Trendyol işçilerinin zaferi sonrası Kargo direnişi yayıldı! Aras, Hepsijet, Sürat…

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,646
59

Trendyol işçilerinin direnerek kazandıkları yüzde 38,8’lik zammın ardından Sürat, Aras ve Hepsijet emekçileri de kendilerine yapılan düşük zamları protesto etti. Aras Kargo’ya çalışan 60’a yakın kurye, yüzde 10’un altındaki zamma karşı bu sabah iş bırakarak konvoy halinde bölge müdürlüğü binasına gitti.​

İstanbul Sürat Kargo şubesine ait kargo çalışanlar kendilerine verilen yüzde 10’luk zammı protesto etmek için Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde eylem yaptı. İşçiler yüzde 10’luk zammına karşı kontakları kapatarak, zammı protesto etmek için kornalar eşliğinde Sanayi bölgesine gitti.

ARAS VE HEPSİJET EMEKÇİLERİ DE EYLEMDE​

Aras ve Hepsijet firmalarında çalışan emekçiler de işi bırakarak eylem yaptı. Denizli’de Aras Kargo’ya çalışan 60 kurye, yüzde 10’un altındaki zamma karşı bu sabah iş bırakarak şirketin arabalarıyla konvoy halinde bölge müdürlüğü binasına gitti.

Hepsiburada firmasına ait kargo çalışanları Antalya da kontakları kapatarak eylem yaptılar. Kargo çalışanları şirket yönetim tarafından kendilerine verilen 3.75 lirayla çalışan HepsiJet kuryelerine 2022 için 4.75 lira, yani 1 lira teklif reddedilerek, şirketi protesto etti için eyleme geçtiler.

HepsiJet kargo çalışmaları. patrondan taleplerini şöyle sıraladı:

1. Garanti 12,5 bin TL + KDV bizim hakkımız.

2. 50 km üzerinde, km başına yakıt desteği istiyoruz.

3. Hakkını arayan işçilere uygulanan baskı, tehdide son verilsin. Sözleşmesi feshedilen tüm arkadaşlarımızın sözleşmeleri yenilensin.

HepsiJet Çalışanları tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Biz Hepsijet emekçileriyiz. Her gün evlerinize kargo taşıyoruz. Ama o paketleri nasıl paket taşıyoruz biliyor musunuz? Koşarak! Çünkü bizim paket başı ücretimiz 3,75 TL. Bize 2022 için sundukları zam teklifleri de 4,75 TL. Yani 1 TL zam veriyorlar.

Paket başı ücretle çalışıyoruz. Sabit ücretimiz yok. Paket taşırsak para var, paket taşımazsak para yok. Ve iş yükümüz ağır, kazancımız az. Bir günde 200 km yol yapan arkadaşlarımız var. Araç masrafları, benzin, bakım, muhasebe tüm bu masraflar bizim cebimizden gidiyor. Benzine, ekmeğe, peynire gelen zamlar ortada. Ev geçindiriyoruz, araç kredisi ödüyoruz. Aldığımız ücret, asgari ücretin bile altında kalıyor.

Hakkımızı aramaya kalktığımızda ise facebookta bir gönderiyi beğendik diye sorguya çekiliyoruz. Bu nasıl adalet? Sesimizi herkesin duyurmasını, istediklerimizi tüm yöneticilerin duymasını istiyoruz.

Biz HepsiJet emekçileri olarak, her gün evlerinize paketlerinizi taşıyan ve alın teri dökenler olarak hakkımızı istiyoruz.

1. Garanti 12,5 bin TL + KDV bizim hakkımız.

2. 50 km üzerinde, km başına yakıt desteği istiyoruz.

3. Hakkını arayan işçilere uygulanan baskı, tehdide son verilsin. Sözleşmesi feshedilen tüm arkadaşlarımızın sözleşmeleri yenilensin.

Sesimizin kulaktan kulağa yayılacağını biliyoruz. Tüm Hepsijet çalışanlarını birlik olmaya ve hakkımızı aramaya davet ediyoruz. Yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Sendikalar görsün de biraz utansın. Aylık 200 lira aidat kesiyorlar bizden. Yaptıkları bir halt da yok.
Maalesef Türkiye içerisinde ki bir çok kuruluş "Vatandaşın iyiliği" adına çalışmak yerine Ankara'daki bir kaç takım elbiselinin yardakçılığını yapar hale geldi.

Yılbaşına doğru bir kere tv lerde gözükürler o kadar.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Sendikalar görsün de biraz utansın. Aylık 200 lira aidat kesiyorlar bizden. Yaptıkları bir halt da yok.
Hocam faydasını gören olmuşmudur bilemem ama oda ve sendika yöneticilerinin nasıl lüks içinde yaşadıklarını görünce asla hiçbirine üye olmayacağım dersini çıkarmıştım.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Bugün resmi bir iki kuruma işim düştü. Olamaz böyle bir şey.. İnanın isyan ettim canım burnuma geldi. Adamlar o kadar o kadar o kadar rahat çalışıyorlar ki yanlış yazdım gerçi çalışmıyorlar...
Sabah 9 - 16.45 otur içeride lak lak sigara dumanı sarmış.. Bu nedir ya.. Birde yasaların hukukun mekanında...
Keşke bunlar bir işsiz kalsa, iş arasalar, olumsuz dönüş yapılsa, bir şans tanımasalar torpil yüzünden isyan etseler.. Yada özel sektörde beden işinde çalışsalar öğleni edemezler..
Ondan sonra gel savaş olsa top tüfek önde git... Geçin bu işleri..
Hakkımı helal etmiyorum............

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Bugün resmi bir iki kuruma işim düştü. Olamaz böyle bir şey.. İnanın isyan ettim canım burnuma geldi. Adamlar o kadar o kadar o kadar rahat çalışıyorlar ki yanlış yazdım gerçi çalışmıyorlar...
Sabah 9 - 16.45 otur içeride lak lak sigara dumanı sarmış.. Bu nedir ya.. Birde yasaların hukukun mekanında...
Keşke bunlar bir işsiz kalsa, iş arasalar, olumsuz dönüş yapılsa, bir şans tanımasalar torpil yüzünden isyan etseler.. Yada özel sektörde beden işinde çalışsalar öğleni edemezler..
Ondan sonra gel savaş olsa top tüfek önde git... Geçin bu işleri..
Hakkımı helal etmiyorum............

Memur takımını performansa dayalı periyodik testlere sokmayan bu sistem elbet çökecek. Hele ki imam tayfası iki dua okuyup 6 bin tl maaş almaları İnsanoğluna hakarettir.

O kadar çok lüzumsuz para israfı kurum var ki.

TKartaL TKartaL Maalesef bu toplum duygusal bir toplum, radikal karar alacak kadar cesaret yok kimsede.

Yani özel sektör berbat durumda, gıda sektörü ve üretimi zaten bu nüfusa yetmiyor üstüne kuraklık sorunu...

Tüm bunların üstüne herkes memur olmak istiyor. Kısır döngüye girdik çıkmamız zor...

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Memur takımını performansa dayalı periyodik testlere sokmayan bu sistem elbet çökecek. Hele ki imam tayfası iki dua okuyup 6 bin tl maaş almaları İnsanoğluna hakarettir.

O kadar çok lüzumsuz para israfı kurum var ki.

TKartaL TKartaL Maalesef bu toplum duygusal bir toplum, radikal karar alacak kadar cesaret yok kimsede.

Yani özel sektör berbat durumda, gıda sektörü ve üretimi zaten bu nüfusa yetmiyor üstüne kuraklık sorunu...

Tüm bunların üstüne herkes memur olmak istiyor. Kısır döngüye girdik çıkmamız zor...
Bu ülkede memur tayfasına bir gıcık oluyorum var ya anlatamam.. İşini hakkıyla yapan amenna.. Fakat çoğu kendini asgari ücretli çalışan ile neredeyse bir görüyor..
Mesela bir öğretmen tanıdık bize asgari ücret kadar zam yapılmadı diyor..
Sorsan ne kadar gelir o kadar gider diyor.
Benim gözümde bu ülkede iki rahat kebap meslek var. Öğretmenlik ve imamlık..
Dediğiniz gibi çok israf var.. Ben bir okulda güvenlik görevlisi olarak çalışmıştım. Yurt olan bir okul.. İnanın oraya 6 öğretmen geliyordu beletici öğretmen.. Birer tane yetmiyor mu? Kız erkek olarak her binaya bir tane yeter. Ben birde bunları sabaha kadar nöbet tutuyor zannediyordum. Meğer adam duşunu alıyor mis gibi gece onbirde kapıyı kitleyip yatıyor. Birde üste para alıyor.. Bir laf var yazamıyorum. Bunların durumu böyleydi...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt