Telefon Bataryası Raf Ömrü

LQCKDQWN Çevrimdışı

LQCKDQWN 

Aktif Üye
13 May 2021
129
Herkeze merhabalar.
Kullandığım cihaz xiaomi mi9 (düz) modeli, batarya artık verimini kaybettirdiğini hissettiriyor.
Orjinal batarya bulmam imkansıza yakın, şuan için X bir firmadan uygun batarya gözüme kestirdim.
Sorum şuki bataryayı satın alsam 5-6 ay belki daha fazla çekmecede muhafaza etsem sorun olurmu? cihaza takmadan.
Bunu neden yaptığıma gelirsek hali hazırdaki bataryası iyice ömrünü doldursun ve malum dolar ve euro kuru yukarlara çıkarsa tekrar yeni batarya fiyatları ve stokları benim için sorun oluşturur.
Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

M Çevrimdışı

Misafir

Aktif Üye
10 May 2021
85
42
100-150 tl bandında bir batarya dolar 6 ay 20 tl olmazsa sorun yok 15-20 tl kar edecek die adamın stoğunda kaç ay yattığı belirsiz pil al 6 ayda sende yatsın sonra tak çalışmasını bekle bence uygun düşünce değil batarya almadan üretim tarihini sorman gerekir bir bataryanın 1 sene ömrü ortalama 1 sene şarj edilmeyen pil sıfır olsa bile performans kaybı yaşattırır

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
586
Pil doluyken yatarsa sorun olmaz.
Garantiliyse servise götür taktır hocam niye uğraşacaksın ki?
60%'in üstünde bataryalar kimyasal tepkimeye giriyor diye biliyorum. 0 alınan batarya ve telefonların şarjları çoğunlukla 60% olarak geliyor. Ben A7 2017 telefonun bataryasını piyasadaki en kaliteli yan sanayi ile değiştirdim 3600mah olan batarya yan sanayisi 2500-3000mah arasında bir deneyim veriyordu ama en azından 50%de kapanma sorunu yoktu. Bir yere gittim samsung bayiisi ile arası iyiydi adamın servis bataryasını sipariş ederim 1 hafta 10 gün beklersin takarım dediydi. Fiyatını da ekrandan gösterdi 230TL'ye geliyordu 300TL işçilikle beraber istedi. Ben 150'ye yan sanayi taktırdım ama pişman olmadım değil. Kendi orjinal bataryası 3 yılı aşkın süre çok iyiydi always on display da her gün açık kullanmıştım. Servise bi fiyatını sormanı tavsiye ederim. Sırf batarya için yeni aldığım telefona 2 yıl ek garanti+ 1yıl kasko yaptım vatandan, 3-4 yıl sonra batarya bitince 500-600TL'ye en az değişeceğini düşünürsem bu garanti için 1000TL normal bir rakam geldi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
60%'in üstünde bataryalar kimyasal tepkimeye giriyor diye biliyorum.
Yerine duran ürün niye girsin ki? Öyle bir şey olsa cihaz içinde de olurdu.
Aşırı soğuk veya sıcak ortamdan uzak dursa yeterli.
Ne kadar boş hücre, o kadar az elektrik tutabilme demek.
Ben kenarda 20.000'lik powerbanki tutuyorum aylardır %100'de bir şey olmadı.

Bataryayı nasıl koşullarda sakladığımız önemli bence.
En temel kriter batarya kalitesi tabi ki.
Distribütör ürünüyse, ücretli de olsa serviste orjinalini taktırmalı.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
586
pil-deger.jpg

LQCKDQWN Çevrimdışı

LQCKDQWN 

Aktif Üye
13 May 2021
129
Pil doluyken yatarsa sorun olmaz.
Garantiliyse servise götür taktır hocam niye uğraşacaksın ki?
Umut kardeşim bende garantili ve orjinal ürün taraftarıyım fakat, nekadar xiaomi store varsa telefon açıp yada o illerdeki arkadaşlarımı ıgönderip sordurdum.
Orjinal batarya yada o yoplara girmediklerini söylediler, en azında benim cihaz modelim için.
bende hazır elimden böle işler geldiği için kendim takabiliyorum.
Tek korkum marketteki satılan piller misali tarihi geçince verimlilik azalırmı endişesi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Umut kardeşim bende garantili ve orjinal ürün taraftarıyım fakat, nekadar xiaomi store varsa telefon açıp yada o illerdeki arkadaşlarımı ıgönderip sordurdum.
Orjinal batarya yada o yoplara girmediklerini söylediler, en azında benim cihaz modelim için.
bende hazır elimden böle işler geldiği için kendim takabiliyorum.
Tek korkum marketteki satılan piller misali tarihi geçince verimlilik azalırmı endişesi.
Store'u değil servisi aradınız mı?

LQCKDQWN Çevrimdışı

LQCKDQWN 

Aktif Üye
13 May 2021
129
pil-deger.jpg

Aynen yıllardır cihazımı rootlu kullanırım ve içindeki prgram sayesinde %20 ve %80 arası tutarım.
Her malın bir raf ömrü olur, nasıl saklandığı da önemli.
Alın şimdi değiştirin bence

Her malın bir raf ömrü olur, nasıl saklandığı da önemli.
Alın şimdi değiştirin bence.
Evet haklısınız yarın siparişi vereyim bari.
Store'u değil servisi aradınız mı?
Xiaomi nin tam yetkili servis nosunu bulamadım.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
586
Aynen yıllardır cihazımı rootlu kullanırım ve içindeki prgram sayesinde %20 ve %80 arası tutarım.
Bende rootlu kullanıyorum, sistemde 100% gözüken şarj TWRP recoveryde 85% gösteriyor ve çok uzun süre kalırsa 100% oluyor. Sebebi de sürekli 100% şarj olup da bataryanın ömrünü azaltmasın diye galiba. Samsungun kendi yazılımı bu şekilde çalışıyor bence başarılı.

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
560
Servisten orjinal alamayacaksınız sitesinden ya da diğer alışveriş sitelerinden telefonunuza uygun deji marka bataryayı tavsiye ederim. Şuana kadar 3 farklı telefona aldım hepsinden de çok memnun kaldım. Onun dışında aldığım orjinal olmayan hiç bir batarya dan düzgün bir verim alamadım. Satıcıların saklama koşullarından mi yoksa batarya kalitesinden mi bilmiyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri