TV Yİ FİŞTEN ÇEKME SORUNSALI

K Çevrimdışı

koyarcan

Yasaklı Üye
15 Tem 2018
7
38
Merhaba Ado hocam daha önce de panel bilgi hattına yazdığım üzere 1 adet Vestel 65ud8900 TV sahibiyim. Daha doğrusu TV Yİ ben aldım ama ailem kullanıyor. TV Yİ alalı yaklaşık 2-3 ay oldu yetkili servis kuruluma geldiğinde bizimkilere TV kapalı iken fişi çekin yoksa TV ye zarar verir demiş bizimkiler de televizyonu her kapattıklarında fişi çekiyorlar. Acaba bu bilginin teknik doğruluğu var mı? TV nin kullanma kılavuzunda uzun süre TV kullanılmayacak ise fişini çekin diyor. Örneğin 2-3 ay boyunca seyehate cıkılacaksa ve TV hiç açılmayacak ise bence mantıklı. Ancak günde birkaç kez fişi çıkarıp takmak anakart üzerindeki kondansatorlerin şarj ve deşarj olmasına neden olup kondansatörlere zarar verir mi veya ömrünü kısaltır mi. Bu benim kısıtlı elektronik bilgilerime dayalı kişisel düşüncem siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Merhaba Ado hocam daha önce de panel bilgi hattına yazdığım üzere 1 adet Vestel 65ud8900 TV sahibiyim. Daha doğrusu TV Yİ ben aldım ama ailem kullanıyor. TV Yİ alalı yaklaşık 2-3 ay oldu yetkili servis kuruluma geldiğinde bizimkilere TV kapalı iken fişi çekin yoksa TV ye zarar verir demiş bizimkiler de televizyonu her kapattıklarında fişi çekiyorlar. Acaba bu bilginin teknik doğruluğu var mı? TV nin kullanma kılavuzunda uzun süre TV kullanılmayacak ise fişini çekin diyor. Örneğin 2-3 ay boyunca seyehate cıkılacaksa ve TV hiç açılmayacak ise bence mantıklı. Ancak günde birkaç kez fişi çıkarıp takmak anakart üzerindeki kondansatorlerin şarj ve deşarj olmasına neden olup kondansatörlere zarar verir mi veya ömrünü kısaltır mi. Bu benim kısıtlı elektronik bilgilerime dayalı kişisel düşüncem siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Şebekedeki dalgalanmalardan korumak adına uygun bir uygulama olsa da, ülkemiz koşullarındaki şebeke şartlarında amntıklı olmuyor zira TV izleme sürelerimiz yüksek, yani tv nereden baksanız 10 saat fişte zaten. Peki o esnada kim koruyacak TV yi ;)

Bu nedenle eğer amacınız gerçekten güvenlik sağlamak ise UPS kullanın ve fiş çekip takmakla uğraşmayın. :ok

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,845
Adem Helvacı Ado An itibariyle Sebeke Voltajı :kiskis

20180717_190005.jpg

MrCan Çevrimdışı

MrCan

Aktif Üye
11 May 2018
113
29
slink-anahtarli-akim-korumali-priz-mavi-tekli__0832156921178316.jpg
Hocam ben bu akım korumalı prizi aldım. Açma kapama anahtarıda var. Gerektiğinde fişi çıkarmadan anahtardan kapatıyorum. Öneririm.

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
Deimos Deimos, o halde bu sistem sadece elektirik kesilmesine karşı alınmış bir önlem oluyor. Doğru mu anladım.

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
bu tarz cıhazlar sebeke enerjısını dogrudan alıcıya bypass yoluyla aktarır
kesıntı anında 0.20ms aku grubuna donus yapar
hybrit ınverter dıye gecer.
Peki bu o anda çalışan tv buzdolabı gibi cihaza zarar verir mi? Sonuçta 0.20 ms kadar gerilim anlıj gidip geliyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,845
akvaryumların pompaları ve merkezı hava motoru baglı bu sısteme 2 yıldır faal sekılde calısıyor herhangıbır sorun yasamadım
usttekı mesajım yanlıs yazmısım 0,20 degıl.
tepkı suresı < 20ms altında olacak

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
Sota Sota, işte bu 20 ms ye kadar elektiriğin gidip gelmesi tv gibi cihazlara zarar verir mi aslında önemli konu

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,845
senın ıcın denıyebılırım en kısa zamanda.

20ms ıcınde tv kapanmazsa sıkıntı yaratacagını sanmıyorum.

B Çevrimdışı

bycincik

Aktif Üye
26 Haz 2018
67
38
Bilemedim şimdi denemeden önce Adem Helvacı Ado hocamın bilgisini alsak. Zarar verme ihtimalini düşündüğüm zaman deneme yapmana gönlüm
el vermiyor

K Çevrimdışı

koyarcan

Yasaklı Üye
15 Tem 2018
7
38
Ado bey elimde

Linkteki powerline adaptör den var. Bir forumda bunların akım korumalı olduklarını okumuştum. Ancak sitesindeki ürün bilgilerinde böyle bir şey yazmıyor. Bu adaptör akım korumalı priz yerine de geçer mi sizce?
Bir husus ta otomatik güncelleme ile ile ilgili sormak istiyorum.bu TV lerde wireless ile güncelleme olmuyormuş araştırdığım kadarı ile. Bu powerline i kullanmak istenenin bir sebebi de bu yani hem akıma karşı koruma hem de otomatik güncellemeleri lan ile alma bu mümkün müdür acaba?

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt