Ucuz Elektrik Üretene Teşvik Yerine CEZA!

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Cumartesi günü TBMM Genel Kurulu'nda AKP'li milletvekillerinin önergesiyle Elektrik Piyasası Kanunu'na eklenen düzenlemeye göre EPDK, elektrik üretiminde kullanılan kömür ve doğalgaz fiyatlarının ya da elektrik santralleri arasındaki kaynak maliyet farkının yükselmesi halinde 6 aylık sürelerle destekleme bedeli belirleyebilecek.

Yani;
Bir arsanız var ve yerli madenlerle yerli üretilmiş güneş panelleriyle yerli iş gücü kullanarak girdi maliyetlerinizi minimum tutarak (ÜLKEYE DÖVİZ KAYBETTİRMEYEREK) düşük maliyetlerle elektrik üretiyorsunuz. Fakat X büyük firma nükleer yakıtla, kömürle, doğalgazla veya herhangi bir ithal kaynakla elektrik üretiyor. O X büyük firma'nın üretim maliyetlerine ortak olacaksınız.

O halde neden güneş enerjisi santrali kurasınız? Kurmazsınız. Bunu yasaklayıp tepki çekmek yerine böyle bir yolu seçmişler.

Temiz ve ucuz kaynaklarla elektrik üreten firmalar cezalandırılacak. Halkı soyan ve sadece akıştan kâr almayı bilen, Ar-Ge neymiş temiz enerji kaynakları nelermiş ucuz elektrik nasıl üretilebilirmiş umursamayan firmalar ödüllendirilecek.

Girişimci vatandaşa destek yok, şirketlere destek çok.

Kaynak:

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Türkiyede hiçbir başarı cezasız kalmaz diye bir söylem vardı, yanılmıyorsam rahmetli Valimiz Recep Yazıcıoğlu söylemişti. Devir rant devri, kimse doğayı,canlıları ve sonuçlarını düşünmüyor. Çok değil maksimum 100 yıl sonra dünya yaşanılmaz bir yer olacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarına tüm dünya yönelmişken bizde yapılan bu hamle nedense beni şaşırtmadı. Bu konuyla çok ilgili değil ama bu savaş bize gösterdiki nükleer santraller savaştaki bir ülke ve civarı için (ilk etapta,sonrası için tüm dünyayı etkileyen bir yıkım olabilir) çok önemli. Açık denize nükleer santral yapmak,hele bunu meşruiyeti tartışılır ruslarla yapmak son derece tehlikeli değil mi?Neden bir aklıselim çıkıpta bu santralin yapımını durdurmuyor anlamıyorum!

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ömer Babuş bu devran er yada geç dönecek az kaldı.
Neredeyse 2 yıldır Ticaret Bakanlığı ile uğraşıyorum Cep Telefonu Yetkili Servislerinin denetimsizliğinin kabul edilemez odluğu ile ilgili.
Haaa huuu dışında değişen bir şey mi var zannediyorsunuz?
Sevgili Puzik Puzik de belirttiği gibi bizde başarıları cezasız bırakmazlar. Benim sesimi hangi kanun maddesi veya tehdit ile kısacaklar bir gün ben onu merak ediyorum artık zira doğruları ve olması gerekeni söyleyen kimseyi sağ komuyorlar gaaari..

Güneç enerji paneli ile nasıl bedava elektrik üretiriz derdindeyiz kendimiz için, adamların aldığı kararlara bak.

Az yesin de eşşooolusu zarar etmeyecek yatırım yapsın o zaman yahu ben neden onun zararına yatırım ortağı olayım?

Yıllar evvel dedik ki ''Bunlar insana güneşi de parayla satar''

Bu karar güneşi parayla satmak değil mi şimdi?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
20 senemizi gençliğimizi yediler bizde bu millet varken daha çok canımız yanar abidik gubidik işler.

Az kaldı az kaldı ama işte değişim olursa yapılması gerekenler hızlıca hayata geçerse gelecek nesil.

İçin yeni bir başlangıç yeni umutlar demek ama herkes mutsuz huzursuz sinirli kaygılı..

Kimsenin gelecekten bir beklentisi kalmamış insanı hayattan dinden soğutan başka parti görmedim.

Ağızlarından nefret hınç kin pislik akıyor sorarsan çok dindar Allahtan korkan Allah insanı diyorlar.

Allah ile kul arasındaki özel hesap herkesin dinide namazı'da kendine camii de iki poz kare veren dindar olmuyor.

Herkes kendi doğrusunu yaşar herkesin işi gücü rast gitsin Allah herkesin gönlüne göre versin...

Ne yapalım Halk bizim Millet bizim Millet saygımız sonsuz %51 aklı başına geldiyse gelmiştir diye umuyorum...

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
20 senemizi gençliğimizi yediler bizde bu millet varken daha çok canımız yanar abidik gubidik işler.

Az kaldı az kaldı ama işte değişim olursa yapılması gerekenler hızlıca hayata geçerse gelecek nesil.

İçin yeni bir başlangıç yeni umutlar demek ama herkes mutsuz huzursuz sinirli kaygılı..

Kimsenin gelecekten bir beklentisi kalmamış insanı hayattan dinden soğutan başka parti görmedim.

Ağızlarından nefret hınç kin pislik akıyor sorarsan çok dindar Allahtan korkan Allah insanı diyorlar.

Allah ile kul arasındaki özel hesap herkesin dinide namazı'da kendine camii de iki poz kare veren dindar olmuyor.

Herkes kendi doğrusunu yaşar herkesin işi gücü rast gitsin Allah herkesin gönlüne göre versin...

Ne yapalım Halk bizim Millet bizim Millet saygımız sonsuz %51 aklı başına geldiyse gelmiştir diye umuyorum...
Abi o 51 kısmı büyük tartışma zaten.
Yani onun gerçek 51 olduğu bile tartışılır zira GÜCÜ ELDE TUTMAK adına öyle bir oluşum halini aldılar ki bu artık HALK kesimi değil NEMALANAN kesimi oldu.
Yani gerçek Halk aslında olan bitenin farkında fakat nemalanan sayısı öyle arttı ki millet onları da halk zannediyor.
Değil kardeşim, gittiklerinde çok bütük bir bölümü yargılanacağını biliyor çünkü yaptıkları normal ve DOĞRU şeyler değildi.

Yıllarca bizi cimer, savcılık şikayet ede ede bitiremediler.

Zannediyorlarmı ki bu devran dönmeyecek ve Ülkemize GERÇEK HUKUK yeniden inşaa edildiğinde bizim sıramız gelmeyeck.

Siz göreceksiniz bakın bu Adem Helvacı o günler geldiğinde kimlerin kimlerin hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurularında bulunacak..

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Abi o 51 kısmı büyük tartışma zaten.
Yani onun gerçek 51 olduğu bile tartışılır zira GÜCÜ ELDE TUTMAK adına öyle bir oluşum halini aldılar ki bu artık HALK kesimi değil NEMALANAN kesimi oldu.
Yani gerçek Halk aslında olan bitenin farkında fakat nemalanan sayısı öyle arttı ki millet onları da halk zannediyor.
Değil kardeşim, gittiklerinde çok bütük bir bölümü yargılanacağını biliyor çünkü yaptıkları normal ve DOĞRU şeyler değildi.

Yıllarca bizi cimer, savcılık şikayet ede ede bitiremediler.

Zannediyorlarmı ki bu devran dönmeyecek ve Ülkemize GERÇEK HUKUK yeniden inşaa edildiğinde bizim sıramız gelmeyeck.

Siz göreceksiniz bakın bu Adem Helvacı o günler geldiğinde kimlerin kimlerin hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurularında bulunacak..
Adem Abi kendi yakın akrabam chp terörist partisi dedi tv de izledim dedi laf anlatamadım gelmeyi gitmeyi kestik. bu yandaş medyada çoğu kişinin beyni yıkanmış anlatılanları gösterilenleri gerçek sanıyorlar..

Düşün ki kendi yakın akrabama anlatamıyorum dinlemiyor anlamıyor anlamak istemiyor ülkenin hali bu..

Bende başta o %51 nasıl oy veriyor dedim bu kadar olan bitenden sonra diye araya hilede katıyorlar da..

Ama bu medyanın gücü çok farklı o yüzden bütün medyayı ele geçirdiler aydın doğana zorla şatış yaptırdılar.

Demirören kredi borcunu dahi ödemiyor değersiz araziyi değerli diye göstermişler gücü elinde tutmak için,bunlar herşeyi yapar umut fakirin ekmeği işte az daha dişimizi sıkalım bakalım neler olacak daha neler göreceğiz...

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
Bu:Hiç bir başarı cezasız kalmaz sözünün gerçeğini ben kamuda çalışırken bizzat yaşadım,hem de bir kaç kere.O yüzden başım belaya girmesin diye 47 yaşımda emekli oldum.Şimdiye kadar yaşadıklarımdan dolayı artık ülkemizde yapılan hiç bir şey bana sürpriz gelmiyor.Her şey beklenir bunlardan.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
20200816_140143.jpg

Ben mazot sorununu çözdüm elektriği de birlikte çözelim.

Antik Yunan gibi ya da Orta Çağın Leonardo Da Vinci'si gibi bizi mucit olmaya zorluyor(lar).

Elhamdülillah...

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
Elektrik piyasası biraz daha farklı çalışıyor. Zaten yenilebilir elektrik santralleri yekdemde. burada arz güvenliğini güvence altına almaya çalışmışlar. Son çıkan kararnameler arasında en mantıklısı.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Elektrik piyasası biraz daha farklı çalışıyor. Zaten yenilebilir elektrik santralleri yekdemde. burada arz güvenliğini güvence altına almaya çalışmışlar. Son çıkan kararnameler arasında en mantıklısı.
Arz güvenliği derken?

Ben üniversiteyi bitirmeyip yazılımcılığı seçsemde sınıf arkadaşlarımın büyük çoğunluğu sektörde ve haliyle iletişimim var. Yekdem mekanizmasının da rant sağlayabilecek potansiyellere faydası olup bireysel girişimcilere neredeyse hiç bir faydası olmadığını kendilerinden yakın zamanda duymuştum.

Bu fayda da geri alım garantisi, depolama gerekliliğini ortadan kaldıran tek zamanlı tarifeye benzer yapı. Bunlar standart teşviklerdir ve ekstra veya övülecek teşvikler değildir.

Enerji piyasasının diğer piyasalardan hiç bir farkı yoktur. Talebin ağırlığı fiyatı etkiler. Arzın yetmemesi gibi bir duruma ulaşmayı da bu engeller. Arz güvenliği dediğiniz durum şu an olan aşırı fiyat yükselişlerini önlemek için vardır. İşe yaradığına dair bir gösterge var mı?

Bu karar kesinlikle ama kesinlikle rant güdülerek alınmış mantıksız bir karardır. Ortak maliyet mekanizması gelişimin önüne geçer ve bu da yine her piyasada geçerli bir olgudur.

Kendi sektörümden örnek vermek gerekirse gittigidiyor ile n11 iki ayrı websitesidir ve komisyon oranlarını düşürebilmek için maliyetlerini düşürmek zorundadırlar. Bunun sunucu işletme maliyetleri tarafında yapılanlar, en güncel teknolojiyi sürekli takip etmek ve rack yerine nestedleri kullanmak gibi veya elektrik maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisi takviyesi kullanan veri merkezlerini seçmek gibi şeyler.

Şimdi bu verimerkezi x başka bir verimerkezinin maliyetlerine ortak olursa niye güneş enerjisi takviyesi sağlasın örneğin? Veya n11 gidip gittigidiyor’un maliyetine destek olacaksa neden teknolojik ilerlemeyle uğraşsın? İkisinin komisyon oranı ve fiyatları aynı olacaksa nerede rekabet?

Piyasa ne olursa olsun normalde rekabeti önleyecek işlemler yasaklanmalıyken kanun olarak getiriliyorsa kimse bunu mantık kılıflarına uydurmamalı.

Hiç bir piyasa “biraz farklı” işlemez. Aynı ekonomi öğretilerindeki öngörüler geçerlidir.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
Arz güvenliği derken?

Ben üniversiteyi bitirmeyip yazılımcılığı seçsemde sınıf arkadaşlarımın büyük çoğunluğu sektörde ve haliyle iletişimim var. Yekdem mekanizmasının da rant sağlayabilecek potansiyellere faydası olup bireysel girişimcilere neredeyse hiç bir faydası olmadığını kendilerinden yakın zamanda duymuştum.

Bu fayda da geri alım garantisi, depolama gerekliliğini ortadan kaldıran tek zamanlı tarifeye benzer yapı. Bunlar standart teşviklerdir ve ekstra veya övülecek teşvikler değildir.

Enerji piyasasının diğer piyasalardan hiç bir farkı yoktur. Talebin ağırlığı fiyatı etkiler. Arzın yetmemesi gibi bir duruma ulaşmayı da bu engeller. Arz güvenliği dediğiniz durum şu an olan aşırı fiyat yükselişlerini önlemek için vardır. İşe yaradığına dair bir gösterge var mı?

Bu karar kesinlikle ama kesinlikle rant güdülerek alınmış mantıksız bir karardır. Ortak maliyet mekanizması gelişimin önüne geçer ve bu da yine her piyasada geçerli bir olgudur.

Kendi sektörümden örnek vermek gerekirse gittigidiyor ile n11 iki ayrı websitesidir ve komisyon oranlarını düşürebilmek için maliyetlerini düşürmek zorundadırlar. Bunun sunucu işletme maliyetleri tarafında yapılanlar, en güncel teknolojiyi sürekli takip etmek ve rack yerine nestedleri kullanmak gibi veya elektrik maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisi takviyesi kullanan veri merkezlerini seçmek gibi şeyler.

Şimdi bu verimerkezi x başka bir verimerkezinin maliyetlerine ortak olursa niye güneş enerjisi takviyesi sağlasın örneğin? Veya n11 gidip gittigidiyor’un maliyetine destek olacaksa neden teknolojik ilerlemeyle uğraşsın? İkisinin komisyon oranı ve fiyatları aynı olacaksa nerede rekabet?

Piyasa ne olursa olsun normalde rekabeti önleyecek işlemler yasaklanmalıyken kanun olarak getiriliyorsa kimse bunu mantık kılıflarına uydurmamalı.

Hiç bir piyasa “biraz farklı” işlemez. Aynı ekonomi öğretilerindeki öngörüler geçerlidir.
Tüm sektörleri bilmiyorum, dolayısıyla bilmediğim sektörler konusunda yorum yapamam. O nedenledir ki genel geçer yorum yapmaktan imtina ederim.
Ama enerji sektöründe şu an arz kısıtı var. O yüzden fiyatı arz/talep mekanizması belirlemiyor. Şu an arz talebe yetmiyor. Kabaca 10.000 mw arz açığı var. Alınan karar bir zarurettir. Brent petrol gelmiş 130 usdye, doğalgaz 240 Euro’yu geçmiş. Arzı güvence altına almak için benzer bir metoda ihtiyaç vardı. İyi niyetle mi kullanılacak yoksa kötü niyete mi alet olacak bunu zaman gösterecek.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt