Tavsiye Forumuna benim de bir tavsiyem var ...

B Çevrimdışı

Başkan2005 

Yeni Üye
21 Eyl 2018
40
60
Tavsiye Forumunu zaman zaman takip ediyorum. Son haftalarda açılan konuları gördüğümde forumun bir 'Vestel Kullananlar Forumu' haline dönüşmüş olduğunu tespit ediyorum:
Vestel TVler, Vestel anakart modelleri, Vestel yazılımları, modlamaları, Vestel ailesi ürünleri, Regal, HiLevel, Toshiba vs. açılan konular böyle gidiyor.
Herhalde bu forumu kuranlar yola çıkarken bu tek markaya bağımlılığı hedeflememişlerdir.
Şayet forum yöneticileri ve üyeleri bu durumdan memnunlarsa diyecek sözüm yok. Ama bu kadar bilgi birikimi olan forum yöneticilerinin ve forum üyelerinin rotayı ayarlayarak diğer markaların panellerine, yazılımlarına, anakartlarına de eşit yer vermeleri daha doğru olur düşüncesindeyim.
Bu yazıyı eleştiri amaçlı yazmadım.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Başka markaların ilgili paylaşımları yapılıyor da yönetim izin vermiyorsa tamamen haklısınız. Elde avuçta ne varsa paylaşım yapılıyor bildiğim kadarıyla.

Forum işi tamamen ücretsiz ve gönüllülük esasına dayanır, ücretli olsaydı eleştiriniz yine haklı yönde olurdu.

Saygılar.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Öneri ve eleştirinizi kendi namına aldım ve kabul ettim. Sizi haklı bulduğumu da belirtmek isterim.

Sorun şu ki bizim forumumuz hangi markanın atına binerse o markanın kılıcını çekecek yapıda değil karakter olarak.

Burada devreye şu giriyor. Markalara be bölge temsilcilerine yıllarca belli periyotlarda bizzat kendim yazdım ve forum kitlesini, bilinç düzeyini anlatarak daha detaylı be derin bilgi talep ettim.

Kısmi ve kısıtlı da olsa bu çağrıya karşılık vererek kendine güvenini ortaya koyan Vestel dışında marka olmadı.

Forumumuz reklam amaçlı marka güzellemesi yapmayı kabul etmeyen bir yönetime sahip olduğundan dolayı firmaların buna cesaret edemediğini düşünüyorum açıkçası zira biz sırf bize izin verdikleri için eksikleri ve kusurlarını görmezden gelmeyi kabul etmeyiz.

Samsung Türkiye
LG Türkiye
Sony Euroasia
TCL Bilkom
Awox Tectone
Axen Sunny Atmaca Elektronik
Arçelik Koç gurubu

Ve buna benzer tv üreticileri bizlere istediğimiz bilgileri versin veya 10 günlük süreli inceleme için ürün göndersin başımız gözümüz üstüne biz seve seve her markaya eşit mesafede içerik üretmeye devam ederiz.

Satış sonrası hizmet kalitesi önce malına güvenmek ile başlar bence.

Vestelin güvendiğine Samsung nasıl güvenemiyor hayretler içerisinde kalıyor olsam da durum bu ne yazık ki. :ok

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Konuların bu şekilde oluşmasının sebebi tamamen ekonomiyle alakalı Sony samsung vb markaların fiyatı yüksek oldukça bu böyle devam edecektir. Parası olmayan adam haliyle ucuz mala talep ediyor. Bu da zaman içerisinde kişilerin daha çok vestel vb ürünler satın alarak bir araya gelmesine sebeb oluyor.. 10 kişiden 8 kişi fiyatı ucuz ürün alınca sorular da bu ürünlerle ilgili geliyor.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Bir değer bakış açısı ben getireyim yıllarca vestelde çalıştım, bilgi birikimim hep vestelden di,
Ben gidip Arçelik anlatamam ☺️
E ben konu açınca ona geliniyor, Mehmet Regal konusu açıyor ona geliniyor. Arif hilevel konusu açıyor ona geliniyor.
Yani belki fark etmemiş olabilirsiniz ama ben bile yeri geldiğinde farklı marka alın diyorum. Benim gibi teknik bilgisi olanlarin ağırlık markası ne işe bu sefer ona ağırlık çöküyor.
Ama vestelci değiliz ha ! Biz tüketicinin isteğine marka uyduranlariz ?

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Bu isin butce ile alakasi var 3 5 sene once herkez samsung lg Philips tv alirken en azindan benim cevremdekilerden bahsediyorum suan fiyat olarak altta kalan vestel ve alt urunlerini tercih ettiklerini görüyorum

Bu yuzden bu guruta daha fazla konu aciliyor diye dusunuyorum

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Bence asıl sebep bilgi birkimiyle alakalı foruma katkısı olan insanların genelde Vestel ile ilişiği olmuş teknik servis veya direkt şirket altında çalışmışlar bu sebeple asıl altyapı Vestel ile. Mesela Arçelikte çalışan ustamız varsa o da o konuda bilgi verir. Herkes deneyimli olduğu konuda yardımcı olabileceğinden ve piyasada yaygın olan da Vestel olduğundan böyle bir durum oluyor. Tabi diğer konularda bilgili üyeler de mevcut fakat çoğunluk zaten yerli montaj TV baktığı için bu konular gündemde. Başka Samsung LG vs tavsiyesi içinse sayın albanez albanez herkese yardımcı oluyor zaten.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Konuların bu şekilde oluşmasının sebebi tamamen ekonomiyle alakalı Sony samsung vb markaların fiyatı yüksek oldukça bu böyle devam edecektir. Parası olmayan adam haliyle ucuz mala talep ediyor. Bu da zaman içerisinde kişilerin daha çok vestel vb ürünler satın alarak bir araya gelmesine sebeb oluyor.. 10 kişiden 8 kişi fiyatı ucuz ürün alınca sorular da bu ürünlerle ilgili geliyor.

çok doğru..

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Samsung, LG gibi firmalardan bilgi edinebilme imkanı olanlar olsa onlara dair de bu kadar detay paylaşılabilirdi.
Her TV'yi satın alıp söküp inceleme şansı da olmadığına göre, teknik özellik & incelemeler & seri üzerinden gidiliyor mecbur.

Tüketici profili orta gelir & asgari ücret düzeyinde olduğu için de F/P çözümler rağbet görüyor sebebi bu.
Vestel de yoksa ahım şahım panellerle ve yazılımla gelmiyor bence ama Sunny, AWOX'a göre bu işi daha iyi yapıyor.
Yoksa Vestel'in de kâr odaklı hareket ettiği bir gerçek.

Ama high-end bakan insana da ona göre tavsiye veriliyor tabi.
Gidip de 12-13.000 TL Vestel'e verdirmiyoruz. (İhtiyaca ve senaryoya göre yine tabi.)

Markacı veya satış danışmanı birkaç arkadaş forumda yer edinmeye çalışsa da başarılı olamadı.
Esnaf olduğunu açıkça belirten, kurumsal üyelere, başımızın üstünde yerimiz var ama bu forumun da amacı bilinçli tüketici profili oluşturmak.

Kimin neye gerçekten ihtiyacı varsa ona göre tavsiye veriliyor yani. :bilmiyom

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
İşin en kötü yanı;
Birileri çıkıyor, bilip bilmeden bir şeyler yazıyor ve düzgün ve iş bilen güzel insanlar yazılan yanlışları düzeltmeye veya ispat etmeye çalışıyor...

Oysa, bilip bilmediği şeyi iki satır soru sorarak öğrenmeye çalışsa, her şey daha güzel olacak.

Bu sebeple, güzel insanların değerli vakitleri heba oluyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
İşin en kötü yanı;
Birileri çıkıyor, bilip bilmeden bir şeyler yazıyor ve düzgün ve iş bilen güzel insanlar yazılan yanlışları düzeltmeye veya ispat etmeye çalışıyor...

Oysa, bilip bilmediği şeyi iki satır soru sorarak öğrenmeye çalışsa, her şey daha güzel olacak.

Bu sebeple, güzel insanların değerli vakitleri heba oluyor.

Ona daha çok var. :hihi

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
yaw Samsung/Sony için neyin paneli neyin anakartı veya yazılımı?
aynı şekilde LGE nin ve TPV lerin?

sanırım kimileri bugün bu meretler nasıl üretiliyor konusunda ciddi bilgi eksikliği taşıyorlar!

bakın beyler karşınız da harbi ÇİN malları vardır,o da olsa bu da olsa(MARKA diye gördüğünüz adamlardan bahsediyorum)
gidip ucuz maliyetli işlerin peşindeler! aynı malı şimdiler de özellikle HiSense/Vizio/TCL MARKA dan daha iyi yapıyorlar
ama sizler bunları böyle göremiyorsunuz maalesef! takılmışsınız MARKA ya gidiyorsunuz haybeye!

Samsung da QLED varmış panel olarak evet "vardı" artık onları Çin li ucuz bazı fasoncu panelciler üretiyor yaw!
TCL en başta ve şimdiler de bu TCL senin Sony den vreya Samsung dan daha kaliteli panel kullanıyor!

kısaca "panel" filan derseniz sınıfta kalırsınız benden söylemesi!

Main-board/PWB ve diğer tüm elemanlar "dandik" dersem şaşırmayın sakın!

kısaca HW olarak orta da hiç bir mok yoktur

Geriye kala bir tek yazılımları kalıyor ki bu MARKA lar da da bunları göremezsiniz veya bilemezsiniz,ama Samy/Sony
bu konuda şimdilik daha iyidir hepsi budur, panel tip TV işinde artık çoğu kalıplaşmış işlerin neredeyse tamamı
değişmiştir!

Bazı MARKA ları YT de ve bir takım yerlerde özellikle hala en iyisi gibi görebilrisiniz ama işin iç yüzü böyle değildir!
son 7 gün dür sadece YT den bu MARKA larını izliyorum,çoğu USA kaynaklı bu "tipler" artık insanları ciddi bayıyorlar!
hani yalan olsa geçtim bir de yalan dolan şeyleri zırvalıyorlar ve bunlar sözün ona "inceleme" oluyor,ülen bunların çok
kısmı Markeitng olmaktadır bırakın bu işleri artık,yemezler ayıp denen bir şey var
3/4 katı fiyatla satıyorsunuz MARKA ları!! 3/4 katı kaliteli resimmi veriyorlar peki?

ülen SHARP dan gidip VA-Uv2a YRGB panelmi taktınız bu merete? yoksa IGZO mu taktınız ne taktınız yaw??
AUO/CHOT/BOE/CMO v.s ülen bunları gidip alıp takıyorsunuz iyi de bunlar 3-kuruşluk mallar artık!

TCL bile artık HiEnd serisine miniLED takıyor aloo uyanın yakında microLED takacak

sonuç olarak anakart/panel/yazılım v.s bunları geçiyorsunuz bir kalem hiç alakası yok!

Yerli montaj markalara gelirsem yazılım işini hala beceremediler bundan dolayıda yok o kart yok kart tantanası çıktı
millet bundan dolayı işi karıştırıyor,eldeki HW lerde işe yaramıyor,kısaca Arçelik grubu hariç bu konu biraz
sıkıntılı hala,hoş Arçelik de uçuyor ama o biraz daha başarılı bu işlerde!

10 sene evvel kimse panelden konuşmazdı,yazılımı kimse bilmezdi! Main-Board bilinmezdi ama MARKA dediğiniz
malla o günden ciddi sıkıntılıydı bugünde aynen öyle! Servislere hiç girdinzmi acaba?
hele Sony lere girin bakın neler çıkıyormuş!

Ben bu tip msg atanlara biraz şüpheyle bakıyorum epeyi zamandır! geçen birisi daha taş attı ama bu taşlar aslında
bana değmez değse bile acıtmaz alışığım bunlara senelerdir!
Böyle bir tip daha vardı,elli defa yazdım yönetime şu herifi şutlayın diye hatta en başta yazmıştım!
neyse sonunda sesisim duydular ama gerçeği essas kendileri gördü!

1 haftadır bazı panel yorumları ve incelemeleri diye yerli kişileri de izledim,bunların da çoğu boş bazılar tamamen
marketing!

Kısaca kimler ne derse desinler,eleştiri tabiki olacak,bunların bazıları bilgi eksikliği ise de bazıları da
bellli amaçlar içindir,MARKA ları bir şekilde öne çıkarmak v.s yaw yoksa işlermi kesat aloooo
Evet kesat tabiki bir de şu var ""takke düştü kel göründü""

Forumları mekan tutan bu fetbazların artık boruları ötmüyor foyaları zaten meydana çıkmıştı v.s
şimdiş başka forumlarda da okuyorum veya bir alay insan tanıyorum abi şunu yazmışlar burada,yok bunu yazmışlar
şurada diye bana link atıyorlar...kısaca hepsi aynı

işler kesatsa biraz araştırın neden kesat diye!

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
A Adem Helvacı ya katılıyorum bu forumda gerçekten kötüye kötü denildiği için her firmanın bünyesi kaldırmaz. kalkıpda yav ben sponsor olayım reklam vereyim artık benim ürünlerimi yerden yere vurmayın. deselerde bu forumda onunda olmayacağı kanatindeyim . evet inceleme amaçlı ürün göndersinler içinde ne var bunu x firması üretmiş bakalım panel ne anakartda kullanılan işlemci ne ram ne tcon kartı ne cof bord ne .diğer teknoloji forumları gibi önceden konusu yazılmış ellerine tutturulup ezberletilmiş özelliklerle bu forumda inceleme konusu açılmaz

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt