Televizyon 14 Gün İçinde Cayma Hakkı Problemi

korkutsa Çevrimdışı

korkutsa 

Aktif Üye
6 Kas 2020
65
47
Burada iki konu var

1- Hiç bir marka veya firmanın kuralı, devletin kanunundan üstün değildir
2- Devletimizin kanunu ne yazık ki ağır ilerliyor

Buradan olayın sosyolojik boyutlarına kadar inmek istemiyorum konunun ekseni değişmesin diye lakin sakız değerinde konu için dahi THH ye başvuruluyor ve dosya sayıları onbinler yüzbinler ile ifade ediliyorsa hakem heyetlerinin de yapabileceği bir şey olmuyor.
Ustamın söylediklerine küçük bir ilave. Maalesef ülkemizde tüketici kanunlarını ihlal eden satıcı-üretici zincirine bir ceza uygulanmıyor.
THH ye başvurdunuz, haklı çıktınız, karar belgesi elinizde. Sadece tekrar satıcının kapısını çalıp "Bak ben haklıymışım, hadi şimdi öde paramı." Demekten öteye gitmiyor. Satıcı, tüketicinin haklı çıktığı dava için bir ceza ödemiyor.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ustamın söylediklerine küçük bir ilave. Maalesef ülkemizde tüketici kanunlarını ihlal eden satıcı-üretici zincirine bir ceza uygulanmıyor.
THH ye başvurdunuz, haklı çıktınız, karar belgesi elinizde. Sadece tekrar satıcının kapısını çalıp "Bak ben haklıymışım, hadi şimdi öde paramı." Demekten öteye gitmiyor. Satıcı, tüketicinin haklı çıktığı dava için bir ceza ödemiyor.
Israrla, bulduğum her fırsatta komisyon topantılarında dile getiriyorum ve diyorum ki ''Tüketiciyi koruma kanunu, tüketiciyi gerçekten korumaktan çok uzak''

Komisyonlar yetersiz, konunun uzmanı kişiler tarafından değerlendirilmiyor ve en önemlisi ise kanunlar yetersiz, yaptırım yok.

Çok alakasız gelebilir ancak size enteresan farklı bir örnek vereyim.

Aşağıdaki fotolarda gördüğünüz araba, yine göreceğiniz üzere yaya geçidinin ortasına park edilmiş bir araba. Fotolar ile oynama yapılıp art niyetli yaklaşım var diye düşünülmesini engellemek adına videosunu da çektim.

1585a366445880fee.jpg
2de789f84d458f1b8.jpg

Sorumluluk sahibi bir vatandaş olarak elimdeki bu deliller ile her zaman yaptığım gibi Emniyetin ihbar sitesine girip durumu izah ettim, lokasyon bilgilerini verdim, araç plakası okunuyor, görselleri sisteme yükledim ve özellikle de ''Elimde videosu da var'' dedim. Bunun sebebini de yukarıda açıklamıştım.

Şimdi Türkiye Cumhuriyetinin Trafik Kuralları doğrultusunda burada işlenen bir suç var bu konuda sanırım mutabıkız değil mi?

Yine, işlenen her suç için kanunda belirtilen bir ceza da var Bunda da mutabıkız.

Tüm bu bilgi ve belgeye rağmen aldığım cevap şu;

trafik-ihbar.jpg

Yani diyor ki emniyet; Biz ülkenin her yerine foto kapan kurarız, sizin emniyet kemeri takmadığınızı FOTOĞRAF ile belirleriz, size delil sunmaya gerek dahi görmeden cezayı da evinize yollayabiliriz.

Ama siz alt tabaka, hiç bir statüsü olmayan, hiç bir vasfı bulunmayan sadece vatandaşlar GERÇEK SUÇ durumunu bize foto ile ilettiğinizde, bunun altında bazı sorumluluklar doğabilir diye işlem yapmayız.

Siz hiç emniyet kemeri cezası yediniz mi? Ben yedim.
Size suçunuzu ispat ettiler mi? Bana etmediler.
Cezayı Antalya yolunda yediğimi belirten bir makbuz geldi o kadar. Aynı zamanda yanına da ''Elektronik denetleme sistemi ile tespit edilmiştir'' diye yazmışlar.

Tüm bunları yapan zihniyet, suçun işlendiğine dair bir görseli ceza makbuzunun yanına eklemeyi gerek görmüyor ne yazık ki.

Peki ispatı için VATANDAŞ olarak ne yapmamız gerekiyormuş onu da yazayım.

Önce cezayı ödüyorsunuz bu şart
Sonra size gelen tebligat zarfı fotokopisi
İçindeki makbuzun fotokopisi
ödediğiniz cezanın fotokopisi
durumu izah eden dilekçe yazıp

Bütün işinizi gücünüzü bırakıp SULH HUKUK mahkemesine gidiyorsunuz. APS veya diğer yollardan gönderim kabul etmiyorlar.

Tüm bunları görünce ''Lanet Olsun'' diyor ve bırakıyorsunuz zira kestikleri 102tl cezada değilim ben, HAKSIZLIK yapıldığına inandığım için mücadele etmek istedim lakin baktım ki bu işin ucunda DEVLETİMİZ öyle uygun gördüğü için ben her şekilde haksız çıkacağım. Sinir stres olmak ve boşa zaman harcamak yerine ödedim geçtim.

Diyeceğim o ki, Ülkemizde en kolay şey KANUN ÇIKARTMAK. Birkaç bürokrat oturduğu yerden bir şeyler düşünür, birisi diğerine ''olur dersin?'' der, Dİğeri de buna ''Olur kanka neden olmasın, olmazsa da bizden sonra gelenler yenisini yapsın'' der ve meclise sunulur, oradan geçer, al sana kanun.

Peki işlevselliği hakkında kim ne araştırma yapmış?

Göz göre göre işlenen suça ceza kesmeyen Devlet ile
Suç işlediğimi söyleyip ispat etmeyen Devlet aynı.

Tüketici Kanununu, tüketicileri korumak için çıkartan ancak enflasyon farkı konusunu gözden kaçıran, SUÇ İŞLEDİĞİ belli olan işletmelere herhangi bir yaptırım uygulamayan devlet de aynı.

Yazsak çok şey yazılır da, biz yazınca devlet düşmanı zannediliyoruz gerek yok..

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri