Termosifon temizliği

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Herkese merhaba arkadaslar 2 yıl once Regal marka termosıfon almıs bugune kadar gule oynaya kullanmıstım.

konusu surda

Kısın gelmesıyle ufaktan kullanalım dedıgımde ısıtma performansının dustugunu farkettıgım (kullanım sonrası gerı ısınması daha fazla zaman alıyordu)

Bılındıgı uzere Adanada oturuyorum Gunes Enerjısı kullanımı burda cokfazla oldugu ıcınde bende kullanıyorum yanı yazlari termosıfonu kullanmıyorum.

Kullanmadıgım ıcın kazandakı suyu komple bosaltıyorum. uzun sure kazanda bekleyen su curume,daha fazla kıreclenmeye neden olmaması ıcın

Gelelim Termosifon temizlik işine

elektrık baglantılarını soktum kazanı tamamen bosaltım termosıfonu balkona aldım.

altta plastık kısımda 4 adet cıvatı sokup 6 adet cıvatayla sabılentmıs rezızstansa ulastım onuda sokup dısarıya aldım.

rezızstans korkunc sekılde kırec baglamıstı. anot cubugundada kıreclenme asınmalar vardı.

rezızstanstakı kıreclerı kabaca sıyırıp kaynak su ıcerınde lımontuzu atıp bır sure beklettım.

daha sonra kazanın ıcıne gozattım taban kısmı harıc kıreclenme yoktu. cesme suyunun basıcıyla bıle taban kısmındakı kıreclerı sokup kazanı tertemız hale getırdım.

fotograftada goruldugu uzere temızlenmıs rezızstansımızı yerı takıp. temızlık ıslemını tamamlanmıs olduk.

20191121_1419095ae0b14c29a79237.jpg

20191121_141918.jpg

20191121_141824.jpg

20191121_141829.jpg

20191121_141820.jpg

20191121_151639.jpg

20191121_151634.jpg

F Çevrimdışı

Fet1735

Süper Üye
25 Ağu 2018
725
Arçelik - Beko - Altus servisi gerek yok be abi 130 TL vermeye. Nerde tırak orada bırak yaklaşımı içinde.
Tadilât için termosifonu söktürdüm aynı servise yeni yerine taktırdım (komple 120 TL).
Bu arada bakımını yapın 130 TL daha vereyim dedim servis yoldan geçen eleman ağzı ile salla be abi.
Bıraktım taktılar gittiler.
Bu arada doğruya doğru montaj 10 numara oldu. Tam terazisinde. Duvarlara zarar verememek için itina gösterdiler.
Termosifon 1 yıllık olduğu için fazla üstelemedim. 1 yıl sonra bakımı yaptıracağım.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Arçelik - Beko - Altus servisi gerek yok be abi 130 TL vermeye. Nerde tırak orada bırak yaklaşımı içinde.
Tadilât için termosifonu söktürdüm aynı servise yeni yerine taktırdım (komple 120 TL).
Bu arada bakımını yapın 130 TL daha vereyim dedim servis yoldan geçen eleman ağzı ile salla be abi.
Bıraktım taktılar gittiler.
Bu arada doğruya doğru montaj 10 numara oldu. Tam terazisinde. Duvarlara zarar verememek için itina gösterdiler.
Termosifon 1 yıllık olduğu için fazla üstelemedim. 1 yıl sonra bakımı yaptıracağım.

1 yıl sonra da, garantisi biterse, bozulmuş bu demesinler? :hihi

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
anot 2 yıldan fazla gıder. ( bende kı 2 yılı daha cıkar dıye dusunuyorum )

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
2,5 yıl önce altus 65 lt termosifon taktırdım suları kireçli bir bölgedeyim, bakım zamanının geldiğini düşünüp arçelik yetkili servisini aradım bakım yapmıyoruz dediler ardından çağrı merkeziyle görüştüm termosifonun üzerinde yer alan bakım uyarısını söyledim yine servisin dediği gibi bakım yapılmadığını söylediler.

Bunun üzerine youtube videolarını izledim bakımı kendim yapmaya karar verdim. Ancak içinden çıkan rezistans aşırı kireçliyse aşındırıcı maddelerle temizlik zımparalama kazıma gibi riskli işlemler yapmayacağım rezistansa oluşabilecek bir çatlağın tehlike oluşturacağını düşündüğümden uygun yeni rezistans siparişi verdim.

Youtube da bir sürü video izledim ancak rezistans elektrik bağlantıları videoya çekilmemiş, çekilmiş olan modeller ise elektronik kutulu kendinden geçmeli soketli kartlı modeller. Bendeki model manuel resimde görebilirsiniz.

Merak ettiğim yeşil daire içine aldığım bağlantılar geçmeli midir nasıl sökülecektir söktükten sonra lehimle mi tutturulacaktır ?

Yerinden ne şekilde çıkartılacaktır sadece soketi çekerek mi söküp aynı şekilde mi geri takılmaktadır ?

Kırmızıyla belirttiğim termostat çubuğunun sökümünde ve takılmasında özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus var mıdır?

Bu konuda bilgili arkadaşların görüş, tavsiye ve uyarıları aydınlatıcı olacaktır.

WhatsApp-Image-2021-01-23-at-14.24.36.jpg

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

cabbar64

Aktif Üye
26 Ara 2020
53
51
beyaz soketi kendine doğru çek çıkar rezitans uçları onlar fakat somunları da sökmen gerekir termostat cubuğuna dikkat etmelisin.bende yazlıkta yeni kullanmaya başladım fakat su girişine manyetik kireç kırıcı takmanın kireç tutunmasını önlediği için faydalı olacağını düşünüyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt