Sony Xperia XA2 Ultra Kamera Problemi

alper1925 Çevrimdışı

alper1925 

Aktif Üye
19 Haz 2020
50
31
Merhabalar

Telefonum Sony Xperia XA2 Ultra problemimiz kamera ;

Telefonumdaki problem Sony orjinal kamera programının çalışmaması ; Sebebine gelirsek tahminimce bu problem açığa çıkmadan önce telefonun ekranı 2 gün önce değişti.

Ekran değişimi kırılma veya düşme sebebiyle olmadı . Telefon elimde sosyal medya dolaşırken ışığı ampül patlar gibi sondü ve iptal :) Haliyle problem ekrandı değişim yapıldı.

Buradaki etken konu kameranın çalışmaması . Önde 2 adet kamera mevcut. Arkada 1 adet. Kameralarda donanımsal veya fiziki olarak bir problem mevcut değil. Jireskop 2side aktif. Whatsapta çalışıyor. Başka kamera uygulamalarında çalışıyor.

Telefona eski kamera sürümünü yüklemeyi denedim yapamadım. Fabrika ayarlarına döndürdüm sıfırladım yine olmadı.

Düşünce şu yönde olabilir . Başka program ile kullan devam et yönünde olabilir. Ama dediğim gibi ön tarafta 2 kamera mevcut. Diğer programlar bunu kontrol edemiyor tek kamerayı kullanabiliyor sadece ana mercek ayarlarını yapamıyor vs.

Aklıma gelen 2 tane problem var buna sebebiyet verecek.

1- Yazılımsal olarak problem olabilir ( Zaman zaman Sony böyle problemler başka modellerde yaşandığını gördüm . Bekleyip yeni sürüm gelirse :) çözülebilir )
2- Ekran değişimi sırasında 2.kameranın soketi takılmamış olabilir mi ? Haliyle açılmamasının sebebiyet verebilir mi ? Bunu kontrol etmek için telefonun tekrardan açılıp komple parçalanması gerekiyor . Tekrardan ekran kırılma riski mevcut . Ekran 80 dolar :)

Uygulamayı açtığımda verdiği HATA şu şekilde.

"Kamera Sürekli Olarak Duruyor "

Aarslan Çevrimdışı

Aarslan 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
220
33
Sorunu tam olarak anlamadım ama anladığım kadarıyla ön kamera çalışıyor arka çalışmıyor. Sorunun soket değilde kameraların biri yada ikisi bozulmuş olabilir. Telefon tamircisi kameraları takarken sokete yanlış şekilde bastırdıysa üzerindeki küçük pinlerden birini kırmış olabilir. Sen tekrar ona gidersen farklı birşey söyler sana masraf çıkartıp kendi hatasını sana ödetir. Bildiğin iyi bir teknik servise git durum raporu tuttur ve onunla tekrar telefonu yaptırdığın telefon tamircisine git kendi hatasından kaynaklı arıza olduğunu anlat.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Anladığım kadarıyla kameralar başka uygulamalar üzerinde çalışıyor diğer uygulamalar kamerayı görüyorsa sorun yazılımsal gibi duruyor (Görmese de aynı hatadan olabilir) Telefonun persist dosyaları bozulmuş sanırım. Bunu fabrika ayarlarına döndürerek düzeltemezsin.
Telefonu xperia companion repair software programıyla onarmayı deneyin.

alper1925 Çevrimdışı

alper1925 

Aktif Üye
19 Haz 2020
50
31
Her şey olabilir.
Yazılım son ihtimal.
Açıkçası kırılma riski söken kişinin eline bağlı.
Girememiştim Bayadır foruma şimdi telefona güncelleme geldi. Umutluydum ama düzelme olmadı malasef
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Genelde bu hata kamera algılanmadıgında verir...
Açıkçası söyle durum telefonun 1 adet arka kamerası 2 adet ön kamerası mevcut. Benim umudum bu yönde kendi programıyla kamera çalışmıyor. Ama diğer marketteki uygulama whatsapp VS ile çalışıyor

Sorunu tam olarak anlamadım ama anladığım kadarıyla ön kamera çalışıyor arka çalışmıyor. Sorunun soket değilde kameraların biri yada ikisi bozulmuş olabilir. Telefon tamircisi kameraları takarken sokete yanlış şekilde bastırdıysa üzerindeki küçük pinlerden birini kırmış olabilir. Sen tekrar ona gidersen farklı birşey söyler sana masraf çıkartıp kendi hatasını sana ödetir. Bildiğin iyi bir teknik servise git durum raporu tuttur ve onunla tekrar telefonu yaptırdığın telefon tamircisine git kendi hatasından kaynaklı arıza olduğunu anlat.

Hocam kısaca söyle kameralar çalışıyor. Ama ön kamerayı test ederken 2. Lense geçemiyorum haliyle diğer programlarda bu özellik mevcut değil. Düşüncem bu yönde 2. Kamera sokatı problem varsa veya takılmadıysa bu hatayı verebilir diye düşünüyorum

Anladığım kadarıyla kameralar başka uygulamalar üzerinde çalışıyor diğer uygulamalar kamerayı görüyorsa sorun yazılımsal gibi duruyor (Görmese de aynı hatadan olabilir) Telefonun persist dosyaları bozulmuş sanırım. Bunu fabrika ayarlarına döndürerek düzeltemezsin.
Telefonu xperia companion repair software programıyla onarmayı deneyin.
Hocam bu program 2018den sonra çıkan sony modellerinde geçerli değil açıkcası bu problem çözümü nasıl yapacağım bilmiyorum. Donanımsal olduğunu bilsem riske girip açıp kendimde kontrol edebilirim. Ama donanımsal değilse açıpta ekrana zarar vermek riskine girmek istemiyorum açıkcası. Yazılımsal konuda tecrübem yok o konuda yardımcı olabilecek varsa ilk yazılıma döndürebilirim test amaçlı

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
Girememiştim Bayadır foruma şimdi telefona güncelleme geldi. Umutluydum ama düzelme olmadı malasef

Açıkçası söyle durum telefonun 1 adet arka kamerası 2 adet ön kamerası mevcut. Benim umudum bu yönde kendi programıyla kamera çalışmıyor. Ama diğer marketteki uygulama whatsapp VS ile çalışıyor

Hocam kısaca söyle kameralar çalışıyor. Ama ön kamerayı test ederken 2. Lense geçemiyorum haliyle diğer programlarda bu özellik mevcut değil. Düşüncem bu yönde 2. Kamera sokatı problem varsa veya takılmadıysa bu hatayı verebilir diye düşünüyorum

Hocam bu program 2018den sonra çıkan sony modellerinde geçerli değil açıkcası bu problem çözümü nasıl yapacağım bilmiyorum. Donanımsal olduğunu bilsem riske girip açıp kendimde kontrol edebilirim. Ama donanımsal değilse açıpta ekrana zarar vermek riskine girmek istemiyorum açıkcası. Yazılımsal konuda tecrübem yok o konuda yardımcı olabilecek varsa ilk yazılıma döndürebilirim test amaçlı

İmkan varsa format atmayı deneyin.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510

Başka uygulamada kamera çalışıyorsa donanımsal arıza yoktur .Güncellemeyle de düzelmez. Şu şekilde anlatıyım telefonun donanımlarının çalışması için bazı yazıılımsal dosyalar vardır.Bu bölümü telefonda göremezsiniz erişemezsiniz . Telefonun Bootloader kilini açıp root yaparak bu bölüme ulaşabilirsiniz. Çözüm ise biraz zor . Aynı telefona sahip birisinin aynı işlemi yapıp persist dosyasının yedeğini twrp ile alıp size vermesi gerekiyor. Geçmişte bu sorun başka bir telefonda başıma gelmişti oradan biliyorum.Tabiki varsayım konuşuyorum sizin arızanız bu olmayabilir.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
soket sorunu ekran değişimlerinde çok sık olan bir durum ya kamera flex'te yırtık oluşuyor yada soketi yerine tam oturtmadan tel toplanıyor temassızlık olduğu için kamera çalışmıyor yada bazı özellikleri çalışmıyor ilgili program ile kamera arasınta iletişim hatası oluyor telin yeniden açılıp kamera soketleri ile flex kontrol edilmeli ....

alper1925 Çevrimdışı

alper1925 

Aktif Üye
19 Haz 2020
50
31
soket sorunu ekran değişimlerinde çok sık olan bir durum ya kamera flex'te yırtık oluşuyor yada soketi yerine tam oturtmadan tel toplanıyor temassızlık olduğu için kamera çalışmıyor yada bazı özellikleri çalışmıyor ilgili program ile kamera arasınta iletişim hatası oluyor telin yeniden açılıp kamera soketleri ile flex kontrol edilmeli ....

Aklımdaki tek sorun bu saten ben ekran değiştiren arkadaşa gideyim açsın bir kontrol etsin. Flexte yırtık varsa saten geçmiş olsun. Telefon yurtdışı :) TR mevcut değil muhtemelen bulamayız diye düşünüyorum. Bakalım bilgi veririm.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Aklımdaki tek sorun bu saten ben ekran değiştiren arkadaşa gideyim açsın bir kontrol etsin. Flexte yırtık varsa saten geçmiş olsun. Telefon yurtdışı :) TR mevcut değil muhtemelen bulamayız diye düşünüyorum. Bakalım bilgi veririm.
aliexpreste vardır yedek parça:kiskis

varmış alide:kiskis

alper1925 Çevrimdışı

alper1925 

Aktif Üye
19 Haz 2020
50
31
Tekrardan Merhaba herkese ;

Dün telefonun ameliyatını gerçekleştirdim. Sokette problem olduğunu anlaşıldı. Okuyup üfleyip bir çıkarıp taktım ve sorun düzeldi :)

Yardımcı olan yorum atan herkese teşekkürler .

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt