bunun artıları iyi siyah ama eksisi bastırılmış siyah siyahta ayrıntıyı biraz öldürür
Sayın Samurai Unforgotten ve W Winston üstadların çalışmasını da hemen şuraya bırakalım;

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Bir tanıdıkta bunun 75 olanı var. 75QN85B. Açılırken QNEO LED yazıyor. Bu da IPS mi acaba. TV'deki siyah renkler kusursuz desem yeridir. PS5 oyunlarında da mükemmel iş çıkartıyor.
Sizde Vestel vardı galiba, o yüzden gözünüze çok iyi görünmüş olabilir. Zaten QN85B markanın amiral gemisi modeli olduğu için her türlü teknolojiye sahip.
Bir de gündüz izlediyseniz tv'nin falsoları çok görünmez, gece karanlıkta bakmak lazım.
IPS_1.jpg

Mesela LG QNED 86 ve 91 serisi de iyidir bu konuda. Ama ne kadar agresif local dimming uygularsanız uygulayın, illa bazı sahnelerde siyah dengesi bozulur. Veya W Winston un dediği gibi, cihaz ışığı kontrol edeyim derken her yere karanlık çöker ve gölgelerde detay kaybı olur, aşağıdaki gibi.

Mesela aşağıdaki resmi analiz edersek;
- En çok detayı Sony gösteriyor ama başka bir karanlık sahnede çok fazla da blooming yapmış yanı ışık saçılması olmuş.
- LQ QNED 86'da ise neredeyse hiç detay kalmamış, ışığı kontrol edeyim derken black crush olmuş.
- Samsung QN85B de çok detay kaybetmiş fakat resmin en sağındaki dikey, tırtıklı hortum çok net ve yüksek satürasyonlu bir şekilde çıkmış.

black_crush.jpg

QN85 ve 90 serisinde local dimming algoritması çok agresiftir, bu nedenle orta ayarda kullanılması önerilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt