tv tavsiye ana konusu pek bir işe yaramıyor..

ronnie james dio Çevrimdışı

ronnie james dio

Aktif Üye
14 Haz 2021
149
54
tv tavsiye ve buna benzer ana konular yüzlerce hatta binlerce sayfaya ulaşıyor ama bana göre kullanıcı açısından bu tip ana konuların pek bir faydası olmuyor.

sebeplerine gelirsek,

diyelim ki bir soru sordunuz veya bir soruya ya da yoruma cevap verdiniz. aradan kısacık zaman geçtikten sonra bir başka kullanıcı bambaşka bir tv hakkında bir soru soruyor veya cevap veriyor, bu durum böyle devam ediyor. sizi sorduğunuz soru çoktan arada kaynamış oluyor. hatta geri dönüp yahu ben ne sormuştum, kimler bana ne cevaplar vermişti, ben o cevaplara ne yazmıştım diye bulmak epey zaman alıyor. ana konu mevzusu büyük bir verimsizliğe ve düzensizliğe sebebiyet veriyor.

2022 yılının başında yeni tv tavsiye ana konusu açılacağı söylendi ama yukarıda yazdığım ne varsa aynı şey o konu içinde geçerli olacak, boşa kürek çekmekten başka bir işte yaramayacak.

halbuki her kullanıcı kendi tavsiye konusunu açabilse verilecek cevapları ve yorumlar rahatlıkta takip edebilir. tabi bu forum içinde yüzlerce tavsiye konusu açılmasına sebep olacaktır. hatta bir çok aynı marka model tv için mükerrer konular açılmasına da sebep olacaktır ama yöneticiler ve moderatörler aynı konuları birleştirebilir. ancak ya bu bize çok iş yükü getirecek diyebilirler, haklı da olabilirler, bu durumda bir sabit konu açarak mükerrer konu açanların konuları silinecektir yazarsanız ve uygularsanız kullanıcılar duruma zamanla alışacak ve aynı konu açılmış mı diye arayacaklardır. ayrıca zaten forum sistemi konu açılırken alt tarafta benzer konu var mı diye de gösteriyor.

kıssadan hisse bu ana konu olayından bir an önce dönülmesini umar hekese kolaylıklar dilerim.

dtyakup Çevrimdışı

dtyakup 

Aktif Üye
4 Kas 2020
279
36
Her tv için ayrı konu güzel olur ama yöneticiler için baya külfetli olacaktır. Benim de şöyle bir önerim var. Tv tavsiye için üç konu açılsın giriş seviyesi tvler orta seviye tvler ve üst seviye tvler diye. Böylece babanne tv si tavsiyesi isteyen ile üstün görüntü performansı isteyen kişilerin birbirinin mesajını okumakla zaman kaybetmesini engelleyebiliriz.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Her TV için ayrı konu tam bir kaos olur. Millet doğru yere yazmayı zor yapıyor zaten, bir de aynı modelin 50 tane açılmış konusunu mu birleştirelim yani? Ayrıca yazdığın mesajı bulman zor değil, kullanıcı adına tıkla gir kendi profiline, gönderiler sekmesinden mesajlarına bakabilirsin. TV Tavsiye ana konuyu okumak da zor değil ki, sondan geriye doğru okuyacaksın işte. Daha da basiti, merak ettiğin modeli sağ üstteki arama kutusuna yazıp yan tarafındaki filtreleme seçeneği ile konu içerisinde aratabilirsin.

Yani biz de isteriz bir veritabanı yapalım ama o iş öyle olmuyor.
Birisi aynı modele ak derken öteki kara diyecek çünkü.
Kimsenin algısı ve zevki birbirini tutmuyor çünkü.

Mesela bugün gördüm, adam pastel renk istemiyorum demiş ama sorduğu paneller VA'di gördüğüm kadarıyla. :sirit

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
TV tavsiye İle alınmaz bana çok harika gelen bir başkasına kötü gelir

Kampanya vardır fiyat uygundur bir araştırma yaparsın

Mağzaları gezersin teşhir ürünlerini incelersin kafanda bir fikir oluşur

Televizyon dünyası ayrı bir dünya herkesin beklentisi farklı

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
1 Eyl 2021

ronnie james dio

Aktif Üye
14 Haz 2021
149
54
Her TV için ayrı konu tam bir kaos olur. Millet doğru yere yazmayı zor yapıyor zaten, bir de aynı modelin 50 tane açılmış konusunu mu birleştirelim yani? Ayrıca yazdığın mesajı bulman zor değil, kullanıcı adına tıkla gir kendi profiline, gönderiler sekmesinden mesajlarına bakabilirsin. TV Tavsiye ana konuyu okumak da zor değil ki, sondan geriye doğru okuyacaksın işte. Daha da basiti, merak ettiğin modeli sağ üstteki arama kutusuna yazıp yan tarafındaki filtreleme seçeneği ile konu içerisinde aratabilirsin.

Yani biz de isteriz bir veritabanı yapalım ama o iş öyle olmuyor.
Birisi aynı modele ak derken öteki kara diyecek çünkü.
Kimsenin algısı ve zevki birbirini tutmuyor çünkü.

Mesela bugün gördüm, adam pastel renk istemiyorum demiş ama sorduğu paneller VA'di gördüğüm kadarıyla. :sirit

ana konu da kaos, hatta kaosun dibi. kim kime ne yazmış, ona kim ne cevap vermiş belli değil. takip etmek neredeyse imkansız. gönderilenler sekmesinden kendi yazdıklarımı bulurum ama bana yazılan cevapları da, cevaplara yazılan yorumları da ara bul derken işler arap saçına dönüyor. kısacası ana konu düzensizliği beraberinde getiriyor ve emin olun hiç bir faydası yok. sadece sayfa sayısı artışına katkısı var o kadar. ayrıca bir konunun 1000 sayfa olmasının ne siteye ne kullanıcıya gram katkısı yok.

ben tv ile ilgili bir soru soracaksam ana konuyu sormam şahsen, çünkü sordum ve fayda görmedim. aynı soruyu tekrar tekrar da sormak istemedim.

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Tavsiye konusu bana göre saçma. Ben almayı düşündüğüm modelleri eleyip, belirleyin son 2 3 tane kalanı internet üzerinde satın alan ve kullanan kişilerin yorumlarına bakarak belirlerim. Yok o panel, şu panel, zırt deliği zort dediği kasıyor beni. Milyonda bir renk tonu farkını insan gözü seçmez zaten.

ronnie james dio

Aktif Üye
14 Haz 2021
149
54
1 Eyl 2021

açtığın konu üzerine konular açıldıysa ve senin konun cevapsız olarak altlara indiyse kendin bir mesaj daha atarak yukarı taşırsın. sorun değil ki bu. baktın ki hala cevap yok, belki de o tv hakkında bilgisi olan kimse yoktur der geçersin.

TV tavsiye İle alınmaz bana çok harika gelen bir başkasına kötü gelir

Kampanya vardır fiyat uygundur bir araştırma yaparsın

Mağzaları gezersin teşhir ürünlerini incelersin kafanda bir fikir oluşur

Televizyon dünyası ayrı bir dünya herkesin beklentisi farklı

tv tavsiye ile alınır ancak "ben kullanıyorum, çok memnunum" diyene göre alınmaz.

Bende katılıyorum.
Bence tv tavsiye ile alakalı markalar oluşturulmalı.. İsteyen bu markalar kategorisine girip sorabilir yada bilgi paylaşımı yapabilir..

evet bu güzel bir çözüm olabilir. ancak bu seferde kategori kalabalığından gönderin diğer kullanıcıların gözünden kaçabilir.

Tavsiye konusu bana göre saçma. Ben almayı düşündüğüm modelleri eleyip, belirleyin son 2 3 tane kalanı internet üzerinde satın alan ve kullanan kişilerin yorumlarına bakarak belirlerim. Yok o panel, şu panel, zırt deliği zort dediği kasıyor beni. Milyonda bir renk tonu farkını insan gözü seçmez zaten.

burada tv lerin özelliklerine, bileşenlerine oldukça hakim insanlar varken senin istediğin tv yi sana önerebilecek olabilmeleri güzel bir şey. o öneri doğrultusunda gidip mağazalarda bakıp incelersin.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

alvaro01

Aktif Üye
25 Nis 2018
92
43
Bende ana konuya ips panelli bir tv arıyorum diye yazdım cevap veren bile olmadı. Ana konu yerine markalar başlığı altında tv tavsiyeleri açılabilir. Böylece herkes bütçesine göre olan marka başlıkları altında tavsiye alabilir paylaşabilir.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Her tavsiye için ayrı konu açılması konu sayısı olarak forum düzenini bozar bana göre ayrıca moderatör ve adminlerin iş yükünü çok artırır. Aynı şekilde marka marka ayırmakta hem tavsiye alanı hem de vereni çok kısıtlar. Ama ana konu her yıl yenilenir ve ürüne göre belirli bütçelere veya segmentlere ( dtyakup dtyakup hocamında dediği gibi) ayrılırsa belki kullanım açısından daha etkili olabilir. Bütçeler ürün bazında iyi ayarlanması gerekir bunun yerine segment de olabilir. Yoksa yine çok bir anlamı kalmaz. Bu şekilde hem güncel modeller üzerinden konu devam eder hem de kullanıcı alabilme ihtimalinin olmadığı tavsiyeleri acaba işime yarar mı diye takip etmek zorunda kalmaz. Takip ediyorsa da merakından takip eder.

ronnie james dio

Aktif Üye
14 Haz 2021
149
54
Her tavsiye için ayrı konu açılması konu sayısı olarak forum düzenini bozar bana göre ayrıca moderatör ve adminlerin iş yükünü çok artırır. Aynı şekilde marka marka ayırmakta hem tavsiye alanı hem de vereni çok kısıtlar. Ama ana konu her yıl yenilenir ve ürüne göre belirli bütçelere veya segmentlere ( dtyakup dtyakup hocamında dediği gibi) ayrılırsa belki kullanım açısından daha etkili olabilir. Bütçeler ürün bazında iyi ayarlanması gerekir bunun yerine segment de olabilir. Yoksa yine çok bir anlamı kalmaz. Bu şekilde hem güncel modeller üzerinden konu devam eder hem de kullanıcı alabilme ihtimalinin olmadığı tavsiyeleri acaba işime yarar mı diye takip etmek zorunda kalmaz. Takip ediyorsa da merakından takip eder.

ek moderatör alımı yapılabilir. böylece iş yükü hafifletilir. ayrıca her açılan başlığın bir benzeri olacak diye de düşünmemek gerekir.

Bende ana konuya ips panelli bir tv arıyorum diye yazdım cevap veren bile olmadı. Ana konu yerine markalar başlığı altında tv tavsiyeleri açılabilir. Böylece herkes bütçesine göre olan marka başlıkları altında tavsiye alabilir paylaşabilir.

aynı şey başıma geldi. ana konuda sorduğum soruya iki kişi yüzeysel cevap verdi ve soru ortadan kayboldu. konu başlığı olsa daha teknik cevaplar alabilme olasılığım kesinlikle daha yüksek olacaktı.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri