Uydu Sinyal Kalitesizliği

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133
Evde 2 adet Smart tv miz var kendinden uydulu özellikle TRT kanalları ve bazı kanallar belli aralıklarla donuyor insanı çileden çıkarıyor. Lnb değiştirdim yine aynı çanak yönü değişmedi çok iyi sabitlenmiş durumda. Çanağın tam önüne gelmesede hemen yakınına kadar ceviz ağacının yaprakları ve dalları var. Ağaçtan desem neden sürekli değilde ara ara. Sinyal %100 iken %30 a düşebiliyor durduk yere. Kesilmeler çizik cd gibi görüntü oluyor bazende saçma sapan renkler beliriyor tv yeni tv tvden değil evdeki diğer tv de aynı. Lütfen bir akıl verin sinirden kumandayı tv ye fırlatacam.

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
741
Evde 2 adet Smart tv miz var kendinden uydulu özellikle TRT kanalları ve bazı kanallar belli aralıklarla donuyor insanı çileden çıkarıyor. Lnb değiştirdim yine aynı çanak yönü değişmedi çok iyi sabitlenmiş durumda. Çanağın tam önüne gelmesede hemen yakınına kadar ceviz ağacının yaprakları ve dalları var. Ağaçtan desem neden sürekli değilde ara ara. Sinyal %100 iken %30 a düşebiliyor durduk yere. Kesilmeler çizik cd gibi görüntü oluyor bazende saçma sapan renkler beliriyor tv yeni tv tvden değil evdeki diğer tv de aynı. Lütfen bir akıl verin sinirden kumandayı tv ye fırlatacam.
Hocam her şeyden olabilir, Kablo kalitesinden, Ağaç yapraklarından, LNB ince ayarından.
LNB değiştikten sonra Satfinder ile ince ayarını yapmalısınız.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kablolarda veya kollektörlerde (kablo ucundaki aparat) kısa devre olabilir.
Sinyal düştüğü anda ağaç dalları anten önüne geliyor mu, rüzgar vs oluyor mu bir bakın derim.
LNB'nin yönü ve çanağın merkezine olan uzaklığıyla da bir oynayın derim.

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133
Cevaplar için teşekkür ederim kablo uçlarını yeniledik yeni lnb yi takarken. Ağaç dalı yada yaprağı rüzgar essede önündeki alana gelmiyor 2 m ilerde hemen sağında ağaç. 4 çıkışlı lnb var hadi diyelim birisi kablodan peki öteki tv onda da durum aynı. Çanak paslı falan da değil dediğiniz gibi lnb ince ayarından ama bende ölçüm yapacak bir alet yok bunu nasıl yaparım. Günün 20 saati sinyal %90-100 iken kalan 4 saat de nasıl %30 oluyor yani ayarsız olsa sürekli sinyal zayıf olması gerekmez mi? Tabi bu değerleri tv nin info kısmından söylüyorum. Merak ettiğim şu neden çok iyiyken sadece belli zaman aralığında böyle oluyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Cevaplar için teşekkür ederim kablo uçlarını yeniledik yeni lnb yi takarken. Ağaç dalı yada yaprağı rüzgar essede önündeki alana gelmiyor 2 m ilerde hemen sağında ağaç. 4 çıkışlı lnb var hadi diyelim birisi kablodan peki öteki tv onda da durum aynı. Çanak paslı falan da değil dediğiniz gibi lnb ince ayarından ama bende ölçüm yapacak bir alet yok bunu nasıl yaparım. Günün 20 saati sinyal %90-100 iken kalan 4 saat de nasıl %30 oluyor yani ayarsız olsa sürekli sinyal zayıf olması gerekmez mi? Tabi bu değerleri tv nin info kısmından söylüyorum. Merak ettiğim şu neden çok iyiyken sadece belli zaman aralığında böyle oluyor.

LNB kendiliğinden yerinden oynamıyorsa, gevşeklik vesaire yoksa, havalardandır diyeceğim. Başka bir neden üretemiyorum.:bilmiyom:kiskis
Çanağı başka konuma alma imkanınız varsa onu deneyin derim.

A Ado hocam en doğru cevabı verecektir.

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
741
Çanak anteniniz kaçlık hocam, Birde sinyalin seviyesi dışında kaliteside önemlidir, Sinyal %100 iken kalite kaçta gösteriyor. Günün belli saatlerinde özellikle Güneş varken gündüz yayın gidiyorsa bu kesinlikle ayar ile ilgilidir. 4 lü LNB en sıkıntılı LNB sınıfına giriyor. Cihazınız yok ise 20-30 TL ya yakınınızdaki Uyducuyu çağırıp kontrol ettirin. Sonuçta sıfırdan kurulum yapmayacak, çanak ayarlayacak.
Örneğin; Benim yeni taktığım Çanak 80 lik digiturk çanağı. Universal sıradan LNB takmıştım 2005 yılından kalma. Güneş varken gündüz saatlerinde İlk başta TRT 4K da kalite düşmesi nedeniyle kırılmalar yaşıyordum, . LNB yi Sharp LNB ile değiştirip Satfinder ile ince ayarı yapınca kırılma kalmadı.

G Çevrimdışı

Gennc

Yeni Üye
29 Tem 2018
34
40
Merhabalar.
Rüzgarın ağacı sallaması ile önüne yapraklar gelebilir.
Kullandığınız lnb bozuk olabilir. Su aldıysa güneşli ve nemli havalar da gidip gelmeler yaşanabilir.
Anten kablonuzu kontrol ediniz.
İstanbul Avrupa yakasında olarak çalışıyoruz. Hangi bölge de olduğunuzu söylerseniz sizin tarafa servisin çıkması halinde arkadaşları ücretsiz keşif için gönderebilirim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhabalar.
Kullandığınız lnb bozuk olabilir. Su aldıysa güneşli ve nemli havalar da gidip gelmeler yaşanabilir.
İstanbul Avrupa yakasında olarak çalışıyoruz. Hangi bölge de olduğunuzu söylerseniz sizin tarafa servisin çıkması halinde arkadaşları ücretsiz keşif için gönderebilirim.

Üyelerimiz için bu tarz ince jestler bizleri mutlu eder, sonuçta forumda amacımız ticaret değil gerçekten insanlara faydalı olmak istiyoruz :ok

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133
Merhabalar.

Teşekkür ederim İstanbul da yaşamıyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt