Şu monitör nasıldır?

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
LG 24M47VQ-P Pc Monitör, 23.5 '', TN

LG 25UM58-P 25" IPS Panel LED Monitör

Bir diğeri;
AOC 22B1H 21.5" 5ms (Analog+HDMI) Full HD LED Monitör

Bu kadar nasıl uzak kaldım bu işlerden kendime hayret ettim. Bundan 10 yıl önce olsa şak diye söyleyeceğim şeyleri soruyoruz...En azından bir kulak dolgunluğum ve araştırmacılığım vardı. İyice saldık kendimizi:slap
Arama yapılacak güvenilir YABANCI siteleri bile unutmuşum.

Genel kullanım (film) , oyun oynarım. Şu an çok oynamıyorum, fakat Battlefield 4 gibi bir oyun çıkarsa 2000 üstü saat gömebilirim , online :)

4690k işlemci
Asus 280x ekran kartı mevcut.
İleride BELKİ değişir. (değecek bir oyun çıkarsa)
Ps4 ve xbox yok.

F/P bir ürün bakıyorum kısacası. Uçar kaçar bir şey aramıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Size full hd bir monitör gider diyorum hocam. İleride oyuncu sayısı yüksek bir oyunda o işlemci ile 2K çözünürlük pek verimli olmaz diye düşünüyorum.

25" olan LG modeli arkadaşımda var, 21:9 ekran formatında bir monitördür.
IPS paneli itibariyle renk üretimi yönünden güzeldir ancak 21:9 videolar haricinde etrafta siyah bantlar görmeye alışmanız gerekecek.
Bir de FPS oynuyorsanız 21:9 ekran size iyi gelir mi bilemem.

Bu fiyata çıkabilirim diyorsanız şu monitörü beğendiğimi söyleyebilirim;

Panel kalitesi hakkında bir bilgim yok tabi. Gözümle deneyimleme şansım olmadı.
TN panel olduğu için renk üretimi yönünden fazla birşey beklemeyin tabi.
TN paneller hem ucuzdur hem de hareketli sahne performansları yüksektir, bu nedenle oyuncu monitörlerinde sıklıkla tercih edilirler.

Renk üretimi güzel olsun derseniz IPS veya VA panel bakmanızı tavsiye ederim.
Hareketli sahne performansı güzel IPS monitörler maalesef pahalı.
Hem renk hem hareketli sahne performansı isterseniz VA & MVA paneller işinizi görür diye düşünüyorum.

Tabi bu işte çıkabileceğiniz bütçe de önem arz ediyor;

Fazla veremem diyorsanız şu modele bakın derim;

İlla IPS panel olsun diyorsanız;

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Size full hd bir monitör gider diyorum hocam. İleride oyuncu sayısı yüksek bir oyunda o işlemci ile 2K çözünürlük pek verimli olmaz diye düşünüyorum.

25" olan LG modeli arkadaşımda var, 21:9 ekran formatında bir monitördür.
IPS paneli itibariyle renk üretimi yönünden güzeldir ancak 21:9 videolar haricinde etrafta siyah bantlar görmeye alışmanız gerekecek.
Bir de FPS oynuyorsanız 21:9 ekran size iyi gelir mi bilemem.

Bu fiyata çıkabilirim diyorsanız şu monitörü beğendiğimi söyleyebilirim;

Panel kalitesi hakkında bir bilgim yok tabi. Gözümle deneyimleme şansım olmadı.
TN panel olduğu için renk üretimi yönünden fazla birşey beklemeyin tabi.
TN paneller hem ucuzdur hem de hareketli sahne performansları yüksektir, bu nedenle oyuncu monitörlerinde sıklıkla tercih edilirler.

Renk üretimi güzel olsun derseniz IPS veya VA panel bakmanızı tavsiye ederim.
Hareketli sahne performansı güzel IPS monitörler maalesef pahalı.
Hem renk hem hareketli sahne performansı isterseniz VA & MVA paneller işinizi görür diye düşünüyorum.

Tabi bu işte çıkabileceğiniz bütçe de önem arz ediyor;

Fazla veremem diyorsanız şu modele bakın derim;

İlla IPS panel olsun diyorsanız;

Dediklerine bir bakayım. 1000 TL falan veremem o sebeple direkt eledim. Bir araştıralım bakalım, teşekkürler. 1920x1080 olacak. Fazla beklentimiz yok.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Dediklerine bir bakayım. 1000 TL falan veremem o sebeple direkt eledim. Bir araştıralım bakalım, teşekkürler.

Rica ederim. Döviz kuru nedeniyle pek kaliteli panel beklemeyin düşük bütçeye.
Linkini verdiğim ASUS IPS panelli model nasıldır bilmem ama sizin verdiğiniz 21:9 LG renk yönünden iyi bence.
Ama 21:9 işte. Web sayfaları bile 21:9'a henüz hazır değil.

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Rica ederim. Döviz kuru nedeniyle pek kaliteli panel beklemeyin düşük bütçeye.
Linkini verdiğim ASUS IPS panelli model nasıldır bilmem ama sizin verdiğiniz 21:9 LG renk yönünden iyi bence.
Ama 21:9 işte. Web sayfaları bile 21:9'a henüz hazır değil.
Şimdi inceleme videosu var ilgili monitörün, ona bakıyorum. Oyunlarında 21 9 desteklemesi gerekiyor diyor. Filmlerde bir sıkıntı olacağını sanmam ama, oyunda alt üst siyah bant beni baya sinir eder:fiskos 2. el olabilir ama güven meselesi, hele bulunduğumuz dönemde. :mutlu Yine de bakarım. Şuan kullandığımı 2. el almıştım, Maşallah 3-4 yıl oldu bana mısın demedi...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Şimdi inceleme videosu var ilgili monitörün, ona bakıyorum. Oyunlarında 21 9 desteklemesi gerekiyor diyor. Filmlerde bir sıkıntı olacağını sanmam ama, oyunda alt üst siyah bant beni baya sinir eder:fiskos

Oyunlarda 21:9 desteği oluyor genelde.
Olmayan da yama veya modifikasyon ile halledebiliyorsunuz.
Ama her oyunda işe yaramıyor tabi.
Oynadığınız oyunların var mı yok mu araştırmayı düşünebilirsinz.
Bana kalırsa tasarım, çizim işleri haricinde kullanışlı değil.
Kendi açımdan değerlendirecek olursam, web sayfalarının veya videoların 21:9'a genişlememesi can sıkıcı.
Daha doğrusu 21:9 formatında videonun yaygın olmaması.
Ama 21:9 desteği olan oyunlar mevcut.

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Oyunlarda 21:9 desteği oluyor genelde.
Olmayan da yama veya modifikasyon ile halledebiliyorsunuz.
Ama her oyunda işe yaramıyor tabi.
Oynadığınız oyunların var mı yok mu araştırmayı düşünebilirsinz.
Bana kalırsa tasarım, çizim işleri haricinde kullanışlı değil.
Kendi açımdan değerlendirecek olursam, web sayfalarının veya videoların 21:9'a genişlememesi can sıkıcı.
Daha doğrusu 21:9 formatında videonun yaygın olmaması.
Ama 21:9 desteği olan oyunlar mevcut.
Bu konuyu açalım ne kadar olmuş, 2-3 gün. Bu süre zarfında hızlı bir tarama yaptım ve su monitörler öne çıkıyor. Aradığım özelliklerde değişti. Şöyle ki; olmazsa olmaz,

Low Blue light / eye care( mavi ışık filtreli)
Flicker-Free ( titreşimsiz)
Va yada İps ( TN istemiyorum)
75 Hz ( yazılımsal olmayan, kendinden yani doğal)
İlk önceliğim 24 inç olmazsa 22 ama gonulsuzum :)
1920x1080 (bütçe dolayısı ile)

Birkaç model

Bu monitör 750 TL fakat kronik sorunu var sanırım ( mavi renkte piksel ve 1 MS düşünce titreme)

Devam edeceğiz :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Bu konuyu açalım ne kadar olmuş, 2-3 gün. Bu süre zarfında hızlı bir tarama yaptım ve su monitörler öne çıkıyor. Aradığım özelliklerde değişti. Şöyle ki; olmazsa olmaz,

Va yada İps ( TN istemiyorum)
75 Hz ( yazılımsal olmayan, kendinden yani doğal)
İlk önceliğim 24 inç olmazsa 22 ama gonulsuzum :)
1920x1080 (bütçe dolayısı ile)

Birkaç model

Bu monitör 750 TL fakat kronik sorunu var sanırım ( mavi renkte piksel ve 1 MS düşünce titreme)

Devam edeceğiz :)

Bunların olmadığı monitör piyasada yok gibi birşey sanırım artık. Çok ucuz ürünlerde yok sanırım.
Benim monitörde de mevcut, biraz pazarlama taktiği gibi duruyor.
Mesela düşük mavi ışık özelliğini açmak istiyorsanız o modlardan birine almanız gerekiyor falan filan.
Bunlara çok takılmayın bence, aşırı eski bir ürün almıyorsanız, aldığınız üründe olacaktır yüksek ihtimalde.

IPS panellerde 1 MS'ye inme yazılım ile oluyorsa sizin VA panel bakmanız gerekecek o zaman.
İçlerinde en iyisi Samsung C24F396 gibi duruyor ama onun da panel kaplaması mevcut değil sanırım.
Yani parlama & yansıma yapan bir panel olabilir.
Bir de giriş gecikmesi 4 milisaniye. FPS & e-spor oyuncusu değilseniz fazla bir önemi yok gerçi.

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666

Bunların olmadığı monitör piyasada yok gibi birşey sanırım artık. Çok ucuz ürünlerde yok sanırım.
Benim monitörde de mevcut, biraz pazarlama taktiği gibi duruyor.
Mesela düşük mavi ışık özelliğini açmak istiyorsanız o modlardan birine almanız gerekiyor falan filan.
Bunlara çok takılmayın bence, aşırı eski bir ürün almıyorsanız, aldığınız üründe olacaktır yüksek ihtimalde.

IPS panellerde 1 MS'ye inme yazılım ile oluyorsa sizin VA panel bakmanız gerekecek o zaman.
İçlerinde en iyisi Samsung C24F396 gibi duruyor ama onun da panel kaplaması mevcut değil sanırım.
Yani parlama & yansıma yapan bir panel olabilir.
Bir de giriş gecikmesi 4 milisaniye. FPS & e-spor oyuncusu değilseniz fazla bir önemi yok gerçi.

O monitörü de kaçırdım ama takipteyim. 720 den 820 ye çıkmış sanırım. Diğer yandan evet kaplama yokmuş monitörde. Bugün Teknosa ya gittim, kapalı vaziyette LG 24Mp59 u gördüm, şahane duruyor ama bilemedim, panel kapalı idi. 750 TL
Diğer bir seçenekte wievsonic VX2363SMHL 700 TL bunu da çok ovmusler.

Şimdilik Samsung dahil 3 u arasindayim.
Samsung SVA panel 8 bit
LG IPS 6bit +frc
Wievsonic IPS 6 bit+frc

İps veya Va olupta düşük MS olan monitör yok , ya da çok pahalı. Birde şimdi bunun cakalligini bulmuşlar, monitör normalde 5 MS fakat yazılım ile 1-2 MS imiş gibi satıyorlar. Sonra gelsin ghosting, gelsin titreme!!!

Aynı şey HZ değerlerinde de geçerli, panel 60 Hz fakat Freesync veya Gsync ile 72-75 Hz yapıyorlar, fakat bunu sanki doğal 75 Hz mis gibi satmaları beni sinir ediyor. Ekran kartım, Freesync desteklemiyor zaten.
Oyunlarda da çok bir şey farkedecegini dusunmuyorum.

Panel boyutu tamamdır en az 23-24 .

Bu arada o LG nin 21/9 monitörü vardı , o monitör bana uymaz, çok basık, bir şeye benzetemedim! Ahips panel var ama dediğim gibi bana uymuyor.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
O monitörü de kaçırdım ama takipteyim. 720 den 820 ye çıkmış sanırım. Diğer yandan evet kaplama yokmuş monitörde. Bugün Teknosa ya gittim, kapalı vaziyette LG 24Mp59 u gördüm, şahane duruyor ama bilemedim, panel kapalı idi. 750 TL
Diğer bir seçenekte wievsonic VX2363SMHL 700 TL bunu da çok ovmusler.

Şimdilik Samsung dahil 3 u arasindayim.
Samsung SVA panel 8 bit
LG IPS 6bit +frc
Wievsonic IPS 6 bit+frc

İps veya Va olupta düşük MS olan monitör yok , ya da çok pahalı. Birde şimdi bunun cakalligini bulmuşlar, monitör normalde 5 MS fakat yazılım ile 1-2 MS imiş gibi satıyorlar. Sonra gelsin ghosting, gelsin titreme!!!

Aynı şey HZ değerlerinde de geçerli, panel 60 Hz fakat Freesync veya Gsync ile 72-75 Hz yapıyorlar, fakat bunu sanki doğal 75 Hz mis gibi satmaları beni sinir ediyor. Ekran kartım, Freesync desteklemiyor zaten.
Oyunlarda da çok bir şey farkedecegini dusunmuyorum.

Panel boyutu tamamdır en az 23-24 .

Bu arada o LG nin 21/9 monitörü vardı , o monitör bana uymaz, çok basık, bir şeye benzetemedim! Ahips panel var ama dediğim gibi bana uymuyor.

O Samsung modelinde keşke mat kaplama olsaydı, o zaman tadından yenmezdi.
Renk üretimine önem veriyorsanız FRC olan panellerden uzak durmanın daha iyi olacağı düşüncesindeyim.
Adaptive Sync konusunda söylediklerinizi bilmiyordum.

Sisteminizde ortalama kaç FPS alıyorsanız ona yakın bir tazeleme hızı size yeterince keyif verecektir.
Yani 240 FPS alamadıktan sonra 240 Hertz monitör almak, yırtılma veya kesilme gibi sorunlardan kaçabileceğinizi göstermiyor maalesef.

Full HD çözünürlükte PPI ortalaması belli olduğu için ideal monitör boyutu, özellikle oyun oynayanlar için, 23-24" olarak söyleniyor.
27" de mesela PPI değeri ideal seviyenin altına doğru ilerlediği için, yakın mesafede göz için yorucu olabiliyor.

Ben arkadaşımdan ikinci el monitör aldım şahsen, ASUS VP228HE, 8 BIT olduğu için renk üretimi kendi çapında başarılı geliyor.
Daha berbat TN panelleri de deneyimlediğim için, doğrudan 8 BIT farkını hissedebildiğimi düşünüyorum.

LG'nin o monitörü 21:9 oranından dolayı basık gelmiştir size. :sirit

Maksimum bütçeniz 700-800 civarıysa garantili ikinci el arayışına girin derim.
Beklediğimiz gibi bir VA monitör de ucuz değil maalesef.

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
O Samsung modelinde keşke mat kaplama olsaydı, o zaman tadından yenmezdi.
Renk üretimine önem veriyorsanız FRC olan panellerden uzak durmanın daha iyi olacağı düşüncesindeyim.
Adaptive Sync konusunda söylediklerinizi bilmiyordum.

Sisteminizde ortalama kaç FPS alıyorsanız ona yakın bir tazeleme hızı size yeterince keyif verecektir.
Yani 240 FPS alamadıktan sonra 240 Hertz monitör almak, yırtılma veya kesilme gibi sorunlardan kaçabileceğinizi göstermiyor maalesef.

Full HD çözünürlükte PPI ortalaması belli olduğu için ideal monitör boyutu, özellikle oyun oynayanlar için, 23-24" olarak söyleniyor.
27" de mesela PPI değeri ideal seviyenin altına doğru ilerlediği için, yakın mesafede göz için yorucu olabiliyor.

Ben arkadaşımdan ikinci el monitör aldım şahsen, ASUS VP228HE, 8 BIT olduğu için renk üretimi kendi çapında başarılı geliyor.
Daha berbat TN panelleri de deneyimlediğim için, doğrudan 8 BIT farkını hissedebildiğimi düşünüyorum.

LG'nin o monitörü 21:9 oranından dolayı basık gelmiştir size. :sirit

Maksimum bütçeniz 700-800 civarıysa garantili ikinci el arayışına girin derim.
Beklediğimiz gibi bir VA monitör de ucuz değil maalesef.
Kaç saat oldu artık gözlerim ağırdı :((

Son 4 monitör kaldı eleye eleye;
1-Viewsonic VX23635mhl AH-İPS panel 2 MS 1 Hdmi/ 1 HML/ 1 D alt/ 1 audio out / 1 audio in 6+frc 8 bit yenileme oranı 50-75 hz

2- LG 24MP59G İPS panel 5 MS 1Hdmi/ 1 display port/ 1 audio out SRGB %99 6+frc 8 bit yenileme oranı 50-75 hz

3- BENQ GW2470HL VA panel 4 MS 2Hdmi/ 1 D-alt/ 1 audio out 8 bit yenileme oranı 50-76 hz

4- Bunların hepsi bir kenara şu monitöre bak?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Kaç saat oldu artık gözlerim ağırdı :((

Son 4 monitör kaldı eleye eleye;
1-Viewsonic VX23635mhl AH-İPS panel 2 MS 1 Hdmi/ 1 HML/ 1 D alt/ 1 audio out / 1 audio in 6+frc 8 bit yenileme oranı 50-75 hz

2- LG 24MP59G İPS panel 5 MS 1Hdmi/ 1 display port/ 1 audio out SRGB %99 6+frc 8 bit yenileme oranı 50-75 hz

3- BENQ GW2470HL VA panel 4 MS 2Hdmi/ 1 D-alt/ 1 audio out 8 bit yenileme oranı 50-76 hz

4- Bunların hepsi bir kenara şu monitöre bak?

Viewsonic AH-IPS panel itibariyle acaba dedirtiyor ama ışık sızması vs durumu nedir araştırmanızı tavsiye ederim.
İşçilik veya mühendislik iyi değilse olumlu sonuç alamazsınız anladığım kadarıyla.

BenQ ise VA panelinin 8 bit olması yönünden güzel fakat mat kaplaması mevcut değil sanırım. Yani yansıma ve parlama kaçınılmaz. Ki hiç hoş bir durum değil bu kullanıcı açısından.

Açıkçası renk istiyorsanız FRC ile renk elde edilen ürünlerden uzak durun derim.

Bütçeyi yükseltebilirseniz MSI Optix veya Samsung QLED monitörlere bakın derim.
Bugün Amazon'da 1 adet MSI Optix 1500'den gitti. :bilmiyom

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Viewsonic AH-IPS panel itibariyle acaba dedirtiyor ama ışık sızması vs durumu nedir araştırmanızı tavsiye ederim.
İşçilik veya mühendislik iyi değilse olumlu sonuç alamazsınız anladığım kadarıyla.

BenQ ise VA panelinin 8 bit olması yönünden güzel fakat mat kaplaması mevcut değil sanırım. Yani yansıma ve parlama kaçınılmaz. Ki hiç hoş bir durum değil bu kullanıcı açısından.

Açıkçası renk istiyorsanız FRC ile renk elde edilen ürünlerden uzak durun derim.

Bütçeyi yükseltebilirseniz MSI Optix veya Samsung QLED monitörlere bakın derim.
Bugün Amazon'da 1 adet MSI Optix 1500'den gitti. :bilmiyom
Monitör alamayacağım, çünkü tv kısmına hedeflenenden fazla bütçe ayırmak zorunda kaldık.

Fakat yine de yardımcı olması açısından ne karar verdiğimi söylemek isterim. Şöyle ki;
Alacağım ürün bunların içinde Viewsonic VX23635mhl idi.

Sebeplerinden bazılarını yukarıda (2 mesajj üstte panel özellikleri) yazdım. Bunlara ek olarak, monitörün 60 hz olmasına rağmen Overclok ile 75-78 hz rahat görebilmesi artısı olacaktı. Yani aldığımda en az 75 hz kullanacaktım.

Bunun için önemli bir uyarı , monitörün kendi sitesinden driveri indirip kurmanız , (windows değil, manuel olarak indirip kurun) 75 hz ve 2 ms Ah ips panelin arkanıza yaslanıp keyfini sürün. N11 fiyatı 707 tl idi açılmamış kapalı kutu dedi satıcı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri