TKDMR TV160 test cihazı için flexi kablo ve adaptör çeşitleri ?

muratyagci Çevrimdışı

muratyagci

Yeni Üye
26 Mar 2020
16
39
Herkese tekrar selamlar değerli ustalarım.

Bir zamanlar çok heveslenerek çekik gözlü amcalardan bir tane TKDMR TV160 satın aldım ve 5 tane de lvds adaptörü ile birlikte ürün elime geldi...

Bir çok anart üzerinde denedim örneğin bazı tv anakartlarındaki çıkışlar direk T-CON kartına tek gidiyor bazılarında T-CON kartı yok panele bağlı kart a gidiyor, bazılarında T-CON kartına çift lvds kablosu ile gidiyor... Bazı lvds kabloları ters bazıları düz :)

Ben bu cihazla anakartları test etmek istediğim zaman bazı anakartlar uyum sağlıyor 5 tane gelen adaptörden bir tanesi uyuyor ve cihazın üzerindeki ekrandan görüntüyü alıp amacıma ulaşabiliyorum. Aliexpress satışlarında lvds adaptörlerinin de olduğunu gördüm lakin o kadar çok çeşitli lvds kabloları var ki hangi adaptör hangi tv de hangi karta bağlı anlamak mümkün değil ;)

Soru ise şu değerli ustalarım... Ben vestel üretimi anakartlarda T-CON kartı olmayan tv lerde bu cihazı kullanmam için hangi kablo çeşidinin kullanıldığını öğrenmek istiyorum...
Örneğin 17mb140 için ( sallıyorum 1mm 32 pin düz flex kablo )

Örneğin 17mb82-s için ( sallıyorum 0,8mm 40 pin ters flex kablo )

Yani vestel gurubunda böyle bir belirti var mı hani şu kablolar şu modellerde kullnılıyor bunları temin etmen gerekir vs şeklinde ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bunun kesin çizgileri olması mümkün değil çünkü zaten yerli üreticilerin tamamı ya en baştan karma panel kullanıyor, ya da tekil panel olarak çıktıkları yola karma olarak devam ediyor. O test cihazlarından almak istemememin en önemli nedeni buydu aslında. Bana kalsa TYPE-C de olduğu gibi keşke dünya genelinde bir sabit standart belirleseler.

Bu sorunu aşabilmenizin yolu elinizdeki 5 soketi çeviriciler ile daha yüksek sayılara çıkarmak olur. Mesela Samsung gir ama LG çık veya LG gir ama Samsung çık şeklinde çeviriciler var, elinizde bunlardan da bulundurursanız geri kalan protokol 3 aşağı 5 yukarı birbiri ile örtüşüyor ve en temel kavram olan arıza bulmanız konusunda sizi çözüme kavuşturuyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı hocam ilginiz için teşekkür ederim. acaba ki sözünü ettiğiniz çevirici adaptör soketler bunlar mı ? :

Yada başka bir şey ise örnek bir lin gönderme imkanınız var mı ?
Günaydın, eet onlar. LVDS soketliden direkt FFC ye çevirme veya markadan markaya, tipten tipe çevirebilmenizi sağlıyorlar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt