Türk Telekom Fiber Altyapıdan Diğer İSS Firmalarına Geçiş Süreci

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
üst edit ; konu başlığı ve ilk mesaj güncellenmiştir.

-------------------------------------------------------

edit ; saydığım iss ler içerisinden comnet firmasına geçiş yaptım , telekom fiber altyapıda 35 mbit (69 TL) + zorunlu fiber modem kirası (10 TL) ile totalde 79 TL ücreti var, herhangi bir taahhüt yok, bağlantı aktivasyon damga pulu ücreti vs... ilave hiç bir ücret yok, sistem ön ödemeli çalışıyor yurtdışında örnekleri varmış ben pek anlamam , abonelik evraklarını sisteme yüklerken hizmet bedelini peşin ödüyorsunuz isteseniz 1 ay isterseniz 3, 6, 12 ay satın alınabiliyor, bir nevi kontörlü telefon gibi benim için sorun değil, ama düşünen arkadaşlar bun göre araştırıp karar versin.

aslında türkneti ciddi ciddi düşündüm ama adamlarda iletişim sıfır, teknik yetkinlik yok, ikna etmek içinde hiçbir çaba göstermediler, o kadar şikayetlerine rağmen sırf altyapıma güvenerek fiyatları da uygun diye bir şans vermek istedim ama kafama yatmadı bazı şeyler bende diğer seçenekleri değerlendirdim, ileride yine ne olur bilemiyoruz, şimdilik durum bundan ibaret.

geçiş yaptığım firma esasında datacenter olarak diğer isslere de hizmet veriyor, bakmışlar böyle bir piyasa ve ihtiyaç var onlarda telekomdan hat kiralayıp satmaya başlamış tıpkı kendi altyapısı olmayan diğer issler gibi, benim sevdiğim 2 tane özellikleri var şimdilik, birincisi 7/24 canlı destek var, öyle arayıp müşteri hizmetleriyle sohbet etmeyi sevmem ama en azından kafama takılan bir soru olduğunda arayıp anında fikir alışverişinde bulunabiliyoruz, ikincisi de adamların esas işi bu olduğu için karşısındaki herkesi sıfır internet bilgisi varmış cahilmiş gibi davranmıyorlar, arayıp kendimi yorulmadan ifade edebiliyorum, belki iss müşteri sayıları az olduğu için böyledir, şimdilik iyi bakalım sonrası da böyle devam eder inşallah.

telekomda 24 mbit kullanıyordum burada 35 mbit, evde atom parçalamıyoruz sonuçta 3 kişiyiz ziyadesiyle yeterli, velev ki yetmedi 100 mbit 99 TL olana geçiş yapabiliyorsun , telekomda da hız kaybım yoktu burada da yok, 24 mbiti kablosuz 23 mbit civarı alıyordum şimdi 35 mbiti 34 civarında, online oyun vs... yok bizde o yüzden şimdilik kafi görünüyor.

peki tavsiye eder miyim ? telekom fiber altyapıda olanlar sadece bu firmayı değil herhangi bir issyi tercih edebilir burada tercih kriteriniz size kalmış bir şey, konu içinde alternatif bildiğim firmaları yazdım araştırın ona göre kararınızı verin, telekom hariç hepsi taahhütsüz ve görece uygun fiyatlı, 50 küsür lira ödediğim 24 mbit internete 121 lira fiyat çıkardıkları gün telekomla bütün bağım koptu ve bu issler devam ettiği sürece geri dönüşte çok zor artık. velev ki sorun yaşadım direk geçerim diğer firmaya taahhüt yok kısıtlama yok, burada herkesin bilmesi gereken tek bir konu var ; btk kararı gereği 3 ay iss değiştiremiyorsunuz, yani 3 ay bir nevi zorunlu kalma durumunuz var, fakat adresinizde/binanızda port sıkıntınız yoksa direk iptal edebilirsiniz böyle de bir kolaylığı var, bizim binada port sorunu olmasından mütevellit ben iptal yapamıyorum o yüzden de şimdilik 3 ay comnetteyiz , yarın sorun yaşarsam da geçerim diğer issye kimseyle göbek bağımız yok, para çokomel eğrisine en uygun kimse ona bakarız. şimdilik durum böyle bir sıkıntı gelişme olursa paylaşırım yine.

-------------------------------------------------------

yaklaşık 5 senedir zorunlu olarak kullandığım telekomla olan fiber taahhütüm bu ay başında bitti, yaklaşık 1 aydır iss firmalarını araştırıyorum, altyapımız yalnızca telekom GPON fiber olduğu için 2 sene önce taahhüt verirken sadece telekomdan abonelik alabiliyorduk şimdi bildiğim kadarıyla ;

Türknet
Millenicom
Netspeed
Oris Telekom
Tbt Net
Gıbır Net
Comnet

gibi alternatif iss firmalarından Türk Telekom fiber altyapısında hizmet alabiliyoruz, bu firmalar içinde fiyat olarak modem dahil maksimum hızı en uyguna veren firma 100 mbit 85 TL olarak Türknet görünüyor, diğerlerinde 10-15 TL arası ilave fiber modem ücreti var, Türknet'in bir diğer avantajı da kullanan bir yakınınızdan alacağınız davet kodu ile karşılıklı 1 ay kullanımı ücretsiz sağlıyorsunuz hem siz hemde davet kodu sahibi.

şu an için herhangi bir geçiş işlemi için müracaatım olmadı açıkçası hala kararsızım ama bir yandan da telekom taahhütsüz fiyattan yüksek faturamız işliyor o yüzden aslında bir an önce karar da vermem lazım .

şimdi gelelim benim durumuma, binada 8 daire ve 4 portluk ankastre kutu var ve portta dolu, hattı iptal ettirdiğim takdirde uzunca bir süre port sıkıntısı yaşayacağım için yapılması gereken 2 tane hamlemiz var, birincisi telekomun kazık tariflerine yeniden 24 ay taahhüt vereceğiz yada hattımızı diğer isslere nakil ettireceğiz. burada ise şöyle bir sıkıntımız oldu, benim daire 5 numara ve altyapı sorgulayınca port dolu olduğu için adreste altyapı görünmüyor fakat boş olan alt katımdaki 3 numaralı dairede sorun görünmüyordu. bu konuyu da uzun araştırmalar sonucunda çözmüş bulunuyorum, bu tarz sıkıntılarda geçmek istediğiniz iss firmasına telekom hizmet numaranızı verip " CHURN" işlemi yapılmasını istiyorum diyorsunuz burası kritik çünkü çoğu insan altyapıda sorun var zannedip vazgeçiyor.

telekomda kullandığım tarife 24mbit sınırsız fiber ödediğim taahhütlü ücrette 58 liraydı, herhangi bir modem kira ücreti de yoktu sözleşme yaptığımızda, bu süreçte defalarca aradım müşteri hizmetlerini, hızımı 50 mbit olarak yükseltelim dedim verdikleri en uygun fiyat 130 lira ve ilave olarak 9 TL fiber modem kullanım ki kirası alıyorlar, yani bir tık fazla hız ve bedava kullandığım modemin ücretini ekleyince 58 liralık faturamız 139 lira olacak, üstelik 24 ay kendimizi telekoma bağlıyoruz yine aradaki fark 139-58= 81 TL, yani mevcut kullandığım internete 2 sene için 1944 TL daha fazla para vereceğim.

kendi altyapım için söylüyorum ; totalde 5 senelik telekom fiber kullanımım da toplamda 3 kere kesinti kopma sorunu yaşamadım, 15 gün öncede iss değiştirirsem modem vs... uğraşmamak adına eski tilgin modemi Tplink archer ile değişimini yaptırdım telekomdaki arkadaşa uyanıklık edip, şimdi hem çekim gücü hem 5ghz desteğiyle canavar gibi modem var. zaten hangi issye geçsem aynı modemi kullanmaya devam edeceğiz yani sorun kalmadı gibi.

gördüğüm kadarıyla bu telekom harici iss firmalarında yaşanan problemlerin yüzde 99'u adsl ve vdsl bağlantılarında, daha doğrusu fiber gpon altyapıda hem telekomda hemde diğer firmalarda sorun yaşayan kullanıcı pek yok gibi, bu yüzden hem ekonomik olarak hemde altyapıma güvenerek iss değiştirmek çok daha daha mantıklı gelmeye başladı.

dediğim gibi şu an karar verme sürecindeyim, Türknet fiyat ve kampanya konusunda 1 adım önde gibi , bu arada Türknet kullanıcısı bir arkadaşımın verdiği kodu müşteri hizmetlerine kontrol ettirdiğimde faturalarını düzenli ödediği için sorunsuz kullanabilirsiniz dedi ama burada da şöyle bir durum varmış, ben ilk faturayı ödedikten sonraki ay ücretsiz kullanım sağlayabiliyormuşum.

çok önemli dip not ; iss değişikliklerinde btk kararı gereği 3 ay kalma zorunluluğu varmış, bu süreyi beklemek istemezseniz iptal edip diğer iss için yeni abonelik müracaatı yapabilirsiniz ama bu seferde "port yok" sorunu peydah olabilir o yüzden geçiş yaptığınız firmanın en azından 3 ay sorunsuz hizmet verebilecek olmasına dikkat ediniz.

benzer durumda telekom gpon altyapıda diğer İSS firmalarını kullanan arkadaşlar görüşlerini paylaşırsa çok sevinirim, konuyu mümkün olduğunca güncel tutmaya çalışacağım, özellikle yine benimle benzer durumda olupta İSS değiştirmek isteyen ve süreç hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlara bir faydamız olur en azından. bu hafta içinde kararımı verip tüm detayları paylaşmış olurum inşallah.

Son düzenleme:
Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Aktif aboneliğinizi kapatmadiginiz sürece port sorunu yaşamazsınız zaten Türknet de bunu soracaktır size ayrıca aktif abonelik olduğu için daha düşük ücret ödeyeceksiniz oda aktivasyon ücreti olacak ayrıca ping sorununuz yoksa yani hıza pek takilmiyorsaniz Netspeed öneririm tarife fiyatları Türknete göre daha sabit kalıyor ama hızlı ve kaliteli internet isterseniz kesinlikle Türknete geçin kafanız rahat olur şimdiden hayırlı olsun.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
Aktif aboneliğinizi kapatmadiginiz sürece port sorunu yaşamazsınız zaten Türknet de bunu soracaktır size ayrıca aktif abonelik olduğu için daha düşük ücret ödeyeceksiniz oda aktivasyon ücreti olacak ayrıca ping sorununuz yoksa yani hıza pek takilmiyorsaniz Netspeed öneririm tarife fiyatları Türknete göre daha sabit kalıyor ama hızlı ve kaliteli internet isterseniz kesinlikle Türknete geçin kafanız rahat olur şimdiden hayırlı olsun.

teşekkürler hocam, bu tarz transfer durumlarında tarife ücreti dışında aktivasyon bağlantı ücreti gibi diğer ücretlerin hiçbirisini ödemiyorsunuz, yani Türknet için 85 TL dışında hiçbir fiyat çıkmayacağını taahhüt ediyor müşteri hizmetleri, kampanya şartlarında da yazıyor zaten bu ücretlerin olmadığı, diğer firmalar içinde aynı şey söz konusu benzer geçiş durumunda.

netspeede gelince, perşembe gününden beri 3 kere aradım bu arkadaşları yeni abonelik başlatmak ve bilgi almak için, ama maalesef telefonlara bakmıyorlar, 10 dk bekliyorsun bağlanmak için hala dımtıs dımtıs müzik dinliyorsun, aslında fiyatları fena değil kullanıcı yorumları da yukarıda bahsi geçen firmaya göre çok daha iyi ama ulaşamadım maalesef. fakat geçiş yaptığın issde 3 ay kalma zorunluluğu sonrası şayet bir problem yaşarsam ilk seçeneğim kendileri olacak büyük ihtimalle.

ilk mesajda bahsettiğim gibi, bu aşamada güvendiğim tek şey mevcut internet altyapımız, buna istinaden de ilk etapta F/P olarak bir tercihte bulunmayı düşünüyorum, sonra ki süreçte zaten taahhüt olayı olmadığı için diğer seçenekler ve olası fiyat içerik iyileştirmelerinde geçiş için herhangi bir engel bulunmaması avantajımız söz konusu, birde ortak altyapı meselesi hala görüşme halinde, olası olumlu bir gelişmede seçenekler çok daha fazla olacaktır.

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
40
Ben de 13 yıllık TTNet aboneliğimi teklif ettikleri uçuk tarife ücretleri ve karşılığında sundukları gülünç hızlar nedeniyle 3 ay önce sonlandırarak ve Adıyaman'da başka fiber alternatifi olmadığı için de Turknet fibere geçtik. Şansıma o ay Turknet fiber hizmet vermeye başlamıştı. Yoksa başka fiber alternatif de yoktu. 100 mbps'ye kadar 85 lira ödüyorum ve saniyede 10 megabyte indirme hızını gördüğümü hatırlıyorum. Zaten 100 mbps beklentim yok, yarısına bile razıyım. Sadece şu aralar biraz sıkıntı yaşıyorum internete erişme konusunda. Bazen yok denecek kadar yavaş olabiliyor. Onda da bölgede çalışma olduğunu söylediler. Onun dışında şimdilik idare ediyoruz. Hatta çevremde TTNet aboneliği sona ermek üzere olan herkese de Turknet tavsiye ediyorum.

Düzeltme: Saniyede 10 megabyte indirme olacak.

Son düzenleme:
catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
:) "hızlı ve kalite" li neti bana yansımadı maalesef :(
bende ttnetten Türknete geçtim. ( Hangi internet )
ilk 1 ay super hız super kalite ama 1 aydan sonra sıkıntılar başladı.
modem ve oda arası 3 m var yok cok düşük seviyede net baglantısı yaşıyorum. sonra sınırlenıp wifi kapatıyorum mobil internetten devam ediyorum o derece yani.
çocuk odasında youtube veya netfilx acıldıgı zaman aman Allahımmm diyorum. bütün net bağlantısı bitiyor. ( belkide benim ayarlamam gereken bir durum vardır ben bilmiyorum. )
hız ölçümü yaptıgımda düşük cıkıyor.
herhangi bir sıkıntı oldugu zaman arıza kaydı oluşturuyosunuz. karşınızda bir muhattap bulunmuyor. 1-2 gun sonra size dönüş yapıyolar mesajla bildiri olarak.
sorun cozulmediyse siz tekrar yazıyosunuz. onlar tekrar dönüyor falan filan :)
ttnetin fiber netini bekliyorum. geldiği zaman sanrım direk geçicem.
yani şuan Türknet e gectiğime pişmanım denilebilir.

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
:) "hızlı ve kalite" li neti bana yansımadı maalesef :(
bende ttnetten Türknete geçtim. ( Hangi internet )
ilk 1 ay super hız super kalite ama 1 aydan sonra sıkıntılar başladı.
modem ve oda arası 3 m var yok cok düşük seviyede net baglantısı yaşıyorum. sonra sınırlenıp wifi kapatıyorum mobil internetten devam ediyorum o derece yani.
çocuk odasında youtube veya netfilx acıldıgı zaman aman Allahımmm diyorum. bütün net bağlantısı bitiyor. ( belkide benim ayarlamam gereken bir durum vardır ben bilmiyorum. )
hız ölçümü yaptıgımda düşük cıkıyor.
herhangi bir sıkıntı oldugu zaman arıza kaydı oluşturuyosunuz. karşınızda bir muhattap bulunmuyor. 1-2 gun sonra size dönüş yapıyolar mesajla bildiri olarak.
sorun cozulmediyse siz tekrar yazıyosunuz. onlar tekrar dönüyor falan filan :)
ttnetin fiber netini bekliyorum. geldiği zaman sanrım direk geçicem.
yani şuan Türknet e gectiğime pişmanım denilebilir.
Altyapınız nedir? Anlatımınıza göre modem sorunu yaşıyor gibisiniz çok eski altyapılarda problem çıkartabiliyor telekoma gidip durumu bildirmeniz belki çare olabilir çünkü altyapı sahibi onlar

Hepgel Çevrimdışı

Hepgel 

Aktif Üye
24 Kas 2020
240
39
catres catres Merhaba
Adresinizi gönderin, altyapınıza bakalım saha dolabının uzaklığı ve modem de olan sorunlardan dolayı bu tür problemler ile çok kez karşılaşabiliyoruz.
Lakin şurada en büyük sıkıntı.
Müşteri ; 24 Mbps VDSL istiyor. Veriliyor. Hipernet ve Fibernet - (Gpon Değil ) Ama müşteriye giden hiz 16 Mbps veya 23 şu mantık var, Kardeşim 24 veriyorsun neden hızları düşük alıyorum, sonucunda 24 Mbps ücreti ödüyorum.
Söylediklerim TT için.

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
catres catres Merhaba
Adresinizi gönderin, altyapınıza bakalım saha dolabının uzaklığı ve modem de olan sorunlardan dolayı bu tür problemler ile çok kez karşılaşabiliyoruz.
Lakin şurada en büyük sıkıntı.
Müşteri ; 24 Mbps VDSL istiyor. Veriliyor. Hipernet ve Fibernet - (Gpon Değil ) Ama müşteriye giden hiz 16 Mbps veya 23 şu mantık var, Kardeşim 24 veriyorsun neden hızları düşük alıyorum, sonucunda 24 Mbps ücreti ödüyorum.
Söylediklerim TT için.

sen hangi firmada çalışıyorsun hocam

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
Altyapınız nedir? Anlatımınıza göre modem sorunu yaşıyor gibisiniz çok eski altyapılarda problem çıkartabiliyor telekoma gidip durumu bildirmeniz belki çare olabilir çünkü altyapı sahibi onlar
inanın altyapının ne oldugunu bılmıyorum. ttnetteyken bu sekılde sorunlar yaşamıyordum sadece bildiğim bu :)
gecenlerde telekom calısnaları bu sokaklarda bulunan şebeke klubelerının yanında ( aracın uzerınde de ttnet fiber fln bişeyler yazıyodu ) calısmla yapıyolardı. kalın turuncu kabloları kapaklardan aşagı salıyolardı. fiber alt yapısı olabilir mi bu bilemedim

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
Bahsedilen turuncu kablolar fiber internet için kullanılan kablolardır.Türk Telekom tarafından iki-üç sene önce bizim sokağa da bu turuncu kablolardan çektiler.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
şu har vurup harman savurulan paralarla , ülkenin dört bir yanına fiber kablolar çekilirdi ve internet altyapı sorunu kalmazdı. ama onu tercih etmediler. şimdi bilmem kaça KADAR varan hızlarla, taa ebesinin örekesine kadar varan fiyatlara vatandaşı mecbur ettiler.

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33

şu har vurup harman savurulan paralarla , ülkenin dört bir yanına fiber kablolar çekilirdi ve internet altyapı sorunu kalmazdı. ama onu tercih etmediler. şimdi bilmem kaça KADAR varan hızlarla, taa ebesinin örekesine kadar varan fiyatlara vatandaşı mecbur ettiler.
Böyle yazınca aklıma reklamlarda dönen şu malûm firma geldi.:rant1
8 MEGABİTE KADAR HIZLI !!! (BAKSEN ŞUNA ÇOK HIZLI DEMEKK)
AKTİVASYON KURULUM ZART ZURT BEDAVAA (VAY CANINAA)
ÜSTELİK 3 AY TÜM KANALLAR AÇIKMIŞ (OFF KESİN ALINIR BUU)

Gelelim işin aslına 8 megabiti algı yaparak satmak bu millete küfürdür 8 megabit çağ dışılıktır milleti kandırıp alay etmektir bu millete düşmanlıktır. Bir şekilde bunu millete satıp doğru düzgün kullanamayacagi hizmete karşılık 24 ay 80 küsur fatura kitlemek üfürükçülüktür(başka birşey yazacaktım ama başımı ağrıtırlar) çevremizi uyaralım bunların niyetlerini ifşa edelim böylelerine vatandaşın üzerinden ekmek yedirmeyelim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt