Termosifon temizliği

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
elektrik bağlantılarını kenara aldıktan sonra somunları da sökeceğim, rezistans elime ulaşsın önümüzdeki haftaiçi deneyeceğim. yanıtınız için teşekkür ederim.

kireçlenmeyi önlemek için sadece manyetik kireç önleyeci yeterli olmayabilir soğuk su girişine özel silifoz kireç önleyici filtreler var onlardan bağlatıp denemek lazım ne kadar verimli olur test etmek lazım.

C Çevrimdışı

cabbar64

Aktif Üye
26 Ara 2020
53
51
bende aynı fikirdeyim daha önce kullananlardan kireç tutumasını engellediğini çamaşır ve bulaşık makinelerinde atık suyu kovayaya boşaltarak gördüklerini söylediler tek başına yeterli olmayabilir tabiki silifoz filtrede takılabilir denemek lazım

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
Termosifonu bugün yeni açtım rezistans kötü haldeydi, internettten yeni rezistans sipariş etmiştim temizlikten sonra onu taktım suyunu doldurdum ancak yeni rezistans çok geç ısıtıyor, acaba termostatın sensörünü yuvasına oturturken yapmış olacağım bir hatadan kaynaklı olabilir mi bu durum ?

WhatsApp-Image-2021-02-01-at-21.04.47.jpg

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Termosifonu bugün yeni açtım rezistans kötü haldeydi, internettten yeni rezistans sipariş etmiştim temizlikten sonra onu taktım suyunu doldurdum ancak yeni rezistans çok geç ısıtıyor, acaba termostatın sensörünü yuvasına oturturken yapmış olacağım bir hatadan kaynaklı olabilir mi bu durum ?

WhatsApp-Image-2021-02-01-at-21.04.47.jpg
Watt değerleri aynımı acaba ? Aynı tipte rezistans olsa da içindeki sipral rezistans daha düşük sayıda olunca mecburi daha geç ısıtır. Termostat yakın takılsa çok daha az ısıtır. Geç ısıtma ile alakası olamaz.
Uzak olsa bu seferde termostat değeri geç okuduğu için fazla işitmiş olur ama süreyi etkilemez.
Bı de sıfırdan doldurdun bundan kaynaklı da geç olabilir?
Sular da soğuk zaten bunu da göz önünde bulundur derim

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
beyaz soketi kendine doğru çek çıkar rezitans uçları onlar fakat somunları da sökmen gerekir termostat cubuğuna dikkat etmelisin.bende yazlıkta yeni kullanmaya başladım fakat su girişine manyetik kireç kırıcı takmanın kireç tutunmasını önlediği için faydalı olacağını düşünüyorum.
Ek olarak termosifonlar içerisinde anot olur. Kireç oluşumunu engeller.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
İçinde su 3 yıl boyunca bulunduysa bence yaptırın.
Çünkü rezistans kireçlendikçe, su sıcaklığı ayarladığınız dereceye daha uzun sürede ulaşacaktır ve bu da daha fazla elektrik tüketeceğiniz anlamına gelir.

Rezistans elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren bir alettir. Tüm iletkenler iletkenin ulaştığı + ısıya göre boyu uzar direnci artar, ayrıca kimyasal yapısı değişime uğradığı için elektriksel direnci de değişir. Henüz kireçlenmemiş bir dirençte yüzeyden ısı transferi yüksek değerde olacağından direncin ısısı normal çalışma değerinde kalacaktır. Aşırı kireçlenmenin olduğu bir rezistansta yüzeyden ısı transferi daha az olacağından direncin iç ısısı normal çalışma değerlerinin üzerinde aşırı artar, direncin elektriksel direnci de aşırı artacak, çektiği akım düşecek ve çalışma gücü de watt olarak daha az olacak, geç ısıtacaktır.
Burada temel olarak suyu ısıtmak için harcanacak elektrik enerjisi değişmeyecek aynı miktarda eşit olarak kalacaktır. Tüketim miktarını sadece ısıtıcı kazandan ısınma süresince bulunduğu ortama (izolasyonuna bağlı olarak) yaydığı ısı miktarı kadar fark olur. Termosifonların sürekli açık olduğu ve bu ortama kaçan ısının kabul edilebilir değer olarak kabul edildiği düşünüldüğünde yani değerlendirme dışında tutulduğunda gerçekte de 'daha fazla elektrik tüketeceğiniz anlamına gelir.' sözü doğru ve bilimsel temele dayalı değildir.
Şebeke suyunun termosifona giriş ısı değerini dikkate alarak yapılan değerlendirme de ısıtma süresinin artmasının belirginleşmeye başlaması aynı zamanda kireçlenmenin belirginleşmeye başlaması demektir. Temizlik için ikaz kabul edilebilir.

Yazı bilgilendirme, ve yanlış anlamaları önlemeye yardımcı olma niyetiyle yazılmıştır.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Rezistans elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren bir alettir. Tüm iletkenler iletkenin ulaştığı + ısıya göre boyu uzar direnci artar, ayrıca kimyasal yapısı değişime uğradığı için elektriksel direnci de değişir. Henüz kireçlenmemiş bir dirençte yüzeyden ısı transferi yüksek değerde olacağından direncin ısısı normal çalışma değerinde kalacaktır. Aşırı kireçlenmenin olduğu bir rezistansta yüzeyden ısı transferi daha az olacağından direncin iç ısısı normal çalışma değerlerinin üzerinde aşırı artar, direncin elektriksel direnci de aşırı artacak, çektiği akım düşecek ve çalışma gücü de watt olarak daha az olacak, geç ısıtacaktır.
Burada temel olarak suyu ısıtmak için harcanacak elektrik enerjisi değişmeyecek aynı miktarda eşit olarak kalacaktır. Tüketim miktarını sadece ısıtıcı kazandan ısınma süresince bulunduğu ortama (izolasyonuna bağlı olarak) yaydığı ısı miktarı kadar fark olur. Termosifonların sürekli açık olduğu ve bu ortama kaçan ısının kabul edilebilir değer olarak kabul edildiği düşünüldüğünde yani değerlendirme dışında tutulduğunda gerçekte de 'daha fazla elektrik tüketeceğiniz anlamına gelir.' sözü doğru ve bilimsel temele dayalı değildir.
Şebeke suyunun termosifona giriş ısı değerini dikkate alarak yapılan değerlendirme de ısıtma süresinin artmasının belirginleşmeye başlaması aynı zamanda kireçlenmenin belirginleşmeye başlaması demektir. Temizlik için ikaz kabul edilebilir.

Yazı bilgilendirme, ve yanlış anlamaları önlemeye yardımcı olma niyetiyle yazılmıştır.
Benzer senaryo çamaşır makinelerinde öyle işlemiyor benim bildiğim.
Bununla ilgili yapılmış bilimsel bir çalışma varsa görmek isteriz.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Benzer senaryo çamaşır makinelerinde öyle işlemiyor benim bildiğim.
Bununla ilgili yapılmış bilimsel bir çalışma varsa görmek isteriz.
Bu konu termodinamiğin temeli, enerjinin korunması kanunununa dayanır. Enerji şekil değiştirebilir, veya maddeye dönüşebilir, yada tersi madde enerjiye dönüşebilir, ancak yok olmaz, yokken 'madde veya enerji ortada yokken' var olmaz, yani yaratılamaz, yok edilemez.

Konuya derin ve detaylı girmiyorum ortalama halkın seviyesi ile anlatmaya çalışıyorum, anlaşılır olsun diye. Her termodinamik okumuş, meslek edinmiş, biriyle detaylıca konuşabilirsiniz. Her türlü enerji ile çalışan aletlerde bu konu bilimsel olarak dikkate alınmakta uygun çözümler üretilerek sisteme entegre edilmektedir. Elektronik kartlardaki bazı yarı iletkenlerin soğutulması için eklenen parçalar da aynı enerjinin korunması kanununa göre hesaplanıp seçilir.

Yukarıdaki konu ile ilgili enerji sarfiyatını kwh olarak sayaç ölçer, kazan suyu giriş sıcaklığını ve ulaştığı termostat kesme anındaki sıcaklığı alın farkı ısıttığınız miktar su ile gr olarak çarpın kalori olarak harcadığınız enerjiyi verir, bu değeri 864000 'e bölerseniz kwh değeri çıkar, işte bu değer sayaçtan okuyacağınız değerdir. İster kireçli ister kireçsiz rezistans kullanın isterseniz değişik kw. larda rezistans kullanın sonucun değişmediğini göreceksiniz. Değişen tek şey suyun ısıtma süresi olacaktır.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt