Upscale DTS DOLBY- Athmos ile ilgili sorularım var.

O Çevrimdışı

ossolak

Yeni Üye
27 Eyl 2018
7
43
Merhabalar arkadaşlar genelde tv ile ilgili soru cevap bölümlerinde denk gelmediğim ve nedense bana garip gelen ve kafama takılan sorular var.

1 Arkadaşlar ben tvler ve tv teknolojileri hakkında pek fazla bilgisi olmayan biriyim. Panel kalitesinin nasıl olması gerektiğini biliyorum sadece ve ben tv alırken ve tv ile ilgili reklamlar yapılırken upscale özelliğinin çok fazla önemsendiğini görüyorum ancak forumlarda bununla ilgili bir konu yok ve bana çok önemli gelen bir özellik. Evimda eski ama zamanında seri olarak üst seri olduğu için iyi para verdiğimiz bir adet samsung tv var özellikle bazı filmlerde upscale özelliğinin aktif olduğunu anlayabiliyorum. ve görüntü kalitesine çok büyük etkisi oluyor ancak diğer tv Bim den aldığım JVC marka 50 inch 4K tv bu tv de bu özellikten bahsedilmiyor. Üstelik JVC işlemci kalitesi açısından Samsung tvden çok daha iyi Upscale özelliğini Bu bilgiler ışığında upscale özelliğinden neden bahsedilmiyor yazılımsal açıdan çözülebilecek bir konu iken JVC yani vestel firması bununla ilgili çalışıyor mu?

2 Samsung ve JVC marka tvlerin ikisine de dolby destekli amfilerim bağlı (JVC de Sony samsungda panasonic marka.) bu iki tvden samsung tvde sesler biraz daha dolgun geliyor ve ses kalitesi gerçekten iyi JVC de ise sony marka amfi bağlı filmleri oynatırken DTS - DTS listen-DTS dolbay digital ibarelerini görüyorum ancak filmlerde Dolgun Bass hissini yaşayamıyorum. JVC tvde çok yeni nesil ve hatrı sayılır bir kart olmasına rağmen bu fark nasıl oluşuyor yazılımla çözülebilir mi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Upscaling işlemi televizyondaki yazılıma ve donanıma bağlı bir durum.
Önceden aldığınız Samsung amiral gemi bir televizyonsa, JVC'nin o kadar iyi olmasını beklemeyin derim.
(Aynı fiyat seviyesinde ürünler olmadığını tahmin ediyorum.)

Ses konusuna gelecek olursak amfi televizyona nasıl bağlandı?
HDMI ARC, Optical / Coaxial, Kulaklık/Line-out 3.5 mm?
Amfinizin ayarlarına bakın derim.

Aynı içeriği farklı tv'lerde oynatıp aldığınız ses farklıysa, amfinizdeki ayarları kontrol edin derim.

O Çevrimdışı

ossolak

Yeni Üye
27 Eyl 2018
7
43
Upscaling işlemi televizyondaki yazılıma ve donanıma bağlı bir durum.
Önceden aldığınız Samsung amiral gemi bir televizyonsa, JVC'nin o kadar iyi olmasını beklemeyin derim.
(Aynı fiyat seviyesinde ürünler olmadığını tahmin ediyorum.)

Ses konusuna gelecek olursak amfi televizyona nasıl bağlandı?
HDMI ARC, Optical / Coaxial, Kulaklık/Line-out 3.5 mm?
Amfinizin ayarlarına bakın derim.

Aynı içeriği farklı tv'lerde oynatıp aldığınız ses farklıysa, amfinizdeki ayarları kontrol edin derim.

Hocam samsung 6000 seri tvlerin ilk ama orta üst seviye tvsi full HD tv optik çıkışla verdim Amfiden ses kısıldığında tvden kısılmıyor ama bir şekilde idare ediyoruz. tv JVC tvde optik çıkıştan amfiye çıkış bağladık eş güdümlü çalışsın diye CEC HDMI portunu kullanıyorum. JVC yeni model 4 çekirdek samsung tvde tek çekirdek işlemci yani samsung oldukça eski bir teknolojiye sahip ses ve upscale konusunda oldukça başarılı jvc yeni olmasına rağmen bu iki konuda Samsung kadar başarılı değil ama şunu da eklemek lazım bu iki amfiyi tvlerde değiştirerek test etmedim belki tvlerdeki çıkış kalitesi gerçekten farklıdır.

(Not amfilerden sony olanda kule tipi piooner hoparlör var alırken test ettiğimiz arkadaşta iphone telefonla test etmişti ses kalitesi iyi panasonic olan hoparlör hazır set onda da ses konusunda sıkıntımız yok çok şükür. )

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Hocam samsung 6000 seri tvlerin ilk ama orta üst seviye tvsi full HD tv optik çıkışla verdim Amfiden ses kısıldığında tvden kısılmıyor ama bir şekilde idare ediyoruz. tv JVC tvde optik çıkıştan amfiye çıkış bağladık eş güdümlü çalışsın diye CEC HDMI portunu kullanıyorum. JVC yeni model 4 çekirdek samsung tvde tek çekirdek işlemci yani samsung oldukça eski bir teknolojiye sahip ses ve upscale konusunda oldukça başarılı jvc yeni olmasına rağmen bu iki konuda Samsung kadar başarılı değil ama şunu da eklemek lazım bu iki amfiyi tvlerde değiştirerek test etmedim belki tvlerdeki çıkış kalitesi gerçekten farklıdır.

(Not amfilerden sony olanda kule tipi piooner hoparlör var alırken test ettiğimiz arkadaşta iphone telefonla test etmişti ses kalitesi iyi panasonic olan hoparlör hazır set onda da ses konusunda sıkıntımız yok çok şükür. )

Amfilerinizin ton kontrol ayarından eminseniz, ses konusunun tv'den kaynaklandığını düşünmüyorum.
TV'den analog çıkış almamışsınız çünkü, TV'nin sese etki edebilecek bir durumu olduğunu sanmıyorum.
Amfinizin bass-treble gibi ton kontrol ayarlarına bir bakın derim.
Amfileri değiştirmenize gerek yok, aynı içerikle test edin yeterli.
Ama dediğim gibi amfinizdeki ses tonu ayarlarına bir bakın derim.
Hiç kurcalanmadıysa, fabrika çıkışı 0 veya flat konumunda olabilirler.

Upscale işine de gelecek olursak Samsung sonuçta bir teknoloji üreticisi ve yazdığı engine, sürdüğü işlemci daha iyi netice verecektir diye düşünüyorum.
Kullandığınız JVC'de Pixellence veya dengi bir düzeltme teknolojisi yoksa, onun da eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.
Bir de kullandığınız JVC TV smart özelliğine sahipse, zaten görüntü işleme için tüm donanım gücünden faydalanılamıyordur.
Çünkü smart tv için gerekli servislerin, özelliklerin işletimi de donanım gücünün bir kısmını aktif olarak kullanmakta.
Yoksa bir tuşa bastığımızda o servisler hemen açılmaz, ya da işte YouTube'dan TV'ye bir video gönderdiğimizde TV kendiliğinden YouTube'a geçemezdi. Sonuçta o servisin bir şekilde çalışması lazım ki, gerekeni yapsın. :bilmiyom

O Çevrimdışı

ossolak

Yeni Üye
27 Eyl 2018
7
43
Sağolun hocam dediğiniz gibi bir miktar ayarları kurcaladım zamanında cec teknolojisi konusunda biraz problem yaşadığım için ayarlarla oynamaya korkuyordum ama kablo konusunda çok seçici olduğunu da şimdi anlamış da oldum. şu an dolby açık sıkıştırılmış ve dual II ayarlarında kullanır oldum biraz daha düzeldi bir de içerikten içeriğe göre çok değişiyor ses tvdeki oynatıcıyla hdd üzerinde açıyorum filmleri. her filmin sıkıştırılma teknikleri faklı oluyor. bazı filmlerde gerçek sinema deneyimine en yakın hale geliyor en azından bunu bilmek de yeterli. upscale olayına da gelecek olursak işin aslı samsungunki kadar olmasa da bir miktar görüntüde düzeltmelerin olmasını bekliyordum bildiğim kadarıyla pixelence var tvde ama pixelence teknolojisi görüntüyü upscale etmiyor pixellerin daha canlı olması için panele göndermeden önce konstrastı ile ve renk ayarlarıyla en iyi olacak şekilde düzenleme yapıyor. JVC yi zaten mümkün olmayacak kadar uyguna aldım o sebeple çok da şikayet etmemem lazım bundan sonra tv seçerken kesinlikle konusunda uzman kişilere iyice soracağım. kafamda bu tip soru işaretleri kalmasını istemiyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Sağolun hocam dediğiniz gibi bir miktar ayarları kurcaladım zamanında cec teknolojisi konusunda biraz problem yaşadığım için ayarlarla oynamaya korkuyordum ama kablo konusunda çok seçici olduğunu da şimdi anlamış da oldum. şu an dolby açık sıkıştırılmış ve dual II ayarlarında kullanır oldum biraz daha düzeldi bir de içerikten içeriğe göre çok değişiyor ses tvdeki oynatıcıyla hdd üzerinde açıyorum filmleri. her filmin sıkıştırılma teknikleri faklı oluyor. bazı filmlerde gerçek sinema deneyimine en yakın hale geliyor en azından bunu bilmek de yeterli. upscale olayına da gelecek olursak işin aslı samsungunki kadar olmasa da bir miktar görüntüde düzeltmelerin olmasını bekliyordum bildiğim kadarıyla pixelence var tvde ama pixelence teknolojisi görüntüyü upscale etmiyor pixellerin daha canlı olması için panele göndermeden önce konstrastı ile ve renk ayarlarıyla en iyi olacak şekilde düzenleme yapıyor. JVC yi zaten mümkün olmayacak kadar uyguna aldım o sebeple çok da şikayet etmemem lazım bundan sonra tv seçerken kesinlikle konusunda uzman kişilere iyice soracağım. kafamda bu tip soru işaretleri kalmasını istemiyorum.

Sesdeki deneyim konusu, oynattığınız filmdeki sesin bit oranı ve kodlanmasıyla da ilgilidir.
Dolby Digital (AC-3) kodlamaya sahip sesin bit oranı ile DTS'in bit oranı arasında fark var.
Sayısal sistemlerde ne kadar çok veri, o kadar çok detay demektir.
Veri aktarımını /depolamasını kolaylaştırmak için türlü sıkıştırma teknikleri vs. olsa da bu böyle.

Amfinizde HDMI CEC varsa yüksek ihtimal ARC da vardır. ARC işlevi ile CEC işlevini tek kablo üstünden yürütebilirsiniz.
Sesi de amfinize HDMI ARC ile gönderin. ARC (Audio Return Channel - Ses Geri Dönüş Kanalı) daha yüksek bant genişliğine sahiptir.
DTS HD Master Audio ile kodlanmış bir film de izleseniz, optik arabirimden bunu tüm detaylarıyla iletemezsiniz. Bant genişliği yetmez çünkü.
Optikten ses DTS core düzeyinde gider.

Siz TV'den amfiye sesi HDMI ARC ile gönderin.
Ses geri dönüş kanalıyla ilgili ayar, Menü > Ayarlar > Diğer Ayarlar kısmında olması lazım.

Amfinizin ses ton ayarlarına da bakın derim.
Tiz tamamen kısıksa, bas en düşükteyse, formatın tillahı gelse alacağınız detay düşük kalır.

Kullandığınız amfi nedir? Kullanım kılavuzunu bulup yardımcı olayım isterseniz?

O Çevrimdışı

ossolak

Yeni Üye
27 Eyl 2018
7
43
Hocam sony str dh520 pioneer s es3tb hoparlör takımı var bir de infinity sub bass hoparlör. aslen sinema deneyimi için yeterli olması lazım Menu bölümü nde ses çıkışı ve kulaklık seçeneğinin olduğu bir bölüm var cec kablosunu sony çok seçtiği için altın kaplama kablo aldım kabloyu takıp cec i kullanmaya başlayınca o menüde amfilikatör seçeneği kayboluyor AVL diye bir bölüm var bilmediğim Bir de sayısal çıkış ayarını pcm olarak ayarlarsam stereo ses alıyorum sıkıştırılmış yaptığımda 5.1 olarak ses alıyorum.

DSC_0009.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Hocam sony str dh520 pioneer s es3tb hoparlör takımı var bir de infinity sub bass hoparlör. aslen sinema deneyimi için yeterli olması lazım Menu bölümü nde ses çıkışı ve kulaklık seçeneğinin olduğu bir bölüm var cec kablosunu sony çok seçtiği için altın kaplama kablo aldım kabloyu takıp cec i kullanmaya başlayınca o menüde amfilikatör seçeneği kayboluyor AVL diye bir bölüm var bilmediğim Bir de sayısal çıkış ayarını pcm olarak ayarlarsam stereo ses alıyorum sıkıştırılmış yaptığımda 5.1 olarak ses alıyorum.

DSC_0009.jpg

AVL denilen şey rahatsız edici yükseklikteki seslerin kısıtlanmasını, duyulamayan seslerin de yükseltilmesini sağlayan bir uygulamadır.
AVR'niz HDMI ARC destekliyor.
Optik ve HDMI beraber kullanmak yerine sadece HDMI kablo ile ses geri dönüş kanalı (ARC) işlevini kullanabilirsiniz.
HDMI daha fazla veri taşıyabildiği için optikten aldığınız sese göre daha detaylı ses alırsınız.
Siz amfinizin ön panelinden ton kontrol ayarlarına bakın.
Büyük ihtimal tiz, bas ayarı kısık düzeyde.
Sony'nin sitesinde sadece basit talimatların olduğu kılavuz yer aldığı için daha fazla yardımcı olamıyorum.
Olmadı internetten ingilizce kılavuzunu bulmayı deneyim. :bilmiyom

CEC etkinleşince Amfilikatör seçeneğinin kapanması tuhafıma gitti.
O kısmın fotoğrafını çekip atar mısınız?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt