TV hdmı dan uydu alıcısı bağlantı konusunda bir soru/sorun.

H Çevrimdışı

hadeka

Aktif Üye
7 Eki 2019
158
Merhaba, yeni almış olduğum, Samsung 55 ru 7400 marka/model TV ye kendi uydu alıcısı dışında,harici uydu alıcısı olarak Kathrein ufs 913 u bağladiğimda, uyduyu normal seyretmeme rağmen, TV yi uzaktan kumanda dan kısa süreli kapayıp açtığımda sorun olmamasına karşın uzun süreli beklenip açılması durumunda hdmı dan görüntü gelmemekte, tekrar görüntü almak için uyduyu kapatıp açmam gerekmekte, uyduyu kapattigimda, TV ekranında bir süre sonra sinyal olmadığı kaynak seçimi yapmam gerektiği belirtilmekte, bu durum diğer hdmı bağlantılarında da geçerli, ancak uyduyu değiştirip, başka basit bir uyduyu hdmı dan bagladigimda böyle bir sorun olmamakta, ayrıca android TV box da da böyle bir sorun bulunmamakta. Aynı uyduyu (Kathrein) diğer TV lere bagladigimda yukarıda yaşadığım sorunu yasamamaktayim. Bir başka konu da hangi pozisyonda gördüğümü hatirlayamamasamda TV yi kapa/aç dan sonra katiden görüntü gelmediği zamanlarda siyah ekranın sol kenarında yukardan aşağı ince pembe bir çizgi belirmektedir, bu çizgi başka hiçbir koşulda görülmekte,buna ekran, pixel testi de dahildir. Bu durumu nasıl yorumlayabiliriz, ne yapmamız gerekir?
Not: uydusu ve TV de hdmı cec aktif değildir, aktif olsa da aynı durum geçerlidir.

IMG_20200324_164007aecba731749ec655.jpg

F Çevrimdışı

fottili 

Aktif Üye
27 Şub 2018
76
913 le televizyonun ilk açılışın da bende baglanti sorunu yaşıyorum ama 4-5 kere ikaz verip kendiliğinden düzeliyor.Sonrasinda ise başka cihazlara geçip tekrar 913 den uyduyu açtığımda hiçbir uyarı almıyorum , gayet normal çalışıyor. Yinede sizde ki problem 913 kaynaklıdır diye düşünüyorum. Bu cihazların bazen antin kuntin basit sorunları oluyor maalesef.

Ayrıca size sormak isterim , dahili uydu ve 913arasinda görüntü kalitesi anlamında nasıl bir izlenime sahipsiniz merak ettim.

H Çevrimdışı

hadeka

Aktif Üye
7 Eki 2019
158
913 le televizyonun ilk açılışın da bende baglanti sorunu yaşıyorum ama 4-5 kere ikaz verip kendiliğinden düzeliyor.Sonrasinda ise başka cihazlara geçip tekrar 913 den uyduyu açtığımda hiçbir uyarı almıyorum , gayet normal çalışıyor. Yinede sizde ki problem 913 kaynaklıdır diye düşünüyorum. Bu cihazların bazen antin kuntin basit sorunları oluyor maalesef.

Ayrıca size sormak isterim , dahili uydu ve 913arasinda görüntü kalitesi anlamında nasıl bir izlenime sahipsiniz merak ettim.
Bence de 913 kaynaklı gibi gözüküyor diyeceğim ama diğer 2 tv de (birisi panasonic plazma, diğeri Sony xe 9005) böyle birşey olmuyor, diğer konu psikolojik mi bilmiyorum 913 bir tık daha iyi gibi, normal bir kullanıcının farkedeceğini sanmıyorum. Bendeki 913 de beklesemde görüntü gelmiyor, anvak tv sinysl varmış gibi davranıyor. Birde 913 deki belli koşullarda ince sol kenardaki pembe dikey cizgiyi anlayamadım.

F Çevrimdışı

fottili 

Aktif Üye
27 Şub 2018
76
Bence de 913 kaynaklı gibi gözüküyor diyeceğim ama diğer 2 tv de (birisi panasonic plazma, diğeri Sony xe 9005) böyle birşey olmuyor, diğer konu psikolojik mi bilmiyorum 913 bir tık daha iyi gibi, normal bir kullanıcının farkedeceğini sanmıyorum. Bendeki 913 de beklesemde görüntü gelmiyor, anvak tv sinysl varmış gibi davranıyor. Birde 913 deki belli koşullarda ince sol kenardaki pembe dikey cizgiyi anlayamadım.
[/QUO
albanez albanez

Pembe dikey çizgi olayı ilginçmiş.Hdmi kablosundan kaynaklı olabilir mi ? Pek anlamam ama sadece bir tahmin.Can abi belki bir fikir yürütebilir .

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

hadeka

Aktif Üye
7 Eki 2019
158
Gerçekten ilginç, dediğim koşul dışında hiç gözükmedi, başka basit bir harici uyduda, kendi dahili uydusunda, android box da hiç bir koşulda çıkmıyor, hatta dediğim gibi, baştan yaptığım panel testini tekrar yaptığımda da çıkmadığı gibi, 913 de kanal değisiminde karanlık ekrandada bu dikey çizgi çıkmıyor.İlginç.?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
bende kullanıyorum Kati yi hem 913 hem de 916 yı

-916 da başka sorunları var,bilenler bilir,en başta Türksat uydusuyla ilgili,diğer tüm uydular
OK ama TS sorunlu,bir kaç yazılım çıktı ama tam ilaç olamadı,ancak resim kalitesi en iyi
bundadır!

-913 dediğiniz cihazı ben 2010 dan beri tam 10 senedir Tosh panelim de kullanırım,yine bahsettiğiniz
sorunları vardır!! cihaz ayrıca eskidi yaw 11 senelik cihaz yazılım filan da gelmiyor

-ilk sorun zaman içinde özellikle 912/913 ler de bir bozulma oluyor bu kesin,"metal yorgunluğu" diyelim buna
sanırım bazı paneller de farklı sorunlar çıkarıyor,örneğin ben de iki tane Tosh panel,birisin de hiç sorun yokken
diğer normal de her zamanki bağladığım öteki Tosh da ise arada bahsettiğiniz ince çizgi(bu 913 kaynaklıdır!)
bende arada çıkıyor! panelin+913 CEC ayarları ON da ama 913 kaynaklı bazen açılıyor kapanmıyor ya da
tam tersi oluyor! bir süre CEC leri OFF yaptım sonra(aylar sonra herhalde) tekrar ON yaptım CEC yine düzgün
çalışmaya başladı,şu anda aylardır düzgün çalışıyor

yaw ben bunlara takmıyorum çizgi ve CEC filan cihaz kaynaklı ve sorun yok resim kalitesinde!

-ama bende başka bir sorun daha var,arada cihaz kilitleniyor ilk açılışta!
mecburen arkadan fişini çıkarıp takmadıkça da düzelmiyor!
bunu bir ara sık sık yapıyordu,o paneli+913 cihazı da hanım kullanıyor,zırt pırt bana kilitlendi
diye geliyordu,neyse öğrettim artık kendisi hallediyor:kiskis

netice de 913 den iyi cihaz hala yok! 916 ise onun bir kaç tık ötesinde olduğu için bu cihazları hala birşekilde
bazı sorunlarına da katlanıp kullanmaya devam ediyorum

-Gelelim asıl soruya;dahilimi yoksa 913 mü iyi! bence bunu sormaya gerek bile yoktur
tek istisna sanırım F fottili de iyi bilir "Pany PDP" panelin varsa ne Kati ne de Humax filan ister!

Panasonic zaten dünyada en iyi Receiver ları da üreten tek üreticidir:ok:ok:ok
bunların en yeni modelleri hem ciddi pahalı hem de diğer tüm cihazları adeta süpürür

H Çevrimdışı

hadeka

Aktif Üye
7 Eki 2019
158
bende kullanıyorum Kati yi hem 913 hem de 916 yı

-916 da başka sorunları var,bilenler bilir,en başta Türksat uydusuyla ilgili,diğer tüm uydular
OK ama TS sorunlu,bir kaç yazılım çıktı ama tam ilaç olamadı,ancak resim kalitesi en iyi
bundadır!

-913 dediğiniz cihazı ben 2010 dan beri tam 10 senedir Tosh panelim de kullanırım,yine bahsettiğiniz
sorunları vardır!! cihaz ayrıca eskidi yaw 11 senelik cihaz yazılım filan da gelmiyor

-ilk sorun zaman içinde özellikle 912/913 ler de bir bozulma oluyor bu kesin,"metal yorgunluğu" diyelim buna
sanırım bazı paneller de farklı sorunlar çıkarıyor,örneğin ben de iki tane Tosh panel,birisin de hiç sorun yokken
diğer normal de her zamanki bağladığım öteki Tosh da ise arada bahsettiğiniz ince çizgi(bu 913 kaynaklıdır!)
bende arada çıkıyor! panelin+913 CEC ayarları ON da ama 913 kaynaklı bazen açılıyor kapanmıyor ya da
tam tersi oluyor! bir süre CEC leri OFF yaptım sonra(aylar sonra herhalde) tekrar ON yaptım CEC yine düzgün
çalışmaya başladı,şu anda aylardır düzgün çalışıyor

yaw ben bunlara takmıyorum çizgi ve CEC filan cihaz kaynaklı ve sorun yok resim kalitesinde!

-ama bende başka bir sorun daha var,arada cihaz kilitleniyor ilk açılışta!
mecburen arkadan fişini çıkarıp takmadıkça da düzelmiyor!
bunu bir ara sık sık yapıyordu,o paneli+913 cihazı da hanım kullanıyor,zırt pırt bana kilitlendi
diye geliyordu,neyse öğrettim artık kendisi hallediyor:kiskis

netice de 913 den iyi cihaz hala yok! 916 ise onun bir kaç tık ötesinde olduğu için bu cihazları hala birşekilde
bazı sorunlarına da katlanıp kullanmaya devam ediyorum

-Gelelim asıl soruya;dahilimi yoksa 913 mü iyi! bence bunu sormaya gerek bile yoktur
tek istisna sanırım F fottili de iyi bilir "Pany PDP" panelin varsa ne Kati ne de Humax filan ister!

Panasonic zaten dünyada en iyi Receiver ları da üreten tek üreticidir:ok:ok:ok
bunların en yeni modelleri hem ciddi pahalı hem de diğer tüm cihazları adeta süpürür
Sağol üstat, aşağı yukarı durum belli gibiydi, son noktayı koydunuz, içim rahatladı, sanki dediğiniz gibi bir ara normal çalışıyordu, sanırım tv de hdmi genisletme diye bir seçenek var onu aktif edince ekran karardı, ondan sonra o seçeneği kapatsamda böyle absürt durumlar oldu, bu şekilde kullanmaksa eziyet, bir çözüm bulamazsam, sanırım mecburen dahili uydu alıcısına döneceğim, aslında her 2 uyduya da ayrı kablo bağlasamda aynı sorun var, bir de diğer bağlantıyı başka yerden çektiğim için ortada bir uzunca kablo sıkıntısıda oluyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt