Televizyon ve Voltaj Dengesizliği

K Çevrimdışı

KnifeRex

Yeni Üye
22 Ara 2022
27
Merhabalar, yıllar sonra yeni bir televizyon aldım. Şimdiye kadar eski LCD Beko televizyonumda bir sorun yaşamamıştım ama yeni televizyon alınca biraz daha dikkat etmek istedim. Evde voltaj dengesizliği mevcut (tam olarak tanımı nedir bilmiyorum, elektrik işlerinden pek anlamam.) Özellikle asansör çalıştığında evdeki led ampullerin dahi ışık gücü azalıyor. Geçen sene kombi sürekli arızaya geçtiği için satın almıştık ve kombi düzelmişti. Şimdi bu regülatörün üstündeki giriş çıkışa baktığımda asansör çalıştığında giriş 196 lara kadar düşüyor. Normal zamanda bir sıkıntı yok. Bu konuda televizyonu nasıl koruyabiliriz? Bu sorun altyapı ile ilgiliyse nereye şikayet edebiliriz?

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
34
Regülatördense ups daha iyi koruyacaktır. Aynı sorunlara sahiptim ben de sizinle. Bu arada enerji dağıtım şirketine şikayette bulunun. Komşularınızda da aynı sorun var mı kontrol edebilirsiniz, onlarda yoksa sizin elektrik hattınızda problem olabilir.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Her gün abartısız onlarca kez bizim regülatörün yüksek voltaj korumasına geçtiği role sesini duyuyorum. O derece dengesiz ve oynak çebeke gerilimi.
TV yi mutlaka kesintisiz güç kaynakları ile kullanmaya çalışın.
Binanızın enerji aldığı ana hattın trafoya bağlı olduğu bölüm, binanın yaşı, tesisat durumu, linye hatlarındaki kablo kesitleri, trafonun gücü, trafoya bağlı olan abone sayısındaki ani artış vs gibi bir çok etken var. Profesyonel tespit yapılması lazım.

K Çevrimdışı

KnifeRex

Yeni Üye
22 Ara 2022
27
Her gün abartısız onlarca kez bizim regülatörün yüksek voltaj korumasına geçtiği role sesini duyuyorum. O derece dengesiz ve oynak çebeke gerilimi.
TV yi mutlaka kesintisiz güç kaynakları ile kullanmaya çalışın.
Binanızın enerji aldığı ana hattın trafoya bağlı olduğu bölüm, binanın yaşı, tesisat durumu, linye hatlarındaki kablo kesitleri, trafonun gücü, trafoya bağlı olan abone sayısındaki ani artış vs gibi bir çok etken var. Profesyonel tespit yapılması lazım.
Enerji şirketine şikayette bulundum, hemen gelip kontrol ettiler. Sokağın sonunda olduğumuz için düşük akım geliyormuş. Bir sıkıntı olduğu kesin. Bina 10 yıllık, diğer sokaklarda elektrik direkleri hep yerin altına alındı ama bizim sokakta halen eski sistem direkler var. Gerekirse imza toplayıp dilekçeyle enerji şirketine başvuruda bulunacağım. Bu işi çözene kadar geçici bir çözüm ne önerirsiniz? Ups mi almalıyız regülatör mü?

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Asansörün motor ile pano arasına uygun güç ve akım değerli soft start taktırın hem siz hem apartmandakiler rahat etsin. Sizin asansör belli ki yeni model frekans kontrollü değil. Hem asansörün kalkışı konforlu olur hem kalkışta çekilen akım düşeceğinden binadaki voltaj düşümü ortadan kalkar.

Eğer asansör ilk kalkışla beraber çalıştığı sürece de voltaj düşüyorsa yukarıya ilave olarak binanın direkle arasındaki hattın kablolarını daha büyük kesitli olan ile değişimini sağlayınız.

Giderleri de ortak karşılamak ortak faydalanmak bu zamanda herkesin bedeli kaldırmasını problemden kurtulmasını sağlayacak en akıllı yollardan biridir.

K Çevrimdışı

KnifeRex

Yeni Üye
22 Ara 2022
27
Asansörün motor ile pano arasına uygun güç ve akım değerli soft start taktırın hem siz hem apartmandakiler rahat etsin. Sizin asansör belli ki yeni model frekans kontrollü değil. Hem asansörün kalkışı konforlu olur hem kalkışta çekilen akım düşeceğinden binadaki voltaj düşümü ortadan kalkar.

Eğer asansör ilk kalkışla beraber çalıştığı sürece de voltaj düşüyorsa yukarıya ilave olarak binanın direkle arasındaki hattın kablolarını daha büyük kesitli olan ile değişimini sağlayınız.

Giderleri de ortak karşılamak ortak faydalanmak bu zamanda herkesin bedeli kaldırmasını problemden kurtulmasını sağlayacak en akıllı yollardan biridir.
Sorun sadece bizim binada da değil hocam, direkt elektrik altyapısı ile alakalı. On sene önce hep tek katlı veya iki katlı binalar vardı. On yıl içerisinde en az on daireli binalar yapıldı ama elektrik altypasında hiç geliştirme vs. yapılmadı. Yükü kaldırmıyor galiba.

fixer Çevrimdışı

fixer 

Aktif Üye
10 Kas 2022
86
34
online ups harici hicbiri regulasyon yapmaz arkadaslar bilginiz olsun ucuz upsler online olmayanlar 240 e geldiginde devreye girer veya cok dustunde akusunden verir online ise gelen akimi duzenler .
Regulasyon cihazlarida direk voltaji duzenlemez belli degerler arasinda calisir .Belli degerleri gormeden islem yapmaz .otomatik olanlar dusurur.otomatik olmayanlar cihazi kapatir.
Tek tek bu regulasyon cihazi almayin paraniza yazik.schoner in sigortasindan alabilirsiniz.

Screenshot_20221225_081402_Trendyol.jpg

Birde kesinlikle akim koruma prizlerine para kaptirmayin elektronikci abilerimize rica edin televizyon tamiri yapan ozellikle varistör isteyin para almazlar eksi artiya baglayin korusun 😆😆😆

Sikayet konusuna gelince cimerden sikayet et obur turlu takmazlar .Ama elinde delil olsun voltaji bir bilen ile olc ve video al resim cek cimerden resim at.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt