Telekomdan Türknete Geçiş sırasında cayma bedeli

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
Merhaba

10 yıllık türk telekom kullanıcısıyım.16 mbps 24 aylık taahhütlü sabit internet ve ev telefonu kullanıyorum.Ev telefonu 27 şubat tarihinde,sabit internet taahhütü 21 mart tarihinde bitecek.4 gün önce sabit interneti şubat ayında biteceğini sandığım için türknete geçiş işlemlerini başlattım onay alındı türk telekomdan yanıt bekleniyor aşamasına kadar gelindi.Merak ettiğim son 1 ay için cayma bedeli öder miyim? Eklemiş olduğum fotoğrafa bakarsanız taahhüt kullanım süresi 23 ay 21 gün diyor 24 aylık taahhüt yaptıysak mantıken 21 şubatta bitmesi lazım ama bitiş için 21 mart diyor.Forumlarda 24 aylık taahhütlerde 12 aydan sonra cayma bedeli ödenmemesi yönünde yasa olduğu veya son 1 aylık taahüt için sadece internet ve telefon faturalarının çıktığını gördüm.1-2 gün içerisinde geçiş işlemleri biteceği için telekomu aramak yerine buraya yazmak istedim.

fatura587f32d1dd6fa95e.png

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Son gün için bile ödersin.
Türknet'e ceza bedelini ödediğinize dair fatura gönderirsiniz olur biter.
Yeni abonelerde ceza bedeli belirli bir tutara kadar karşılanıyor.
Ayrıca fotoğrafta bahsedilen tarih, taahhütünüzün ne kadarını kullandığınızı ifade ediyor.
9-10 günlük bir kullanım bedeli ödemeniz gerekecek. Ödeyin kurtulun.

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
Son gün için bile ödersin.
Türknet'e ceza bedelini ödediğinize dair fatura gönderirsiniz olur biter.
Yeni abonelerde ceza bedeli belirli bir tutara kadar karşılanıyor.
Ayrıca fotoğrafta bahsedilen tarih, taahhütünüzün ne kadarını kullandığınızı ifade ediyor.
9-10 günlük bir kullanım bedeli ödemeniz gerekecek. Ödeyin kurtulun.

Öderim problem yok ama taahhüt bitiş 21 mart yazmasına rağmen nasıl taahhüt kullanım 24 ay olmak üzere onu anlayamadım.

25 aylık taahhüt oluyor mu ki? 21 şubat 2020 den 21 mart 2022 ye kadar olsun.

G Çevrimdışı

gulnare

Aktif Üye
25 Şub 2019
70
41
Cayma bedeli nedir? Cayma bedeli; şu ana kadar toplam indirim tutarı veya kalan indirimli ay toplamıdır. İkisinden hangisi az ise onu ödersiniz. Siz büyük ihtimal ilk ay ücretsiz yada 1 ay dondurmuşsunuz. Size çıkacak tutar sadece 1 aylık son ay indirimli ücretidir. Başka ücret çıkmaz. (Yasal ve uygulanan bu yöntem) 240 TL ye kadar TurkNet karşıladığından son ay faturasını Türknete gönderin iade edebilirler. Turktelekom da faturalar sonradan ödenir. türknet ön ödemeli dir. Ödemelere dikkat.

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
Cayma bedeli nedir? Cayma bedeli; şu ana kadar toplam indirim tutarı veya kalan indirimli ay toplamıdır. İkisinden hangisi az ise onu ödersiniz. Siz büyük ihtimal ilk ay ücretsiz yada 1 ay dondurmuşsunuz. Size çıkacak tutar sadece 1 aylık son ay indirimli ücretidir. Başka ücret çıkmaz. (Yasal ve uygulanan bu yöntem) 240 TL ye kadar TurkNet karşıladığından son ay faturasını Türknete gönderin iade edebilirler. Turktelekom da faturalar sonradan ödenir. türknet ön ödemeli dir. Ödemelere dikkat.

İlk ay ücretsiz kampanyası kullanmışız ama burada taahhüt süresi için 24 ay diyor.Cayma bedelini türknetin karşıladığını biliyorum ama 6 aya böldüğü için bilgi edinmek istedim.İlk ay ücretsiz olduğunda taahhüt süresi nasıl 25 ay oluyor çok saçma.

G Çevrimdışı

gulnare

Aktif Üye
25 Şub 2019
70
41
İlk ay ücretsiz kampanyası kullanmışız ama burada taahhüt süresi için 24 ay diyor.Cayma bedelini türknetin karşıladığını biliyorum ama 6 aya böldüğü için bilgi edinmek istedim.İlk ay ücretsiz olduğunda taahhüt süresi nasıl 25 ay oluyor çok saçma.
Evet ücretsiz kullandığınız ay taahhütten sayılmıyor. 1 marttan sonra sözleşmeler 24 ay ile sınırlandırıldı. Arkadaşını getir kodu girdiyseniz 2. Ay ücretsiz olur. Türknet her halükarda avantajlı. İnşallah zam yüksek tutmazlar. Turktelekom 2 martta kadar 24 ay 100 mbit için 139 TL sabit fiyat tarifesi çıkarmış. Geçip geçmemekte kararsız kaldım. Maalesef ülkemizde enflasyon çok yüksek. Öngerilemez artışlar olabilir.

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
Evet ücretsiz kullandığınız ay taahhütten sayılmıyor. 1 marttan sonra sözleşmeler 24 ay ile sınırlandırıldı. Arkadaşını getir kodu girdiyseniz 2. Ay ücretsiz olur. Türknet her halükarda avantajlı. İnşallah zam yüksek tutmazlar. Turktelekom 2 martta kadar 24 ay 100 mbit için 139 TL sabit fiyat tarifesi çıkarmış. Geçip geçmemekte kararsız kaldım. Maalesef ülkemizde enflasyon çok yüksek. Öngerilemez artışlar olabilir.

Hangi paket için 100 mbps için 139 TL ? 100 mbps internet için en az 160-170 TL istiyorlar diye biliyorum.İlk ay ücretsiz olduğu için taahhütten sayılmıyorsa tamamlanan taahhüt süresi için neden 23 ay 21 gün yazıyor ki?

140 TL ye 100 mbps internet paketi varsa kullanın derim ama beni müşteri hizmetleri aradığında 120 tl ye 16 mbps internet dediler gerisini siz düşünün.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Devlet el atmağı sürece bu tartışmalar bitmez .
Son nokta süreli sözleşmeli olamaz .

Devlet her konuda tartışma yaratacak konuları gözden geçirmeli .
Herkes sorunlu . Her işlemden korkar olduk yarı avukatlık bilmek gerek .

Bende düşünüyorum sözleşmesiz internet sağlayıcılarının birine .
Allah herkese uzun ölümler versin , ölsek geride kalan sorun yaşacacak .

Zamanında bir firma ile davalık olacaktık .
Telefon bedelinden iki defa para alacaklardı .
Telefon kayıtlarını vermedi bende sözleşmeler iki taraflı değilmi ? birini bana vermek zorundasınız dedim .
Konuşma kayıtlarını vermemek için dava açın dediler , Ben üçüncü şahis değilim ki .
Sonra telefon üzerinden ilk sözleşmede ( yazılı ) telefon üzerinden işlem onayım yok .
Tekrar yazılı sözleşme yapılması gerekir ( islak imzalı )

Email karşılıklı yazışmaları parayı almayı aklına koymuşlardı .
Birde üçüncü kişilere emailleri gösterirseniz suçlu duruma gelirsiniz ( email yazışmalarını sosyal medyada dağıtmak gibi )
En sonunda BEN BİR APTALIM X FİRMASI İLE SÖZLEŞME YAPTIM TEŞEKKÜRLER EDERİM . diye sosyal medyalara dağıtacağım dedim .
Sonunda iptal ettiler .

O zaman Telekomünikasyon iletişim başkanlığı vardı ( TİB )
Şimdi Bilği teknolojileri ve iletişim kurumu ( BTK )

Kendi içlerinde bile birlik yok ( birbirinden habersiz tabiki o zaman için konuşuyorum )
Biri diyor telefonuma mesaj geliyor iptal edildi , biri email yazışması iptal edilemez .

G Çevrimdışı

gulnare

Aktif Üye
25 Şub 2019
70
41
Hangi paket için 100 mbps için 139 TL ? 100 mbps internet için en az 160-170 TL istiyorlar diye biliyorum.İlk ay ücretsiz olduğu için taahhütten sayılmıyorsa tamamlanan taahhüt süresi için neden 23 ay 21 gün yazıyor ki?

140 TL ye 100 mbps internet paketi varsa kullanın derim ama beni müşteri hizmetleri aradığında 120 tl ye 16 mbps internet dediler gerisini siz düşünün.

Screenshot_20220222-123216.png

Bu kampanya. Büyük ihtimal yeni abonelik te geçerli.

M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
Screenshot_20220222-123216.png

Bu kampanya. Büyük ihtimal yeni abonelik te geçerli.

10 yıllık telekom kullanıcısıyım beni ilgilendirmiyor maalesef.

atmış olduğum linkte arkadaş cayma bedeli hesap mantığını anlatmış açıklamasının son kısmında ise 10 gün kala taahhüt bozma yazıyor bu mantık doğru mu bilen var mı?

G Çevrimdışı

gulnare

Aktif Üye
25 Şub 2019
70
41
Devlet el atmağı sürece bu tartışmalar bitmez .
Son nokta süreli sözleşmeli olamaz .

Devlet her konuda tartışma yaratacak konuları gözden geçirmeli .
Herkes sorunlu . Her işlemden korkar olduk yarı avukatlık bilmek gerek .

Bende düşünüyorum sözleşmesiz internet sağlayıcılarının birine .
Allah herkese uzun ölümler versin , ölsek geride kalan sorun yaşacacak .

Zamanında bir firma ile davalık olacaktık .
Telefon bedelinden iki defa para alacaklardı .
Telefon kayıtlarını vermedi bende sözleşmeler iki taraflı değilmi ? birini bana vermek zorundasınız dedim .
Konuşma kayıtlarını vermemek için dava açın dediler , Ben üçüncü şahis değilim ki .
Sonra telefon üzerinden ilk sözleşmede ( yazılı ) telefon üzerinden işlem onayım yok .
Tekrar yazılı sözleşme yapılması gerekir ( islak imzalı )

Email karşılıklı yazışmaları parayı almayı aklına koymuşlardı .
Birde üçüncü kişilere emailleri gösterirseniz suçlu duruma gelirsiniz ( email yazışmalarını sosyal medyada dağıtmak gibi )
En sonunda BEN BİR APTALIM X FİRMASI İLE SÖZLEŞME YAPTIM TEŞEKKÜRLER EDERİM . diye sosyal medyalara dağıtacağım dedim .
Sonunda iptal ettiler .

O zaman Telekomünikasyon iletişim başkanlığı vardı ( TİB )
Şimdi Bilği teknolojileri ve iletişim kurumu ( BTK )

Kendi içlerinde bile birlik yok ( birbirinden habersiz tabiki o zaman için konuşuyorum )
Biri diyor telefonuma mesaj geliyor iptal edildi , biri email yazışması iptal edilemez .
Aynen çıkardıkları yönetmelikler bile birbirini tutmuyor. Sözde "12 aydan fazla süreli sözleşmede cayma bedelsiz çıkılır maddesi" getirdiler. Uygulayan firma yok. Bazı firmalar "cayma bedeli" yerine "indirim bedeli" ismi ile para koparmaya çalışıyor. Birde 24 aydan uzun süreli sözleşme yapılamaz maddesi getirdiler. Herşey karman çorman.

10 yıllık telekom kullanıcısıyım beni ilgilendirmiyor maalesef.

atmış olduğum linkte arkadaş cayma bedeli hesap mantığını anlatmış açıklamasının son kısmında ise 10 gün kala taahhüt bozma yazıyor bu mantık doğru mu bilen var mı?
Tam benim anlattığım gibi. Sorun yok yani siz mesela martın 21 de bitiyor dedidiz. İndirimli fatura ücreti 90tl diyelim. Siz şubat faturasını tam ödeyeceksiniz (martın 15 gibi). Mart ayında da 21*3=63 TL nisanın 15 de fatura başka borç, fatura çıkmaz. Belki fatura kesimi yetişirsem hepsini mart 15te fatura ederler.

Son düzenleme:
istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Aynen çıkardıkları yönetmelikler bile birbirini tutmuyor. Sözde "12 aydan fazla süreli sözleşmede cayma bedelsiz çıkılır maddesi" getirdiler. Uygulayan firma yok. Bazı firmalar "cayma bedeli" yerine "indirim bedeli" ismi ile para koparmaya çalışıyor. Birde 24 aydan uzun süreli sözleşme yapılamaz maddesi getirdiler. Herşey karman çorman.

Tam benim anlattığım gibi. Sorun yok yani siz mesela martın 21 de bitiyor dedidiz. İndirimli fatura ücreti 90tl diyelim. Siz şubat faturasını tam ödeyeceksiniz (martın 15 gibi). Mart ayında da 21*3=63 TL nisanın 15 de fatura başka borç, fatura çıkmaz. Belki fatura kesimi yetişirsem hepsini mart 15te fatura ederler.

Benim bildiğim ( yaptıkları )
Sözleşme bitti onay vermedi iseniz , örneğin 15 gün olsun geçiş veya iptal ettiniz en pahalı tarifeden 15 gün çarpılarak çıkan bedel istiyor .

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Mühendis52

Aktif Üye
25 Ağu 2021
152
kanun.png

bu kanunun günümüzde bir geçerliliği var mı?

Benim bildiğim ( yaptıkları )
Sözleşme bitti onay vermedi iseniz , örneğin 15 gün olsun geçiş veya iptal ettiniz en pahalı tarifeden 15 gün çarpılarak çıkan bedel istiyor .

İndirim bedeli x kullanılan ay veya indirim bedeli x kalan ay diye yazıyor ama bazıları da indirim bedeli x kullanılan ay veya indirimli paket ücreti x kalan ay diyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt