Ülkemizdeki Cehaletten Bir Kare

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
bu yaratiklardan ziyade asil suclu devlet. sokak hayvanlarin egitimli kisilerce toplanip kisirlastirilmasi gerekir. tabiki bu da tam bir cözüm olmayacak evcil hayvanlari sokaga terk eden yaratiklara karsida cözüm üretilmesi lazim evcil hayvan edinmek isteyene sertifika gibi bir uygulama yapilmali örnegin önce 3-6 ay gibi bir süre barinaktaki hayvanlardan birisini alip ona bakmali bu sürede gercekten evcil hayvan isteyip istemedigi kafasinda netlesir süre sonunda sertifikasini alir ve almanyada oldugu gibi evcil hayvani icin vergi öder bu tarz bir uygulama bir kisinin gercekten evcil hayvan isteyip istemedigini anlamasi icin cok etkili olabilir "hayvan sever insan" vergisini de öder barinak hayvaninada bir süre bakar bunun bir bedeli olur ve bedeli ödemeye cesaret eden bu sorumlulugu alir vs.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Bu çok sıkıntılı bir konu, devletin şimdilik kayıtsız kalması bence iyi. Neden diye soracak olursanız devlet bu işe el atınca çözüm hepsini toplayıp zehirleyip öldürmek oluyor da ondan. Barınaklara bütçe vermek istemedikleri için. Maalesef bu dünyanın her yerinde böyle. Birde sözde çevreci kuruluşlar hayvan derbekleri filan da bunu destekliyor neymiş efendim sokakta acı çekiyorlarmış! Ölmek daha iyi sanki fındık beyinli *** zaten bu hayvanlar 1000 lerce yıldır şımarık ev kedisi köpeği olarak yaşıyor hiç dışarda hayatta kalamıyorlar. Ne kadar bazen dalga geçip bazen aşırı bulsak da bu ülkenin hayvanseverleri olmasa ülkede vicdanı olan insan sayısı yüzdelik dilimde bayağı bir düşer. Ben bu konu üzerine bayağı bir düşünmüştüm bir ara aklıma gelen en iyi çözüm kontrollü kısırlaştırma, sadece sayıları eksilip bitmeyecek kadar kısırlaştırılmamış hayvan bırakarak birde toplu hayvan sahiplenme tarzı bir şey. Bunu yapan güzel insanlar varda daha planlı olabilir. Mesela şu iki köpek A mahallesinin köpeğı aşılı ve tasmalılar köpek seven birkaç kişi de beslese ortaklaşa çok güzel olur. Hem çok büyük sürüler halinde gezen ve saldıran hayvanlar pek ortaya çıkmaz. İstanbul bunun en güzel örneği her gittiğimde çok hoşuma gider insanların arasında yaşayan kimseye zararı olmayan sokak hayvanları. Ancak çok zor böyle bir şeyin olması onlara harcanak para, vicdandan insanlıktan kat kat ağır geliyor tartıda.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Böyle şahıslarla karşılaşırsanız da en mantıklısı kameraya çekip şikayet etmek tabi onun da bir yaptırımı yok ama olsun belki korkar. Allah'tan korkmuyorlar belki ana habere çıkmaktan korkarlar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Böyle şahıslarla karşılaşırsanız da en mantıklısı kameraya çekip şikayet etmek tabi onun da bir yaptırımı yok ama olsun belki korkar. Allah'tan korkmuyorlar belki ana habere çıkmaktan korkarlar.
Vildiğim kadarıyla alacağı ceza az. (Hayvana yaptıkları için.)
Çocuğa attığı tokatın dokunulmazlığa kadar yolu var. :hihi
O tokat için ağır ceza alabilir aslında.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
Orta vadede sokak hayvanların toplum için çok büyük sorun oluşturmaya başlayacak.
Neden mi
Bol yiyecek nedeniyle hayvanlar kontrolsüz şekilde çoğalıyorlar

Birkaç yıl önce binamızın çevresinde beslenen 3-5 kedi vardı. Şimdi bakıyorum 100 tane rahatlıkla sayarım...
Binamızın giriş ve 1. katlarını komple tellemek zorunda kaldık.
İnsanların evine,mutfağına giriyorlar
Balkonlara serilen çamaşır-halılara sürtünüyorlar
Ardiyeler-depo vb yerlerden kuş,kemik parçaları topluyoruz
Fazla verilen ve yenmeyen yemlere haşereler hucum ediyor ve haşere problemiyle uğraşmak zorunda kalıyoruz.
Genelikle araçların üzerinde yatıyorlar ve aracı çizdirmeden indirmek mümkün değil.
Benim bildiğim kedi dışkısını gömer bunlar sağa-sola zıçıyor.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Orta vadede sokak hayvanların toplum için çok büyük sorun oluşturmaya başlayacak.
Neden mi
Bol yiyecek nedeniyle hayvanlar kontrolsüz şekilde çoğalıyorlar

Birkaç yıl önce binamızın çevresinde beslenen 3-5 kedi vardı. Şimdi bakıyorum 100 tane rahatlıkla sayarım...
Binamızın giriş ve 1. katlarını komple tellemek zorunda kaldık.
İnsanların evine,mutfağına giriyorlar
Balkonlara serilen çamaşır-halılara sürtünüyorlar
Ardiyeler-depo vb yerlerden kuş,kemik parçaları topluyoruz
Fazla verilen ve yenmeyen yemlere haşereler hucum ediyor ve haşere problemiyle uğraşmak zorunda kalıyoruz.
Genelikle araçların üzerinde yatıyorlar ve aracı çizdirmeden indirmek mümkün değil.
Benim bildiğim kedi dışkısını gömer bunlar sağa-sola zıçıyor.
Sayın Sota Sota yıllardır kedi beslerim ama o kadar hızlı o kadar çoğaldıklarını hiç duymadım. Aslında beslemek aşırı artmalarına doğrudan sebep olmaz. Çünkü o hayvanlar kimse beslemese bile bir şekilde hayatta kalıyor daha pasaklı ve çelimsiz oluyorlar sadece. Belki yavru ölümü biraz daha az olur ama çoğalmayı yemek aramak için başka yerlere taşınmamaları dışında pek etkilemez. Birisi tutup dışarıdan başka mahalleden getirmiyorsa ve hayvanlar bulundukları yerin dışına çıkabiliyorsa erkek olanlar kendi bölgelerini bulmak için 1-2 yaşına gelince genelde beslenildiği yer bile olsa çekip gider. Büyül ihtimalle çok doğuran hemde bakmasını bilip öldürmeden yavrularını büyüten bir yada bir kaç anne kedi var sizin probleme sebep olan. Kediler kuytu yerlerde tuttukları şeyi yiyip bırakırlar ona pek çözüm yok delik boşluk olan yerleri kapatmak dışında ama orta yere dışkılamaları garip. Acaba etrafta hiç toprak kum yer yok da kazamıyorlar mı? Çünkü kimse öğretmese bile kendileri kazacak yer arar normalde. Hatta kumsuz kafese koyarsanız uzun süre tutarlar kendilerini kazacak yer olmayınca yapmak istemezler.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
Sayın Sota Sota yıllardır kedi beslerim ama o kadar hızlı o kadar çoğaldıklarını hiç duymadım. Aslında beslemek aşırı artmalarına doğrudan sebep olmaz. Çünkü o hayvanlar kimse beslemese bile bir şekilde hayatta kalıyor daha pasaklı ve çelimsiz oluyorlar sadece. Belki yavru ölümü biraz daha az olur ama çoğalmayı yemek aramak için başka yerlere taşınmamaları dışında pek etkilemez. Birisi tutup dışarıdan başka mahalleden getirmiyorsa ve hayvanlar bulundukları yerin dışına çıkabiliyorsa erkek olanlar kendi bölgelerini bulmak için 1-2 yaşına gelince genelde beslenildiği yer bile olsa çekip gider. Büyül ihtimalle çok doğuran hemde bakmasını bilip öldürmeden yavrularını büyüten bir yada bir kaç anne kedi var sizin probleme sebep olan. Kediler kuytu yerlerde tuttukları şeyi yiyip bırakırlar ona pek çözüm yok delik boşluk olan yerleri kapatmak dışında ama orta yere dışkılamaları garip. Acaba etrafta hiç toprak kum yer yok da kazamıyorlar mı? Çünkü kimse öğretmese bile kendileri kazacak yer arar normalde. Hatta kumsuz kafese koyarsanız uzun süre tutarlar kendilerini kazacak yer olmayınca yapmak istemezler.
1 kediyi çok iyi biliyorum geçen sene ve bu sene 3'er yavru yaptı. Geçen senekiler kayıpsız büyüdü bu senekiler daha tıfıl.

Binamızın içinde ve dışında katı kurallar uyguluyoruz hayvan beşlemesi kesinlikle yaşak hemen 100mt ileride boş alan var az daha ileride park var
orda besleyin diyoruz ama gel gelelim yan binamızdaki kendini bilmezin birisi tabak tabak tüm binaların cevresine yem ve yemek artıkları döküyor.

defalarca uyardım kolaylık sağlamak adına mama kapları suluk vb şeyler alayım boş alanda besle dedim nafile.
inatla binaların içinde besleme yapıyor.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
1 kediyi çok iyi biliyorum geçen sene ve bu sene 3'er yavru yaptı. Geçen senekiler kayıpsız büyüdü bu senekiler daha tıfıl.

Binamızın içinde ve dışında katı kurallar uyguluyoruz hayvan beşlemesi kesinlikle yaşak hemen 100mt ileride boş alan var az daha ileride park var
orda besleyin diyoruz ama gel gelelim yan binamızdaki kendini bilmezin birisi tabak tabak tüm binaların cevresine yem ve yemek artıkları döküyor.

defalarca uyardım kolaylık sağlamak adına mama kapları suluk vb şeyler alayım boş alanda besle dedim nafile.
inatla binaların içinde besleme yapıyor.
3 çok fazla değil aslında onların 2 tanesi yetişkinliğe erişse çok bir kalabalıklaşma yapmaz. 4-5 tane doğuran çoksa ancak o kadar çoğalma olabilir. Tabi tam sayı o kadar mı emin olamadım ama. Huyları da ilginç kedilerin garip bir durum tam anlam veremedim. Hiç mi başka sokağa mahalleye uzağa giden taşınanı yok

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Bu zihniyet değişmez. Bizimkiler anlatıyor, eskiden kediye köpeğe arabayla çarpıp geçerlermiş. Bazı kişiler böyle gelmiş böyle gidiyor maalesef. Hayvan hakları ile ilgili yasa 2,5 yıldır çıkacak. Daha ne bekleniyor anlamıyorum. Sevmeyebilirsin ama eziyet edemezsin, net. Ayrıca atılan tokat için de hukuki yaptırım imkanı doğmuş görünüyor. Şikayet halinde gerekli işlem yapılır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt