Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
Tesla'nın piyasaya süreceği yeni SUV aracı Model Y, canlı olarak yayınlanacak lansman ile tanıtılacak.

Adresine e-posta ve isim soyisim bilgilerinizi girerek lansman'ı izleyebilirsiniz.

Güncelleme : Etkinliği YouTube üzerinden izleyebilirsiniz;

Türkçe simultane çeviri dinlemek isteyenler Barış ÖZCAN'ın YouTube yayınını izleyebilir;

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
İşte Tesla Model Y ;

model-y-tesla.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
Isınamadım şahsen. İçleri çok sade. X ve s arabaya daha çok benziyo :sirit

Model X benim için fazla büyük bir araba gibi duruyor, Model S ise gönlümde yeri olan bir araç.
Bir gün alım gücüm olursa alabilirim.
Aslında 150 ~ 170 bin Euro'yu bir araca gömmek hiç mantıklı gelmiyor ama, o ivmelenmenin de zevki bir başka.

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Model X benim için fazla büyük bir araba gibi duruyor, Model S ise gönlümde yeri olan bir araç.
Bir gün alım gücüm olursa alabilirim.
Aslında 150 ~ 170 bin Euro'yu bir araca gömmek hiç mantıklı gelmiyor ama, o ivmelenmenin de zevki bir başka.
170.000 birim olarak hesaplanır normalde. 170 bin tl yani ama malum ekonominin tutulacak tarafı kalmadığı için 600.000 bin liraya yakın bir ücret tutuyo bunada gümrük vergileri fln dahil değil. Onlarda girdiği zaman epey uçuyo. Bize temiz bi tofaş yeter ayağımızı yerden kessin yeter :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
170.000 birim olarak hesaplanır normalde. 170 bin tl yani ama malum ekonominin tutulacak tarafı kalmadığı için 600.000 bin liraya yakın bir ücret tutuyo bunada gümrük vergileri fln dahil değil. Onlarda girdiği zaman epey uçuyo. Bize temiz bi tofaş yeter ayağımızı yerden kessin yeter :sirit

Geçtiğimiz aylarda bu forumda detaya girmeden bir hesaplama yapmıştım, o zaman Euro kaçtı hatırlamıyorum ama otomobilin maliyeti 1 milyon TL'nin üzerine çıkıyordu.

Bahsettiğim otomobil Model S P100D.

Helenmirren Çevrimdışı

Helenmirren 

Tester
Aktif Üye
7 Ocak 2018
471
Neden acaba model y model x diye robotik terimler kullanıyorlar acaba uzun yıllar sonra olacak bir alıştırma mı?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,619
Neden acaba model y model x diye robotik terimler kullanıyorlar acaba uzun yıllar sonra olacak bir alıştırma mı?

Mantığı basitleştirmek istedikleri için olabilir. Ben öyle düşünüyorum.
Bir Opel Insignia modeli yapılandırayım dedim, karşıma çıkan model isimlendirmeleri bu;

screenshot-www.opel.com.tr-2019.03.16-04-04-15.png

Niyetim özellikle Opel'i hedef almak değil ama bu tür isimlendirmeler akılda kalıcı değil bence.
Tesla'ya baktığımızda paketlerdeki isimlendirmelerin basit ve anlaşılır olduğunu görüyoruz.

tesla-model-s-configurator-step-1.jpg

tesla-model-s-configurator-step-2.jpg

tesla-model-s-configurator-step-3.jpg

tesla-model-s-configurator-step-4.jpg

tesla-model-s-configurator-step-5-payment.jpg

tesla-model-s-configurator-step-5-payment-with-details.jpg

Dışarıdan bu yazıyı okuyan biri Tesla fanı olduğumu düşünebilir tabi. :hihi

Tesla dışında bir otomobil alsam, birisi bana modelini sorsa belgelerine bakmadan hatırlayamam açıkçası.
(ABC - 123 MODEL - QWE VYZ EDITION) Otomobil mi alıyoruz, destan mı yazıyoruz anlamak güç benim için.
Otomobil satın alma deneyimim henüz olmadı fakat ben satıcıların bile katologa bakmadan müşteriye ürün pazarlayabileceklerine inanmıyorum açıkçası.
Akılda kalıcılığı zor isimlendirmeler var üreticilerde.

Biraz da işin pazarlama taktiği tarafına da karşı çıkıyor olabilirler.
Sonuçta elektrikli otomobil seri üretiminde öncü konumdalar ve bunu da gerçekten bir alternatif olarak yapmaları oldukça doğru bir hamle.
Fiyat olarak fosil yakıtlı rakiplerine göre alternatif olamayabilir bana bunun yanında sunduğu özellikler pazarlama hamlesinin ötesine geçer konumda.
Bir yol bilgisayarını, Android Auto & Apple CarPlay desteğini matah bir teknolojiymiş pazarlandığı devirler de yavaş yavaş sona erecek haliyle.

Tesla Model S'i tanıttığında insanlar 17" dokunmatik ekrana ve sunulan özelliklere karşı şok geçirmişti.
Ardından ekran büyütme hamlesi de bildiğim kadarıyla Renault'dan geldi. (Megane Hatchback modelinde olması lazım.)

Konuya dönecek olursak bu basit isimlendirmelerin ve model çeşitliliğindeki azlığın nedeni de üretim kapasitesinin büyük rakiplere göre düşük olması olabilir. En son ulaştıkları üretim kapasitesi nedir hatırlamıyorum, 2019'da Çin'de de bir Gigafactory devreye girecekti sanırım.

Seçenek sayısını artırmak, bu seçenekler için fazladan üretim alanları yaratılmasını gerektirecektir diye düşünüyorum.

Yazı biraz uzun oldu kusuruma bakmayın. :sirit

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri