trafik sigortası ile ilgili yardım

D Çevrimdışı

drsagbirakmayan

Yeni Üye
3 Tem 2019
10
44
merhaba . geçen gün aracım ile kaza yaptım trafik raporuna göre %100 ben haklıyım . fakat aracım 2010 model ve 80 bin km de tamamiyle orjinaldi kazaya kadar .şuan 2 hava yastığım patlak sol çamurluk motor kaputu tampon farlar ve radyatör aksamında maddi hasar var kaskoda yaptırmamıştım . aracım çalışmadığı için çekici ile en yakın özel servise çektik orada bıraktık kazaz tutanağını getirin eksper çağıracağız sonra maliyet çıkarılacak diyorlar .
Allah 'tan canımıza bir şey gelmedi ama görünen o ki benim burada ciddi bir mali zararım olacak gibi geliyor . sizce aracın durumu ne olur pert mi olur tamir mi olur hangisi olması daha iyi bana bu konuda bilgi verebilecek kişilere ihtiyacım var

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
D drsagbirakmayan merhaba hosgeldınız. cok gecmıs olsun , cana gelecegıne mala gelsın dıyoruz ama malda sonucta canın yongası
kaza sonrası sıkıntı gunceller yasatıyor ınsana.

aracınızın pıyasa degerı tespıt edılır. daha sonra onarım masrafı hesaplanır. oran %70 asarsa sıze aracınızın degerı kadar odeme yapılır. (odeme kısmı bıraz karısık)

Domestos Domestos hocam engın bılgılerınden ıstıfade edelım :ok

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
D drsagbirakmayan merhaba hosgeldınız. cok gecmıs olsun , cana gelecegıne mala gelsın dıyoruz ama malda sonucta canın yongası

aracınızın pıyasa degerı tespıt edılır. daha sonra onarım masrafı hesaplanır. oran %70 asarsa sıze aracınızın degerı kadar odeme yapılır. (odeme kısmı bıraz karısık)

Tenk Yu Beybi... :sirit

Öncelikle büyük geçmiş olsun, hava yastıkları açıldıysa zaten perte çıkarmasalar bile siz perte çıkartıp, aracınızın kasko değerini tahsil edin derim. Aracınızı şu haliyle yaptırmak istiyorsanız da, eksper ile görüşüp durum değerlendirmesi yapılır. Araç yapıldıktan sonra da, değer kaybı davası açabilirsiniz ki, bu çok sonraki aşamadır.

Genel olarak tavsiyem, aracınızı perte çıkartın ve paranızı alıp çekilin.

D Çevrimdışı

drsagbirakmayan

Yeni Üye
3 Tem 2019
10
44
2airbag de patladıysa pert olabilir.

Öncelikle geçmiş olsun, Airbag'ler açtıysa büyük ihtimalle pert'e çıkarırlar.

Hoşbulduk hocam aracımın kasko değeri 49 bin gözüküyor. Çevremdeki arkadaşlarda pert olur diyor kimisi hava yastığı önemli değil artık pert sebebi sayılmıyor toplam maliyete bakılıyor diyor.

Araç orjinal dahi olsa 3 yaşından büyük olduğu için sigorta şirketinin orjinal parça taktırma zorunluluğu yok diyor yani yan sanayi takar diyor.
Servise yaptırmak istersen yan sanayi fiyatı ne kadarsa okadarını sigorta karşılar üsütünü cebinden verirsin diyor oldukça sıkıntılı bir süreç olucak galiba
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Tenk Yu Beybi... :sirit

Öncelikle büyük geçmiş olsun, hava yastıkları açıldıysa zaten perte çıkarmasalar bile siz perte çıkartıp, aracınızın kasko değerini tahsil edin derim. Aracınızı şu haliyle yaptırmak istiyorsanız da, eksper ile görüşüp durum değerlendirmesi yapılır. Araç yapıldıktan sonra da, değer kaybı davası açabilirsiniz ki, bu çok sonraki aşamadır.

Genel olarak tavsiyem, aracınızı perte çıkartın ve paranızı alıp çekilin.

Saolun hocam peki ben perte çıkmasını istiyorum demem yeterli mi ne gibi yol izlemeliyim

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,255
Araç orjinal dahi olsa 3 yaşından büyük olduğu için sigorta şirketinin orjinal parça taktırma zorunluluğu yok diyor yani yan sanayi takar diyor.
Bu kısma bılgım kadarıyla acıklık getıreyım. Yanlısım varsa arkadaslar duzeltsın lutfen.

Kasko yaparken prım hesaplamasında Yetkılı servıs.Orjınal parca sekılde talepte bulunmanız cok onemlı prım ona gore hesaplanır.
Can alıcı nokta su. Velevkı kaza yaptınız kırılan,bozulan vss parca orjınal degılse ozaman orjınal takma zorunlugu ortadan kalkıyor.

D Çevrimdışı

drsagbirakmayan

Yeni Üye
3 Tem 2019
10
44
Bu kısma bılgım kadarıyla acıklık getıreyım. Yanlısım varsa arkadaslar duzeltsın lutfen.

Kasko yaparken prım hesaplamasında Yetkılı servıs.Orjınal parca sekılde talepte bulunmanız cok onemlı prım ona gore hesaplanır.
Can alıcı nokta su. Velevkı kaza yaptınız kırılan,bozulan vss parca orjınal degılse ozaman orjınal takma zorunlugu ortadan kalkıyor.

Hocam bu sene maddi durumdan dolayı kasko yaptırmadım. Ama aracım orjinal 2. Sahibiyim ve alırken yetkili servis kontrolünde aldım aracı zaten ilk sahibi akrabam.

Normal trafik sigortasında bu kritaller geçerli mi acaba açıkçası bende pert olması taraftarıyım arkasından birde mahkeme ve değer kaybı ile uğraşmak istemiyorum kasko değerim 49 bin TL ama 2. El piyasası 53 bin TL
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Gelen ekspertiz görevlisine aracınızın perte çıkartılıp, kasko değerinin ödenmesini talep edebilirsiniz.

Peki ekpertiz pert olmaz araç tamir olacak durumda derse ben ne yapmam lazım

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Hocam bu sene maddi durumdan dolayı kasko yaptırmadım. Ama aracım orjinal 2. Sahibiyim ve alırken yetkili servis kontrolünde aldım aracı zaten ilk sahibi akrabam.

Normal trafik sigortasında bu kritaller geçerli mi acaba açıkçası bende pert olması taraftarıyım arkasından birde mahkeme ve değer kaybı ile uğraşmak istemiyorum kasko değerim 49 bin TL ama 2. El piyasası 53 bin TL
Aracınızı bu haliyle yaptırıp, hem hasar kayıtlı olması hem de değerinin düşmesi daha mantıklı bir seçenek değil bana göre. Eksper ile pazarlık yaparak orta yol bulunabilir.

D Çevrimdışı

drsagbirakmayan

Yeni Üye
3 Tem 2019
10
44
Aracınızı bu haliyle yaptırıp, hem hasar kayıtlı olması hem de değerinin düşmesi daha mantıklı bir seçenek değil bana göre. Eksper ile pazarlık yaparak orta yol bulunabilir.

Bende pert olması taraftarıyım ama hayatımda 2. Kez kaza yapıyorum yani bildiğim işler değil ekspertize ne demeliyim paramı teklif etmeliyim ne yapmalıyım cidden çok kafam karışık

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Bende pert olması taraftarıyım ama hayatımda 2. Kez kaza yapıyorum yani bildiğim işler değil ekspertize ne demeliyim paramı teklif etmeliyim ne yapmalıyım cidden çok kafam karışık
"Aracımın hasarının yapılmasını istemiyorum, perte ayırıp kasko değeri üzerinden paramı istiyorum" diyebilirsin. Konu kendiliğinden gelişecektir zaten... :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri