TCL 43P615 vs SAMSUNG 43AU8000

C Çevrimdışı

Carlzberg

Yeni Üye
28 Eyl 2022
5
25
Merhaba,
Yeni üyeyim, TV konusunda kafam oldukça karışık, yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Küçük sayılabilecek bir oda için, 40-42-43 inch boyutlarında bir TV arayışındayım.
Çoğu zaman Disney+, Netflix ve YouTube için medya amaçlı ve başka zamanlarda da bilgisayarımdan çekeceğim bir HDMI kablosu ile ürünü monitör olarak, oyun amaçlı kullanacağım. Muhtemelen uydu bağlantısı bile yapılmayacak.

Bu amaçlı kullanım için cihazları araştırdığımda gözüme takılan birkaç model oldu. Örn; TCL 43P615, Samsung 43AU7000 ve 43AU8000 gibi.

Görüntü kalitesi benim için gerçekten önemli. Pencerenin doğrudan baktığı bir konumda çalışacak TV yani dolayısıyla, ekranın soluk olmaması da gerek. Sorum şu;
Normal şartlarda bütçem ~6000₺, ki TCL olan tam 5999 yani bütçemin içinde ancak Samsung’da (43AU8000) anladığım kadarıyla 4K upscaling özelliği var oyunlar için, FHD’den UHD’ye çekiyor. Bu işime yarar mı diye düşünmüyor değilim, TCL’de olup olmadığını bilmiyorum. Sıkıntı ise şu, Samsung 8000₺, yani bütçemi 2000 aşıyor borca giriyorum. Eğer gerçekten değecekse ekstra borca girip alırım problem değil ancak bundan emin olamıyorum. AU7000 ile AU8000 arasında da sadece 300₺ fark var, anladığım kadarıyla 8000 olan üst model dolayısıyla direkt onu kıyasa alıp AU7000’i elemiştim, bunda hata mı ediyorum ondan da emin değilim.

Kısaca, bahsettiğim kullanım amacına en uygun TV sizce hangisidir? Samsung 43AU8000 için 2000₺ fazladan vermeye değer mi? Veya bunlar harici başka bir model öneriniz var mıdır?

Not: Bursa’da oturuyorum, hiçbir modelin servis hizmetleri hakkında bir fikrim yok.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Yan açıdan izlemek önemliyse IPS panel almalısınız.
Upscaling işlemini her TV yapar fakat mühendislik bunun sonucunu etkiler.
Teknoloji işi de para ile orantılıdır fakat TV üretimi eskisi gibi değil.
Yani AU8000 aldığınızda o ahım şahım Samsung'u kesinlikle görmeyeceksiniz.
O övülen Samsung'lar artık Q serilerinde, ki onların bile tepe modellerinde üretim sorununa denk geliniyor.
Artık gerisini siz düşünün. Üst seride bile üst düzey kalite kontrolü yapmamışlar.

Ki bu AU serileri çıktığından beri, izlememiş olsam da, teknik özellik yönünden hayal kırıklığı diyebilirim.
AU'nun tepe modeli olan 9000'de bile Edge-LED yani kenardan aydınlatma kullandıkları için gözümde düşmüştü.
Tüm AU serilerinde niye böyle bir karar almışlar bilmiyorum, sanırım LCD panelli TV üretmeyi terk etmenin ilk adımları.

Aslında QLED'de LCD sayılır ama arkaplandaki altyapı biraz farklı.

Televizyonu monitör olarak kullanırken de normal bilgisayar monitörlerine kıyasla daha yüksek kontrast ve parlaklık değerlerine sahip olacağını da unutmayın. Tabi menüden ayar kısarsınız ama hem inç başına düşen piksel sayısının azalması hem yüksek ışık göz yoracaktır.
Mesafe uzak olacaksa sorun yok tabi. Sizin bileceğiniz iş.

Fiyatları saçma gelse de Smart Monitor serilerine de bir bakın derim.
Tabi sizin bütçede o panel boyutu ile yok maalesef.
TV giriş seviye olunca, smart performansının da giriş seviyede kalacağını unutmayın.

C Çevrimdışı

Carlzberg

Yeni Üye
28 Eyl 2022
5
25
O övülen Samsung'lar artık Q serilerinde, ki onların bile tepe modellerinde üretim sorununa denk geliniyor.
Artık gerisini siz düşünün. Üst seride bile üst düzey kalite kontrolü yapmamışlar.

Ki bu AU serileri çıktığından beri, izlememiş olsam da, teknik özellik yönünden hayal kırıklığı diyebilirim.
AU'nun tepe modeli olan 9000'de bile Edge-LED yani kenardan aydınlatma kullandıkları için gözümde düşmüştü.
Tüm AU serilerinde niye böyle bir karar almışlar bilmiyorum, sanırım LCD panelli TV üretmeyi terk etmenin ilk adımları.

Televizyonu monitör olarak kullanırken de normal bilgisayar monitörlerine kıyasla daha yüksek kontrast ve parlaklık değerlerine sahip olacağını da unutmayın. Tabi menüden ayar kısarsınız ama hem inç başına düşen piksel sayısının azalması hem yüksek ışık göz yoracaktır.

TV giriş seviye olunca, smart performansının da giriş seviyede kalacağını unutmayın.
Cevap için teşekkürler. TV'yi odada yatağın uç kısmına takacağım, yani monitör derken oturup klavye mouse kullanayım şeklinde değil, baya koltuktan tv izlercesine, yatarak kablosuz gamepad ile oyun oynamak ve medya amacıyla kullanmak için istiyorum.
Söylediğiniz gibi AU serisinin de Samsung'un giriş segmenti olduğunu ve "mükemmel" olmadığını birkaç kişiden daha da duydum. Bir de baktım Vatan ek kampanya yapmış, 43P615 için ürün fiyatı daha da düşüp aradaki fiyat farkı 3000TL'lere yaklaşınca hiiç gereği olmadığını düşündüm o kadar borca girmenin ve 5600 gibi bir rakama Vatan Bilgisayar'dan 43P615 model TV'yi satın aldım.
Kontrast ve parlaklığın yüksek olması iyi bir şey zira pencerenin kenarında konumlandıracağım için gündüzleri görme güçlüğü yaşamak istemem. Açı olarak genelde karşıdan izleyeceğim, belki bir tık yukarıda kalabilir ancak yan açılar çok çok fazla olamayacaktır zira odada yandan bakabileceğim pek bir yer yok. Yine de normal bilgisayarda kullandığım monitörlerin IPS panel olması ve benim bunlardan aşırı memnun olmam sebebi ile TV'de de IPS istiyordum ancak anladığım kadarıyla IPS'lerde parlaklık ve kontrast benim aldığıma göre biraz daha kısık, pencere kenarında bunun sorun olabileceğini düşündüm o yüzden, bu seferlik böyle denk geldi TV'de, uygun fiyata aldığımı da düşününce genel itibari ile iyi bir tercih yaptım sanırım. Bilmem siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
TV hakkında yorum yapamıyorum zira henüz kargoda, gelsin ona o zaman bakacağım.

R Çevrimdışı

ridw0n 

Aktif Üye
8 Ağu 2022
412

O olayı anlamadım ben mesela samsungun 65Q60B Q67 Q70B Q80B bunlar Qled ama aydınlatmaları edge led sadece Q80B direct led aslında aynı seri ama aralarında fiyat farkları var yani giriş seviyesi Q60B ile LCD arasında fark nasıl olur

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Cevap için teşekkürler. TV'yi odada yatağın uç kısmına takacağım, yani monitör derken oturup klavye mouse kullanayım şeklinde değil, baya koltuktan tv izlercesine, yatarak kablosuz gamepad ile oyun oynamak ve medya amacıyla kullanmak için istiyorum.
Söylediğiniz gibi AU serisinin de Samsung'un giriş segmenti olduğunu ve "mükemmel" olmadığını birkaç kişiden daha da duydum. Bir de baktım Vatan ek kampanya yapmış, 43P615 için ürün fiyatı daha da düşüp aradaki fiyat farkı 3000TL'lere yaklaşınca hiiç gereği olmadığını düşündüm o kadar borca girmenin ve 5600 gibi bir rakama Vatan Bilgisayar'dan 43P615 model TV'yi satın aldım.
Kontrast ve parlaklığın yüksek olması iyi bir şey zira pencerenin kenarında konumlandıracağım için gündüzleri görme güçlüğü yaşamak istemem. Açı olarak genelde karşıdan izleyeceğim, belki bir tık yukarıda kalabilir ancak yan açılar çok çok fazla olamayacaktır zira odada yandan bakabileceğim pek bir yer yok. Yine de normal bilgisayarda kullandığım monitörlerin IPS panel olması ve benim bunlardan aşırı memnun olmam sebebi ile TV'de de IPS istiyordum ancak anladığım kadarıyla IPS'lerde parlaklık ve kontrast benim aldığıma göre biraz daha kısık, pencere kenarında bunun sorun olabileceğini düşündüm o yüzden, bu seferlik böyle denk geldi TV'de, uygun fiyata aldığımı da düşününce genel itibari ile iyi bir tercih yaptım sanırım. Bilmem siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
TV hakkında yorum yapamıyorum zira henüz kargoda, gelsin ona o zaman bakacağım.
TV hakkında bir bilgim yok.
IPS panelse sizi tatmin eder.
Giriş seviye bir ürün aldığınızı unutmayın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620

O olayı anlamadım ben mesela samsungun 65Q60B Q67 Q70B Q80B bunlar Qled ama aydınlatmaları edge led sadece Q80B direct led aslında aynı seri ama aralarında fiyat farkları var yani giriş seviyesi Q60B ile LCD arasında fark nasıl olur
Yani kontrast daha iyi olur muhtemelen.
Parlaklık da daha yüksek olur.
Renk paleti farkı da olabilir.
Aradaki farkı hissetmek biraz da size bağlı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt