TV, LED BARLARININ ÖMRÜ 4 -5 YIL CİVARIYSA NASIL 10 YIL ÇALIŞABİLİR?

• Konbuyu başlatan kabus22
  • Başlangıç tarihi
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Modele göre, çalışma koşullarına ve kullanım senaryosuna göre bu rakam değişir.
E bir de herkesin evindeki şebeke elektriği aynı kalitede değildir. Bu da önemli bir etken bence.

Kimisi günde 2 saat çalıştırıyordur çok gidiyor der, kimisi günde 6 saat çalıştırıyordur çok gidiyor der.

X firmasının A modelinde mühendislik iyidir, kullanılan parça kalitesi iyidir uzun gider.
Aynı X firmasının daha ucuz B modelinde mühendislik ortalamadır, parça kalitesi düşüktür, ısınma sorunu vardır vs. ömrü uzun olmaz.

Bu işe etki eden çok fazla koşul var.
Kimi kalite ve tasarım kaynaklı, kimi kullanım senaryosu kaynaklı.

Ben şimdi bizim evdeki TV'yi mutfakta kullanmaya kalksaydım, o yağ ve nem ile 3 yıl gitmezdi bence.

Tüplü TV'lere dair bir şey diyemeyeceğim.

K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
tüplü tv teknolijisi hd olarak üretilebilirmi ? led bozulmaları çok büyük sorun gözüküyor bu kadar büyük paraya karşı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
tüplü tv teknolijisi hd olarak üretilebilirmi ? led bozulmaları çok büyük sorun gözüküyor bu kadar büyük paraya karşı
HD Ready olarak üretilmiş olanları hatırlıyorum ben.
1366x768 TV'ler vardı bir zamanlar.
Muhtemelen maliyet nedeni ile bırakmışlardır.
Bir de incecik LCD varken kimsenin artık o kocaman kasalı televizyonlara para vereceğini de zannetmiyorum.
Bir yanda incecik bir ürün dururken diğer yanda oldukça yer kaplayan bir ürünü her insana pazarlayamazsınız.

Bu ifade ne kadar doğru bilmiyorum ama üreticiler kapitalistleştiği için pazar bu hale gelmiş durumda.
Mühendislik anlamında yarışma devri eskisi gibi yok gördüğüm kadarıyla.
Artık reklamda ve işlevde kapışıyorlar.

Yurt dışında, özellikle Amerika, Avrupa gibi alım gücünün yüksek olduğu yerlerde, iyi TV fiyatları çok uçuk değil bizdeki gibi.
Tabi onların gelir düzeyi ve alım gücüne göre pahalı kalıyor olabilir ama bizdeki gibi çılgın rakamlara da gitmiyor iş belli.

Açıkçası bilgisayarda, ses sisteminde kalite söz konusu oldu mu kapasitör & transistör vs. bileşen kalitesi konuşup duruyoruz ama iyi TV'lerde bu ne kadar var ben bilmiyorum mesela. Merak ettiğim bir konu doğrusu.

Mesela Samsung Q95T'nin anakart ve besleme kartındaki bileşenler, giriş seviye bir Samsung'dakine göre ne kadar farklı? Kalite konusunda.
Ciddi anlamda bir fark var mı, yoksa onu da 5 yıl götürse yeter mantığında mı yapıyorlar merak etmiyor değilim.

Bu konuda sevgili A Adem Helvacı dan bir cevap almak isterim doğrusu.

Çok pahalı 55 inç modellerle ucuz modeller arasında böyle bir kalite farkı söz konusu mudur öğrenmek isterim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
HD Ready olarak üretilmiş olanları hatırlıyorum ben.
1366x768 TV'ler vardı bir zamanlar.
Muhtemelen maliyet nedeni ile bırakmışlardır.
Bir de incecik LCD varken kimsenin artık o kocaman kasalı televizyonlara para vereceğini de zannetmiyorum.
Bir yanda incecik bir ürün dururken diğer yanda oldukça yer kaplayan bir ürünü her insana pazarlayamazsınız.

Bu ifade ne kadar doğru bilmiyorum ama üreticiler kapitalistleştiği için pazar bu hale gelmiş durumda.
Mühendislik anlamında yarışma devri eskisi gibi yok gördüğüm kadarıyla.
Artık reklamda ve işlevde kapışıyorlar.

Yurt dışında, özellikle Amerika, Avrupa gibi alım gücünün yüksek olduğu yerlerde, iyi TV fiyatları çok uçuk değil bizdeki gibi.
Tabi onların gelir düzeyi ve alım gücüne göre pahalı kalıyor olabilir ama bizdeki gibi çılgın rakamlara da gitmiyor iş belli.

Açıkçası bilgisayarda, ses sisteminde kalite söz konusu oldu mu kapasitör & transistör vs. bileşen kalitesi konuşup duruyoruz ama iyi TV'lerde bu ne kadar var ben bilmiyorum mesela. Merak ettiğim bir konu doğrusu.

Mesela Samsung Q95T'nin anakart ve besleme kartındaki bileşenler, giriş seviye bir Samsung'dakine göre ne kadar farklı? Kalite konusunda.
Ciddi anlamda bir fark var mı, yoksa onu da 5 yıl götürse yeter mantığında mı yapıyorlar merak etmiyor değilim.

Bu konuda sevgili A Adem Helvacı dan bir cevap almak isterim doğrusu.

Çok pahalı 55 inç modellerle ucuz modeller arasında böyle bir kalite farkı söz konusu mudur öğrenmek isterim.
Umutcum her ne kadar az önce yayınladığım bu videoda içerikte bahsedilen cell olsa da, ledleri de kapsıyor verdiğim bilgiler.

İşin özeti, her şey üretim kalitesi ile ilgili.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bu videonu izlemiştim. Aynı kalite panel haricindeki parçalarda da mevcut mu sence?
Besleme kartı olsun, anakart olsun. :alala
Şöyle değerlendir bunu da Umutum, Sallıyorum eskiden 6N60 fet kullanırlardı, Şimdi 4N60 Fet kullanıyorlar.
6N60 2 usd ise, 4N60 1,5 usd

Üretimmaliyetinden kıstık mı? Kıstık
TV halen çalışıyor mu? Evet çalışıyor

Sorun şu ki ilk şebeke ani dalgalanmasında 4N60 fet durumıu absorbe edemediği için kısadevre oluyor, sigorta atıyor, tv çalışmaz hale geliyor, servise gidiyorsunuz ''Oooo abicim sizin elektriklerde oluşan sorun nedeniyle güç kartı komple patlamış, kart komple değişecek, Garantiye de girmez'' diyecek sinirler yükselecek markaya küfür edilecek vs vs

Bu ne yazık ki hep aynı şekilde ilerliyor artık.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Şöyle değerlendir bunu da Umutum, Sallıyorum eskiden 6N60 fet kullanırlardı, Şimdi 4N60 Fet kullanıyorlar.
6N60 2 usd ise, 4N60 1,5 usd

Üretimmaliyetinden kıstık mı? Kıstık
TV halen çalışıyor mu? Evet çalışıyor

Sorun şu ki ilk şebeke ani dalgalanmasında 4N60 fet durumıu absorbe edemediği için kısadevre oluyor, sigorta atıyor, tv çalışmaz hale geliyor, servise gidiyorsunuz ''Oooo abicim sizin elektriklerde oluşan sorun nedeniyle güç kartı komple patlamış, kart komple değişecek, Garantiye de girmez'' diyecek sinirler yükselecek markaya küfür edilecek vs vs

Bu ne yazık ki hep aynı şekilde ilerliyor artık.
Gönül isterdi ki pahalı TV alınca o da biraz değişsin ama iş tamamen kullan-at odaklı olmuş. :hihi

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Led bar, ccfl tarzı ürünlerde en büyük sıkıntı ısınmadır. Ne kadar yüksek parlaklık o kadar ısı ve o kadar kısa ömür.

Bir çok insan arka ışık gücü maksimumda kullanıyor. Bu hem led barları hem de güç kaynağını zorlar. Gözlere zararı apayrı. Ben şahsen ailemdeki ve yakın akrandaki cihazları mümkün olduğunca kalibre ederim. Ekran parlaklığı %45-55 arası (cihaza göre) gayet iyi görüntü veriyor. 8-10-12 senedir kullandığımız ve günde saatlerce çalışan Samsung, vestel, LG vb cihazlar hala taş gibi (nazar değmez inşallah).

K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Led bar, ccfl tarzı ürünlerde en büyük sıkıntı ısınmadır. Ne kadar yüksek parlaklık o kadar ısı ve o kadar kısa ömür.

Bir çok insan arka ışık gücü maksimumda kullanıyor. Bu hem led barları hem de güç kaynağını zorlar. Gözlere zararı apayrı. Ben şahsen ailemdeki ve yakın akrandaki cihazları mümkün olduğunca kalibre ederim. Ekran parlaklığı %45-55 arası (cihaza göre) gayet iyi görüntü veriyor. 8-10-12 senedir kullandığımız ve günde saatlerce çalışan Samsung, vestel, LG vb cihazlar hala taş gibi (nazar değmez inşallah).
tv de bu ayar tam nedir sadece parlaklıkmı ayarlanacak acaba

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
tv de bu ayar tam nedir sadece parlaklıkmı ayarlanacak acaba
Parlaklık ayarının kalibrasyon ile ilgili olması lazım. Sizin kısacağınız ayar arka ışık. Arkadan panele vuran Ledlerin parlaklık seviyesini belirliyor. Kısık ayarda Ledlere daha az voltaj gidiyor ya da daha az süre açık kalıyor Ledler ve daha az ısınıyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

F fikoloji, A Adem Helvacı hocam TV lerde arka ışık nasıl kontrol ediliyor PWM mi yoksa normal DC voltaj kontrolü mü. İkiside kullanılıyorsa hangisi daha yaygın? Mesela Vestel ne kullanıyor?

K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Parlaklık ayarının kalibrasyon ile ilgili olması lazım. Sizin kısacağınız ayar arka ışık. Arkadan panele vuran Ledlerin parlaklık seviyesini belirliyor. Kısık ayarda Ledlere daha az voltaj gidiyor ya da daha az süre açık kalıyor Ledler ve daha az ısınıyor.

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

F fikoloji, A Adem Helvacı hocam TV lerde arka ışık nasıl kontrol ediliyor PWM mi yoksa normal DC voltaj kontrolü mü. İkiside kullanılıyorsa hangisi daha yaygın? Mesela Vestel ne kullanıyor?
parlalık ayarını 55 gibimi yapıcam başka bir şey yapacakmıyım

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt