SOSYAL MEDYA VERGİSİ ÖDEMEK VE ŞİRKET AÇMAK

• Konbuyu başlatan kabus22
  • Başlangıç tarihi
K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bir oyun kanalı açıp 1 yıl içinde 400 500 tl kazanan birinin şirket açmadan vergi ödemesi nasıl olur, ticari gelir ise bir bakkalla anlaşıp parayı bakkal üzerinden almak dahamı mantıklı güvenilir bir tanıdık bakkalda yok pranın üstüne yatarsa ,ne yapmak lazım

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Devletimizin acemi olduğu konulardan birisi bu.

Bu ülkede vergisini ödemek isteyen yüzbinlerce yurttaş var lakin kazandığı toplasan aylık 300-500tl nin sadece vergisini ödemek için girdiği yükümlülükler, ödemesi gereken verginin iki katı oluyor.

Devletin bu konuda mantıklı bir düzenleme yapmaması da kayıp kaçak oranını yükseltiyor.

Bahsettiğiniz yöntem vergi usul kanununa aykırıdır.

K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Devletimizin acemi olduğu konulardan birisi bu.

Bu ülkede vergisini ödemek isteyen yüzbinlerce yurttaş var lakin kazandığı toplasan aylık 300-500tl nin sadece vergisini ödemek için girdiği yükümlülükler, ödemesi gereken verginin iki katı oluyor.

Devletin bu konuda mantıklı bir düzenleme yapmaması da kayıp kaçak oranını yükseltiyor.

Bahsettiğiniz yöntem vergi usul kanununa aykırıdır.
kanuna aykırı biliyorum , vergi ödemek sorun degil, ödemek için şirket açıp muasebeci ve diğer giderler 1000 tl geçiyor sorun bu , 500 tl yılda kazanç bunun vergis olsun 50 / yada 60 tl olsun bunu şirket açmadan direk ödenebilse geri kalan para ilede bunu kazanan oyun kanalı ne alacak klavye belki para biriktirip daha iyi ekran kartı onu alıncada zaten dolaylı vergi ödeyecek, bazıları suriyelilerle anlaşıp onlar üzerinden paralarını alıyorlar

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
kanuna aykırı biliyorum , vergi ödemek sorun degil, ödemek için şirket açıp muasebeci ve diğer giderler 1000 tl geçiyor sorun bu , 500 tl yılda kazanç bunun vergis olsun 50 / yada 60 tl olsun bunu şirket açmadan direk ödenebilse geri kalan para ilede bunu kazanan oyun kanalı ne alacak klavye belki para biriktirip daha iyi ekran kartı onu alıncada zaten dolaylı vergi ödeyecek, bazıları suriyelilerle anlaşıp onlar üzerinden paralarını alıyorlar
Benim avantajım, zaten bir ticari işletme olmuş olmam, O yüzden her ay faturamı kesiyor ve yükümlülüğümü yerine getiriyorum.

Normal vatandaş olarak vergi ödemek istemek bile ülkemizde ciddi sorun. Allah Kolaylık versin.

Yasalara aykırı durumlar ile ilgili forumumuzda herhangi bir tavsiye verilemeyeceği için size yardımcı olabileceğimizi zannetmiyoruz.

K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Benim avantajım, zaten bir ticari işletme olmuş olmam, O yüzden her ay faturamı kesiyor ve yükümlülüğümü yerine getiriyorum.

Normal vatandaş olarak vergi ödemek istemek bile ülkemizde ciddi sorun. Allah Kolaylık versin.

Yasalara aykırı durumlar ile ilgili forumumuzda herhangi bir tavsiye verilemeyeceği için size yardımcı olabileceğimizi zannetmiyoruz.
herkes gibi bende vergimi vermek isterim tabi, devletin amacı daha fazla vergi almaksa bu konuda , şirket açmadan vergiyi gelen para üzerinden direk alsa hem devlet daha çok vergi geliri elde eder, gelir elde eden kişninde vergimi nasıl olsa otomatik alıyorlar diye kafası rahat olurdu, bu formu da (tavsiye formu) devletin bazı görevlilieri takip ediyordur diye buraya konuyu açtım ki belki bir yasa çıkarırlar ,dikkat çekmiştir belki bu yorumlar, sonuçta küçük kanallar da yurt dışından ülkeye para getiriyor bunların sayılarıda çok ve birleştirip hesaplanırsa büyük bir para çıkar ortaya kanunda değişiklik yapılırsa devlet daha çok vergi geliri elde eder diye düşünüyorum

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Beyan usulü şeklinde gelir vergisi vermek mümkün fakat reklamcılık vs diye değerlendirilirse şirket isterler.Şirket kurmak ve kontrolü zorlu süreç ve maliyetli.En güzeli bir vergi dairesi ile görüşmek.Hatta değerledirmenizi forumla paylaşırsanız harika olur.

K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Beyan usulü şeklinde gelir vergisi vermek mümkün fakat reklamcılık vs diye değerlendirilirse şirket isterler.Şirket kurmak ve kontrolü zorlu süreç ve maliyetli.En güzeli bir vergi dairesi ile görüşmek.Hatta değerledirmenizi forumla paylaşırsanız harika olur.
konu hakkında baya araştırma yaptım kanun değişmeden geliri almanın yolu 1 suriyeli biriyle anlaşmak 2 bir ticari faliyet içindeki bakkal gibi biriyle anlaşarak almak, yada şirket açmak, küçük geliri olanlarda 2020 yılı içinde takibe alınıyor, sorun büyük herkes için, konun değişikliği olursa iyi ama zor görünüyor küçük kanallar para alamaz duruma gelecek, he alırsak ozaman şirket açıp zarara gireceksiniz siz açmasanızda devlet sizin adınıza şirket açıp vergiyi alıyormuş

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Tam emin olmamakla birlikte bu gibi durumlarda veraset ve intikal vergisi devreye giriyor olması lazım. Bir yerden gelen kazanç/paralar bu vergilendirme ile tahsil ediliyor. Örneğin; loto, piyango, çekiliş vs. gibi şeylerden para kazandığınızda bu vergi adı altında tahsil ediliyor. Sizin durumunuz da buraya girebilir. Gelen paranın miktarına göre beyan ederek, çıkacak vergiyi ödeyebilirsiniz.

Bu yönde araştırmanızı tavsiye ederim.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Muhasebeci biri varsa yardımcı olabilir. Ben bi ara meraktan araştırmıştım. Devletimiz düz düşünüp kişi ne iş yaparsa yapsın düzenli gelir elde ediyorsa mükellef olarak gelsin kazancını beyan edip vergisini ödesin diyor ama yasada nasıl işliyor bilmiyorum. Ya bir muhasebeciye sorun ya da vergi dairesine gidip bilgi alabilirsiniz.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Muhasebeci biri varsa yardımcı olabilir. Ben bi ara meraktan araştırmıştım. Devletimiz düz düşünüp kişi ne iş yaparsa yapsın düzenli gelir elde ediyorsa mükellef olarak gelsin kazancını beyan edip vergisini ödesin diyor ama yasada nasıl işliyor bilmiyorum. Ya bir muhasebeciye sorun ya da vergi dairesine gidip bilgi alabilirsiniz.
Allah aşkına yurdum Muhasebecileri beyanname vermek dışında ne biliyor ki? :kiskis

Ben çok yılmışım galiba bu işlerden, ''Muhasebeci'' dedin o bile battı bana şimdi :kiskis

K Çevrimdışı

kabus22

Kayıtsız / Doğrulanmamış
ticari gelir olarak kabul edliyior, 1 tl bile kazansan sıkıntı oluyo bu durumda, kanunda değişiklik olmassa küçük gelir elde edenler artık elveda diyecek, yada ödeme limitini 50 bin tl ye çıkarıp bu civara ulaşınca şirket aç kapat yapacaklar , elde kalan masraflar ve vergi çıkımca düz hesap 38 bin tl filan kalır

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt