Ümit Emmi'nin Köşesi

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Yanınızda bir şişe su taşıyın.

"Su içmenin önemini size anlatamam. Anksiyete problemi yaşıyordum ve ne zaman toplum içerisinde paniklemeye başladığımı hissetsem, hemen suyuma sarılırdım, 10'a kadar sayardım ve suyumu içerdim. Anksiyete çeşidine göre farklılık gösterse de, başkalarında da aynı etkiyi uyandırır mı bilmesem de gerçekten hatırı sayılır bir değişim yaşadım."

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Plastik atıklarınızı azaltın.

"Dayanıklı bez çantalardan bir ya da iki tane edinin ve çantanıza koyun. Alışveriş yapacağınız zaman bunları kullanın ve işiniz bittiğinde çantanıza yeniden koyun. Bu şekilde her zaman elinizin altında olacaktır ve alışverişlerde poşet kullanımınızı azaltacaktır. "

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Dışarı çıkın ve daha önce hiç yapmadığınız yeni bir şeyler yapın.

"Ayda bir kez bile olsa müze ziyaretine gidin. Bunun yanı sıra sürekli sergiler oluyor. Her biri de birbirinden rahatlatıcı."

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Yazdıklarınız çok güzel. Olması gerekenler. Fakat bizim ülkede bunlar çok zor. Çıtası üst seviye olan insan topluluğunun imkanlarına müsait şeyler. Bu ülkede zor. Çünkü biz hobi uğraşı olarak şuan awox TV nin kanallarının nereye gittiği ile meşgul oluyoruz. O da şundan ucuz etin yahnisi misali... Çünkü bizim ülkenin şartları bu yönde... :ok

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
317
sayın umiti
bahsettiğiniz kişisel gelişim konferanslarında ve kişisel gelişim kitaplarında sıkça anlatılan ve yüceltilen bu öğretiler esasta entellektüel olmakla ilgilidir.somut örnek vermek gerekirse ;kilo vermek için az yemek değil külliyen beslenme rejimini değiştirmek gereklidir.sofrada 3 somun ekmek varsa yiyecek ,en fazla ya kızartır ,ya ıslatır ya da ufalayıp yersiniz.ama aynı ekmektir yenilen...
bir süre önce sosyal medyada rastladığım anekdot :
ENTELLEKTÜEL VEYA AYDIN SORUNU
“Üniversitede, en çok sevdiğim hocanın odasındaydım. Bana, ‘Ne olmak istiyorsun?’ dedi.
‘Entelektüel olmak istiyorum.’ dedim.
‘Senden entelektüel olmaz’ dedi.
Şaşırmıştım, sonra, kırılgan bir ses tonuyla;
‘Dersinizi geçmeme rağmen sürekli dersinizdeyim. Okulda en çok okuyan, araştıran ve tartışmalara giren, hep benim?’ dedim.
‘Senden entelektüel olmaz’ dedi.
Çok kızmıştım!
‘Doç. tezlerin konularını bile ben öneriyorum’ dedim.
Prof. gülümseyerek geriye yaslandı.
‘Senden çok iyi bir araştırmacı olur. Ama entelektüel olmaz. Nedenine gelince, sana entelektüel olamazsın dediğimde, bana bir entelektüel gibi ‘Niçin olmaz?’ diye sormadın, aksine alındın ve hiddetlendin. Yazarlık bilgi işidir. Entelektüellik bilgi değil, davranış biçimidir. Bir insanın entelektüel olması için en az 3 kuşak ailesinin okuması gerekir. Okulun önüne bak. Hepsi son model araç dolu ve hocalara ait. Her sene model yenilerler. Gerçekten böyle bir yenilenmeye ihtiyaçları var mı? Niçin bu şekilde yaşıyorlar. Çünkü o unvanlarla gördüğün hocalarının kariyerleri ne kadar yüksek olursa olsun, ruhları feodal bir köylü. Güçlerini topluma kabul ettirmek için böyle hava atmak zorundalar. Gerçek bir entelektüel asla bu güdüyle hareket etmez.
Entel feodal köylülere artık diploma ve unvan da yetmez. Tıpkı paranın yetmediği gibi.'”
Kaynak kişi: Ali Değermenci
427A427E-448A-46D7-8DE1-0B3C17228BEE.jpeg

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Arabasız gezilere çıkın.

"En az haftada bir kez, bütün bir gün boyunca araba sürmeden bir yerlere gideceğim. Yürüyeceğim, bisiklete bineceğim veya toplu taşıma araçları kullanacağım. Bu şekilde hem gazdan kurtulacağım hem de biraz spor yapmış olacağım."

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Dışarıdan yemek söylemekle yetinmeyin, mutfağa girin.

"Bütün akşam yemeklerini hazırlıyorum ve artanları bir sonraki gün için öğlen yemeğine saklıyorum. Dışarıdan söylemediğim ve abur cubur yemediğim için hem daha sağlıklıyım, hem de tasarruf ediyorum. Hem sağlığım hem de banka hesabım bu yönden çok mutlu. Ben de mutluyum çünkü istediğim şekilde pişirdiğim, lezzetli mi lezzetli yiyecekler tüketebiliyorum."

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Sevdiğiniz şeyleri keşfedin ve yapabiliyorken yapmaya başlayın.

"Yazmak benim için her zaman tutkuydu fakat nereden başlayacağımı hiçbir zaman çözemedim. 642 Tiny Things to Write About adlı bu günlüğü aldım ve nereye gitsem yanımda götürmeye başladım. Yazmaya ve meditasyona başlamanın kolay bir yolu oldu benim için.

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Yapmanız gereken her şeyi zamanında yapın, ertelemeyin.

"Eğer yapılması gereken bir şeyler varsa ve beş dakikadan kısa bir süre içerisinde halledebiliyorsam, onu hemen hallederim ve aklımı kurcalamasına izin vermem. Hiçbir şey yatağa uzandığınız zaman çöpü çıkarmanız gerektiğini hatırlayıp, o yataktan kalkmak zorunda kalmaktan daha kötü olamaz."

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
[TR]
[TD]
supermody.gif

Ünvan
Rep:: 16
Rep Puanı : 80
Rep Derecesi :
TuFaN34 is on a distinguished road

Teşekkür durumu
Teşekkür Etti: 5
14 Mesajınıza 14 Teşekkür Edildi
[/TD]

[TD]

Her sabah kendinize kısacık da olsa zaman ayırarak güne başlayın.

"Her sabah yatağımdan kalkıp, penceremin önünden dışarıyı izliyorum. Sonrasında kendime üç güzel veya mutluluk verici şey söylüyorum. Veya o gün yapmam gereken bir iş motivasyon sağlıyorum. Mesela 'Bugün bu projeyi iş yerinde bitireceğim, çünkü bunu yapacak kapasitede ve kararlıyım.' diyorum. Mavi gökyüzüne ve şarkı söyleyen kuşların sesine uyandığım için mutluluk duyuyorum. Kendimi güzel bir kahve ve öğlen yemeği için bir salata ile ödüllendiriyorum. Çünkü bedenim ve zihnim buna ihtiyaç duyuyor. Bu şekilde gününüzü güzelleştirebilir veya en kötü gününüzü bile yüzünüzde bir gülümseme ile atlatabilirsiniz."
[/TD]

[/TR]

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Her zaman doğruyu söyleyin.

"Çevremdekilere karşı her zaman dürüst davranırım. Bu şekilde ailemle ve arkadaşlarımla olan ilişkilerim her zaman daha sağlamdır.

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Kalkabiliyorsanız erken kalkmaya çalışın.

"Her sabah erken uyanmak benim için harika oluyor. Uyanıp meditasyon yapıyorum, yapılması gereken işlerimi hallediyorum ve işim/okulum için öğlen yemeğine bir şeyler hazırlayabiliyorum. Hepsinden ötesi güne iyi başlamak için harika bir kahvaltı yapabiliyorum. Gününüzün nasıl geçeceği gerçekten güne nasıl başladığınızla çok yakından ilgilidir. Sabah kafanızı rahatlatmak, gününüzün güzel geçmesinin en önemli yoludur. Erken kalkmak ilk başlarda size tam bir işkence gibi görünse de belli bir süre sonra rutine oturduğunda çok rahat edeceksiniz.

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Her gününüze heyecan katacak bir şeyler bulun.

"Her akşam ertesi sabah sizi heyecanla yataktan kaldıracak bir şeyler üretin. Bu, en sevdiğinizi tişörtü giymek de olabilir, çok sevdiğiniz bir şeyi kahvaltıda yemek de olabilir. Böylece her sabah iyi bir ruh haliyle ve mutlulukta o yataktan kalkacaksınız.

umiti Çevrimdışı

umiti

Aktif Üye
18 Mar 2019
113
59
Kendinize başarabileceğiniz hedefler koyun, hedefsiz kalmayın.

"Çok büyük hedefler koyup, uzun zaman hayal kırıklığı yaşamak yerine hayatınız için küçük ve başarılabilir hedefler belirleyin. Bu hedefleri sonradan büyütmek sizin kararınız. Lakin öncelikle başarabildiklerinizi halledin

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt