Utuden gelen sarı su

N Çevrimdışı

nctemiz

Aktif Üye
15 Ocak 2019
312
46
Arkadaşlar ütumuzden otomatik buhar püskürttüğü zaman her seferinde değil ama ara arada olsa sarı su veriyor.Saniyorum kireçten oluyormuş.

Utude resimlerde göreceğiniz gibi anti kireç denen tuş var ama nasıl kullanılır bilmiyorum.

Acaba bu sorunu nasıl cozerim.

IMG_20190423_202606.jpg
IMG_20190423_202541.jpg
IMG_20190423_202549.jpg

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
İçine içme suyunu doldurun ve ütüyü prize takın. Termostat devreye girene kadar ısınsın hiç birşey yapmayın. Termostata girdikten sonra fişten çekin lavabonun başına geçin kireç tuşuna basılı tutarak ütüyü sallamaya başlayın. İçindeki su bitene kadar sallayın tabanından kireçli suyu atar. Kireç düğmesinden parmağınızı çekmeyin sallarken. Su olarak içme suyu kullanın çeşme suları mahvediyor ütüleri. Kolay gelsin. Temizlenmezse aynı işlemi 2-3 kere yapın

N Çevrimdışı

nctemiz

Aktif Üye
15 Ocak 2019
312
46
İçine içme suyunu doldurun ve ütüyü prize takın. Termostat devreye girene kadar ısınsın hiç birşey yapmayın. Termostata girdikten sonra fişten çekin lavabonun başına geçin kireç tuşuna basılı tutarak ütüyü sallamaya başlayın. İçindeki su bitene kadar sallayın tabanından kireçli suyu atar. Kireç düğmesinden parmağınızı çekmeyin sallarken. Su olarak içme suyu kullanın çeşme suları mahvediyor ütüleri. Kolay gelsin. Temizlenmezse aynı işlemi 2-3 kere yapın
Tamamdir tesekkur ederim.Mutlaka deneyecegim.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Sirke yahut herhangi bir zayıf/kuvvetli asit ütüyü pert eder. Şahsen tecrübe edilmiştir.

Sarı sudan, hele beyaz gömlekte nefret eden biri olarak çözümü saf suda buldum. 30 litrelik bidonu 45 liraya aldım. Balkonda duruyor. Bir seneden fazla oldu yarısı bitti. Şu an hala aynı fiyat.

Su ile birlikte yeni aldığım Philips ütü ilk günkü gibi tertemiz. Bazen yine su damlatıyor ama gram leke yok. Harika bir şey.

Bu arada, o sarı su sadece kireç değil. Musluk ya da kaynak suyunun içinde her tür madde var. Hele su bir de depodan geçiyorsa çamur dahi var. Biriken bu şeyleri arada kusması beklenen bir şey. Bir de, kaynak suyu musluk suyundan iyi olacak diye bir kaide yok. Bazı kaynak suları çok daha kireçli. en iyi çözüm saf/distile su.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Hımm,o zaman sirke sanırım alüminyuma zarar veriyor(genelde alüminyum döküm oluyor içleri),yani ben "yandı" derken böyle anladım şimdi ,ama önce okuduğumda anlamamıştım inan :hihi

Ben tefal program 8 ütüde elma sirkesi denemiştim. Herhalde fazla kireçlenmenin de etkisiyle taban ayrılmıştı :)

S Çevrimdışı

space

Yeni Üye
7 Ara 2022
2
47
mrb benim konu ile ilgili merak ettigim yeni ütü aldım şimdiye kadar ütü suyu kullandım hiç musluk suyu kullanmadım .ama bazen buharından sarı su damlatıyor üstelik ütü 2-3 aylık daha .nedendir ve ne yapılmalı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri