Teknosa outlet tv alınır mı?

A Çevrimdışı

Altunf 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
99
30
Arkadaşlar teknosanın web sitrsinde outlet kısmı var ve Samsung 50ru7105 modelinin normal versiyonu indirimle 3.400e düşünce outlette satılanı da 2.900e düşmüş. Ürün açıklamasında yalnızca ürünün orijinal ambalajı nda yırtık vardır yazıyor. Yani üründe arıza çizik vs yazmıyor. Sizce bu ürün çalıştırılmış, teşhir ürünü falan mıdır? Ama öyle olsa bunu yazmak zorunda olurlardı değil mi? Bu fiyata bu tv iyi gibi geldi ama alınır mı sizce?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Özellikle sizin yorumunuzu merak ediyorum hocam bilginiz vardır belki teknosa outlet konusunda. A Adem Helvacı

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Bence ,evet ,çalıştırılmış ve teşhir ürünüdür ama yazmak zorundamıdırlar bilmiyorum,ama zaten outlet diyor ,sevgili A Adem Helvacı da fikrini yazar mutlaka ,hatta herkes fikrini yazabilir tabii :ok

A Çevrimdışı

Altunf 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
99
30
Teşhir olsa yazarlardı diye düşündüm hocam ben de. Outlet ürünlerden bazılarının açıklamasında çizikler vardır vs yazıyor ama bu üründe sadece ambalajında yırtık vardır yazıyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
İade de olabilir ama bu kadar düşükse fiyatı muhtemelen teşhirdir. Kaç dakika çalıştırılmış onu öğrenmelisiniz.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Outlet aslında fabrika satış demek fakat bizim ülkede bu durum satın alınmış iade edilmiş, mağazada sergilenmiş veya onarım görmüş ürünlere verilen isim.
Bu durumda outlet işi çok ekonomik ise tercih edilmeli.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Sadece yorum yapmış olmak adına yorum yapmadığımı bilirsiniz, bu nedenle elimden geldiğince bir tüketicinin başına gelebilecek her konuyu ben de deneyimlemeye gayret ediyorum ve bu doğrultuda elbette ki ben de böyle alışverişler yaptım/yapıyorum.

Bir defa Teknosanın web sitesinden elektrikli süpürge aldım ve açıklamalarında ''Orijinal ambalajı yırtık, Ürün sapında HAFİF çizik var'' yazıyordu.

''Oooo süper bu yahu'' dedim ve aldım.

Ürün geldi, yırtık denen ambalaj taş gibiydi çok sevindim. Sonra ürünü içinden çıkarınca o ''hafif çizik var'' dedikleri sap ile resmen makineyi dövmüşler gibi bir manzara ile karşılaştım.

Ürün resmen harap haldeydi, metal boruların içi paslanmış, zemin süpürme aparatı içerisinde saç kılları vardı.

Yani bazı şeyleri yazarak anlatmak gerçekten zor oluyor, Görmek lazım, deneyimlemek lazım :)

Şimdi;

Teşhir ürün satılır mı? Elbette satılır ama bizim ülkemizdeki gibi AHLAKSIZCA değil
Outlet ürün satılır mı? Elbette satılır ama gerçekten outlet özellikleri ile, ekonomik satılır.

O nedenle deneyimleme dışında ben bu tarz ürünlere beş kuruş dahi ödemem, Bilenler bilir ki ülkemizde bazı satıcılar vardır VESTEL in ihraç ürünlerini iç piyasaya satan, İşte o ürünlerden de sürekli olarak UZAK DURUN dememin nedeni budur, ürünler kötü olduğundan değil satıcıları AHLAKSIZ olduğundan (İşini adam gibi yapanları tenzih ederim yazayım da ortalık karışmasın yine)

Outlet ve teşhir ürünleri satın alarak belli başlı bazı haklarınızdan feragat ettiğiniz de biliyormuydunuz?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Bence ,evet ,çalıştırılmış ve teşhir ürünüdür ama yazmak zorundamıdırlar bilmiyorum,ama zaten outlet diyor ,sevgili A Adem Helvacı da fikrini yazar mutlaka ,hatta herkes fikrini yazabilir tabii :ok
Aynen ısrarcıyım yazdığımda,bizdeki outlet ile ecnebinin outletini karıştırmayalım lütfen ,bende kipa'dan satıcının ısrarla "outlet tv amca bu tv " dediği tvyi (seg 43-köydeki kullandığım) almıştım,daha önce de belirttim ,kipa'da(eski adı kipa'dır) vestelin satış standı yoktu ama satıcı çocuk outlet dedi ,üstelik çok da ucuza almıştım ki aynı gün tek tv fiyatına birde 32'' seg almıştım :haha1
Habuki tvler teşhir ürünüydü.
Peki teknosada vestel satış standı varmı acaba,bir ara Tire'deki teknosaya gittiğimde mutlaka soracağım "outlet ürün" varmı elinizde diye ,marka ve cihaz fark etmeden yani :hihi
O da bana "internete bakmalısınız" diyecek büyük ihtimalle ,mağazada belki satılmaz ama internette satılır,belkide internetteki standta vestel de vardır ,veya arçelik,veya samsung ,ne bileyim tüm markalar işte.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Biz de her işi suyu çıkarıldığı ve dahi işin çakallığı öne çıkınca bu tür satışlar her zaman mide
bulandırıcı ve baş ağtısı oluyor veya olabiliyor!

Ayrıca "outlet" (durumu ne olursa olsun) fiyat olarak TR de aslınnda aman aman cazip olmuyor!
sıfırı ile arasında 500 kağıt varsa bunun nesi outlet yaw??

Bu tür sistemler BATI dan ve de özellikle USA dan alınıp yerli versiyon uygulamalar ile aslında
vatandaşı bir şekilde "keklemek" durumudur! şimdi 2018/19 den sonra elde çok fazla stok
kaldı! yine net den satış yapanların da elinde böyledir ve özellikle "müşteri iadesi" TV ler yine
çok fazladır!!!

Gönül rahatlığı ile alınacak mallar değildir bunlar!

Bir zamanlar TF den bildiğimiz birisi vardı(ama adam tanıdık bildik güvenli v.s idi)Samsung outlet
işine girmişti çok kişide almıştı,dediği o ki;TV lerin büyük kısmı re-furbished,müşteri iadesi ve
orası burası v.s çizik mallardı!

Biz de "outlet" işi de bilinmiyor zaten,bunun adı "Turkish Outlet" dır! ne varsa bu sıfat adı
altında gazlanıyor!

İyi de outlet bu değildir ki
Stok lar da kalan mallarının mevsimi geçerse-geçtiği zaman ve yeni seriler geldiği zaman satılan
mallardır!
2017/2018/2019 modellerin mağazalar da sıfırları hala çok pahalı satılıyor! iyi de fiyatlarının
aslın da ciddi düşmesi gerekiyordu!

Outlet içine,her bir şeyi katamazsınız! herifler kırık bozuk çizik özellikle müşteriden dönmüş
v.s malları satıyorlar üstelik hala pahalı yaw!

Canada/USA "Re-furbished" sistemi ise,orada insanların özellikle tercih ettiği bir satış şeklidir
çünkü en yeni model olabiliyor ve fiyatı çok ciddi ucuz oluyor!!
Bunları takip eden uyanıklar var orada,örneğin $ 3000 lik paneli $ 1000 kağıda alıyor sonra da
2.elden $ 2000 kağıda satıyor!
İşin bu ticari kısmını bırakırsam ve bir kullanıcı iseniz 3binlik paneli 1 kağıda kaparsanız elbette
ciddi KARlısınız

Bu sistem USA da outlet işin den daha fazla tercih ediliyor!

Ancak orada harbiden yapılıyor bu işler zaten aksini de yapamazsın,adamların buna ait cezai
işlem kanunları çok fena can yakıcıdır

Açıkçası biz de yabancı bir kelimeyi alıp iş yapmak isteyen uyanıklar,ortaya karışık ve adam gibi bilgide
vermeyip outlet diye ve hala yüksek paradan mal satmak derdindeler!

++

Benim prensibim ise şudur özellikle TV işinde;"teşhir" alırım ve aldım zaten ancak gidip görerek!
son aldığım panel 4500 KM de!! fiyat çok cazipti-sıfır gibi tertemiz idi,kutusuna filan ben takılmam
yırtık pırtık olsa da önemli değil,yeter ki panel de bir şey olmasın,böyle alırım kısaca

Net den almam,ancak fiyat çok cazip ise;örneğin geçen sene 6 kağıt şimdi 3/4 kağıda
düşmüşse o zaman zarı atarım! yok geçen sene 6 bu sene 5 kağıt ise almam arkadaş o paneli!
Bir de net den sorunsuz iade alan bir yer bulmak şart dır! olası bir durum da anında iade
alacak yer olması da şart,haa o panele sonra ne olacaktır? senden gelip bir başkasına gazlanacaktır:haha

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,052
iyi kötü çıkar şans
tüm kontrol yapılması gerekir ve garanti durumları
gerekli bilğiniz yoksa hiç bulaşmamak gerekir .

zamanında arkadaşım sony plazma teşhir ürünü aldı .
reklam için kullanılmış olmalı . sabit ekran görüntüsü .
tv kanal şirketinin logosu değişken gif logo olması gerekir .
bilğisayarlarda ekran koruyucu hareketli olmasının nedeni budur .

sony firmasının servisine kurulumunda ekranda sabit görüntüyü farkımna vardık zabıt tutturduk
sonra ürünü iade verdi .
ekranda sabit görüntüyü farkımına varmasaydık sonra sorunu fark etseydik .
sonrası garanti durunda ne olacaktı bilmiyoruz .

örnek bilği link . led için / önemlidir iade nedeni değildir diyor .

Outlet ne demek?
Outlet, İngilizce bir kelime olup "dışarı çıkılacak yer, çıkış yeri" anlamına gelmektedir. Yurt dışında "Outlet Center" olarak ifade edilen ve bizde Outlet olarak ifade edilen mağazalarda yer alan ürünler mağazanın politikasına göre değişiklik gösterebilir;

Örneğin önceki sezonun ürünleri, seri sonu ürünler, vitrinde kullanılmış ürünler, hasarlı olarak belirlenmiş ürünler, iade edilmiş ürünler mağazaların politikasına göre Outlet' lerde yeralabilir.

Teşhir Ürünü Alınır mı?
Teşhir ürünler alınır mı? sorusunun sorulmasının sebebi örneğin kapalı kutu 2000 TL değerinde bir ürünün teşhir ürünü olması halinde örneğin 1500-1800 gibi fiyatlarda satılması gibi durumlar olduğundan kullanıcılara cazip gelmesinden dolayıdır.

Bu ürünleri almadan önce kesinlikle ürünü iyi incelenmesi etrafında veya donanımında bir sorun olup olmadığına iyi bakmak gerekiyor.
Ayrıca çoğu teknolojik ürün satan mağazalar satın aldığınız tarihten itibaren adınıza fatura düzenleyip ürünü garanti kapsamına almaktadır.

Bu konu da “alınabilir” diyebiliriz. Ancak üstte belirtiğim gibi üründe kozmetik anlamda özellikle yıpranma veya deforme gibi durumlar olabilir bu nedenle cihazları alırken bunu göz önünde bulundurarak almak gerekiyor.
Tabi-ki bu durum hiç olmama durumu da olabilir çünkü bazı teşhir ürünleri kutusunun açılması haricinde 0 cihazdan farksız olabiliyor.

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Düzeltme yapayım yukarıdaki mesaja

1-PDP paneller de her türlü ekran yanığı(geçici-kalıcı) Garanti kapsamı dışıdır!!!
2-TFT-LCD panellerde de çok az çıksa da PDP lerde ki bir durum kullanıcı da olmuşsa yine Garanti dışıdır!

3-Her türlü panel tip cihazlar da "ekran yanığı" ve benzeri oluşamlar Garanti dışıdır,zaten adam gibi üreticilerin
Kullanma Kılavuzlarını dikkatli okursanız,bundan bahseder!

4-Aynı şekil de PDP/LCD ler de geçici/kalıcı "screen-retention" dediğimiz özellikle panelin belirli bölgelerin de
ton farkına benzer oluşamlar olduysa(özellikle arka fon da sürekli 4:3 format yapılırsa diğer alanlar da siyah
ton farkı oluşacaktır;geçici ve daha sonra kalıcı da olur/olabilir) bu da Garanti dışıdır!

5-ANCAK istisna olarak böyle bir paneli sıfır alırsanız ve olası bir yanık durumu varsa ki kolay kolay olmaz
ama yine de varsa Garanti durumu sebebiyle bu panel(TV) direk değişir!
Outlet/Teşhir olup da böyle bir durum göz den kaçmış ise yine değişim v.s söz konusu olup Garantiye girer!

Ancak bu durum satıcıya göre ucu açık bir durumdur!! baş ağrıtan durumlar söz konusu olabilir

Artık PDP ler kalmadığı için bu konuda rahatız ama TFT-LCD ler de az olsa bu risk vardır

6-"OUTLET" tekrar yazıyorum, kesinlikle Türkiye de hem bilinmiyor hem de yalnış uygulanıyor!
adeta sapla-saman birbirlerine karıştırılıyor(hem de bilinçli olarak!)

Bazı şeyleir bilgi diye verirken bunun tüm inceliklerini anlatmak gerekiyor,kaldıki TR de THK
kanunları yetersiz/eksik ve özellikle panel tip TV ler de satıcı adeta işi zora sokmaktadır,çok fazla
ucu açık durumlar satıcı lehine söz konusudur!

7-"Re-furbished" bir dünya panel oluyor ama bunlar re-furbished değil de OUTLET diye satılıyor ki bu
aslında gayri-kanuni bir uygulamadır!
Veya bu ürünü Ouelet diye satamazsın,kaldıki diyelim satıyorsun resmen bunu açıklaman gerekiyor
ve yetmedi bir de müşteriye tamir/değişim vçs her ne olduysa bunu da resmen açıklamanız gerekiyor!

Sapla saman karıştırılıp OUTLET diyerek her bir şeye bu şekilde bir satışı normalmiş gibi göstermek de
yalnıştır!

Ayrıca bu kabil ürünler BATI da adam gibi THK olan yerler de çok ciddi fiyat düşüşleri yaşarlar!
2000 liralık malın neresi ucuz yaw 1500 veya 1800 kağıt olursa??

Zaten biz de ilk etap da yüksek KAR marjıyla satılıyor bunlar sonra indirim diye olması gereken
fiyatdan da yine yüksek de kalacak halde satılmaktadır,buna da millet inanıyor seçenekleri olmadığı için

8-"Teşhir" ürün TV ler;bizde bu işde bilinmediği için adam sıfır KM TV arıyor!
Bakınız "Kara bilmem ne" diye dışarıda bazı özel günler de satışlar yapılıyor ve fiyatlar da açıklanıyor sonra
özellikle TEŞHİR ler ve hemen hepsi de o yılın yani son model paneller komik rakamlara düşüp öyle satıldığı
için insanlar geceden kuyruğa girip sabaha kadar bekliyorlar,bitmedi insanlar özellikle teşhirleri kapmak
için sıraya giriyor,neden?? yukarıda örneğini vermiştim %50 veya daha fazla indirim olduğu için!

Üstelik oralarda Teşhir ürünler,Re-furbished ürünler den çok daha fazla ilgi çekmektedir!

Re-furbished daha çok bu işin ticaretini yapanların daha sonra bunları satmasıyla oluşan bir pazardır!
Teşhir ise çok ciddi olarak son kullanıcının son model paneli alması sebebiyle onlara hitap etmesidir!

2020 ye geldik hala Sony/Samsung 2018 modeller hiç olmaması gereken rakamlar dan satılmaktadır!

Bu atraksiyonları da aslında Sony/Samsung TR yapmayıp mağazalar yapmaktadır!
Samsung/TR zaten mallarını çok tan bitiriyor! ama mağazalar 2/3 senelik modelleri hala yüksek
rakamlardan satıyor daha sonra da adeta alay edercesine adına OUTLET diyorlar!

A Çevrimdışı

Altunf 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
99
30
Arayıp sordum teknosayı, outlet ürünlerde 14 gün koşulsuz iade garantisi varmış ve garanti 2 değil 1 yılmış.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Arayıp sordum teknosayı, outlet ürünlerde 14 gün koşulsuz iade garantisi varmış ve garanti 2 değil 1 yılmış.

Bence risk almayın, kargoda hasar almış olsa, kutu sağlam olsa ve alırken tutanak tutturmamış olduğunuz için geri alırlar mı bilmiyorum.
Alırsanız da kutu açılışını videoya alın, en azından elinizde ispat olur.
Tabi kutu açılışı derken üzerindeki bantı dahi kesmenizden bahsediyorum.

Bu işe yarar mı bilemem tabi ama bence teşhir ile bir maceraya girmeyin derim.
Teşhir ürünleri görerek almakta cidden yarar var.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri