tplink archer ax50 router

E Çevrimdışı

eXenic

Yeni Üye
27 Eyl 2020
5
48
merhaba.

tplink ax50 de ne yaparsam yapayım 300 kbps üzerinde hıza çıkmıyorum. denemediğim kanal ve frekans kalmadı.
ürün serviste yenisi ile değişti yeni gelen üründe aynı. fast.com da hız hep düşük. ookla da 100 mpbs yi buluyor fakat
netflix te hız da problem olduğu bağlanıp kopmalardan belli oluyor. superonline fiber de hem PPPoE hem modem arkasında sonuç değişmiyor.

30 mb lık dosya 10 dakika da iniyor. bu cihazı kullanıp memnun olan varmı acaba.

ax50_01.png

ax50_02.png

ax50_03.png

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
O zaman sorun routerda değil. Belli ki operatör kısmında bir sıkıntı var. CDN ve ya operatörün NF peering kısmında sıkıntı var.

Bilgisayarın başlat tuşuna (sol altta) cmd yazıp enter basar mısın ? Sonra da tracert fast.com yazıp enter basman lazım. Bu işlem ile modem ile fast sunucusu arasındaki tüm peering işlemlerini gösterip sorunun nerede olduğunu görebilme imkanı veriyor.

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

eXenic

Yeni Üye
27 Eyl 2020
5
48
O zaman sorun routerda değil. Belli ki operatör kısmında bir sıkıntı var. CDN ve ya operatörün NF peering kısmında sıkıntı var.

Bilgisayarın başlat tuşuna (sol altta) cmd yazıp enter basar mısın ? Sonra da tracert fast.com yazıp enter basman lazım. Bu işlem ile modem ile fast sunucusu arasındaki tüm peering işlemlerini gösterip sorunun nerede olduğunu görebilme imkanı veriyor.
başka bir router da Zyxel NBG6617 hem PPPoE hiç böyle sorunlar yaşamıyorum. tplink i zyxel e bağladığımda sorun başlıyor. tplink tek başına PPPoE de sorun yaşıyor.

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
Routerı gpon arkasına mı bağlıyorsun yoksa modeme mi bağlıyorsun ? Gpona direk bağlıyorsan , router sisteme eşleşmeli çalıştığı için pppoe sürekli hata verir.

E Çevrimdışı

eXenic

Yeni Üye
27 Eyl 2020
5
48
hem 4 adet bilgisayarım bilgisayarım bir birinden farklı wireless modeme sahip son versiyon driverlar. hemde router son modem firmware e sahip.
PPPoE'de direk fibere bağlıyorum mavi fişe. aynı fişten zyxel sorunsuz çalışıyor. mac id filan da klonluyorum.

tplink e eğer sorunsuz olan routerımı (zyxel ) bağlarsam da her hangi bir ethernet portundan bağlıyorum.

tplink: sorunlu olan wifi 6
zyxel : sorunsuz olan modem NBG6617

Vefa_ Çevrimdışı

Vefa_

Yeni Üye
25 Ocak 2021
35
Bu sorunu sadece kablosuz ile bağlıyken alıyorsan Kanal genişliğini düşürüp tekrar denemeni tavsiye ederim. Ben sırf bu yüzden modemi garantiye vermiştim, meğersem kanal genişliği ile alakalı bir durummuş.

E Çevrimdışı

eXenic

Yeni Üye
27 Eyl 2020
5
48

sorunlu routerdan :
trace_ax50_fast.png

sorunsuzda da aynı.

trace_zyxel_fast.png

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
Tracert sonuçlarında herhangi bir anormal değer yok. Operatör tarafında band genişliği kısılmış olabilir demek istiyorum ama o kadar da kısılma olmaz.
SO destek kaydı oluşturun. İlgilenip sorunun nereden kaynaklandığını bulsunlar.
İstersen technopat üzerinde de konu açıp bu konuda deneyimli kişilerin görüşünü de alabilirsin :)

mattik Çevrimdışı

mattik

Aktif Üye
29 Kas 2021
74
40
Merhabalar.
Açıkcası yazdıklarınızdan tam olarak sorunun ne oldugunu anlayamadım. Tp link in sitesinde okudugum ve anladiğim kadariyla, sizin zyxel modemin wifi 6 desteği yoksa, bant genişliğinin 160 Mhz nin altina düşeceğinden bahs ediyor. araştırmanızı bu yöne yönlendirmenizi öneririm.
Kolayliklar dilerim saygilar.

E Çevrimdışı

eXenic

Yeni Üye
27 Eyl 2020
5
48
ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. sorun aslında tplink ax50 3000 modeli global anlamda problemli.
firmware çıkana kadar sorun düzelmeyecek o da çıkartırlarsa. qos a takılı kalıyor. upload 20 mbps iken download 300 kbps.
ben başka kullanan gariban varmı diye konu açtım sadece. varsa da uzak dursun.

Merhabalar.
Açıkcası yazdıklarınızdan tam olarak sorunun ne oldugunu anlayamadım. Tp link in sitesinde okudugum ve anladiğim kadariyla, sizin zyxel modemin wifi 6 desteği yoksa, bant genişliğinin 160 Mhz nin altina düşeceğinden bahs ediyor. araştırmanızı bu yöne yönlendirmenizi öneririm.
Kolayliklar dilerim saygilar.
sorun şu hocam. tplink archer ax50 (wifi 6 lı ) ne direk fiber pppoe girişte ne de ppoe ye bağlı olduğu modem de performans vermiyor.
ama wireless değilde ethernet çıkışında 100 mbps e kadar hız veriyor.

Problemli cihaz tplink ax50 ve her kanalı her frekansı denememe rağmen verim alamıyorum. qos ayarları bile kapalı ama 300 kbps max download hız var.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri