Deneyim Karavan Yaşamından Tecrübeler | Gürcistan

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Teşekkür ederim. TV araştırırken, bir zamanlar üye olduğum bir forumdu ama şimdilerde çeşitlilik katmak, tecrübe paylaşmak için yine devam ediyorum burada. :cay
teşekkür dh dan ayrılan bir çok üstadın bulunduğu samimi bir yer burası. Paylaşımların için teşekkür ederiz.Yolunuz açık olsun.

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
284
Bugün 3. evlilik yıl dönümümüz! 🎈🎉🎊
3 yıl önce bugün, çok özel bir anı bıraktık geride ve bu 3 yıl bizi karavanda tam zamanlı yaşama taşıdı.
Ve o günü, tırmanış yaptığımız kayalıklarda gerçekleşen nikahımızı sizle de paylaşmak istedik. 😍😺
Klasik olacak ama nikah gününe dair detaylar video açıklamasında.
Link:

Sevda & Semih

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
Bugün 3. evlilik yıl dönümümüz! 🎈🎉🎊
3 yıl önce bugün, çok özel bir anı bıraktık geride ve bu 3 yıl bizi karavanda tam zamanlı yaşama taşıdı.
Ve o günü, tırmanış yaptığımız kayalıklarda gerçekleşen nikahımızı sizle de paylaşmak istedik. 😍😺
Klasik olacak ama nikah gününe dair detaylar video açıklamasında.
Link:

Sevda & Semih
Tebrik ederim mutluluğunuz daim olsun

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
284
Tebrik ederim mutluluğunuz daim olsun
Çok teşekkür ederiz. 🎈

Karavanımızda jel akü kullanıyoruz. Bir süredir problem olduğunu düşündüğüm bir noktayı paylaşmak istedim. Bir haftadır, güneş ne zaman batsa, akünün de voltajı direkt gidiyor. Yani akü şarj tutmuyor.
Bu sorunu nasıl aşabilirim?
Bunu araştırmaya başladım.
Aküleri çıkarıp dışarıda şarja mı vermeli?

Aküler 100+100 ah Orbus Nano Karbon Jel akü.
205w+205w güneş panellerimiz var.

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
33
Çok teşekkür ederiz. 🎈

Karavanımızda jel akü kullanıyoruz. Bir süredir problem olduğunu düşündüğüm bir noktayı paylaşmak istedim. Bir haftadır, güneş ne zaman batsa, akünün de voltajı direkt gidiyor. Yani akü şarj tutmuyor.
Bu sorunu nasıl aşabilirim?
Bunu araştırmaya başladım.
Aküleri çıkarıp dışarıda şarja mı vermeli?

Aküler 100+100 ah Orbus Nano Karbon Jel akü.
205w+205w güneş panellerimiz var.
1 tane akü ölmüştür. Aküleri ayırıp voltajını ölçün 1 tanesinin çok düşük çıkacaktır. İnşallah 1 tanesidir sadece, 2 si de değildir.
1 ihtimal harici bir şarj cihazı ile düşük amperde uzun süre şarj edilirse canlanabilir.

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
284
Aküleri birbirinden ayırıp ölçüm yaptım 11.5 değerleri ikisinde de gördüm. Yani akünün biri ölüp, diğerini etkilemiyor. Muhtemelen ki aslında büyük ihtimal bizim sorun güneşlenme süresi... Kısa güneşlenme süresinde şarj hızını yükseltmenin formülü ise panel sayısını arttırmak.
Tavanda bulunun iki panel, iki tavan havalandırması ve tavan kliması nedeniyle bir panele daha yer yok. Muhtemelen tavan klimasının üzerine olacak şekilde bir yükseltme yapıp, oraya montaj yapabilirim ek paneli.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Aküleri birbirinden ayırıp ölçüm yaptım 11.5 değerleri ikisinde de gördüm. Yani akünün biri ölüp, diğerini etkilemiyor. Muhtemelen ki aslında büyük ihtimal bizim sorun güneşlenme süresi... Kısa güneşlenme süresinde şarj hızını yükseltmenin formülü ise panel sayısını arttırmak.
Tavanda bulunun iki panel, iki tavan havalandırması ve tavan kliması nedeniyle bir panele daha yer yok. Muhtemelen tavan klimasının üzerine olacak şekilde bir yükseltme yapıp, oraya montaj yapabilirim ek paneli.
geçmiş olsun hocam, rüzgar türbinlerinden ne kadar verim alınabilr bilmiyorum ama açılıp kapanabilen bir rüzgar türbünü nasıl olur sizce?

imagesCA60AFZ6.jpg

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
33
Donanımlar neler? Kaç watt ne türde panel kullanıyorsunuz? solar şarj cihazı ne? Tüketim cihazları neler ne kadar çekiyor?

Panellerin üstünü düzenli temizliyor musunuz? Toz miktarı ve gölge verimi çok düşürür.

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
284
Donanımlar neler? Kaç watt ne türde panel kullanıyorsunuz? solar şarj cihazı ne? Tüketim cihazları neler ne kadar çekiyor?

Panellerin üstünü düzenli temizliyor musunuz? Toz miktarı ve gölge verimi çok düşürür.
205 watt x2 güneş paneli. Paneller Lexron ve monokristal.
2 x 100ah Orbus Nano Karbon Derin Döngü Jel aküler. Aküler 1 yıllık.
40 amper, Havensis solar şarj cihazı. Havensis'in DC-DC şarjı da sağlayan Dual Charger adını verdiği tek bir kutuda şarj sistemi.
220v buzdolabı, tezgah altı, Altus A+ buzdolabı. 40-45 amper günlük tüketim. Özellikle gece hesabı yaptım.
Laptop, telefon, şarjlı el süpürgesi gibi şarj bittikçe elektrik ihtiyacı duyulan cihazlar.

Panelleri düzenli temizliyorum ve dediğiniz gibi verim değişkenlik gösteriyor.

geçmiş olsun hocam, rüzgar türbinlerinden ne kadar verim alınabilr bilmiyorum ama açılıp kapanabilen bir rüzgar türbünü nasıl olur sizce?

imagesCA60AFZ6.jpg
Araştırma yapmak lazım. Verim önemli, güneş paneliyle çalışma düzeni tutar mı, bu önemli. Şarj ederken nasıl bir cihaz gerekli ve yine solar şarjla birlikte çalışır mı falan detaylara inmem lazım.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
205 watt x2 güneş paneli. Paneller Lexron ve monokristal.
2 x 100ah Orbus Nano Karbon Derin Döngü Jel aküler. Aküler 1 yıllık.
40 amper, Havensis solar şarj cihazı. Havensis'in DC-DC şarjı da sağlayan Dual Charger adını verdiği tek bir kutuda şarj sistemi.
220v buzdolabı, tezgah altı, Altus A+ buzdolabı. 40-45 amper günlük tüketim. Özellikle gece hesabı yaptım.
Laptop, telefon, şarjlı el süpürgesi gibi şarj bittikçe elektrik ihtiyacı duyulan cihazlar.

Panelleri düzenli temizliyorum ve dediğiniz gibi verim değişkenlik gösteriyor.

Araştırma yapmak lazım. Verim önemli, güneş paneliyle çalışma düzeni tutar mı, bu önemli. Şarj ederken nasıl bir cihaz gerekli ve yine solar şarjla birlikte çalışır mı falan detaylara inmem lazım.
rüzgar türbinlerinden geçen rekor kırılmış hocam. Şöyle düşünün güneş panelleri kesintili enerji kaynağı , gece çalışmıyorlar ancak mevsimine göre rüzgar türbinlerinden gece de enerji üretme olanağınız var.Bence bir araştırın hocam.

vanosfer Çevrimdışı

vanosfer 

Aktif Üye
17 Ocak 2019
284
rüzgar türbinlerinden geçen rekor kırılmış hocam. Şöyle düşünün güneş panelleri kesintili enerji kaynağı , gece çalışmıyorlar ancak mevsimine göre rüzgar türbinlerinden gece de enerji üretme olanağınız var.Bence bir araştırın hocam.
Araştıracağım. Takibe devam 👍🏼

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri