Televizyon Kalibrasyon Icerikleri ve Kullanimi

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Bu kalibrasyon icin satilan bluray vs iceriklerinde acayip acayip seyler cikiyor da bunlari nasil kullaniyoruz da kalibrasyonu dogru sekilde yapiyoruz tam cözemedim fazlada ugrasmadim hazira konmak istiyorum varmi birseyler yazacak olan

mesela tamamen yasal yollarla edindigim :ara DVS UltraHD HDR-10 4K Video Calibration Disc Blu-ray bu disk in icinde renk vs icin referans görüntüleri var ama videoyu tv de acip tam olarak neler yapilmali emin degilim kullanim klavuzuda eklemisler saolsunlar okadar para verdik sonucta fakat gördügüm kadariyla burada bu tarz bir anlatim aciklama konu vs yok
tv nin ayarlari nasil yapilmali dogru ayarlar nedir

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
Ölçüm cihazı olmadan yapılır mı bilemem. albanez albanez
aslinda benimde bilmek istedigim tam olarak bu. bu islem icin cihazlar filan var onlar olmalimi yoksa sadece tam prof ayarlar icinmi gerekli. yapilan ayar her farkli görüntü kaynaginda farkli sonuc versede genel ortalama bir ayar yapmak iyi olurdu sanirim. benim kullandigim ayar sdr ve hdr iceriklerde farkli sonuc veriyor icerige ve kaynaga göre ayarlari sürekli degistirmem gerekiyor. örnegin bir ayar hdr özellikli aksiyon filminde iyi olurken baska bir hdr filmde farkli ayar yapmak gerekebiliyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
benim kullandigim ayar sdr ve hdr iceriklerde farkli sonuc veriyor icerige ve kaynaga göre ayarlari sürekli degistirmem gerekiyor. örnegin bir ayar hdr özellikli aksiyon filminde iyi olurken baska bir hdr filmde farkli ayar yapmak gerekebiliyor.
Bu bence normal çünkü her içerik birbirinden farklı.
Muhtemelen cihazsız olmaz. Çünkü bir referansa ihtiyacınız olacak.

Reset Çevrimdışı

Reset

Aktif Üye
20 Nis 2022
69
48
Philips TV'yi Sony TV'ye baka baka kalibre etmeye çalıştım. Bir saat kadar uğraştım pes ettim. Yok mu bunun bir oluru ya. Bir kolayı bişeyi. Tamam zaten panel farklı işlemci farklı ne bileyim algoritması bku püsürü farklı da yani insan bi arıyor bunun bi doğrusu yok mu kardeşim. Bak bak elime bak şu başparmağımın haline bi bak. bir saattir küçücük kumanda üzerinde aynı tuşlara basmaktan naturdamın kamburuna döndü parmak tünel sendromu yaşıyoruz şurda

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Samsung televizyonumun servis menüsü kurcalarken renk kalibrasyonu bozmuştum.

görseldeki işlemi uygulayarak tekrardan düzeltmiştim.

konuya ekleyelim belki birisine lazım olur.

Screenshot_20230419_195746_Samsung-Internet.jpg

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Philips TV'yi Sony TV'ye baka baka kalibre etmeye çalıştım. Bir saat kadar uğraştım pes ettim. Yok mu bunun bir oluru ya. Bir kolayı bişeyi. Tamam zaten panel farklı işlemci farklı ne bileyim algoritması bku püsürü farklı da yani insan bi arıyor bunun bi doğrusu yok mu kardeşim. Bak bak elime bak şu başparmağımın haline bi bak. bir saattir küçücük kumanda üzerinde aynı tuşlara basmaktan naturdamın kamburuna döndü parmak tünel sendromu yaşıyoruz şurda
Philips hangi seri/model ve ebat?

++

Kalibrasyon DVD leri sadece basit bir referans içindir!
Calman türü prog.+ bunun yüklü olduğu PC+Pattern Generator(bu daha çok monitör içindir)
+ortam ışık ölçeri gibi harici cihazlar gerekiyor

ya da "gözler" de şayet bu konuda "resim kalitesi"(doğru) için yeterli tecrübedeyse o zaman
paneli oldukça güzel set edebilirsiniz!

not;ayrıca bir çok kişinin paneline prof.ISF uygulansa bile çoğu zaman kişi bundan hoşnamıyor
ya karanlık buluyor(genel de çok büyük çoğunluk böle buluyor ama gerçek de o ayarlar doğru
ama kişi bir şekilde beğenmiyor) sonuçta kafasına göre oynayıp bir de "süper" oldu diyor
yani "göz zevki tartışılmaz"

++
Gelelim UHD-TV lere ki artık hepsi böyle oldu!
ama kullanıcıların neredeyse tamamı gün boyu,SD/HD izliyor!!! 576/720/1080 gibi
bir de bunların çoğu kötü kalite veya düşük bit-rate li veya 1080 denilen film örneğin aslında
720 bile değil=çoğu "çakma" HD!!

panele gerlisem,hiç bir panel de(UHD den bahsediyorum)SD/HD resim kalitesi doğal olarak
iyi değil! bakın "olamıyor" demiyorum olmuyor,ama bu teknik olarak mümkün ama hiç bir üretici bu diğer
destekleyici cihazlar v.s almıyor! yani maliyet

Ve hiç bir panel bunları bu haliyle adam edemiyor! çünkü "yazılımla" bir yere kadar gidiliyor ama devamı için
donanım desteği gerekiyor!

örneğin benim ev de 3 tane panel ikisi FHD ve onlardan aldığım resmi UHD panelden alamıyorum!
bazen herhangi bir yayını açıp önce UHD ye sonra FHD ye bakıyorum,yaw gözlermi arızalandı diyorum:hmm

ancak FHD dediğim de şöyle böyle değil,alemin Kralı gibi bir şey olunca,sorun benim Göz de değil de
UHD panelin adeta dandikliğinde diyorum!

şayet içerik UHD değilse,resim kalitesi ciddi tartışılır oluyor

Günümüz panellerin "hiç birisi" bu konuda çok iyi seviyesinde olmadığı gibi bana göre
hemen hepsi iyice veya vasat gibi!

Resim işleme+Yazılım+Donanım+diğer şeyleri daha yazmıyorum ama bu herifler bir tek "Yazılım" ile uğraşıyorlar!
gerisi "dandik malzeme" topaması dır!

Örneğin benim yukarıda basettiğim kullandığım FKD panelin işlemcisi "ZORAN" yaw
abi nereden aklına geldi de "Zoran" taktın bu merete:clap2
o yıllarda Zoran en babasıydı ama cihazlar hala en baba!
en baba AVR ler de Zoran vardı o yıllarda

yaw bunun işi resim işleme be,şimdi Araba parasına satılan haybeci paneller de adeta hiç bir mok yok!

Toshiba o yıllarda bu konuda(LCD ler ve en sonCRT leri zamanında)bu konuda en iyisi idi!
daha sonra CEVO Engine çıkardı ve Zoran a ciddi kafa tuttu!

şimdi böyle sistemlere sahip panellere ki artık YOK bunlar! böyle işlemciler+ona uyumlu donanım
takarsan böyle resim alırsın:ok:ok:ok

++

ayrıca paneller bu kadar "çok çeşitli" içerikler kalitesine sahip görüntüleri açmada sıçtıkları için
böyle bir panele de ayar çekmek adeta imkansızdır!

yani bir tane ayar yapayım da her bir şeyi bu ayarla izleyeyim derseniz,o iş olmaz
maça 0-1 değilde 0-5 mağlup başlarsınız

benim taktiğim ise ki kendi göz zevkime göre tabiki;ortalama bir set yapıyorum hemen her bir şeyi
bununla izliyorum

AMA "Film" hariç tabiki veya Bluray hariç veya çok yüksek bit-rate filmler hariç v.s
şeklinde gidiyor olay

dolayısıyla benim panel de bir kaç mode ayarlı olsa bile çoğu zaman özellikle "film" için
Contrast/Baclit/Brightness/Black v.s ayarlarını düşürmem gerekiyor

örneğin Backlight+Black(örneğin siz panel de bunları adı farklı olabilir!)

adam "filmi" açıyor ve referans diye forumlara veriyor birisi karanlık gibi diğeri de daha aydınlık(aynı sahne karesi)
çoğu insan da söyle yazıyor; ...aydınlık olan daha doğru ve güzel ve detaylı... filan ama doğrusu tam tersi!
karnalık denen sahne daha doğru "film" ayarında ama kişi film izleme tepkisini bilmediği için kafadan deha "detaylı"
dediği aydınlık sahneyi gördüğün için olayı kaçırıyor! yani bilmediği belli oluyor

"aydınlık" dediği ise tamamen baclit ayarının açılması ile aslında detay çıksa bile bu doğru olmayıp
sadece "dynamic" bir aydınlık söz konusu burada ama gerçekte tam tersi durum var orada!

diğer panelin ayarı doğru olsa bile,onda da detayların kaybolması sadece o panelin(bu bir VA panel olsun)
gerçek Contrast değerinin çok düşük olması sebebiyle detaylar kayboluyor veya tam olamıyor gibi

iyi bir "VA" panel de min. CR değeri 3000/3500:1 olmalıdır ama böyle panel hemen hiç yok!
olanı da çok büyük oranda kişi gerçek "filimci" olmadığı için panelini yanlış set edip detay diye+contrast diye
yüksek ayarlarla kötü hale getiriyor

Not;"OLED" ler de bu durum o kadar kötü değil ama yüksek Contrast oranına rağmen yine yalnış panel set ediliyor
adeta OLED likden çıkıyor "film" keyfi kalmıyor!

geçen bir yere gittim Oled alan birisiydi bu,abi şunu bir ayarla dedi,sonra film açtım bir yerden ve ayarladım
abi bu ne yaw dedi adam! boşver sen bize eski halini aç ben zaten paso DİZİ izlerim deyince yapacak bir şey kalmadı!
biz film izlemeyiz yaw dedi!

OLED kullananların ben sadece eski Pio cu ve Pany ci adamlarında görüyorum doğru set edilmiş panelleri:ok
zaten kimisi tam "filimci" bunların,hatta bazıların da evde 2/3 panel var film leri sadece OLED den izliyorlar!

++

bu konuda tavsiyem yaklaşık şudur;ben öyle parlak-canlı hatta cap canlı v.s izlerim diyorsanız;benim sizinle işim hiç olmaz
kafanıza göre taklın derim bunlara!

Ama çok film izliyorum derseniz,bunu da nereden izlediğiniz bağlı değişiyor tabiki(örneğin Bluray midir)
panelin sadece Film/Movie/Cinema gibi yazan modunu kullanın,diğer tüm modlar bundan parametrik değerler
olarak farklıdır ki çoğu kimse bunu da bilmeden kafasına göre bir mod belirliyor(Yalnış)

ve bu mode dan sadece filme göre ayar yapın,diğer mode ları kafanıza göre yapabilirsiniz!

bazı HiEnd Marka larda(9xx serileri) örneğin "Filmmaker" modu varsa bunu sakın ellemeyin,zaten bunu çıplak
gözle set edemezsiniz) genel de bunu yapıyorlar ama bu da YALNIŞ dır!

o mode sadece ve sadece "UHD Bluray" de iş görür+içerik de FMaker lı çekimli olursa tam iş görür

geçen bir yer de gördüm adam bu modu kullanmış ve verdiği değer de küllüm yalnış idi!

sonuç olarak bu elinizdeki paneller çeşitli içeriklere göre defalarca set edilecek ya da kafanıza göre
set edeceksiniz(ortalama gibi bir değer)

Ama MAÇ veya değişik gündüz veya yüksek ışıklandırılmış sahalar v.s gibi yerler den izleme yaparken
bu "ortalama" dediğiniz setting iş görmeyecektir ve karanlık kalacaktır!

T Çevrimdışı

topaz42

Aktif Üye
11 May 2020
103
54
Gelelim UHD-TV lere ki artık hepsi böyle oldu!
ama kullanıcıların neredeyse tamamı gün boyu,SD/HD izliyor!!! 576/720/1080 gibi
bir de bunların çoğu kötü kalite veya düşük bit-rate li veya 1080 denilen film örneğin aslında
720 bile değil=çoğu "çakma" HD!!

panele gerlisem,hiç bir panel de(UHD den bahsediyorum)SD/HD resim kalitesi doğal olarak
iyi değil! bakın "olamıyor" demiyorum olmuyor,ama bu teknik olarak mümkün ama hiç bir üretici bu diğer
destekleyici cihazlar v.s almıyor! yani maliyet

Ve hiç bir panel bunları bu haliyle adam edemiyor! çünkü "yazılımla" bir yere kadar gidiliyor ama devamı için
donanım desteği gerekiyor!

örneğin benim ev de 3 tane panel ikisi FHD ve onlardan aldığım resmi UHD panelden alamıyorum!
bazen herhangi bir yayını açıp önce UHD ye sonra FHD ye bakıyorum,yaw gözlermi arızalandı diyorum:hmm

ancak FHD dediğim de şöyle böyle değil,alemin Kralı gibi bir şey olunca,sorun benim Göz de değil de
UHD panelin adeta dandikliğinde diyorum!

şayet içerik UHD değilse,resim kalitesi ciddi tartışılır oluyor

Günümüz panellerin "hiç birisi" bu konuda çok iyi seviyesinde olmadığı gibi bana göre
hemen hepsi iyice veya vasat gibi!
İşte. İşin bam teli burası. Panel 3840x2160. Ama TV yayını SD olarak 576i, HD olarak 1080i. Bu durumda UHD TV ne yapsın. Mağazalarda sokuyorlar gözümüze UltraHD 4K videoları. Waowww diyoruz. Eve gelip uydu yayını seyredince her şey ortaya çıkıyor.

TV8HD de Survivor seyrediyorum. Arka planda ağaçlar sağa sola giderken ekranda ağaçların görüntülerinde parlamalar oluyor. Ama aynı parlamalar daha önce kullandığım Full HD TV'de yok. Aslında yayınlar 1080p olsa hiç bir sıkıntı olmayacak. Bunu nereden mi biliyorum. Blu-ray oynatıcıya 1080p orijinal Blu-ray film koyup seyrediyorum. Ne parlama var. Ne de başka bir kusur. Netflix'te UltraHD 4K film seyrediyorum. Parlama yine yok.

TV teknolojisi yayın teknolojisinden çok önde gidiyor. Bir de 8K TV'ler var. (Aslında 8K diye bir TV yok. 16K var.) TV yayınları bu kalitede oldukça onu asla eve sokmam. Dersimi aldım.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Ben daha çok azını yazdım yaw:kiskis

o kadar çok falsolar var ki aklınız şaşar

sonra birileri yok Samsung yok Sony yok anasının bilmem nesi deyip millete
tavsiye yerine bol bol GAZ veriyor!

Resim işleme "sanatı" diye bir şey var ama uyanık çakal Çin lilere göre böyle bir şey yok!
MARKA dan bağımsız bu durum yani ister Sony ister Samsung,yani millet bunları hala bir şey
sanıyor da ondna böyle yazıyorum!

ve yukarıda örneğin Toshiba örneğini onun için vermiştim!!!
ZORAN kullanıldı diye! o zaman kimileri yaw bu model amma pahalı ve örneğin Sony nin en
baba modelinden bile neden pahalı diye sorar dururlardı hep!

++

TV lerin vertical frq.değerleri 60Hz dir ama bu panel örneğin NTSC standard olan
USA/Japan/Canada da olsa güzel iş yapıyor,bahsettiğiniz falsolar olmaz çünkü yayın 30/60fps dir!
EU da ise(bizim de olduğumuz bölge) 25/50 fps olduğu için ilk falso buradan kaynaklanıyor!

panel de sistem olarak zaten 50fps de çuvallar bu durumnda ve ters işlem yaparak+kare ekleme+ritm
algılama(cedence)+aşağı ölçekleme(pull-down) v.s gibi çeşitli işlemler yapıyor kareleri doğru akıtmak
ve tabiki ona uyumlu güzel resim haline getirmek için....

ancak günümüz hiç bir markası bunu adam gibi beceremiyor!
yok şöyle işlemci varmış(örneğin SONY için bunu yazarlar)yok bu işlemci varmış yani fasa-fiso
kısaca PAL-CCIR/25/50 de bu paneller teknikleri itibarıyla falso dur!

bunun tek istisnası ya da doğruya en yakını olan iki marka var(vardı)
birisi hala vardır>>>Panasonic OLED ler ile en üst seri LCD leri
diğeri Toshiba idi ama bu UHD Tosh 2013 den sonra bitti,yani dükkanı kapattılar
bu UHD serisi hayret edilecek biçimde hem4K da süper idi ama esas SD/HD de süperdi ki bu olay başka bir
TV de asla olamadı bugüne kadar!

panel sankim UHD değilde,FHD panel di ve SD ler inanılmaz başarılı idi,benim gibi bu konuda KIL
bir adam bile hiç bir falso görememiştim,asıl salaklığım ise böyle bir paneli almamak oldu:ogg
10 sene oldu,ama bugün için hala en değerli ve sistem olarka da en güncel bir panel di yani alemde tekti
al bunu 15 sene kullan!

Herifler CEVO-2 Engine ile harikalar yaratmış ama Dükkanı kapattılar yaw,çünkü ÇİN li bunların hepsini
batırdı adeta bugünkü dandik sistemli panelleri ile adamalr rekabet edemedikleri için Dükkan kapattılar

++

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt