Türkiye de Satılan Teknolojik Ürünler Garantili Satışı Zorunlumudur?

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Öncelikle Herkese Merhaba
Oğluma doğum günü hediyesi olarak bir uzaktan kumandalı araç satın aldım hepsiburada üzerinden fakat bir kullanım sonrası araç çok zor hareket etmeye başladı ya bataryasında ya şarj aletinde veya kendi iç motorunda bir sorun mevut satıcıyla iletişime geçtiğimde bir servisi olmadığını ürünün kendi çevremde bu işlerin tamiriyle uğraşan birine götürebileceğim söylendi fakat bunu yapsam ürüne yetkisiz bir müdahalede bulunmuş olacağım yani haklı iken haksız duruma düşebilirim en iyisi bana ürünü satan hepsiburadayı arıyım dedim ve öğrendim ki hepsiburada açıklamasında garantisi var yazmayan ürünlerin garantisi konusunda birşey yapamazmış satıcıyla iletişime geçmem gerekirmiş satıcıda sarı çizmeli mehmet ağa adam sattı parası hesabına geçti iş bitti daha ne uğraşsın velhasılı 500 lira verip aldığım hediye başımıza iş açtı hem paramdan oldum hemde huzurum kaçıyor böyle işler başıma gelince
Ve ürünle beraber kargoda faturada çıkmadı bunun için hb ya başvurda bulundum şimdiii gelelim ne yapabilirim bu konuda A Adem Helvacı
7113B46D-582D-4F6D-AE9F-7B0EF222F07F.png
178A0077-3DD7-47EF-A9C1-52B37B85B809.png
F518AD79-986A-4C42-A17C-F42E9E523FD7.png

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bu ülkede kağıt üzerinde her şey güllük gülistanlık ancak fiiliyatta her şey rezalet. Bkz. 1982 anayasası...

* * *

Ürünün mutlaka garantisi veya servisi kağıt üzerinde vardır, gel gelelim bu garanti/servis şartlarından yararlanmanın ne kadar zor veya kolay olduğuna... Allah kolaylıklar versin.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Fatura çıkmadıysa kafadan hepsiburada ile zıtlaşıp bunu faturası yoksa iade alın diyebilirsin.
İnternetten aldığınız ürünlerde 14 gün koşulsuz iade hakkınız var. Bunu da ortaya atıp hepsiburada vasıtasıyla iade edebilirsiniz.
Yukarıda dediğim hususlarda bir türlü makul çözüm alamazsanız tüketici hakem heyetine hepsiburadayı şikayet edebilirsiniz. Türkiye'de yasal olarak firmalar sattıkları ürünlere asgari 1-2 yıl garanti vermek zorundalar. 5-10 yıl da yedek parça temin etme zorunlulukları bulunuyor. Size ürünü sıfır değil de ikinci el olarak sattılarsa bu durumun belirtilmesi gerekiyor. İkinci el bir ürün aldıysanız garantisi olmayabilir. Bence hepsiburada bu işi uzatmaz iade kararı alır.

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Garanti Belgesi Yönetmeliğine göre oyuncaklar için garanti belgesi (yani garanti verme) zorunluluğu yok maalesef:

Satıcı, dağıtıcı vb isterse birtakım haklar sunabiliyor tabii. Örneğin:

Garanti vermek zorunda değillerse eğer vermedik diyorlar zaten :) benim bildiğimde Türkiye de satılan her ürün yasal olarak garanti verilmek zorunda diye biliyordum

14 gün iade de ürünün dış kutusunu attık kabul etmezler neyse ne yapalım bunu tamir edecek bir adam ararız bizde ama bundan sonra hepsiburada dan satıcı tarafından satılan bir ürününü satın almam eğer bu kadar basitse de bir vergi levhası açıp her istediğim ürünü satıp arkasında da durmayacaksam ben bu işe girerim de hakka giremiyorum işte

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Garanti vermek zorunda değillerse eğer vermedik diyorlar zaten :) benim bildiğimde Türkiye de satılan her ürün yasal olarak garanti verilmek zorunda diye biliyordum

14 gün iade de ürünün dış kutusunu attık kabul etmezler neyse ne yapalım bunu tamir edecek bir adam ararız bizde ama bundan sonra hepsiburada dan satıcı tarafından satılan bir ürününü satın almam eğer bu kadar basitse de bir vergi levhası açıp her istediğim ürünü satıp arkasında da durmayacaksam ben bu işe girerim de hakka giremiyorum işte

14 gün iade hakkını kullanıp ürünü yenilemenin bir yolu var. Belki çok etik değil, buradan açık açık yazmak da istemem ama biraz hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. :)

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
İade bile oluşturamıyorum talep açılamaz diyor
Toyyz shop ta görüp almıştım 750 liraya satıyordu orda 750 TL diyince internetten aldım da şansızlık diyelim ne diyelim...
E41265C9-413D-4ACA-B41E-6BF38A80F915.png

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Valla ben demedim siz dediniz. :)
Ara sıra haklı olduğum durumlarda bu taktiği uyguluyorum da bu yenilir içilir birşey değil 550 lira da veremem bir tane daha yaptıracağım artık tamir edebilen bir arkadaş varsa göndereyim hayrına bi bakıversin :)

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
İade bile oluşturamıyorum talep açılamaz diyor
Toyyz shop ta görüp almıştım 750 liraya satıyordu orda 750 TL diyince internetten aldım da şansızlık diyelim ne diyelim...
E41265C9-413D-4ACA-B41E-6BF38A80F915.png

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ara sıra haklı olduğum durumlarda bu taktiği uyguluyorum da bu yenilir içilir birşey değil 550 lira da veremem bir tane daha yaptıracağım artık tamir edebilen bir arkadaş varsa göndereyim hayrına bi bakıversin :)

Aynı satıcı aynı ürün başka bir mağazada var. Bir arkadaştan yardım alın bence.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Oyuncağın sıkıntısı nedir acaba ,yani şarj ediliyor da almıyor mu,yoksa kumanda mı çalışmıyor ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri