usb repeater uzatma kablosu yapımı

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
İnternette satılan 5 metre yada 10 metre usb uzatma kabloları oluyor Harici adaptör ile güç verip 10 metre kablo yapmak istiyorum . kırmızı ve siyah uclara 5v verdiğim zaman 10 metre sonra 3.5-4v düşüyor . Bende 12v verip usb bağlantısının bittiği yerde arabalarda kullandığımız çakmaklığı kullanıyorum 5v çeviriyor cihaz sorunsuz çalışıyor fakat usb tanınmadı yazıyor yada hiçbir uyarı vermiyor usb kablolarının yeşil ve beyaz data aktarım kısmında sıkıntı çıkıyor uzunluktan dolayı. Bu sıkıntı nasıl çözülür ?

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Nasıl enerjide kayıp yaşıyorsanız mesafe uzadıkça da bakır kalitesinden dolayı Data uçlarında da kayıp oluyor bununla ilgili bir konu daha açılmıştı yakın zamanda

Bu konularda en düzgün çözüm extender kullanmak 100 mt ye kadar mesafe sağlayan ürünler var

Yine de kendiniz yapmak istiyorsanız google da ( diy usb extensions ) paylaşımlarına bakın

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Nasıl enerjide kayıp yaşıyorsanız mesafe uzadıkça da bakır kalitesinden dolayı Data uçlarında da kayıp oluyor bununla ilgili bir konu daha açılmıştı yakın zamanda

Bu konularda en düzgün çözüm extender kullanmak 100 mt ye kadar mesafe sağlayan ürünler var

Yine de kendiniz yapmak istiyorsanız google da ( diy usb extensions ) paylaşımlarına bakın
Usb kamera konusuydu ,ben 10 metre uzatmıştım(belki daha fazladır) telefon adaptörü kullandım ,ama adaptörü kameraya lehimlemiştim ,sadece görüntüyü aktarıyordu :)

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
bu internet sitelerinde satılan uzatma kablolarının ucunda kutu var bunun içindeki malzemeleri soruyorum. 10 metrede nasıl datayı bozmadan aktarıyor. Normal şekilde uçları bağlayıp uzatabiliyorum zaten. Besleme için nasıl bir şema kullanıyorlar

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
bu internet sitelerinde satılan uzatma kablolarının ucunda kutu var bunun içindeki malzemeleri soruyorum. 10 metrede nasıl datayı bozmadan aktarıyor. Normal şekilde uçları bağlayıp uzatabiliyorum zaten. Besleme için nasıl bir şema kullanıyorlar
Bende var 5 metre ,tvye yazılım atmak için kullanıyorum ,evet ucunda kutu var,içinde de entegre var ve usbden 5 voltla besleniyor o kutu,harici besleme yok yani :ok

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Bende var 5 metre ,tvye yazılım atmak için kullanıyorum ,evet ucunda kutu var,içinde de entegre var ve usbden 5 voltla besleniyor o kutu,harici besleme yok yani :ok

şöyle bir sıkıntı var usb den güç almadığım zaman direk olarak hariçi güç aldığımda kablo yarım metre olsa bile cihaz çalışmıyor. gücün illa anakarttan mı çıkması gerekiyor

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
şöyle bir sıkıntı var usb den güç almadığım zaman direk olarak hariçi güç aldığımda kablo yarım metre olsa bile cihaz çalışmıyor. gücün illa anakarttan mı çıkması gerekiyor
Tam anlamadım inan ,kabloya harici disk mi takıyosun ,hani taşınabilir disklerden :alala

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Tam anlamadım inan ,kabloya harici disk mi takıyosun ,hani taşınabilir disklerden :alala

örneğin usb kablosunu 1 metre uzunlukta yapıyorum fakat bilgisayara sadece yeşil ve beyaz uclarını yani data olan kısımları usb den bağlıyorum yani usbden güç almıyorm. Bu usb kablosunun başlangıcına kırmızı ve siyah ucuna dışardan 12v bağlıyorum . Kablonun bitiş ucuna da 12v dan 5v dönüştürücü çakmaklığı takıyorum. Çakmaklıktan çıkan 5v da diğer usb çıkışına bağlıyorum yani usb cihaz sanki bilgisayarın yanındaymış gibi hiçbir volt kaybına uğramadan çalışıyor. Fakat cihazı bilgisayar tanımıyor
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

usb gücünün anakart usbsinden almamasının cihazın çalışmasıyla alakası var mı ? çıkışları ölçtüm 5v 500ma sıkıntı yok gibi
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

cihaza usb wifi adaptör takıyorum

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
örneğin usb kablosunu 1 metre uzunlukta yapıyorum fakat bilgisayara sadece yeşil ve beyaz uclarını yani data olan kısımları usb den bağlıyorum yani usbden güç almıyorm. Bu usb kablosunun başlangıcına kırmızı ve siyah ucuna dışardan 12v bağlıyorum . Kablonun bitiş ucuna da 12v dan 5v dönüştürücü çakmaklığı takıyorum. Çakmaklıktan çıkan 5v da diğer usb çıkışına bağlıyorum yani usb cihaz sanki bilgisayarın yanındaymış gibi hiçbir volt kaybına uğramadan çalışıyor. Fakat cihazı bilgisayar tanımıyor
Şase bağlantısını yapmıyorsundur ,yani iki cihaz arasındaki şaseden bahsediyorum (-) , D+ D- tamam da şaseye bağlantı da olmalı ,adaptörün - sinden ,usb girişin şasesine bağlantı yapman gerekir,ama bu iş risklidir ,risk almaya değer mi bilemiyorum :ok

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Şase bağlantısını yapmıyorsundur ,yani iki cihaz arasındaki şaseden bahsediyorum (-) , D+ D- tamam da şaseye bağlantı da olmalı ,adaptörün - sinden ,usb girişin şasesine bağlantı yapman gerekir,ama bu iş risklidir ,risk almaya değer mi bilemiyorum :ok
Şase derken kablo içerisinden folyodan mı bahsediyorsunuz ?. Risk derken anakart usblerinin yanmasındna mı bashsediyorsunuz ?

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
1-Eğer folyoda karşılıklı bağlantı varsa ,ki pek güvenilmez ona .
2-Evet ,usb chipinin yanmasından bahsettim :ok

folyoyu bağlamak hiç aklıma gelmedi ben direk içerideki 4 kabloyu bağladım. Fakat şöyle birşey de var dışarıdan hiç güç almayıp direk normal bağlantıları yapıp usbden güç alarak deneyince folyo bağlantısı yapmadan cihaz sorunsuz çalıştı

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
folyoyu bağlamak hiç aklıma gelmedi ben direk içerideki 4 kabloyu bağladım. Fakat şöyle birşey de var dışarıdan hiç güç almayıp direk normal bağlantıları yapıp usbden güç alarak deneyince folyo bağlantısı yapmadan cihaz sorunsuz çalıştı
Tamam işte ,şase tamamlanıyor o zaman ,diğer türlü eksik kalıyor ,veri gidip-gelmiyor ,tabii benim nacizane düşüncemdir bu ,kamerada bunu yapmıştım çünkü :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri