Turkcell Kapsama Alani Sorunu ve Çözüm uretmemesi!

G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
Köyümde ve çevre köylerde yıllardır süregelen çekim sorunu icin BTK üzerinden sikayet kaydi oluşturdum, şunuda belirteyim BTK üzerinden sikayet olusturmanin hicbir esprisi faydasi yok, sadece sikayeti operatore iletiyor baskada bir islevi yok maalesef!
Şikayetimde yillardir süregelen çekim sorunumuzun oldugunu arama yapma ve internete girmek icin ev disina acik yuksek alana cikmak gerektigini bir cok konumda sebekenin olmadigi, ev icinde belli noktalarda 1-2 dis 2g edge sinyali geldigi ceken yerden telefon azcik yan tarafa kayda bile sebekenin tamamen gittigini belirttim buna istinaden ya en yakin baz istasyonunda iyilestirme calismasi yapilmasini yada uygun bir alana baz istasyonu dikilmesi konusunda basvurdum arazi tahsisi icinde gerekli kolaligin saglanacagini belirttim, Turkcell'in MH aradigimizde bile bekletme muziginde dedigi OVADA,KOYDA, DAGDA BAYİRDA CAYİRDA kisacasi bugune kadar hep en iyisi biziz biz heryerde çekeriz diyip diger operatorlere taş atan Turkcell'den basvuruma cevap geldi gelen cevapta özetle "Belirtilen konum kapsama alani disimizda oldugunu bildirir bu konuda BTK nin bilmem kac sayili kanununa istinaden HİZMET YUKUMLULUGUMUZ YOKTUR! 2020 yili icinde belirtilen lokasyonla ilgili herhangi bir yatirim planlarimiz arasinda yoktur" gelen cevap özetle buydu.
Şimdi konuya hakim basindan bu tarz bir olay gecenlerden fikir almak istiyorum, ben bu konuyu ne sekilde cozume kavusturabilirim?
Gorus ve onerilerinizi bekliyorum, tesekkurederim.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
İl ilçe köy neresi hocam?

Maalasef çokta yapabilecek birşey yok.Operatörler alt yapılarını, kurulacak alana , nüfus oranı, kablo alt yapısı yada en yakın radyo link gibi kriterlere göre gerçekleştiriyorlar.

Örnekle yakınınız da baz istasyonu olsaydı ve radyo link mesafesi içersinde ve en önemlisi nüfus oranı yüksek olsaydı planlama içine alırlarlardı.

Kısaca adamlar 10 15 değil 50 100 kişilik köyleri bile yatırım yapılacak kriterde görmüyorlar ama reklama gelince dağ da bayırda çayırda çekiyoruz diye reklam yapıyorlar.

Daha dün gördüm Turkcell bilmem kaç milyon kar yapmış , kaç milyon abone kazanmış bilmem ne..

Uzunca süre avea son haliyle aralıklarla Türk Telekom kullandım , Vodafone kullandım.Daha öncede yapılan ve çok doğru olan bir sıralayamayı tekrar yazayım.

Kapsama Alanı

Turkcell >Vodafone>Türk Telekom

Türk Telekom un frekans yapısından kaynaklı taşrada da ve engebeli arazide yıllardı çekim sorunu var ve devam ediyor.Son zamanlarda Vodafone taşra bölgelere Turkcell den daha fazla yatırım yaptı.

Hız

Turkcell>Türk Telekom>Vodafone

Vodafone nun telsim den kalma çarpık alt yapısı yıl 2020 halen düzeltilmiş değil , çoğu baz istasyonu bakır kablolar ile besleniyor, haliyle hız en büyük şikayet Vodafone da.

Fiyat /performans

Türk Telekom> Vodafone>Turkcell

Türk Telekom un fiber hatları elinde bulundurması nedeniyle alt yapı maliyeti kirası vs. diğer operatörlere daha düşük olduğunu için oldukça rekabetçi fiyatlar sunuyor.

Eşimle boydan boya Ege ve Antalya turunda gözlemediğimTurkcell şaşırtıcı derece iyiydi adalarda bile çekiyordu.

Ancak boydan boya Karadeniz turunda oldukça zayıf buldum merkezi yerlerde bile çekim sıkıntısı vardı sanırsam karadeniz de iç Anadolu da Vodafone daha iyi kapsama sunuyor.

sırasıyla önce Vodafone ve Türk Telekom a başvuruda bulunabilirsiniz bence.

sametAKSU Çevrimdışı

sametAKSU

Aktif Üye
7 Nis 2020
295
İstanbul / bağcılarda bizim evde tek diş bile çekmiyor bazen :sirit
yani istanbulun birçok merkezinde bile bu sorun var, reklam var hizmet yok:sopa1

G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32

Maalasef çokta yapabilecek birşey yok.Operatörler alt yapılarını, kurulacak alana , nüfus oranı, kablo alt yapısı yada en yakın radyo link gibi kriterlere göre gerçekleştiriyorlar.

Örnekle yakınınız da baz istasyonu olsaydı ve radyo link mesafesi içersinde ve en önemlisi nüfus oranı yüksek olsaydı planlama içine alırlarlardı.

Kısaca adamlar 10 15 değil 50 100 kişilik köyleri bile yatırım yapılacak kriterde görmüyorlar ama reklama gelince dağ da bayırda çayırda çekiyoruz diye reklam yapıyorlar.

Daha dün gördüm Turkcell bilmem kaç milyon kar yapmış , kaç milyon abone kazanmış bilmem ne..

Uzunca süre avea son haliyle aralıklarla Türk Telekom kullandım , Vodafone kullandım.Daha öncede yapılan ve çok doğru olan bir sıralayamayı tekrar yazayım.

Kapsama Alanı

Türk Telekom un frekans yapısından kaynaklı taşrada da ve engebeli arazide yıllardı çekim sorunu var ve devam ediyor.Son zamanlarda Vodafone taşra bölgelere Turkcell den daha fazla yatırım yaptı.

Hız

Vodafone nun telsim den kalma çarpık alt yapısı yıl 2020 halen düzeltilmiş değil , çoğu baz istasyonu bakır kablolar ile besleniyor, haliyle hız en büyük şikayet Vodafone da.

Fiyat /performans

Türk Telekom un fiber hatları elinde bulundurması nedeniyle alt yapı maliyeti kirası vs. diğer operatörlere daha düşük olduğunu için oldukça rekabetçi fiyatlar sunuyor.

Eşimle boydan boya Ege ve Antalya turunda gözlemediğimTurkcell şaşırtıcı derece iyiydi adalarda bile çekiyordu.

Ancak boydan boya Karadeniz turunda oldukça zayıf buldum merkezi yerlerde bile çekim sıkıntısı vardı sanırsam karadeniz de iç Anadolu da Vodafone daha iyi kapsama sunuyor.

Hocam öncelikle zaman ayirip cevap verdiğiniz icin tesekkurederim,
Konum ARTVİN/ŞAVŞAT hocam Köydeyim şu anda virusten öturu işyerimiz gecici sureligine kapaninca köyüme geldim, Karadeniz bölgesinin kaderidir bu durum, fatura almaya gelince siz kapsama alanimiz disindasiniz demiyorlar ama iş icraata gelince yükümlülüğümüz yok diyorlar.
Tüm operatörleri denedim hocam TT hiç yok sayilir Vodafone da öyle Turkcell açik ve yuksek alana cikinca çekim cok guzel ama ev icine yada koy icine donunce anlattigim sekilde, tahmince baz istasyonunda bi oynama yapsalar vericelerin bakis yonunu degisseler biseyler olacaktir ama adamlar çözum odakli degil maalesef.
Vodafone ve Turktelekoma ne sekilde basvuruda bulunabilirim acaba bilginiz varmidir acaba?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Kapsama Alanı

Hız

Fiyat /performans

Konum ARTVİN/ŞAVŞAT hocam Köydeyim şu anda virusten öturu işyerimiz gecici sureligine kapaninca köyüme geldim, Karadeniz bölgesinin kaderidir bu durum, fatura almaya gelince siz kapsama alanimiz disindasiniz demiyorlar ama iş icraata gelince yükümlülüğümüz yok diyorlar.
Tüm operatörleri denedim hocam TT hiç yok sayilir Vodafone da öyle Turkcell açik ve yuksek alana cikinca çekim cok guzel ama ev icine yada koy icine donunce anlattigim sekilde, tahmince baz istasyonunda bi oynama yapsalar vericelerin bakis yonunu degisseler biseyler olacaktir ama adamlar çözum odakli degil maalesef.
Vodafone ve Turktelekoma ne sekilde basvuruda bulunabilirim acaba bilginiz varmidir acaba?

İstanbul / bağcılarda bizim evde tek diş bile çekmiyor bazen :sirit
yani istanbulun birçok merkezinde bile bu sorun var, reklam var hizmet yok:sopa1
Rezillikten başka birşey değil! Hizmet sifir fatura fahis fiyat niye? Çunku biz kaliteli hizmet sunuyoruz!
BTK ninda bu gibi durumlarda hicbir mudahalesinin olmamasida ayri bir fiyasko maalesef.

Son düzenleme:
G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
Turktelekom ve Vodafonu arayip durumu anlattim hattimi tasimak istedigimi fakat sebeke sorunu oldugunu anlattim kayit olusturuldu bakalim ne olacak.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32

Rezillikten başka birşey değil! Hizmet sifir fatura fahis fiyat niye? Çunku biz kaliteli hizmet sunuyoruz!
BTK ninda bu gibi durumlarda hicbir mudahalesinin olmamasida ayri bir fiyasko maalesef.

Valla hocam şanslımısın desem şanssız mı bilemedim.

Ama geçtiğimiz yaz artvin içinden özellikle Arhavi den geçtik.Ayrıca Artvin hava kalitesinin en yüksek olduğu il miş.Edirne gibi bakımsız ücra bir şehirde kemdimizi şanssız hissediyoruz? Kısaca genel anlamda Karadeniz i biz çok beğendik.Ege özellikle muğla nın bizde yeri ayrıyken bugün nerede yaşamak istersin deseler heralde samsun , ordu,trabzon ,artvin illerinden birini seçerdim.Kısmet artık iş olayı olmasa 1 dk durmazdım burda varsın telefon çekmesin Internet olmasın?

Konumuza gelecek olursak kısaca baktım az biraz turistik bir yer gibi hoteller falan varmış bulunduğunuz yere en kadar yakın bilmiyorum ama çok saçma geldi yani.

Birkaç fotoğraf ekleyeyim izninizle ben çok beğendim ?

images-90f6ed23d7c1203c6.jpg
images-8afbdafa7d345f3f7.jpg
images-78f7a82efafe19640.jpg
images-6469e88db6c16512d.jpg

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Şimdi gelelim çözüm önerilerine hocam.

gsm güçlendiriciler var

Ama ben sana en kolayını söyleyim.

Turkcell superbox biz bilgi işlemde yedek hat olarak kullanıyoruz üniversite de.

alet huawei üretimi içinde dahili anteni var.Çekimi güçlü baz istasyonu yönüne yüksek bir konumda işe yarayacaktır.

İletişimi ise wowifi ile sağlarsınız.wowifi telefonun çekmediği alanda wifi üzerinden bağlanarak iletişimi sağlıyor.Yani siz wifi ile süperbox a bağlanacaksınız .

Tabi aylık biraz yüksek , şunun için söyledim mevsimlik olsun hadtasonları kafa dinlemeye olsun köye giden birçok tanıdığım 8 mbit Internete 80 lira vermek yerine süperbox aldı hem evde kullanıyorlar hemde köye gittiklerinde köye götürüp kullanıyor lar.

Yani kendi başınıza üretebileceğiniz çözümler bu kadar.

Yada biraz ısrar yada valilikten bastırma talep falan baz istasyonu güçlendirilebilir.

Süperbox olayı ise kesinlikle denenmeli bayiler test cihazı veriyorlar.

G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
Valla hocam şanslımısın desem şanssız mı bilemedim.

Ama geçtiğimiz yaz artvin içinden özellikle Arhavi den geçtik.Ayrıca Artvin hava kalitesinin en yüksek olduğu il miş.Edirne gibi bakımsız ücra bir şehirde kemdimizi şanssız hissediyoruz? Kısaca genel anlamda Karadeniz i biz çok beğendik.Ege özellikle muğla nın bizde yeri ayrıyken bugün nerede yaşamak istersin deseler heralde samsun , ordu,trabzon ,artvin illerinden birini seçerdim.Kısmet artık iş olayı olmasa 1 dk durmazdım burda varsın telefon çekmesin Internet olmasın?

Konumuza gelecek olursak kısaca baktım az biraz turistik bir yer gibi hoteller falan varmış bulunduğunuz yere en kadar yakın bilmiyorum ama çok saçma geldi yani.

Birkaç fotoğraf ekleyeyim izninizle ben çok beğendim ?

images-8afbdafa7d345f3f7.jpg
Doğasi,havası, suyu bakimindan Karadeniz Artvin cennetten bir parcadir memleketimi cok seviyorum ancak bazi sorunlarimizda vardir cografyamiz itibari ile şebeke,yol gibi.
Memleketin doğasini korumak icin Madenlere ve HES'lere karşi çok mucadele ettik karsi ciktik diye terorist bile ilan edildiğimiz oldu çok sayin devlet buyuklerimiz tarafindan.
Resimde görünen köy benim köyümun komsu köyü rakim 1700den yukaridir :)
Lifebox olayi mantikli hocam ama ekstradan masraf yapmak istemem.
Sinyal guclendirici icin gunduzun bir arastirma bende yaptim ancak Türkiye fiyatlari çok uçuk seviyelerde Aliexpress uzerinden siparis etmeyi dusunuyorum ama gumrukte ne gibi bi vergi cikar kestiremiyorum ama almayi dusunuyorum.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Doğasi,havası, suyu bakimindan Karadeniz Artvin cennetten bir parcadir memleketimi cok seviyorum ancak bazi sorunlarimizda vardir cografyamiz itibari ile şebeke,yol gibi.
Memleketin doğasini korumak icin Madenlere ve HES'lere karşi çok mucadele ettik karsi ciktik diye terorist bile ilan edildiğimiz oldu çok sayin devlet buyuklerimiz tarafindan.
Resimde görünen köy benim köyümun komsu köyü rakim 1700den yukaridir :)
Lifebox olayi mantikli hocam ama ekstradan masraf yapmak istemem.
Sinyal guclendirici icin gunduzun bir arastirma bende yaptim ancak Türkiye fiyatlari çok uçuk seviyelerde Aliexpress uzerinden siparis etmeyi dusunuyorum ama gumrukte ne gibi bi vergi cikar kestiremiyorum ama almayi dusunuyorum.

evet hocam gittiğimizde gördük fırtına deresi üzerindeki hes ler hele o ayder yaylasının halini görünce çok üzüldük ?

sizin köy kaç hane nüfus kaç hocam?

Köyde komple mi yok yoksa sadece sizin evde mi ?

Eğer köyde yok ise ve azda olsa sinyal geliyorsa muhtarlık birşeyler yaptırabilir belki kaymakamlık valilik ile görüşüp.

Ancak sadece sizde yoksa işiniz zor.

Bu sinyal güçlendirici lerde mevzuat a göre takılıp kullanılamıyor sanırsam , gsm sinyalleri nin izin almadan yükseltmek, yönlendirmek,çoğaltmakla ilgisi sıkıntı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

sadece fikir olması açısından yazdım.Sizin bayiler müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerek.

G Çevrimdışı

gkhn08 

Aktif Üye
13 Mar 2020
78
32
evet hocam gittiğimizde gördük fırtına deresi üzerindeki hes ler hele o ayder yaylasının halini görünce çok üzüldük ?

sizin köy kaç hane nüfus kaç hocam?

Köyde komple mi yok yoksa sadece sizin evde mi ?

Eğer köyde yok ise ve azda olsa sinyal geliyorsa muhtarlık birşeyler yaptırabilir belki kaymakamlık valilik ile görüşüp.

Ancak sadece sizde yoksa işiniz zor.

Bu sinyal güçlendirici lerde mevzuat a göre takılıp kullanılamıyor sanırsam , gsm sinyalleri nin izin almadan yükseltmek, yönlendirmek,çoğaltmakla ilgisi sıkıntı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

sadece fikir olması açısından yazdım.Sizin bayiler müşteri hizmetleri ile görüşmeniz gerek.
Artvinde işler karışık hocam Artvinde çikarilmaya baslanan Altin madeni icin ÇET raporunda cikarilmasi sakincali hem doğa açisindan hem Artvin şehir yerleskesi icin tehtit olusturur raporuna ragmen maalesef su anda maden cikartiliyor, simdi disardan birisinin gozunde Boylesi kiymetli bir madenin cikartilmasina neden karsi cikiyorlar diyebilirler cunku gelip gormediler, siz gelmissiniz misal artvin yamaç uzerine kurulu bir şehir ve heyelan riski onuda gectik içme suyu maden bolgesine yakin yerden gelmekte Altinin ayristirilmasinda kullanilan siyanürun ne denli bir zehir oldugunu bilmeyen yoktur heralde icme suyuna karisma durumunu dusunmek bile istemiyoruz bunuda gectik madenin devlet eliyle, devletin kasasi icin cikartilmasi durumunda kimse inanin bu denli ses cikartmazdi ancak milletin anasina kufreden bir şirkete maden arazizi tahsis edilince olaylar koptu protestolarda az gaz bombasi yemedik :) Hes lere gelecek olursak akarsu iste bosa akacagina elektrik uretilir ne guzel diyebilirler ama bilmezler o suyun nasil yok edildigini karadenizin yesilligi o derelerden geldigini kimse bilmez kisacasi yaramiz buyuk, benim bulundugum vadi uzerinde de Hes yapilacakti yine ÇET olumsuz raporuna ragman yapmak istenildi bu yorede yasayan herkes gonlunden koptugunca para toplandi avukatlar tutuldu (avukat-bilirkisi-kesif ucretleri) iptal davasi actik kazandik karsi dava acildi onlar kazandi en son yine biz kazandik şukur :)
- sinyal olayinda uygun bir cihaz bulursam alicam yapacak bisey yok yasadisi bisey yapmiyorum diye dusunuyorum artik, bu arada Vodafone ve TT u arayip durumu onlarada anlattim kayit olusturuldu bakalim sonuc ne olur. :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Artvinde işler karışık hocam Artvinde çikarilmaya baslanan Altin madeni icin ÇET raporunda cikarilmasi sakincali hem doğa açisindan hem Artvin şehir yerleskesi icin tehtit olusturur raporuna ragmen maalesef su anda maden cikartiliyor, simdi disardan birisinin gozunde Boylesi kiymetli bir madenin cikartilmasina neden karsi cikiyorlar diyebilirler cunku gelip gormediler, siz gelmissiniz misal artvin yamaç uzerine kurulu bir şehir ve heyelan riski onuda gectik içme suyu maden bolgesine yakin yerden gelmekte Altinin ayristirilmasinda kullanilan siyanürun ne denli bir zehir oldugunu bilmeyen yoktur heralde icme suyuna karisma durumunu dusunmek bile istemiyoruz bunuda gectik madenin devlet eliyle, devletin kasasi icin cikartilmasi durumunda kimse inanin bu denli ses cikartmazdi ancak milletin anasina kufreden bir şirkete maden arazizi tahsis edilince olaylar koptu protestolarda az gaz bombasi yemedik :) Hes lere gelecek olursak akarsu iste bosa akacagina elektrik uretilir ne guzel diyebilirler ama bilmezler o suyun nasil yok edildigini karadenizin yesilligi o derelerden geldigini kimse bilmez kisacasi yaramiz buyuk, benim bulundugum vadi uzerinde de Hes yapilacakti yine ÇET olumsuz raporuna ragman yapmak istenildi bu yorede yasayan herkes gonlunden koptugunca para toplandi avukatlar tutuldu (avukat-bilirkisi-kesif ucretleri) iptal davasi actik kazandik karsi dava acildi onlar kazandi en son yine biz kazandik şukur :)
- sinyal olayinda uygun bir cihaz bulursam alicam yapacak bisey yok yasadisi bisey yapmiyorum diye dusunuyorum artik, bu arada Vodafone ve TT u arayip durumu onlarada anlattim kayit olusturuldu bakalim sonuc ne olur. :)

Ne altını hocam ya en büyük zenginlik yeşildir dir.
?

Tamam çıkartılır ancak az ve belirli bir bölgede doğaya zarar vermeden çıkartılır başka yerde işlenir, gerektiği kadar çıkartıldıktan sonra yeşillendirme yapılır.Ama en son Akhisar a gittik manisaya orda da dağları oyup bırakmışlar çok üzücü ve kötü görünüyordu.

Hes olayına gelince birebir yaylada köylülerle sohbet ettim ayrıca karadeniz insanı çok farklı sıcak kanlı geldi.Orda da herkes hes lerden şikayetçiydi , birebir iklim ve bitki örtüsünü bozduğu köylüler tarafından bile gözle görülmüş.

Malasef başta yöneticiler herşeye para gözüyle bakıyorlar,aslında bu korona çok iyi oldu yanlış anlaşılmasın en az bir 5 yıl daha sürmesini isterim.Koca koca ülkeler ne hallere düştüler gördük.Bir laf vardır "

son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık
tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak" bir Kızılderili sözü...

Sinyal olayı dediğim gibi sürekli gidiyorsanız mantıklı yoksa epey masraf.

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
İzmirin tam göbeklerinde oturuyorum.
Oturduğum hiçbir yerde Türkcell çekmiyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri